Aerobilet ile Arap Yarımadası Hazinelerini Keşfedin

0
404
Aerobilet ile Arap Yarımadası Hazinelerini Keşfedin
Aerobilet ile Arap Yarımadası Hazinelerini Keşfedin

Aerobilet üzerinden uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alan Arap Yarımadası, büyük bölümü çöl olmasına rağmen hem muhteşem bir tarihi mirasa hem de dünyanın en modern simgesel yapılarına sahip. Burada geçmişle geleceğin ilginç bir birleşimine şahit olacaksınız. Suudi Arabistan, Yemen, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Irak ve Ürdün’den oluşan Arap Yarımadası ülkelerinde unutulmaz bir yolculuk yapacak ve inanılmaz manzaralarla karşılaşacaksınız.

Her yıl milyonlarca Müslümanın ziyaret ettiği kutsal Mekke’den mimarlık harikası Burç Al Arab gökdelenine; Cidde’nin muhteşem sahil şeridinden otantik Arap pazarlarına kadar burada keşfedilecek çok fazla şey var. Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla uçak bileti alabilir ve Arap Yarımadası’nı doyasıya gezebilirsiniz.

Aerobilet ile Arap Yarımadası’nı Keşfedin

Mekke (Suudi Arabistan)

Mekke uçak bileti ile keşfe çıkacağınız, Hazreti Muhammed’in doğum yeri olan ve deniz seviyesinden 277 metre yükseklikte dar bir vadide yer alan Mekke, dünyadaki en kutsal şehirlerden birisi. 1.23 milyar Müslüman nüfusu, dünya nüfusunun %23’ünü oluşturuyor ve tüm Müslümanlar namaz saatlerinde günde 5 kez dualarını Kıble yönüne sunuyor.

Suudi Arabistan’daki turizm hala büyük ölçüde dini haclarla ilgili olsa da boş zaman turizmi de büyüyor ve yılda yaklaşık 3 milyon kişi Mekke’yi ziyaret ediyor. Bu şehir, bir gezide ihtiyaç duyacağınız her şeyi size sunuyor. 5 yıldızlı ​​otellerine ek olarak Hindistan, Amerika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’ya kadar dünyanın her mutfağından yemekleri tadabileceğiniz mükemmel restoran zincirlerini de Mekke’de bulabilirsiniz. Suudi Arabistan’da Kuran yasakladığı için ve İslam yasası uyarınca domuz eti ve alkollü içki servisi yapılmıyor. Aerobilet ayrıcalıklarıyla dünyanın en manevi şehirlerinden birine unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Mekke (Suudi Arabistan)
Mekke (Suudi Arabistan)

Her yıl yaklaşık 2 milyon Müslüman, İslam’ın en kutsal camisi olan Mescid-i Haram’a akın ediyor. Hac olarak bilinen bu süreçte çok sayıda ruhsal ayin gerçekleştiriliyor. Hacın gerçekleştirilmesi, İslam’ın beş dayanağından birisidir ve tüm sağlam bedenli Müslümanlar hayatlarında en az bir kez hacca gitmelidir.

Mekke gezinizde görebileceğiniz ‘Küçük Hac’ olarak bilinen Umre ise yılın herhangi bir zamanında Mekke’ye yapılan bir yolculuk. Bu hac eylemi altı gün sürüyor. Mekke, İsmail’e ve annesi Hagar’a çölde bir su kaynağı veren yer olarak düşünülüyor ve İslam’ın en kutsal yeri olarak ziyaretçi akınına uğruyor. Mekke’deki Ulu Camii’nin merkezinde bulunan “Kara Taş”, tüm dünyadaki Müslümanlar tarafından saygı görüyor. Kara Taş, M.S. 605 yılında Hz. Muhammed tarafından Kabe’nin şu anki şekliyle ayarlanmıştır. Hacılar hac sırasında tavaf töreninin bir parçası olarak Kabe’yi çevrelediğinde birçok kişi tıpkı Hz. Muhammed’in yaptığı gibi Kara Taş’ı öpmek için durur.

Burj Al Arab (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)

Dubai kıyılarındaki yapay bir adada bulunan Burj Al Arab, dünyanın en yüksek üçüncü oteli ve dünyanın tek yedi yıldızlı oteli olarak gezegende kalabileceğiniz en lüks yer. 1 milyar dolara inşa edilen ve 56 kat yüksekliğinde olan Burj Al Arab’ın şekli, J-Class yat yelkeninden modellenmiştir ve burada bir oda size gece başına 2.700 ile 24.000 dolar arasında bir fiyata mal olacaktır.

Dubai uçak bileti alarak yaşayacağınız lüks Burj Al Arab deneyimi otele girmeden önce başlıyor. Otel konukları, Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan şoförlü bir Rolls Royce veya bir helikopter ile alınıyor. Helikopteri seçenler, Andre Agassi ile Roger Federer arasında destansı maçlara ev sahipliği yapmak üzere 2005 yılında tenis kortuna dönüştürülen bir platform olan otelin en üstünde asılı duran bir helikopter pistine iniyorlar.

Burj Al Arab (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)
Burj Al Arab (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)

Konuklar otele girdikten sonra üst düzey abartı daha da güçleniyor. On altı asansörden biri, konukları 258.000 metrekarelik Statuario mermeri ile inşa edilmiş olan lobiye getiriyor. Mermere ilave olarak Burj Al Arab’ın iç mekanının 22.000 metrekaresi 24 ayar altınla kaplandı. Talise Spa’nın “Romantik Ay Işığı Yüzüşü” alanında şampanya, çilek ve Basra Körfezi manzarasının tadını çıkarırken dört kapalı havuzdan birinde de yüzebilirsiniz.

Burj Al Arab’da 260.000 galonluk bir akvaryumun yanında yemek yiyebileceğiniz Al Mahara dahil olmak üzere 9 benzersiz restoran bulunuyor. Güzel bir yemekten sonra döner yataklar, her odada altın kaplama iPad’ler, 17 farklı yastık tipi, mozaik kaplamalar, mermer jakuzi ve özel bir uşak ile odanıza yerleşebilirsiniz.

Palmiye Adaları (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)

Dubai şehri, dünyanın en ilginç mimari yapılarıyla tanınıyor ve Palmiye Adaları bu duruma etkileyici bir örnek. Yukarıdan bakıldığında bu yapay ada, geri kazanılmış toprak kütlesi üzerinde bir dizi yapay takımadadan inşa edilmiş ve stilize edilmiş bir palmiye ağacını andırıyor.

Palmiye Adaları (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)
Palmiye Adaları (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)

Palmiye Adası; Atlantis The Palm, Jumeirah Zabeel Sarayı, One & Only The Palm ve daha birçokları da dahil olmak üzere Dubai’nin en lüks tatil beldelerine ev sahipliği yapıyor. Buradaki çok sayıdaki tesislerden birinde kalmasanız bile Nobu ve 101 Yemek Salonu gibi görülmeye değer yerlere uğrayabilir ve adanın tadını çıkarabilirsiniz.

Dubai uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Palmiye Adası, çok gelişmiş bir ada ve karayolları, tüneller ve toplu taşıma araçları ile burayı keyifle gezebilirsiniz. Adadaki çeşitli otellere, restoranlara ve ilgi çekici yerlere erişim oldukça kolay. Palmiye Adası’nda bir yatta veya sürat teknesinde denize açılmak da çok sevilen bir etkinlik. Rahat bir akşam için ise su üzerinde uzanan bir iskele üzerine kurulu yedi restorandan oluşan Club Vista Mare’ye gidebilirsiniz.

Şeyh Zayed Ulu Camii (Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri)

Abu Dabi uçak bileti alarak yakından göreceğiniz, Abu Dabi’yi ana karaya bağlayan köprülerin her birinden görülebilen görkemli Şeyh Zayed Ulu Camii, şehre gelenlere etkileyici bir karşılama sunar. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk Cumhurbaşkanı Şeyh Zayed tarafından tasarlanan ve şeyhin son dinlenme yerini işaret eden cami, 50.000 kişilik ve bölgedeki gayrimüslimlere açık birkaç kutsal alandan biri.

Benzersiz sütun yüksekliğiyle, 107 metre yüksekliğindeki minarelerle ve çatı katındaki 80’den fazla mermer kubbe ile Şeyh Zayed Ulu Camii, modern İslam mimarisi başyapıtıdır. Caminin yapımında 90.000 tondan fazla saf beyaz Yunan ve Makedon mermeri kullanıldı. Lapis lazuli, kırmızı akik, ametist, abalone, jasper ve sedef gibi yarı kıymetli taşlarla süslenmiş narin çiçek desenleri, çeşitli mermer süsleri ve geleneksel geometrik seramik detaylarıyla bu eşsiz cami görülmeye değer güzellikte.

Şeyh Zayed Ulu Camii (Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri)
Şeyh Zayed Ulu Camii (Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri)

Memlük, Osmanlı ve Fatimi üsluplarına atıflar içeriyor olsa da caminin nefes kesen iç mekanının ezici etkisi çağdaş ve yenilikçidir. Namaz salonunda burayı renkli ışık şaftlarıyla dolduran çelik, altın, pirinç ve kristal avizeler bulunuyor. En büyüğü yaklaşık 11 ton ağırlığında olan avizeler, Swarovski kristalleriyle ışıldıyor ve 40 kg 24 ayar galvanizli altın ile parlıyor.

Dua salonunun en etkileyici özelliklerinden biri ise İran pamuğu ve Yeni Zelanda yününden üretilen ve iki uçakla İran’dan gelen dünyanın en büyük halısıdır. Ayrıntılı arabesk motifleri ile iki yılda tamamlanan halı için 1200 usta çalıştı. Bu ustaların yarısı, bir pamuk temel üzerinde 5700 metrekare yün ipliği el ile düğümlemek için çalışıyordu. Abu Dabi gezinizde namaz vakitleri dışında da camiyi gezebilirsiniz. 45 dakikalık ücretsiz rehberli tur (İngilizce ve Arapça), iç mekanın stilistik özelliklerine dikkat çekerken, İslam dininin temek özelliklerini de anlatıyor.

İslam Sanatı Müzesi (Doha, Katar)

Paris’te bulunan dünyaca ünlü Louvre Piramidi’nin mimarı tarafından tasarlanan İslam Sanatı Müzesi, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Müze, 1400 yıl boyunca üç kıtadan toplanan dünyanın en büyük İslam sanatı koleksiyonuna sahip.

İslam Sanatı Müzesi (Doha, Katar)
İslam Sanatı Müzesi (Doha, Katar)

Doha uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Doha sahilindeki MIA Park’ta yer alan müze, taş mimarisiyle göze çarpıyor ve İslam dünyasının geometrik desenleri müzenin iç mekanlarını süslüyor. Katar kraliyet ailesinin 1980’lerden beri İspanya, Mısır, İran, Irak, Türkiye, Hindistan ve Orta Asya’dan topladığı 7. ve 19. yüzyıllar arasındaki el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden oluşan muhteşem bir koleksiyonu burada görebilirsiniz.

Cidde Sahili (Cidde, Suudi Arabistan)

Cidde uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu büyüleyici şehir, yüzyıllar boyunca önemli bir liman görevi gördü. Aslında bu şehrin limanları her zaman o kadar doluydu ki şehir ‘Kızıl Deniz’in Gelini’ olarak bilinirdi. Bugün, liman ve sahil hala Cidde şehrindeki yaşamın ayrılmaz bir parçası. Sahil bölgesinde aileler ve arkadaş grupları akşamları barbeküler ve yürüyüşler yaparak deniz esintisinin tadını çıkarıyor.

Cidde sahil; kilometrelerce uzunluktaki plajı, kaliteli restoranları, parkları, tatil köyleri ve camileriyle size son derece keyifli bir gezi sunuyor. Hafta sonları Cidde sahilinde pek çok konser ve festival de düzenleniyor.

Khor Al Adaid Çöl Gezileri (Katar)

Khor Al Adaid, Katar’da çöl aktivitelerinin bir numaralı adresi konumunda. Cip safarileri, devlerle gezi turları ve yürüyüşlerin ardından çölde gün batımı izleyerek unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Khor Al Adaid Çöl Gezileri (Katar)
Khor Al Adaid Çöl Gezileri (Katar)

Başkent Doha’ya yaklaşık bir saat uzaklıktaki Sea Line Çölü, son yıllarda pek çok farklı etkinliğin yapıldığı bir turizm merkezine dönüştürüldü. Çöl eğlencelerine ek olarak isterseniz uçsuz bucaksız çölün masmavi denizle birleştiği Basra Körfezi’nde de yüzebilir veya gece çadırlı bir çöl kampı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Emirates Sarayı (Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri)

Dubai’deki Burj Khalifa sarayı dikey; Emirates Sarayı ise 114 kubbesi ve 1.3 kilometrelik özel plajıyla yataydır. Burası 1002 kristal avize ve 392 lüks odası ile Körfez’deki en büyük otel. Şehrin kültür merkezi olarak iki katında hizmet verdiği için Emirates Sarayı’nı gezerken check-in yapmak zorunda değilsiniz.

Abu Dabi uçak bileti alarak yakından göreceğiniz, klasik müzik konser sezonunda opera ve tanınmış orkestralara ev sahipliği yapan Emirates Sarayı, başkentin kültürel genişlemesinde rol oynuyor. Gösterişli saray aynı zamanda pop konserlerine, fuaye çaylarına ve moda gösterilerine de ev sahipliği yapıyor. Sarayda ayrıca oldukça pahalı ünlü bir restoran da bulunuyor.

Maskat Plajları (Maskat, Umman)

Maskat şehrinin çevresi birbirinden güzel plajlarla çevrili. Qurum Plajı ise en popüler plajlardan biri olarak restoran ve kafelerle dolu. Maskat ayrıca yola çıkıp kendi başınıza diğer plajları keşfedebileceğiniz bir şehir. İsterseniz sizi Maskat’ın en güzel plajlarına götürecek bir tekne yolculuğuna da çıkabilirsiniz. Bu tarz tekneler şehirde kolayca bulunabiliyor.

Maskat Plajları (Maskat, Umman)
Maskat Plajları (Maskat, Umman)

Maskat uçak bileti alarak gezeceğiniz şehir merkezine 40 dakikalık sürüş mesafesindeki Yiti Plajı, Maskat’ın güneyinde yer alan Khalouf Plajı ve Qurum Plajı’na yakın olan Ras Al Hamra Plajı, mutlaka görmeniz gereken çok güzel plajlar. Bir tekne turu ile yunusları izlemek için mükemmel olan Marina Bandar Al Rowdha’ya da göz atabilirsiniz.

Bahreyn İncileri (Manama, Bahreyn)

Bahreyn uçak bileti ile keşfetme fırsatı bulacağınız bu ilginç ülke, eskiden dünyanın dört bir yanından gelen gemilerin uğradığı hareketli limanları ve muhteşem incileriyle ünlüydü. Bu Orta Doğu merkezini petrolden önce zengin kılan şey bu değerli incilerdi. Bununla birlikte, son zamanlarda göz kamaştıran incilerin yerini sıvı siyah altın devraldı ve Bahreyn, petrol rafinerileri ile bilinen bir ülke haline geldi. Arap Baharı’nın bir sonucu olarak Orta Doğu’da turizmde yaşanan düşüşe rağmen insanlar Bahreyn’e akın ediyorlar. Bu güzel ülke, ilgi çekici pek çok mekana sahip egzotik bir yer arayanlar için muhteşem bir destinasyon.

Manama’nın merkezine arabayla 10 dakika uzaklıkta bulunan Bahreyn Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Portekizliler tarafından 6. yüzyılda inşa edilen bu ihtişamlı kale, körfez boyunca savunma dizisinin bir parçası.

Bahreyn İncileri (Manama, Bahreyn)
Bahreyn İncileri (Manama, Bahreyn)

Bahreyn günümüzde bir finans ve petrol merkezi olabilir, ancak bir asırdan fazla bir süre önce yerel ekonominin çoğu, yüzlerce insanı her yıl öldüren çok zorlu ve tehlikeli bir operasyon olan inci dalışına bağlıydı. Neyse ki yeni bir teknoloji gelişti ve artık deniz dibindeki istiridyelerin incilerini toplamak için nefesinizi tutmak zorunda değilsiniz. PADI akredite scuba kursları ve organize inci dalış gezilerine katılarak Bahreyn’in en önemli ihraç ürünlerinden olan incilerden siz de toplayabilirsiniz.

Aerobilet web sitesinden veya mobil uygulamalarından kolayca uçak bileti alabilir ve Arap Yaramadası’nın hazineleri arasında keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın