Fotoğraf tutkunları için 15 muhteşem seyahat rotası

0
4325
Fotoğraf tutkunları için 15 muhteşem seyahat rotası
Fotoğraf tutkunları için 15 muhteşem seyahat rotası

Fotoğraf tutkunları, dünyanın dört bir yanını kameralarıyla dolaşmak, farklı kültürleri, doğal ve tarihi güzelliklerle ilgili anılarını kare kare biriktirmek için kilometrelerde yol katediyorlar. Her fırsatta yola koyulup, o nadir anları görüntüleyebilmek, onlar için paha biçilemez. Dünyaya vizörün arkasından bakmak ve kendi bakış açısıyla yorumlamak, onların işi. Ve elbette birçoğu, bu muhteşem kareleri sosyal medyada da paylaşarak, diğer kullanıcıların kendilerini hayranlıkla takip etmelerini sağlıyorlar.

Eğer siz de bir fotoğraf tutkunuysanız ve sosyal medyayı aktif kullanıyorsanız, bunun nasıl bir his olduğunu biliyor ve siz de fotoğraf tutkunuzu körükleyecek yeni rotalar arıyor olabilirsiniz.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler, fotoğrafın tutkuyla ne kadar ilgili olduğunu şöyle özetliyor; “En iyi fotoğraf makinesi olan en iyi fotoğrafı çekecek olsaydı, en iyi daktilosu olan da en iyi romanı yazardı.”

Amatör veya profesyonel fotoğraf çekmek, içinde tutku ve dolayısıyla duygu barındırıyor. Bu nedenle fotoğraf tutkunları, seyahat rotalarında, kendilerinde bu duyguyu uyandıracak özellikteki destinasyonları tercih ediyor. Özellikle de her zaman yakalayamayacağı kareleri sunacak, gördüklerinin kendilerinde uyandırdığı hisleri fotoğraflarında yansıtabilecekleri yerler, onların adeta iştahını kabartıyor.

Siz de bu duyguları çok iyi anlıyor ve destekliyorsanız, belki de fotoğraf tutkunuzu canlandıracak yeni rotalar için planlar yapmaya başlayabilirsiniz. Hele ki bu rotalar için uygun uçak bileti seçenekleri de varsa, belki de seyahatinizi ertelememeli ve hemen yola koyulmalısınız. Peki sizce seyahate nereden başlamalısınız? Hangi rotalar sizi heyecanlandırabilir? İşte fotoğraf tutkunları için bulunmaz 15 seyahat rotası…

1- Barselona, İspanya

Barselona, İspanya
Barselona, İspanya

İspanya’nın popüler şehirlerinden biri olan Barselona, fotoğraf tutkunlarının da sıklıkla seyahat ettiği şehirlerden biri. Bunun ana sebepleri arasında Barselona’yı turistik olarak sevilen yerlerden biri haline getiren farklı mimarisi başı çekiyor. Ünlü mimar Gaudi’nin mimari estetik anlayışı, şehrin birçok yerini turizm ve elbette fotoğraf tutkunları açısından cazibe merkezi haline getiriyor. Siz de Barselona seyahatinizi planlayabilir ya da fotoğraf rotanıza Barselona’yı da ekleyebilirsiniz. Ucuz uçak bileti sorgulamalarınızı bir an önce yaparak, pek çok farklı havayolu şirketinden ucuz uçak bileti seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz.

2- Golden Gate Bridge, San Francisco, ABD

Golden Gate Bridge, San Francisco, ABD
Golden Gate Bridge, San Francisco, ABD

ABD’nin San Francisco eyaletinde bulunan Golden Gate Köprüsü’nün dünyada en çok fotoğrafı çekilen köprülerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Bunun da fotoğraf tutkunları arasında farklı nedenleri vardır. Kimilerine göre bu köprüyü doğru veya farklı açı ve ışıkla fotoğraflamak başlı başına zor bir hedeftir. Kimilerine göre ise mühendislik harikası olan bu köprünün deniz üstündeki konumu ikonik olarak farklı duyguları işaret eder ve bu nedenle fotoğraflamamak zaten neredeyse imkansız gibidir. Siz de dünyanın fotoğraf severler arasında en çok seyahat edilen köprülerinden birini fotoğraflamak istemez misiniz? O halde hemen San Francisco için uyun uçak bileti alternatiflerine göz atmaya başlayabilirsiniz.

3- Milford Sound, Yeni Zelanda

Milford Sound, Yeni Zelanda
Milford Sound, Yeni Zelanda

Okyanusya’nın doğa harikası ülkesi Yeni Zelanda fotoğraf tutkunlarına tam bir festival sunabilir. Yüzüklerin Efendisi film serisinin seti olarak da nam salan Hobbiton’ın da bulunduğu ülkede Milford Sound, fotoğraf severler için muhteşem kareler sunuyor. Milford Sound’da Lady Bowen ve Stirling Şelaleleri olmak üzere iki büyük şelale vardır. Bunların yanında yağmur zamanlarında bölgede farklı birçok küçük şelale de oluşuyor. Muhteşem dağ, şelale ve su manzaraları oluşturan Milford Sound’da fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

4- Eiffel Kulesi, Paris, Fransa

Eiffel Kulesi, Paris, Fransa
Eiffel Kulesi, Paris, Fransa

Aşıklar şehri Paris’in uluslarası simgesi haline gelen Eiffel Kulesi’nin dünyada en çok tanınan figürlerden biri olduğunu duymuş muydunuz? Bunun nedeni sizce ne olabilir? Çünkü Eiffel Kulesi, yapımının tamamlandığı 1889’dan bu yana fotoğraflanmaya devam ediyor. 300 metre yüksekliğindeki kuleye eskiden 1665 basamaklı merdivenle çıkıldığı biliniyor. Tabii artık asansörle kulenin tepesine çıkılabiliyor ve panoramik fotoğraflar çekilebiliyor. Rahatlıkla uygun uçak bileti bulabileceğiniz Paris’te bulunan Eiffel Kulesi’ni farklı ışık ve açılarda fotoğraflasanız sizce de harika olmaz mı?

5- Volkanlar Ulusal Parkı, Hawaii, ABD

Volkanlar Ulusal Parkı, Hawaii, ABD
Volkanlar Ulusal Parkı, Hawaii, ABD

ABD’nin eyaletlerinden biri olan Hawaii’yi muhteşem plajlarıyla sosyal medyada ya da televizyonlarda görmüş olabilirsiniz. Ama fotoğraf tutkunları için Hawaii’nin vazgeçilmez olmasının nedenleri arasında volkanlarının bulunduğu Hawaii Volkanlar Ulusal Parkı yer alıyor. Hawaii’yi oluşturan adaların da milyonlarca yıl boyunca volkanik patlamalarla oluşan tektonik adalar olduğu biliniyor. Volkanik patlamalar günümüzde de devam ediyor. Zaman zaman yer yüzüne çıkan lavların oluşturduğu muhteşem manzarayı yakalayan fotoğraf tutkunlarından biri de siz olabilirsiniz.

6- Lysefjordan, Norveç

Lysefjordan, Norveç
Lysefjordan, Norveç

İskandinavya’nın fiyortları kadar özel manzaraları bulmak elbette o kadar da kolay değil. Dünyaca ünlü Norveç fiyortlarında fotoğraf çekebilmek için siz de Norveç seyahatinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak uygun uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Çünkü bu fiyortların en güzel fotoğraf kareleri veren en önemli noktalarından biri olan Lysefjordan, sizi adeta buna ikna edecek güzellikte. Engin tepelerden suya doğru kayarak iniyor hissini verebilen Lysefjordan, her yıl dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlıyor. Tabii bunların birçoğunu da amatör veya profesyonel fotoğrafçılar oluşturuyor. Göz kamaştıracak ve hafızalara kazınacak bir Lysefjordan seyahatini siz de mutlaka yapılacaklar listenize ekleyin.

7- Moraine Gölü, Kanada

Moraine Gölü, Kanada
Moraine Gölü, Kanada

Yaklaşık bin 885 metre yükseklikte dağ manzaralı muhteşem bir gölü fotoğraflamaya ne dersiniz? Bu sizce de harika bir fikirse, Moraine Gölü’ne bir seyahat planlamaya başlayabilirsiniz. Gölün en önemli özelliklerinden birisi farklı ve etkileyici mavi rengi olduğunu hemen fark edebilirsiniz. Bu özel maviyi karlı dağ manzarası ve yeşille birleştirdiğinizde Moraine Gölü’nde büyüleyici kareler yakalayabilirsiniz. Gölün üzerinde kano gezisine çıkarak da farklı açılardan bu güzelliği fotoğraflayabilmeniz mümkün. Her yıl özellikle fotoğraf tutkunlarının ziyaret ettiği Moraine Gölü ve çevresinde çeşitli trekking veya hiking güzergahları da bulunuyor. Bu benzersiz seyahat tecrübesi, unutulmazlar arasına girecek.

8- Horseshoe Bend, Arizona, ABD

Horseshoe Bend, Arizona, ABD
Horseshoe Bend, Arizona, ABD

Ucuz uçak bileti bulup, mutlaka seyahat anılarınıza eklemek isteyeceğiniz bir diğer rota da ABD’nin Arizona eyaletinde bulunuyor. Horseshoe (At nalı) Bend, hiking yapmak ve fotoğraf çekmek için en ideal destinasyonlardan biri. Colarado Nehri’nin devamı olan bir alanın etrafının dev bir kanyonla çevrilmesi sonucu oluşan bu doğa harikası, adından da anlaşılacağı üzere bir at nalı şekli oluşturuyor. Özellikle gün doğumu ve batımında muhteşem görsel şölenlerle karşılaşabilir, bunları fotoğraflamaktan son derece keyif alabilirsiniz.

9- Kızıldeniz, Hurghada, Mısır

Kızıldeniz, Hurghada, Mısır
Kızıldeniz, Hurghada, Mısır

Hurghada, Mısır’ın Kızıldeniz’e yaklaşık 40 kilometre kıyısı bulunan turistik şehirlerinden birisi. Fotoğraf tutkunları için ise en önemli özellik kuşkusuz ki Kızıldeniz’in sualtında yatan görsel şölen. Çarpıcı sualtı habitatıyla rengarenk bir masal dünyasını fotoğraflama imkanı sunan bu bölgeyi siz de keşfedebilir, muhteşem sualtı fotoğrafları çekebilirsiniz. Sualtı fotoğrafçılığının önemli merkezlerinden birisi olan Hurhada’da Mısır’ın da en önemli dalış merkezlerinden birisi. Eğer siz de sualtı fotoğrafçılığını denemek istiyorsanız ya da sualtı fotoğrafçılığı tutkunuz sizi sürüklüyorsa, siz de Hurghada için ucuz uçak bileti alternatiflerine göz atabilirsiniz.

10- Eilean Donan, Loch Duich Adası, İskoçya

Eilean Donan, Loch Duich Adası, İskoçya
Eilean Donan, Loch Duich Adası, İskoçya

İskoçya’ya uygun uçak bileti alternatifleri daima bulabilir ve gittiğinizde Loch Duich Adası, sizi burada benzersiz fotoğraflar çekmeniz için karşılıyor olacak. Clan Mackenzie’ye ait olduğu bilinen ve geçmişi 13’üncü yüzyıla dayanan tarihi Eilean Donan Kalesi’nin bulunduğu adada kendinizi zaman tünelinden geçmiş gibi hissedebilirsiniz. Gündüz yakalayacağınız çarpıcı karelere ek olarak gece ışıklandırılmasında ise çok daha farklı, göz alıcı kareler de yakalayabilirsiniz.

11- Münih, Almanya

Münih, Almanya
Münih, Almanya

Almanya’nın başkenti Münih de fotoğraf tutkunları için keyifli rotalardan bir diğeri. Alp Dağları’nın şehrin siluetini oluşturduğu Münih’te pek çok farklı alanda fotoğraf çekme fırsatı yakalayabilirsiniz. Özellikle şehrin tarihi yapıları sizi cezbedebilir. Ayrıca dünyaca ünlü müzelerinde de pek çok çarpıcı görüntüyü fotoğraflama imkanına sahip olabilirsiniz. Bununla beraber Alman kültürünü yansıtan farklı bar veya restoranlarda da ilginç dekorasyonlar göreceksiniz ki fotoğraflamak için kendinizi tutamayabilirsiniz. Bununla birlikte, şehrin festivallerine veya farklı organizasyonlarına denk gelebilir, burada daha önce deneyimlemediğiniz fotoğrafçılık becerilerinizi konuşturabilirsiniz.

 12- Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti
Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti

Uygun uçak bileti seçenekleri bulabileceğiniz Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da yapılan safari turları, fotoğraf tutkunları için oldukça heyecan verici rotalar sunuyor. Doğal ortamlarında pek çok vahşi hayvanı fotoğraflayabilirsiniz. Kaplan, aslan, fil, leopar ve bunun gibi birçok canlı, safari rotanızda görebileceğiniz hayvanlar. Ayrıca, yine bu bölgelerin kendilerine özgü kültür ve günlük yaşantıları da size oldukça renkli kareler kazandıracak. Cape Town için ucuz uçak bileti seçeneklerine şimdiden göz atın ve seyahatinizi planlamaya bir an önce başlayın.

13- Amazon Ormanları, Brezilya

Amazon Ormanları, Brezilya
Amazon Ormanları, Brezilya

Yaklaşık 5.5 milyon metrekare alana yayılan Amazon Ormanları’nın yaklaşık yüzde 60’ı Brezilya’da yer alır. Dünyanın en büyük ormanı olan Amazon’da yeşilin binlerce tonunu, on binlerce farklı türde canlıyı ve dünyayla bağlantısı olmayan farklı yerel kabileleri görme fırsatınız olabilir. O kadar büyük ve o kadar farklı karenin yakalanabileceği bir alan ki bu bölgeye birden fazla kez gitmek isteyebilirsiniz. Fotoğraf tutkunları için önemli merkezlerden birisi olan Amazon Ormanları sizleri de tüm cazibesiyle bekliyor olacak.

14- Kyoto, Japonya

Kyoto, Japonya
Kyoto, Japonya

Japonya’da bulunan Kyoto şehri, Japon geleneksel mimarisinden çarpıcı örneklerin bulunduğu bir masal şehrini andırıyor. Uygun uçak bileti fırsatlarından yararlanarak seyahat edebileceğiniz şehirde onlarca tapınak, her yıl milyonlarca fotoğraf tutkununu ağırlıyor.

Dünyaca ünlü Filozoflar Yolu da Kyoto’da bulunuyor. Japon filozofların yürüyüş yaparak, derin düşüncelere daldıkları patikalarda siz de yürüyüş yapma fırsatı bulabilir, bu yolda yeşilin farklı tonları, su manzaraları ve yine patikanın farklı noktalarında yer alan birçok tapınağı fotoğraflama fırsatı bulabilirsiniz.

15- Keops Piramidi, El Giza, Mısır

Keops Piramidi, El Giza, Mısır
Keops Piramidi, El Giza, Mısır

Mısır’ı yazımızda ikinci kez misafir ediyoruz çünkü kuşkusuz ki Mısır’dan bahsederken piramitlerden bahsetmeden geçmek olmaz. Dünyanın 7 harikasından biri sayılan ve harikalar içinde en eskisi olan etkileyici Keops Piramidi’ni siz de fotoğraflamak istemez miydiniz? Yaklaşık 2.3 milyon parça taş bloktan yapılan Keops’un 5.9 milyon ton ağırlığında olduğu düşünülüyor. Keops’u tüm açılardan fotoğraflayabileceğiniz gibi için görme fırsatı da bulabileceğinizin altını çizelim. Siz de bu benzersiz fotoğraf deneyimi için bölgeye bir ziyaret planlamayı ihmal etmeyin.

Fotoğraf makineleri hazır mı?

Dünyanın birçok yerinde fotoğraf çekebileceğiniz muhteşem rotalar sizleri bekliyor. Eğer henüz böyle bir plan yapmadıysanız, kendinize bir iyilik yapın ve fotoğraf makinenizle birlikte unutulmaz bir seyahate çıkın. Dilerseniz sevdiklerinizi de bu plana dahil edebilir, hatıralarınızı birlikte ölümsüzleştirebilirsiniz. Bunun için pek çok fotoğraf rotasına en uygun uçak bileti alternatiflerini bulabilir, hatta otellerinize transferleriniz için tek yön ya da gidiş-dönüş havalimanı transfer hizmetlerinizi de uçak biletinizle birlikte satın alabilirsiniz. Aerobilet, seyahatinizin tüm aşamalarını tek kanal üzerinden planlama fırsatı sunuyor. Fotoğraf makineleriniz hazırsa, uçak biletleriniz, otel ve havalimanı transferleriniz de Aerobilet’te hazır; sizleri bekliyor!

Bir Cevap Yazın