Addis Ababa Uçak Bileti İle Gideceğiniz Etiyopya Sizi Şaşırtacak

0
1445
Addis Ababa Uçak Bileti İle Gideceğiniz Etiyopya Sizi Şaşırtacak
Addis Ababa Uçak Bileti İle Gideceğiniz Etiyopya Sizi Şaşırtacak

Addis Ababa uçak bileti alarak, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan ilk insanların izlerini taşıyan Etiyopya’ya gittiğinizde çok şaşıracaksınız. Çünkü bilinenin aksine ülke aslında Afrika’nın en bereketli toprakları üzerinde kurulu. Dokuz UNESCO Dünya Mirası Alanı ve bir dizi millî park ve dağ sırası ile çevrili bu güzel ülkeyi İstanbul’dan Addis Ababa’ya yapacağınız bir uçuş ile tanımaya başlayabilirsiniz.

Etiyopya’nın resmi dili olan Amharcada “Yeni Çiçek” anlamına gelen Addis Ababa, genç ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri. Etiyopya’nın başkenti olan şehir eklektik ulusun yaşadığı ülkenin en büyük kenti. Etiyopya’nın nüfusunun yaklaşık 15 milyonu kahve üretiminde çalışır. Bu sebeple kahve üretiminin toplumda yaklaşık 100 yıldır özel bir önemi var. Dünyaca da bilinen Etiyopya kahveleri, Addis Ababa’da hemen hemen her yerde deneyebileceğiniz bir lezzet.

Addis Ababa, 2400 metre yüksekliği ile dünyanın üçüncü en yüksek başkenti. Şehir Etiyopya İmparatoru Menelik tarafından kurulmuş. Addis Ababa, ülkenin ulaşım ağının da merkezinde yer alır, uluslararası Bole Havalimanı da burada bulunmaktadır. Addis Ababa uçak bileti alarak ülkeye ilk ayak basacağınız nokta da bu havalimanıdır.

Uzun bir süredir turizmi kuraklık, kıtlık, siyasi huzursuzluk ve devrim nedeniyle arka planda kalan bu masalsı ülke son yıllarda hızla gelişiyor ve kötü günleri geride bırakarak büyümeye devam ediyor. Son yıllarda, yabancı yatırımlardaki büyük artış ile tekrar canlanan turizm hareketleri ülkenin daha iyi tanınmasına vesile oldu. Yabancılar tarafından kuraklık ve kıtlık ile ilişkilendirilir, çöl ortasında bir ülke olduğu sanılan bu eşsiz topraklar aynı zamanda insanlık tarihinin ilk izlerinin de görüldüğü Afrika’nın en değerli toprakları. Geçmişte yaşanan olayların aksine burada Hıristiyan ve İslam toplulukları karşılıklı hoşgörü içinde yaşıyor.

Büyük Rift Vadisi’nin ardından yüksekliklerin aniden düştüğü bir platoda yer alan ülkenin yaylalarındaki manzaralar nefes kesici güzellikte. Yemyeşil çimenli çayırları, ormanlar ile sarılı ışıltılı gölleri kucaklayan muhteşem dağ manzaraları sizleri bekliyor. Etiyopya, geleneksel bir safari merkezi değilse de buradaki yaban hayat görülmeye değer farklı bir çeşitliliğe sahiptir. Gelada maymunu, walia ibex ve Etiyopya kurdu gibi çok sayıda büyük memeli türü ve endemik kuş türlerinden oluşan bir yaban hayata sahiptir. Ülke Afrika’nın en iyi kuş gözlem yerlerinin listesinde yer almaktadır.

Addis Ababa Ilıman Bir İklime Sahip

Etiyopya her ne kadar hep kuraklık ve açlık ile tanınmış olsa da sanılanın aksine oldukça ılıman bir iklime sahip. Bu tropikal ülkeye seyahat etmeden önce hava durumunu günlük olarak kontrol etmenizde fayda var. Harar boyunca ana noktaları olan Addis Ababa da dahil olmak üzere en çok turist çeken bölgelerinde gündüz sıcaklıklarının genellikle 22˚C ile 28˚C arasında, akşamları ise soğuk olabiliyor. Bu sebeple yanınızda giyecek kalın bir şeyler bulundurmanızda fayda var.

Addis Ababa Ilıman Bir İklime Sahip
Addis Ababa Ilıman Bir İklime Sahip

Addis Ababa’nın Lezzetini Baharattan Alan Yemekleri

Etiyopya’nın baharatlı yemekleri son derece lezzetlidir. Tahıl unundan yapılmış süngerimsi büyük bir gözleme olan injera hafif ekşimsi tadıyla geleneksel bir yemektir. İnjera ile birlikte, Etiyopya yemekleri genellikle bol baharatlı yapılır. Özellikle köri yemeklerde sıkça kullanılan baharatlardandır. Kahve sevenler içinse burası ayrı bir önem taşıyor.

Addis Ababa’nın Lezzetini Baharattan Alan Yemekleri
Addis Ababa’nın Lezzetini Baharattan Alan Yemekleri

Addis Ababa’ya gittiğinizde kahvelerini mutlaka denemelisiniz. Bu kahvelerin iki çeşidi var. Bunlardan ilki elle kavrulmuş kahve jebena olarak bilinen geleneksel bir kil kapta pişirilir. Buna Etiyopya kahvesi deniliyor. Burada her yerde Etiyopya kahvesi bulabilirsiniz. Bir diğeri ise İtalya’dan etkilenen ekspresso makineleri ile yapılan, kremalı ve sert macchiato.

Addis Ababa’da Gezilecek Yerler

Tüm uluslararası uçuşlar, Etiyopya’nın tam merkezinde yer alan başkent Addis Ababa’dan yapılır. Addis Ababa, pazarları seyrederken, gece hayatını örnekleyerek ya da tarihi kiliseleri ve büyüleyici Ulusal Müze’yi gezip görmediğinizde, deneyimleyebileceğiniz son derece keyifli bir şehirdir.

Etiyopya’da gezilecek yerler Addis Ababa üzerinden ulaşacağınız, Bahir Dar, antik Ada Manastırları ile doğal Tana bölgesidir. Kuzeyden çok uzak olmayan eski Gondar’ın başkenti Avrupa’dan etkilenen kaleleri ve boyalı kiliseleriyle ünlüdür. Ayrıca eski Aksum şehrindeki yüksek yıkık sarayları da görebilirsiniz. Orta Çağdan kalma kaya mezarları olan Lalibela Kiliseleri hâlâ kullanılan ibadet yerleridir. Bu enteresan bölgeye görmek için Addis Ababa uçak bileti alarak başkentten sonra kara yolu ile gidebilirsiniz.

Her ne kadar tarihi geziler baskın olsa da kuzeyi aynı zamanda yağmurlu mevsimde görkemli olan Mavi Nil Şelaleleri’nden engebeli tepeler ve olağanüstü endemik vahşi yaşamı ile uzun yürüyüşçü dostu Simien Dağları Ulusal Parkı’na kadar görülmesi gereken eşsiz bir doğa sunar. Kuzeydoğuda Tigrai’nin derin uçurumları boyunca dağılmış düzinelerce kayaya oyulmuş kilise görebilirsiniz.

Kuzeydeki yaylaların yakın ilişkili birkaç Etiyopya Ortodoks etnik grubu tarafından yönetildiği yerlerde, Güneydoğu yaylalarında Harar’ın duvarlı kalesi, İslam şehirlerinin en eski ve kutsal yeridir. Kültürel açıdan en cazip bölge ise Kenya sınırına yakın olan Güney Omo bölgesidir. Burada yaşayan kabilelerde halen pagan gelenekleri sürdürülmektedir.

Kentin batı kesiminde yer alan Mercato, Afrika’nın en büyük açık hava pazarlarından biridir. Şehir merkezindeki Piazza ve güneydoğudaki Bole Yolu üzerinde Avrupa tarzı alışveriş merkezleri bulabilirsiniz.

Addis Mercato – Addis Pazarı

Mercato’nun, Afrika’daki en büyük açık hava pazarı olduğunu söylenir. Pazarda hediyelik eşyalardan kıyafetlere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Bu pazarda gezerken dikkatli olmak ve değerli eşyalarınızı emniyete almak gerekebilir.

Addis Mercato – Addis Pazarı
Addis Mercato – Addis Pazarı

Aziz George Katedrali ve Müzesi

Addis Ababa’nın en tanınmış ibadet yerlerinden biri de St. George Katedrali’dir. Burada tepenin üstünde yer alan katedralin yanında bir de müze bulunuyor. Eski kiliseden hatıralar ve dini yazıların sergilendiği bu müzede özellikle dini eserler yer alıyor. Kilisenin içinde, İncil’den ve Etiyopya tarihinden esinlenerek yapılan resimleri görebilirsiniz.

Aziz George Katedrali ve Müzesi
Aziz George Katedrali ve Müzesi

Meskel Meydanı ve Müzeleri

Addis Ababa’daki Meskel Meydanı, özellikle festivaller ve siyasi gösteriler sırasında önemli rol oynayan şehirde yaşayanların buluşma mekânıdır. Meskel Meydanı yerel ulaşım noktalarının da buluştuğu bir yer olduğundan şehirde burayı sık sık ziyaret etmeniz gerekebilir.

Meskel Meydan’ında özel bir festival vb. yapılmıyor ise burada yapılacak pek bir şey bulamayabilirsiniz. Ancak, burada Etiyopya turizm ofisi ve Bole yolunun hemen yanında, meydanın bitişiğinde iki müze yer alıyor. 

Kutsal Teslis Katedrali (Kidist Selassie)

Aziz George Katedrali, Addis Ababa’nın en ünlülerinden biri iken, Holy Trinity Katedrali, şehrin en kutsal Ortodoks kilisesi ve Lalibela kiliselerinin ardından Etiyopya’daki en kutsal ibadet yerlerinden biridir. Kutsal Üçleme Katedrali’nin Orta Çağ eserlerine benzerliği yapıyı daha özel kılıyor. Katedralin arkasında, daha çok Etiyopya tarihi hatıralarını, eski Etiyopya İmparatoru’nun kronlarını ve inanılmaz derecede iyi korunmuş Amharic İncil’leri ve dini yazıları görebileceğiniz başka bir de müze yer alıyor. Katedralin önünde, İmparator Haile Selassie’nin mezarını görebilirsiniz.

Kutsal Teslis Katedrali (Kidist Selassie)
Kutsal Teslis Katedrali (Kidist Selassie)

Kırmızı Terör Şehitleri Anıt Müzesi

İmparatoru devirdikten sonra yönetimi devralan Derg rejiminin lideri Mengistu Haile Mariam’ın zamanında öldürülen yaklaşık yarım milyon kişinin anısına yapılmış olan bu müze son derece etkileyicidir. Burada ölen insanlara ait pek çok şey bulunmaktadır. Kemikler, kurbanların kıyafetleri, özel eşyaları, fotoğrafları görebilirsiniz.

Ulusal Etiyopya Müzesi

Addis Ababa’daki en iyi müzelerinden biri Ulusal Etiyopya Müzesi’dir. Müze, ülkenin dört bir yanından getirilen önemli tarihî ve sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Her şeyden önce, Ulusal Etiyopya Müzesi, Aksum’dan gelen değerli steller ve heykeller gibi iyi bir arkeoloji koleksiyonuna sahip. Erken hominidlerden iskelet kalıntıları ve ünlü “Lucy” nin bir modelini de burada görebilirsiniz. Müzede Lucy’nin yanı sıra Ardi ve Selam’ı da görebilirsiniz. Burada Lucy’nin replikası sergilenirken, iskeletin orijinali Cleveland Doğa Tarihî Müzesi’nde bulunuyor. Müzenin bir katında da Etiyopya’nın eski imparatorlarına ait bir aile koleksiyonu yer alıyor. Ülkede bulunan fosil kanıtlarının bolluğu, Etiyopya’nın tarih öncesinin insan varoluşunun başlangıcına gittiğini göstermektedir.

Etnografya Müzesi

Yemyeşil üniversite kampüsünde bulunan Ulusal Etiyopya Müzesi’ne sadece kısa bir mesafe Etnografya Müzesi bulunmakta. Hem Ulusal hem de etnoloji müzelerini Addis Ababa’da gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına koyabilirsiniz. Etnoloji müzesinde Etiyopya’nın belli başlı kabilelerinin tanıtıldığı bölümleri gezebilir, Etiyopya kültüründe önemli yeri olan kahvenin tarihine tanık olabilirsiniz. Etnografya Müzesi’nde gezilmesi gereken en önemli bölümlerden biri de imparator Haile Selassie’nin eski yatak odası ve banyosunun sergilendiği bölümdür.

Yahuda Aslanı, Derg Anıtı

Etiyopya, antik tarihi, dini inançları ve sömürgeciliğe karşı mücadelelerini anlatan anıtlar ve heykellerle doludur. Ülkede komünizmin etkisini temsil eden Derg Anıtı’nı görebilirsiniz. Addis Ababa’da İmparatoru temsil eden eski demiryolu istasyonunun önündeki Yahuda Aslanı Heykeli’ni görebilirsiniz. Yahuda Aslanı’nın bir başka heykeli de Ulusal Tiyatro’nun dışında yer almaktadır.

Yahuda Aslanı, Derg Anıtı
Yahuda Aslanı, Derg Anıtı

Entoto Dağı ve Meryem Ana Kilisesi

Entoto Dağı, 3.200 metre yüksekliğiyle Addis Ababa’nın âdeta çatısı gibidir. Dik yoldan yukarı doğru ilerlerken ev ve küçük köyleri, yükseldikçe Addis Ababa’nın harika manzarasını görebilirsiniz. Menelik II sarayını Entoto Dağı’na yaptırmış ve Addis Ababa’nın kuruluşu sırasında burayı merkez olarak kullanmıştır. Entoto Dağı zirvesine doğru Entoto Maryam Katedrali veya Aziz Mary Kilisesi bulunur.

Entoto Dağı ve Meryem Ana Kilisesi
Entoto Dağı ve Meryem Ana Kilisesi

Bole Medhane Alem Katedrali

Bole Medhane Alem Katedrali, Addis Ababa’daki en büyük, Afrika’nın ise ikinci büyük kilisesidir. Uluslararası havalimanına da ev sahipliği yapan Bole Bölgesi, Addis Ababa’da konaklamak ve gezmek için uygun bir bölgedir.

Bole Medhane Alem Katedrali

Addis Ababa Uçak Bileti İle Etiyopyayı Keşfedin

Addis Ababa uçak bileti alarak gidebileceğiniz diğer Etiyopya şehirlerinden biri Gondar’dır. Addis Ababa’nın kuruluşundan iki yüzyıl önce Etiyopya’nın başkenti olan Gondar şehri, Tana Gölü’nü, Simien Dağları’ndan ayıran tepelerde kurulmuş bir kent. Burası deniz seviyesinden yaklaşık 2200 metre yükseklikte bulunuyor. Aksum ya da Lalibela’dan daha büyük olan, 1600’lü yıllarda İmparator Fasil ve taraftarlarınca inşa edilen Avrupa ve Hint etkisi altında kalmış taş kaleleri ile ünlüdür. Bahır Dar ise palmiyelerle çevrili sokakları ile Tana Gölü’nün güney kıyısında yer alır. Kuzey Etiyopya’nın en cazip şehirlerinden biridir. Günümüzde modern bir liman olan Bahir Dar, yakınındaki 45 metrelik Mavi Nil Şelaleleri ile ünlüdür.

Başkentten biraz uzakta yer alan Tana Gölü’nde bulunan adalar ve ormanlık alanlar Etiyopya’nın en meşhur kiliselerinin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. 13-14 yy’den kaldığı zannedilen bu eserler oldukça ilgi çekicidir. Gölün kendisi aynı zamanda pelikanlar gibi daha pek çok kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Simien Dağları Milli Parkı’daUNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, Etiyopya’nın en popüler trekking rotalarının yer aldığı geniş bir alanndır. Ekolojik olarak, Simien Dağları, Afrika’nın en yüksek irtifa habitatlarının bazılarına sahiptir.

Etiyopya’nın en popüler turistik yerlerinden bir diğeri de Lalibela’dır. Kasabanın etrafındaki sarp kayalıklarda tarihî kaya kiliseleri bulunur. Sonuç olarak, ülke Sahra altı Afrika’da paralel olarak bir dizi tarihi siteye sahip. Bunlardan en ünlüsü, Lalibela’nın kiliseleri, Aksum’daki dikili taşlar ve Gondar’ın taş kaleleridir. Ülke UNESCO Dünya Mirası alanlarının bu ünlü üçlüsü haricinde çok daha fazla hazineye ev sahipliği yapmaktadır. Addis Ababa uçak bileti ile Etiyopya’nın tüm şehirlerini gezebilirsiniz.

Eğer maceraya kucak açmak ve Addis Ababa’yı keşfetmek isterseniz en uygun Addis Ababa uçak bileti fiyatları için Aerobilet Addis Ababa uçak bileti sayfasına girebilirsiniz. İşlemlerinizi buradan kolayca yapabileceğiniz gibi Aerobilet mobil uygulamasını kullanarak da yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın