Charter uçuş nedir? Nasıl bulunur?

0
11150
Charter Uçuş Nedir Nasıl Bulunur?
Charter Uçuş Nedir Nasıl Bulunur?

Charter uçuş nedir nasıl bulunur soruları son yıllarda charter uçuşların ilgi görmeye başlamasıyla pek çok kişi tarafından soruluyor. Özellikle gezi bloglarının yaygın hâle gelmesi ve uçak bileti fiyatlarının ucuzlamasıyla dünyanın farklı noktalarını görmek isteyen herkes charter uçak bileti arıyor. Ancak charter uçuşlar hakkında hem olumlu hem de olumsuz yorumlar bulunuyor.

Bununla birlikte olumsuz yorumların genellikle charter uçuşlar konusunda yeterince bilgi sahibi olmamaktan kaynaklandığını söylemeliyiz. Bu yüzden bu yazımızda charter uçuş nedir nasıl bulunur sorularına çok ayrıntılı şekilde yanıt verdik. Bunun yanı sıra charter uçak bileti satın almak için ihtiyacınız olan bilgileri de bu yazımızda bulabileceksiniz.

Charter Uçuş Nedir?

Charter sözcüğü kiralama anlamına geliyor. Charter uçuş, uçak kiralayan tur firmaları ve seyahat acentelerinin düzenlediği uçuşlar olarak biliniyor. Bu uçuşlar belirli bir bölge için özel olarak ve gidiş – dönüş seferleri şeklinde planlanıyor. Charter uçuşlar sırasında kiralanan uçakta tüm koltukların dolmaması, bu firmaları boş koltukları satışa çıkarmaya yönlendiriyor. Böylece Aerobilet sitesinde charter uçuşlarını görüyorsunuz. Bu uçuşlar için acenteler ihtiyaçları olan uçağın tamamını ya da sadece bir kısmını kiralayabiliyorlar.

Charter uçak bileti fiyatları hava yolu şirketlerinin satışa çıkardığı koltuk fiyatlarından çok daha ucuz oluyor. Bu yüzden charter uçuşlar çok gezen ve seyahat eden kişilerin tercihi hâline geliyor. Ucuz uçak bileti arayan kişiler de bu biletlerden haberdar olunca internette charter uçuş nedir nasıl bulunur sorularına cevap aramaya başlıyorlar.

Charter Uçuş Nedir?
Charter Uçuş Nedir?

Charter uçuşlar Uluslararası Ticaret Hukuku Anlaşması kapsamında gerçekleştiriliyor. Paris’te 30 Nisan 1956’da imzalanan bu anlaşmaya göre seyahat acenteleri ve tur firmaları belirli dönemlerde çok sıklaşan yolcu trafiğini hafifletmek için uçak kiralıyorlar ve seferler düzenliyorlar. Yolcu trafiğinin en çok sıklaştığı dönemler tahmin edeceğiniz gibi tatil dönemleri oluyor.

Bu uçuşlar genellikle belirli şehirlere ve ülkelere gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte yolcu sayısının çok arttığı dönemlerden bazıları da önemli futbol karşılaşmalarının ya da bayram tatillerinin olduğu tarihler oluyor. Bu dönemlerde hava yolu şirketlerinin gerçekleştirdiği uçuşlar, yolcu trafiğini karşılamak için yeterli olmuyor ve acenteler charter uçak biletlerinin satışlarını artırıyorlar. Üstelik çoğu zaman birkaç acente ortak bir çalışma ile birleşik charter uçuşları düzenleyebiliyorlar. Bu dönemlerde charter uçak bileti fiyatları artabiliyor ve ucuz uçak bileti avantajlarına sahip olmayabiliyor.

Charter uçak biletleri aslında hem seyahat acentelerinin hem de uçak bileti arayan kişilerin avantaj yakalamasını sağlıyor. Zira uçak kiralayan bu acenteler boş koltuklarını satarak değerlendirirken, seyahatini ucuza getirmek isteyen kişiler de bu koltukları satın alarak yüksek ücretler ödemeden gitmek istedikleri yerlere gidebiliyorlar. Üstelik seferler gidiş ve dönüş şeklinde düzenlendiği için seyahatinizdeki gidiş-dönüş uçuşlarını bu uçak biletlerini alarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Charter Uçuşları Kimler Tercih Ediyor?

Charter uçuş nedir nasıl bulunur sorularına cevap arayanların ve internet sitelerinde bu konuda bilgi bulmaya çalışanların sadece gezmeyi ve seyahat etmeyi seven kişiler olduğunu düşünmeyin. Pek çok ünlü isim ve saatler içinde bulunması gereken bir ülkeye uçması gereken iş insanları da bu uçak biletlerini bulmaya çalışıyorlar. Bu durumda charter uçak bileti fiyatları önemini kaybediyor ve zaman çok daha önemli hâle geliyor. Charter uçuş, imdada yetişen uçuş oluyor.

Charter Uçuş Nasıl Bulunur?

Charter uçuşları normal hava yolu şirketlerinin bilet satış sayfalarında bulmanız mümkün değil. Çünkü bu koltuklar seyahat acenteleri ile tur firmaları tarafından satışa çıkarılıyor. Aerobilet size charter uçak bileti satın alma ve ucuza uçma imkânını tanıyor. Bu fırsattan nasıl yararlanacağınıza ve uçak biletinizi Aerobilet sitesinden nasıl alacağınıza dair bilgileri yazımızın sonunda ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

Charter Uçuş Nasıl Bulunur?
Charter Uçuş Nasıl Bulunur?

Charter Uçuş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Charter uçuş nedir nasıl bulunur konusunda aradığınız tüm bilgilere yazımızda yer veriyoruz. Bu kısımda charter uçak biletinizi almadan önce dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken noktalar bulunuyor.

Charter uçak biletinizi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus elbette biletinizi erken almanız. Eğer seyahatiniz için belirlediğiniz tarih aralığı geniş ve esnekse bu durumda biletinizi hafta içi bir güne gelen tarihe almalısınız. Çünkü charter uçak bileti fiyatları hafta sonuna denk gelen tarihlerde yüksek olmakta.

Charter Uçuş Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Charter Uçuş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diğer bir konu da uçuşunuzun saati. Acenteler bu uçuşların saatini değiştirme yetkisine sahip. Nitekim uçuştan bir ya da iki gün önce charter uçuşların saatleri, hava yolu şirketi ve uçuş numarası değişebilmekte. Bunun yanı sıra uçuşlar rötar yapabilmekte. Ancak bu değişiklikler ve rötarlar aşırı olmamakta. Yine de bir aksilikle karşılaşmamanız için charter uçuşunuzun saatini bir – iki gün önceden kontrol etmenizi öneriyoruz.

Charter uçuşlarında karşılaşabileceğiniz bir husus da istediğiniz ülkeye, sizin istediğiniz şehirden uçuş olmaması olabilir. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz: Örneğin; siz İzmir’den Ukrayna’ya ucuz uçak bileti arıyorsunuz. Charter nedir nasıl bulunur gibi konularda araştırma yaptınız ve charter uçuşu aramaya başladınız. Bu sırada Ukrayna’ya bir charter uçuşu buldunuz. İşte bu uçuş İzmir’den değil Antalya’dan kalkan bir uçuş olabilir. Bu yüzden seyahatinizi erkenden planlamalı ve uçak biletinizi erkenden almaya çalışmalısınız.

Charter Uçuşun Geçmişi

Charter uçuş nedir nasıl bulunur sorunuza cevap ararken karşınıza, zihninizde olumsuz çağrışımın ortaya çıkmasına neden olabilecek bilgiler ya da yorumlar çıkabilir. Bunun nedeni yıllar önce charter uçuşların insanlarda oluşturduğu izlenim. Bundan yaklaşık 20 – 25 yıl önce insanlar Türkiye’den Almanya’ya uçmak için charter uçuşları kullanıyordu. Bu uçaklardaki koltuklar çok rahatsızdı ve uçuşlar çok aktarmalıydı.

Burada çok aktarmalı ifadesini gerçek anlamda uçakları dolmuşlara benzetmek için kullanıyoruz. Bu uçaklarla seyahat eden kişiler, kendi şehirlerine varmadan önce Türkiye’nin neredeyse tamamını geziyordu. Çünkü tek bir uçak ülkenin farklı şehirlerine giden yolcuları taşıyor ve onları inecekleri noktalara bırakıyordu. Ancak şu anda charter uçuşlar aktarmalı olarak yapılmıyor; tam aksine charter uçuş kurallarına uyularak aktarmasız ve hızlı şekilde gerçekleştiriliyor.

Kurallar acente ile hava yolu firması arasında yapılan charter uçuş sözleşmelerinde yer alıyor ki tümü Avrupa Tarifesiz Uçuş Hizmetleri Ticari Hakları Anlaşması’na göre 1956 yılında belirlenmiş. Bu kurallar charter uçuş nedir nasıl bulunur sorunuza internette cevap ararken de karşınıza çıkabilir.

Charter Uçuşların Kuralları

  • Charter uçuş bileti sadece tur firması ya da seyahat acentesi gibi, hava yolu firmasından uçuşu satın alan taraftan satın alınabilir.
  • Charter uçuşlar bir aydan uzun süremez.
  • İki uçuş noktasından farklı bir noktaya uçuş gerçekleştirilemez.
  • Uçuşlar tarifeli seferlerin yetersiz kaldığı noktalara yapılabilir.
  • Charter uçuş sadece uçak kiralama yoluyla yapılabilir.
  • Ara hatlarda yolcu, posta ve kargo taşıması yapılamaz.

Tarifeli seferlerin de ayrıca kuralları var ki bunlar da 1952’de Avrupa Sivil Havacılık Kurumu tarafından belirlenmiş.

Tarifeli Uçuşların Kuralları

  • Uçuşlar bir devletin hava sahasından başka bir devletin hava sahasına yapılır.
  • Yolcu ve yük taşıyan ve karşılığında belirli bir ücret ödenen tüm uçuşlar herkese açıktır.
  • Uçuş saatleri ve kalkış ile varış noktaları önceden belirlenir.
  • Bu özelliklere sahip olmayan tüm uçuşlar “charter uçuş” olma niteliği taşır.

Charter uçuşlarda hasta ve engelli kişilerin uyması gereken kurallar bulunuyor. Eğer hastaysanız ve charter uçuşunuz varsa 10 gün içinde doktorunuzdan aldığınız hem İngilizce hem de Türkçe raporunuz olmalı ki, bu raporda uçakla seyahat etmenizin sakıncalı olmadığına dair ifadeler olmalı.

Görme engelliyseniz tek başınıza uçakla seyahat edebilirsiniz. Duyma engelliyseniz aynı şekilde charter uçuşunuza bir mani bulunmaz. Ancak hem duyma hem de görme engelliyseniz yanınızda bir refakatçi bulunması gerekir. Refakatçiniz, köpeğiniz olabilir. Ancak bu durumu charter uçuşunuzdan 48 saat önce yetkililere bildirmeniz gerektiğini unutmayın.

Charter Uçak Bileti ile Uçabileceğiniz Noktalar

Charter uçak biletiniz ile uçabileceğiniz harika tatil yerleri ve turistik noktalar var. Bunlar size sınırlı gibi gelse de; charter uçuşları Aerobilet sitesinden belirli aralıklarla takip ederseniz, sık sık yeni charter uçak biletlerinin eklendiğini görürsünüz. Ayrıca charter uçak bileti fiyatları da ucuzlama ihtimaline karşılık takip etmeniz gereken ayrıntılar arasında.

Charter uçuş nedir nasıl bulunur sorularını yazımızda çokça yer vererek cevaplamaya çalıştık. Şimdi bulacağınız uçak bileti ile hangi ülkeleri gezebileceğiniz konusuna gelelim. Öncelikle Almanya’ya ve Rusya’ya yaz aylarında çok sayıda charter uçuşu gerçekleştiğini belirtmeliyiz. Bu ülkelerden sonra Kazakistan ve Ukrayna geliyor. Charter uçak biletlerini bulabileceğiniz diğer ülkeler Romanya, İtalya, İspanya ve Fransa olarak öne çıkıyor. Bu ülkelere gerçekleştireceğiniz seyahatler ve planlayacağınız tatiller için sıklıkla ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.

Charter Uçak Bileti ile Uçabileceğiniz Noktalar
Charter Uçak Bileti ile Uçabileceğiniz Noktalar

Charter uçuşlar sayesinde alacağınız ucuz uçak biletleriyle Kiev’de çok önemli olaylara tanıklık eden ve tarih kokan Özgürlük Meydanı’nı görebilir, Barok mimarisi ile dikkat çeken harika Mariyinsky Sarayı’nı gezebilirsiniz. Odessa’ya yapacağınız harika bir seyahat sayesinde Vorontsov Sarayı’nı görmedim demezsiniz. Üstelik bir para müzesi olan Odessa Nümismatik Müzesi’ni görmeden dönmezsiniz.

Bir açık hava müzesine benzeyen, hem gündüz hem de gece güzel olan Bükreş’in sokaklarında gezerek, binaların içlerinin ve dışlarının ayrı ayrı ihtişamlarına tanık olursunuz. Çocuklarınızla Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi’ni gezerek dünya üzerinde milyonlarca yıl evvel yaşamış canlıların kalıntılarını incelersiniz.

Yalnızca bu kadar da değil; Müslüman Türk ülkeleri içinde en büyük ülke olan Kazakistan’a bütçenizi sarsmadan bir seyahat düzenleyerek buradaki harika Nur Astana Cami’yi ve Hazreti Sultan Cami’yi gezersiniz. Ayrıca Dostoyevski’nin Evi’ni görmeden dönmezsiniz. Bu güzel turistik yerlerde çekeceğiniz ve sonra tekrar tekrar bakacağınız fotoğraflara ve biriktireceğiniz harika anılara değinmiyoruz bile.

Charter Uçuşlarla Dünyayı Dolaşmak Mümkün Mü?

Charter uçak biletlerinin ucuz olması ve sürekli bulunabilmesi akla bu soruyu getiriyor. Özellikle gezginler için ucuz uçak biletleri bulmak çok önemli. İçi içine sığmayan, sürekli yeni ülkeler, şehirler, turistik noktalar ve insanlar görmek isteyenler için bu uçuşlar büyük anlamlar ifade ediyor.

Charter Uçuşlarla Dünyayı Dolaşmak Mümkün Mü?
Charter Uçuşlarla Dünyayı Dolaşmak Mümkün Mü?

Dünyanın her ülkesini olmasa da belirli noktalarını charter uçuşlarla görebilir, bu uçuşların olmadığı yerleri erkenden tarifeli uçak bileti alarak gezebilirsiniz. Ucuz uçak bileti alarak dünyayı dolaşmaya karar verdiğinizde tüm hazırlıklarınızı yapmayı unutmayın.

Charter Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Yazımızın bu kısmında charter uçak biletinizi Aerobilet ayrıcalığıyla satın almak için hangi adımları izlemeniz gerektiğini bulacaksınız. İnternet sitemizde Charter uçak bileti almak oldukça kolay. Biletinizi almadan önce charter uçuş nedir nasıl bulunur gibi sorulara verdiğimiz cevaplara ve uçuşlar konusunda dikkat etmeniz gereken hususlara göz atmayı ihmal etmeyin.

Charter uçak biletinizi almak için Aerobilet sitemizin ana sayfasına girin. Sayfamızda uçak bileti almak için doldurmanız gereken bölümün altında Aerobilet avantajları yazan kısmı göreceksiniz. Bunun altında Kampanyalar, Kendi Fiyatını Belirle, Davet Et Kazan!, Fiyat Alarmı ve son olarak Charter sekmeleri mevcut.

Charter Uçak Bileti Nasıl Alınır?
Charter Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Charter uçuş bulmak için işte bu Charter bağlantısına tıklamalısınız. Şimdi karşınıza tüm charter uçuşlarının olduğu bir sayfa gelecek. Burada uçuşların fiyatlarını, hava yolunu, uçağın kalkış – varış tarihlerini ve saatleri ile nereden nereye uçacağını görmeniz mümkün. Bu bilgilerin yanı sıra uçaktaki boş koltuk sayısı da göreceğiniz bilgiler arasında.

Seyahat etmek istediğiniz yere düzenlenen charter uçuşlarını bulabilmeniz için üst kısımdan kalkış ve varış noktalarını seçmelisiniz. Bunu yaparken sadece uçmak istediğiniz noktayı seçtiğiniz takdirde, buraya giden uçakların kalktığı noktaların tümünü görürsünüz. Örneğin; İtalya’ya gitmek istiyorsanız varış noktası olarak burayı seçebilir, buraya Türkiye’nin hangi şehirlerinden uçuşlar olduğunu görebilirsiniz. Charter uçuşlarının listelendiği sayfanın sağında tüm hava yollarının isimleri yer almakta. İsterseniz buradan bir ya da birden fazla hava yolu seçerek uçuşları filtreleyebilirsiniz.

Sadece Aerobilet ayrıcalığı ile charter uçuş imkânları sizleri bekliyor!

Bir Cevap Yazın