Aerobilet ile Dünyanın En Eski Şehirlerini Keşfedin

0
228
Aerobilet ile Dünyanın En Eski Şehirlerini Keşfedin
Aerobilet ile Dünyanın En Eski Şehirlerini Keşfedin

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlara alacağınız uçak bileti ile keşfe çıkacağınız dünyanın eski şehirleri, size hayatınız boyunca unutamayacağınız antik manzaralar sunacak. Binlerce yıldır yerleşim olan bu şehirler, geçmişte olduğu gibi bugün de çok canlı ve hareketli. Tarih ve doğa sevenlerin mutlaka görmesi gereken dünyanın en eski şehirlerinde; binlerce yıllık tapınaklar, otantik çarşılar ve unutulmuş anıtlar arasında tarihte bir yolculuk yapacaksınız.

Aerobilet uçak bileti sayfasından veya mobil uygulamalar üzerinden kolayca uçak bileti alabilir ve gezegenimizin en büyüleyici tarihi manzaraları eşliğinde unutulmaz bir geziye çıkabilirsiniz.

Dünyanın En Eski Şehirleri

Varanasi, Hindistan

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 1000 olan ve Ganj Nehri’nin batı kıyısında yer alan Varanasi şehri hem Hindular hem de Budistler için önemli bir kutsal şehir. Efsaneye göre, 5000 yıl önce Hindu tanrısı Lord Shiva tarafından kurulduğu söylenen şehir, modern bilim adamlarına göre ise yaklaşık 3000 yıllık. Varanasi, farklı renklere boyalı tarihi evleri ve nehirde gezen tekneleriyle size kartpostallardan çıkma bir Hindistan manzarası sunacak.

Varanasi, Hindistan
Varanasi, Hindistan

Varanasi uçak bileti alarak Hindistan’ın en eski şehrinde inanılmaz manzaralar görebilir ve benzersiz bir kültürü keşfe çıkabilirsiniz.

Amerikalı yazar Mark Twain, Varanasi şehri için “Benares tarihten daha eski, geleneklerden daha eski, efsaneden bile daha eski” demiştir.

Thebes, Yunanistan

İlk yerleşim tarihi M.Ö 1400 olan ve Antik Atina’nın en büyük bir rakibi olan Thebes şehri, Boeotian konfederasyonuna hükmetti ve hatta M.Ö. 480’de Pers işgali sırasında Xerxes’e yardım etti. Arkeolojik kazılar, bu şehirde daha da geriye uzanan bir Miken yerleşimi ortaya çıkardı. Günümüzde Thebes şehri; antik taş evleri, tapınakları ve muhteşem Akdeniz manzarasıyla sizi binlerce yıl öncesine bir yolculuğa çıkarıyor.

Atina uçak bileti alarak keyifli bir gezi yapabileceğiniz Thebes, sizi mitolojik Yunan dünyasında unutulmaz bir gezintiye çıkarak.

Cadiz, İspanya

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 1100 olan ve Atlantik Okyanusu’na dağılmış dar bir toprak parçasında bulunan Cadiz, 18. yüzyıldan bu yana İspanyol donanmasının evi oldu. Cadiz, Fenikeliler tarafından küçük bir ticaret merkezi olarak kuruldu ve ünlü komutan Hannibal’in Iberia’nın fethi için üs haline gelerek Kartacalar tarafından M.Ö. 500 yılında ele geçirildi.

Cadiz, İspanya
Cadiz, İspanya

İspanya uçak bileti alarak gezeceğiniz bu antik şehir, daha sonraki Keşif Çağı sırasında ise Roma ve Mağribi yönetimi altına girdi. Günümüzde Cadiz şehri, İspanya’nın en tarihi yerlerinden biri ve inanılmaz manzaralarıyla her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor.

Larnaka, Kıbrıs

İlk yerleşim tarihi M.Ö 1400 olan ve Fenikeliler tarafından ‘Citium’ adıyla kurulan Larnaka şehri, palmiye ağaçları ile kaplı olan sahili ile günümüzde çok sevilen bir tatil beldesi. Larnaka çevresindeki çok sayıda arkeolojik alan hem tarih hem de doğa sevenleri bu şirin şehre çekiyor. Çok sayıda plaja da sahip olan Larnaka, antik manzaralar eşliğinde denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bir yer.

Kıbrıs uçak bileti ile gezeceğiniz bu güzel şehir hakkında İngiliz seyahat yazarı Robert Byron şöyle diyor “Bu adadaki tarih o kadar fazla ki hazmetmek yıllar alıyor.”

Atina, Yunanistan

İlk yerleşim tarihi M.Ö 1400 olan, Batı Uygarlığının beşiği ve demokrasinin doğduğu yer sayılan Atina’nın mirası hala milyonlarca insanın ilgisini çekiyor. Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı eserleri ile dolu olan Atina, aynı zamanda Yunanistan’ın en popüler bir turizm merkezi. Bu güzel şehirde günlerce gezebileceğiniz kadar çok antik hazine ve harika müze var. Atina’nın yüksek tepelerine kurulu olan tapınaklarda muhteşem Akdeniz manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Atina, Yunanistan
Atina, Yunanistan

Atina uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu eski şehir için Büyük İskender: “Atina’da iyi bir isim kazanmak için karşılaştığım tehlikeler ne kadar çok” demişti.

Balkh, Afganistan

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 1400 olan ve antik Yunan medeniyetinde Bactra olarak bilinen Balkh şehri, Kuzey Afganistan’da bulunuyor ve Araplar tarafından ‘Kentlerin Annesi’ olarak tanımlanıyor.

Pers ve Medyan imparatorluklarının yükselişinden önce M.Ö. 2500 ile M.Ö. 1900 arasında bu antik şehir zirveye ulaştı. Modern Balkh ise günümüzde bölgenin pamuk endüstrisine ev sahipliği yapıyor. Balkh’ın labirent sokaklarında gezerken pek çok tarihi ev, otantik çarşı ve etkileyici anıt görerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kerkük, Irak

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 2200 olan ve Bağdat’ın yaklaşık 241 km kuzeyinde bulunan Kerkük şehri, Asur’un eski başkentiydi ve günümüzde görkemli tarihi yapılarıyla insanları büyülüyor. Stratejik önemi nedeniyle Kerkük, pek çok medeniyet tarafından ele geçirildi. Kerkük’te 5000 yıllık bir kalenin kalıntıları ise hala ayakta. Şehir şu anda Irak’ın petrol endüstrisinin merkezi.

Erbil, Irak

Erbil uçak bileti alarak unutulmaz bir seyahat yapacağınız, ilk yerleşim tarihi M.Ö. 2300 olan ve Kerkük’ün kuzeyinde yer alan Erbil; Asurlular, Persler, Sasanlar, Araplar ve Osmanlılar tarafından çeşitli zamanlarda yönetilmiş muhteşem bir şehir. Erbil, uzun tarihinin izlerini hala gururla taşıyor. Erbil şehri, bir zamanlar İpek Yolu üzerinde önemli bir duraktı ve çok önemli bir ticaret merkeziydi. Yerden 26 metre yükselen antik Erbil Kalesi, hala ufuk çizgisine hakim ve tarih sevenleri büyülüyor.

Tyre, Lübnan

Lübnan uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz, ilk yerleşim tarihi M.Ö. 2750 olan ve Herodot’a göre Europa’nın ve Dido’nun efsanevi doğum yeri olan Tyre şehri, tam anlamıyla büyüleyici bir yer. Yedi aylık bir kuşatma sonunda Tyre, M.Ö. 332’de Büyük İskender tarafından fethedildi ve M.Ö. 64’de bir Roma eyaleti oldu.

Tyre, Lübnan
Tyre, Lübnan

Bugün Tyre, Lübnan’ın en büyük turizm merkezlerinden biri ve şehrin Roma Hipodromu bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak turistleri büyülüyor. İncil’de Tyre şehrinden söyle bahsediliyor: “Prensleri tüccar olan krallar şehri.”

Kudüs

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 2750 olan, Yahudi halkının manevi merkezi ve İslam’ın üçüncü en kutsal şehri olan Kudüs; Kaya Kubbesi, Batı Duvarı, Kutsal Kabir Kilisesi ve El Aksa Camii dahil olmak üzere birçok önemli dini mekana ev sahipliği yapıyor. Bütün dinler için kutsal kabul edilen Kudüs şehri tarihi boyunca 23 kez kuşatıldı, 52 kez saldırıya uğradı ve iki kez tahrip edildi. Bunca savaşa rağmen tarihi yapılarını ve otantik dokusunu korumayı başarmış Kudüs, günümüzde de dünyanın en çok ilgi çeken şehirlerinden biri.

Kudüs uçak bileti alarak gezeceğiniz bu kutsal şehir için Benjamin Disraeli şöyle diyor: “Kudüs’ün görünüşü dünya tarihidir, hatta daha fazladır çünkü Kudüs dünya ve cennetin tarihidir.”

Beyrut, Lübnan

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 2750 olan ve Lübnan’ın başkenti olmasının yanı sıra ülkenin kültürel, idari ve ekonomik merkezi de olan Beyrut’un uzun tarihinden kalan pek çok paha biçilmez hazinesi var. Şehirde yapılan kazılarda; Fenike, Helenistik, Roma, Arap ve Osmanlı kalıntıları ortaya çıkarıldı, ayrıca Mısır firavunlarının M.Ö. 14. yüzyılın başlarında buraya geldiği anlaşıldı. Lübnan iç savaşının sona ermesinden bu yana Beyrut, canlı ve modern bir turistik cazibe merkez olarak turistlerin ilgisini çekiyor.

Beyrut uçak bileti alarak gezeceğiniz bu antik şehir için Galli tarihçi ve ünlü seyahat yazarı Jan Morris şöyle diyor: “Beyrut, çok zor şartlarda hayatta kalmış inanılmaz bir fenomendir.”

Gaziantep, Türkiye

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 2750 olan ve Türkiye’nin güneyinde Suriye sınırına yakın bir yerde bulunan Gaziantep’in tarihi, antik Hititlere kadar uzanıyor. 6. yüzyılda Bizanslılar tarafından restore edilen Ravanda Kalesi, kent merkezinde en çok ilgi çeken yer, ayrıca burada binlerce yıllık Roma mozaikleri de keşfedildi. Gaziantep, onlarca medeniyetten izler taşıyor ve tarihi dokusunu günümüzde bile koruyor.

Gaziantep, Türkiye
Gaziantep, Türkiye

Gaziantep uçak bileti alarak hem Türkiye’nin hem de dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep’te tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Filibe, Bulgaristan

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 4000 olan Bulgaristan’ın en büyük ikinci kenti Plovdiv, aslen Roma kenti olmadan önce bir Tracian yerleşim yeriydi. Daha sonra Bulgaristan’ın bir parçası olmadan önce Bizanslılar ve Osmanlılar bu şehri ele geçirdi ve burada pek çok eser inşa etti. Filibe, tarihi boyunca hep büyük bir kültür merkezidir, günümüzde de Roma amfi tiyatrosu, muhteşem su kemerleri ve tarihi Osmanlı hamamları gibi birçok antik kalıntı hala turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Bulgaristan uçak bileti alarak gezeceğiniz antik Filibe şehri için Romalı yazar Lucian şöyle diyor: “Filibe, tüm şehirlerin en büyüğü ve en güzeli. Güzelliği çok uzaklardan parlıyor.”

Sidon, Lübnan

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 4000 olan ve Beyrut’un yaklaşık 40 kilometre güneyinde bulunan en önemli ve belki de en eski Fenike kentlerinden biri olan Sidon, tarihi atmosferiyle sizi büyüleyecek bir diğer antik Lübnan şehri.

Sidon, Lübnan
Sidon, Lübnan

Fenike’nin büyük Akdeniz imparatorluğunun büyüdüğü merkez antik Sidon şehriydi. Hz. İsa’nın, Aziz Paul’ün ve Büyük İskender’in Sidon şehrini ziyaret ettiği söylenir.

Faiyum, Mısır

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 4000 olan ve Kahire’nin güneybatısında yer alan Faiyum şehri, kutsal bir timsah olan Petsuchos’a ibadet eden eski bir Mısır şehri olan Crocodilopolis’in bir bölümünü oluşturuyor. Modern Faiyum şehri ise günümüzde çeşitli büyük çarşılar, camiler ve hamamlardan oluşuyor. Faiyum, Lehin ve Hawara piramitlerine çok yakın olduğu için her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Mısır uçak bileti alarak muhteşem manzaralara şahit olacağınız Faiyum şehri için Yunan tarihçisi Herodot şöyle diyor: ” Faiyum, Nil Nehri’nin bir armağanı olan bir şehir.”

Susa, İran

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 4200 olan büyüleyici Susa şehri, Süryaniler tarafından ele geçirilmeden önce Elamit İmparatorluğu’nun başkentiydi. Susa, Büyük Cyrus yönetiminde Achaemenid Persleri tarafından ele geçirildi ve Perslerin en eski yerleşim yerlerinden biri haline geldi. Günümüzde modern Susa şehri, 65.000 nüfusa sahip ve binlerce yıllık antik izleriyle tarih meraklılarını çok etkiliyor.

İran uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız binlerce yıllık Susa şehri için İngiliz filozof ve yazar Francis Bacon şöyle diyor: “Dağlarla kaplı, denize açılan ve dünyanın ortasında olan bir Pers şehri.”

Şam, Suriye

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 4300 olan ve bazı kaynaklar tarafından dünyanın en eski yerleşim kenti olarak gösterilen Şam, M.Ö. 10.000 yılından beri varlığını sürdürüyor olabilir. Modern su şebekelerinin temelini oluşturan bir kanal ağı kuran Aramaeans’ların gelmesinden sonra Şam, önemli bir yerleşim merkezi oldu.

Büyük İskender’in fetihlerinden bir başkası olan Şam, o zamandan beri Roma, Arap ve Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altında kaldı. Şam şehrinin tarihi cazibe merkezleri, son zamanlardaki huzursuzluğa kadar bu güzel şehri bölgenin en popüler bir turizm merkezlerinden biri haline getirmişti.

Şam, Suriye
Şam, Suriye

İngiliz-Fransız yazar ve tarihçi Hilaire Belloc, Şam şehri için şöyle diyor: “Şam, bir sembol. Tarih boyunca süren fiziki koşulların sembolü. İnsan yerleşiminin daimi coğrafi sınırlarını belirleyen savaşların bir sembolü.”

Halep, Suriye

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 4300 olan ve Suriye’nin en kalabalık kenti olarak yaklaşık 4,4 milyon kişiye ev sahipliği yapan Halep, M.Ö. 4300 civarında Halab ismiyle kuruldu. Antik alanlar modern şehir tarafından işgal edildiği için arkeologlar tarafından bu şehir çok zor keşfedilebildi.

Halep; Asur, Yunan ve Fars yönetimlerine geçmeden önce M.Ö. 800 yılına kadar Hititlerin de kontrolü altında kaldı. Haçlılar tarafından kuşatılan ve daha sonra Moğollar ve Osmanlılar tarafından ele geçirilen şehir, pek çok kez Araplar tarafından da işgal edildi. Günümüzde ise Halep’in mimari yapılarının çoğu iç savaş nedeniyle tahrip oldu.

Biblos, Lübnan

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 4300 olan ve Fenikeliler tarafından Gebal ismiyle kurulan Biblos şehrine adını, şehirden papirüs ithal eden Yunanlılar verdi. Bu nedenle şehrin adı, İngilizce İncil sözcüğü olan Byblos’tan türemiştir.

Şehrin başlıca turistik mekanları arasında ise antik Fenike tapınakları, Byblos Kalesi, 12. yüzyılda haçlılar tarafından inşa edilen Aziz John Baptist Kilisesi ve antik Orta Çağ surları sayılabilir.

Biblos, Lübnan
Biblos, Lübnan

Bu benzersiz şehir, Byblos Uluslararası Festivali ile de her yıl pek çok dünyaca ünlü müzisyeni misafir ediyor. Lübnan uçak bileti alarak ülkenin hem en tarihi hem de en gelişmiş bir turizm şehri olan Biblos’ta harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Jericho, Filistin Toprakları

İlk yerleşim tarihi M.Ö. 9000 olan ve pek çok tarihi kaynağa göre dünyanın en eski ve sürekli yerleşim olan kenti seçilen Jericho’da 11.000 yıl öncesine dayanan, 20 ardışık yerleşim alanının kalıntıları ortaya çıkarıldı. Jericho şehri, Batı Şeria’daki Ürdün Nehri yakınında bulunuyor ve bugün yaklaşık 20.000 kişiye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri olmasına rağmen bölge, yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle tam anlamıyla keşfedilemiyor.

Aerobilet avantajlarıyla en iyi fiyatlarla uçak bileti alarak dünyanın en eski kentlerine benzersiz bir seyahat yapabilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın