Bebekle uçak seyahati hakkında çok işinize yarayacak 8 ipucu

1
10993
Bebekle uçak seyahati hakkında çok işinize yarayacak 8 ipucu
Bebekle uçak seyahati hakkında çok işinize yarayacak 8 ipucu

Bebekle uçak seyahati, ebeveynlere kimi zaman oldukça ürkütücü görünebiliyor. Çünkü bebekleri oyalamaya çalışmak, onların ihtiyaçlarını karşılamak, bu ihtiyaçları karşılayacak kadar hazırlıklı olabilmek sanki imkansız gibi gelebiliyor. Ancak aslında bebeklerin seyahat ihtiyaçları, tıpkı şehir içinde misafirliğe gider gibi gayet kolay ve küçük ipuçlarını takip ettiğinizde son derece rahat gerçekleşebilecek ürünlerden oluşuyor. Bununla birlikte elbette anne ve babalar olarak, bebeğinizi çok iyi tanıyor olmanız da yanınıza neler alabileceğinize dair size ipuçları verecektir. Bebekle uçak seyahati sizi korkutmasın; aksine son derece rahat olduğunuz takdirde seyahatiniz de aynı oranda keyifli geçebilir. Ucuz uçak biletlerini sorgulayın ve yola koyulun. Küçük birkaç detayı atlamadan tedbirinizi alırsanız, seyahat engelinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Uygun uçak bileti bulduğunuz halde, bebekle uçak seyahati sizi de endişelendirdiği için siz de seyahatlerinizi erteliyorsanız, dünyayı yeni yeni tanımaya çalışan miniğinizle birlikte keşfe çıkmayı daha fazla ertelemeyin. Onların bu bebeklik sürecinde de anılar biriktirmelerini sağlayabilir, birbirinden güzel fotoğraflarla bu anları belgeleyebilirsiniz. İleride ona ne kadar güzel zaman geçirdiğinizi, ne kadar meraklı ve keşfetmekten hoşlanan bir bebek olduğunu anlatabilirsiniz. Tüm bunları albümlerde toplayıp, gelecekte çıkacağınız yepyeni maceralar için onu cesaretlendirebilirsiniz. Tüm bunların temeli, bebeklikte atılıyor. Bebek adımlarıyla kumsalları, yürüyüş parkurlarını, karla kaplı pistleri veya baharla birlikte yeşeren çimleri adımlamasını izlemek sizin için de paha biçilemez olmalı. Onun küçük dünyasını renklendirmek sizin elinizde. Bu nedenle birlikte seyahate çıkmaktan, uçak yolculuğu yapmaktan vazgeçmeyin. Zamanının geldiğini düşündüğünüz anda, birkaç küçük detay size yolculuğunuzda çok yardımcı olacak.

Üstelik artık çok ergonomik, seyahatleri kolaylaştıracak pek çok aparatı piyasada bulabilirsiniz. Portatif seyahat yatakları, çocukların oyuncak, boya, kitap gibi eşyalarını pratik bir şekilde kullanmasına yardımcı olan cepli askılar, miniklere göre portatif seyahat masaları ve daha pek çok ürün için sorgulama yapabilir, bu tür işlevsel eşyalardan da yararlanabilirsiniz. Pilli mama ısıtıcılarla uzun uçak seyahatleri için mama hazırlayabilir, ışıklı, sessiz oyuncaklarla da çevreye rahatsızlık vermeden onu oyalayabilirsiniz. Teknoloji artık bebekli uçak yolculuklarını çok daha pratik hale getirmiş durumda. Ancak elbette uçağa gidişi, kalkış sırasında oluşan basınç için neler yapabileceğinizi, seyahat süresince ihtiyaç duyulabilecek diğer eşyaları merak ediyorsanız, onlar için birkaç fikri sizler için sıraladık. Buna karşılık siz yine de öncelikle doktorunuzla görüşebilir ve seyahatiniz süresince neler yapabileceğinize dair onların da görüşlerini alabilirsiniz. Bebeğinizin bünyesine göre, doktor kontrolünün ardından ihtiyaç duyabileceğiniz ekstra rahatlatıcı önerilerini uygulayabilirsiniz.

Dilerseniz artık bebekle uçak seyahati hakkında işinize yarayabilecek o maddelere geçelim. İşte bebekle uçak seyahatini kolaylaştıracak ve işinize yarayabilecek 8 öneri…

1- Yanınıza ekstradan almanız gereken eşyalar olduğunu bilin

Bebekle uçak seyahatine çıkarken, bazı eşyaları yedekli almakta fayda var. Uçakta elbette bulamayacağınız ve herhangi bir yere kımıldayamayacağınız için kabine alacağınız çantanın içinde fazla fazla bebek bezi, yedek kıyafetler, ıslak mendil ve pişik kremi gibi ürünlerin bulunduğundan emin olun. Kabin basıncı, bebeklerin daha fazla altını kirletmesine ve sıklıkla bez değiştirmeniz gerekmesine neden olabilir. Bu durumda normalde aldığınızdan daha fazla bebek bezini ve ıslak mendili, özellikle yanınızda bulundurabilirsiniz. Bazı durumlarda, altını kirlettiğinde bezden kıyafetlerine de geçebileceği için ve belki midesi bulanıp kusabileceği için yedek kıyafetlerin bulunması son derece önemli.

Yanınıza daha fazla bebek bezi, ıslak mendil ve pişik kremi almayı unutmayın.
Yanınıza daha fazla bebek bezi, ıslak mendil ve pişik kremi almayı unutmayın.

Bununla birlikte elbette özellikle bu kirlenen kıyafetleri ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz. Bunun için yanınızda yedek kilitli poşetler bulundurabilirsiniz. Kilitli poşetler uçuş boyunca hemen her konuda işinize çok yarayacaktır. Yarısı yenmiş elma, kırılıp dökülen oyuncak ya da diğer eşyalar, ıslanan önlükler ve daha pek çok eşyayı bu poşetlerde muhafaza edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi her şey ucuz uçak biletleri bulmakla başlıyor. Gerisi biraz kilitli poşet bile çözebiliyor.

2- Dökülmeyen, ufalanmayan atıştırmalıklar tercih edin

Bebeğiniz ek gıdaya geçecek kadar büyüdüyse, yanınıza atıştırmalıklar alabilir ve yolculuğunuz eğer çok da uzun değilse, yemek yerine bu atıştırmalıklarla yolu tamamlayabilirsiniz. Böylece bebeğinizin mide bulantısı da düşündüğünüzden çok daha az olabilir; hatta hiç olmayabilir bile. Üstelik etrafı ve üzerini kirletme ihtimali de ortadan kalkar. Yalnızca ellerinin kirlenmesi bile, bildiğiniz gibi her yere dokunduğu, elini üzerine, saçlarına sürdüğü için çok büyük sorun olabilir.

Dolayısıyla dökülmeyen, bulaşmayan atıştırmalıklar size yol boyunca avantaj kazandıracaktır. bu durumda bu süreci çok daha sağlıklı beslenerek geçirmesini de sağlayabilirsiniz. Havuç, elma, salatalık, ayva gibi sebze ve meyveleri kilitli poşetlere ya da saklama kaplarına küp küp ya da şeritler halinde keserek hazırlayıp, yanınıza alabilirsiniz. Kararmasından endişe ediyorsanız, üzerine biraz limon sıkmanız yeterli olacaktır.

Dökülmeyen, ufalanmayan atıştırmalıklar tercih edin
Dökülmeyen, ufalanmayan atıştırmalıklar tercih edin

Bununla birlikte kuru meyveler de her zaman işe yarar. Kuru üzüm, gün kurusu, kuru kayısı da bulundurabilir, bunları çiğ fındık, badem ceviz gibi kuru yemişlerle tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkatli olmakta fayda var Çünkü bu kuru meyveler özellikle ılık süt ya da suyla tüketildiğinde bağırsakların daha hızlı çalışmasına neden olabilir. Ayrıca fındık, ceviz, badem, fıstık gibi kuru yemişlerin enerji vereceğini, uykuyu zorlaştırabileceğini ve enerjisini atmak için bebeğinizin daha fazla hareket etmek isteyeceğini unutmayın. Bu nedenle bu ürünlerin kontrollü tüketimine dikkat etmenizde fayda var.

Dilerseniz seyahatinizden önce bebeğiniz için kendiniz de dökülmeyen ve dağılmayan atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Örneğin kuru meyveler ve kuru yemişlerle, bebeğinizin tüketmesini istediğiniz kadar miktarda onları ayarlayarak rondodan geçirip, içine biraz süt ve keçiboynuzu unu ekleyerek yapışkan bir hamur kıvamına getirebilirsiniz. Bunu küçük toplar ya da küçük kare ya da dikdörtgen şekiller verip, buzdolabında dinlendirin. Daha sonra fırın kağıdından onlara uygun boyutta kağıtlar keserek ambalajlayabilirsiniz. Böylece hem birbirlerine yapışmazlar hem de kağıt kısımlardan tutarak daha kolay yenebilir hale gelirler. Elbette bebeğinizin gıdalara karşı hassasiyetine göre seçim yapmaya gayret edin ve doktorunuza mutlaka danışın.

3- Kabinde ısının düşük olabileceğini unutmayın

Daha önce uçakla yolculuk edenler bilirler ve hatta sıklıkla ucuz uçak bileti bulup yola koyulanlar çoktan bunun için önlemler geliştirmişlerdir ki kabinler yaz kış serin olur. Bu nedenle, yaz aylarında bile hostesten ekstra battaniye, şal isteyen yolculara denk gelmiş, hatta bizzat istemiş de olabilirsiniz.

Dolayısıyla bebeğinizin üşümesini istemeyeceğinizden, uçakta üzerini bir kat daha fazla giydirerek, yanınızda bebek battaniyesi bulundurduğunuzdan emin olun. Eğer seyahatinizi yaz aylarında gerçekleştirecekseniz ve bebeğinizin ayakları çıplaksa ya da yalnızca açık ayakkabıları varsa, yanınıza çorap da alabilir, böylece ayaklarını üşütmesine engel olabilirsiniz.

Kabinde ısının düşük olabileceğini unutmayın
Kabinde ısının düşük olabileceğini unutmayın

Bununla birlikte bu soğuk hava ve havalandırmalar, havayı da kurutabilir. Bebeğiniz için kullandığınız masaj kremleri ya da yağlardan yüzüne, açıkta kalan diğer yerlerine sürebilir, gerilmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca bol su ve diğer sıvılardan tüketimi de vücudunun su kaybını önleyecek, ayrıca cildinin kurumasını da azaltacaktır.  

4- Uçağa binişte iki yetişkin seyahat ediyorsanız ayrılın

Uçağa binişte iki yetişkin seyahat ediyorsanız ayrılın
Uçağa binişte iki yetişkin seyahat ediyorsanız ayrılın

Bebekle seyahatinizde yanınızda bir yetişkin daha varsa, onun sizden önce uçağa binmesini, eşyaları yerleştirmesini ve bebeğiniz için ortamın hazır olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece birlikte binip, bebekle ayakta eşyaların onun için uygun olacak şekilde dizilmesini beklemez, arkanızda da yolcuların beklemesine neden olmazsınız. Siz yalnızca bebeği alın ya da diğer yetişkine bebekle birlikte biraz daha sonra gelmesini söyleyin. Bu şekilde sizin için de daha rahat olacaktır.

5- Kalkışta kulak tıkanıklığına alternatif çözümler üretin

Uçak kalkışa geçtiğinde bilirsiniz, kulaklar basınç nedeniyle tıkanır. Bazılarımız esnemeyi, bazılarımız yutkunmayı, bazılarımız bir şeyler içmeyi ya da sakız çiğnemeyi tercih ederiz. Hepimizin bunun için bu şekilde farklı yöntemleri vardır. Ancak bebeklerin elbette bunlardan birini yapmalarını bekleyemeyiz. Bu nedenle, eğer siz bir anneyseniz ve bebeğinizi hala emziriyorsanız, kalkış sırasında onu emzirmeye başlayabilirsiniz. Böylece doğal bir şekilde çene kaslarını çalıştıracak, kulak tıkanıklığına bilmeden engel olacaktır.

Kalkışta kulak tıkanıklığına alternatif çözümler üretin
Kalkışta kulak tıkanıklığına alternatif çözümler üretin

Bunun dışında bebeğinize dilerseniz bu sırada biberonunu verebilir, mama, süt, su, meyve suyu gibi bir şeyler içmesini ve yine doğal olarak yutkunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca eğer emzik kullanan bir bebeğiniz varsa, emziğini verebilir ve yine emerek kulak tıkanıklığını önlemesini sağlayabilirsiniz.

6- Bebeğinizin burun tıkanıklığına karşı da önlem alın

Bebeğinizin burun tıkanıklığına karşı da önlem alın
Bebeğinizin burun tıkanıklığına karşı da önlem alın

Bazen uçakta üşüme ya da basınç nedeniyle bebeğinizin burnu da tıkanabilir. Bu tür bir durumla karşılaşmanıza önlem olarak yanınızda aspiratör ve burun damlası bulundurmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi bebeklerin burnu tıkandığında, yanınızda bu ürünler yoksa oldukça zorlanabilirsiniz. Bu nedenle siz her ihtimale karşı aspiratör ve burun damlasını yanınıza alın. Ucuz uçak bileti bulup, yola çıkmışken keyifler kaçmasın.

7- Bebek koltuğu için ayrı bilet alabileceğinizi hatırlayın

Eğer yol boyunca bebeğinizi yatırabileceğiniz portatif bir yatağınız yoksa, bebek oto koltuğunu kullanabilir ve bebeğiniz için bir koltuk satın alabilirsiniz. Böylece bebeğinizi yanınızdaki koltuğa oto koltuğu ile yerleştirebilirsiniz.

Bebek koltuğu için ayrı bilet alabileceğinizi hatırlayın
Bebek koltuğu için ayrı bilet alabileceğinizi hatırlayın

Bunu, tercih edeceğiniz havayolu ile görüşerek gerçekleştirebilirsiniz. Siz uygun uçak bileti seçeneklerinizin sorgulamasını yaparken, dilerseniz destek ekibinden bu konuda bilgi alarak, havayolu ile iletişime geçebilirsiniz.

8- En ön koltuğun avantajlarından yararlanın

Tercih edeceğiniz havayolunun kurallarına göre, dilerseniz check-in işlemleriniz sırasında en ön koltukta oturmayı isteyebilirsiniz. Böylece, en ön koltuğun önünde, diğer kabinle koltuk arasındaki boşlukta yere bir örtü sererek, bebeğinizin orada oturup, yerde oyuncaklarıyla oynamasını ve sıkılmadan seyahat etmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için seyahat edeceğiniz havayoluyla görüşüp, bilgi alabilirsiniz.

En ön koltuğun avantajlarından yararlanın
En ön koltuğun avantajlarından yararlanın

Bebekle uçak seyahati, göreceksiniz ki hiç de düşündüğünüz gibi zor olmayacak. Doktorunuzdan da görüş alarak, çok keyifli, güzel anılarla dolu bir seyahat geçirebilirsiniz. Hemen uygun uçak biletleri için seyahat edeceğiniz destinasyonu Aerobilet.com.tr üzerinden sorgulayın. Bebekle uçak seyahati yapacağınız için, seyahatiniz sonrasında ulaşımı da en konforlu şekilde gerçekleştirmek için havalimanı transfer hizmetlerinizi de Aerobilet üzerinden planlayabilir, dört dörtlük bir seyahat konforu sağlayabilirsiniz. Bebeğinizle ilk maceralara atılmanın sizce de zamanı gelmedi mi?

1 YORUM

Bir Cevap Yazın