Kazablanka Uçak Bileti Alarak Fas’ın Gizemli Şehrine Uçun

0
589
Kazablanka Uçak Bileti Alarak Fas'ın Gizemli Şehrine Uçun
Kazablanka Uçak Bileti Alarak Fas'ın Gizemli Şehrine Uçun

Kazablanka uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, Fas’ın en büyük uluslararası havalimanına ev sahipliği yapan Kazablanka, birçok ziyaretçi için ülkenin ana giriş kapısı ve çoğu zaman ülkenin ilk gezilen şehridir. Bu şehir bir endüstri ve iş merkezidir, aynı zamanda Marakeş gibi şehirlerin egzotik cazibesiyle rekabet eder. Kazablanka mimarisinin çoğunda Avrupalı bir dokunuş var ve şehir ülkenin diğer bölgelerinde görünmeyen modern bir mimariyle donatılmıştır.

Kazablanka’nın turistik ve ilgi çekici yerleri başka yerlerdeki kadar kolay gezilemese de biraz derine inerseniz eşsiz mücevherler bulacaksınız. Medine bölgesi gibi büyüleyici bir alanı gezmek alanın küçüklüğünden dolayı nispeten kolaydır. Devasa II. Hasan Camisi gibi tarihi yerleri de görebileceğiniz bu gezinizde sizi unutulmaz anlar bekliyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Kazablanka uçak bileti alabilir ve size son derece etkileyici bir gezi sunacak olan bu ilginç şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kazablanka’da Ne Yenir?

Kazablanka ulusal mutfağı kontrastlarla doludur. Bazı turistler şehrin mutfağını İspanyol mutfağı ile karşılaştırıyor, ancak iki mutfak geleneği arasında çok büyük farklar var.

Yöresel yemeklerin ayırt edici özelliği çeşitli bitkilerin ve baharatların aktif kullanımıdır. Etler, balık çeşitleri, kekler ve tatlıların menüde bol olmasının yanında bu yiyecekler tüm yemeklere de kelimenin tam anlamıyla eklenirler. Karşıtlıktan bahsedersek, burada temel olarak bir tabakta tamamen farklı bir tada sahip yiyecekler bir arada bulunuyor. Bu nedenle sıcak baharatlı etler, kuru meyve garnitürüyle servis edilebiliyor.

Kuzu yemekleri, Kazablanka’da en popüler ulusal yemekler olarak kabul edilir. Etler açık ateşte pişirilip, bir çorba ile kaynatılıp servis edilebilir veya kuru erik ve diğer kuru meyvelerle birlikte pişirilir. Kazanblanka’ya yapacağınız gezi geleneksel lezzetli yemekleri içeren bir ziyafete dönüşecektir. Burada sunulan harika yemek çeşitleri arasında kaybolacaksınız.

Kazablanka’da Ne Yenir?
Kazablanka’da Ne Yenir?

Harira çorbası geleneksel olarak turistler arasında çok popülerdir. Bu çorba kuzu eti, fasulye ve otlar ile yapılır. Ulusal yemekler arasında gerçek lezzetler bulunuyor, ancak yemeklerin bir kısmı size oldukça egzotik gelecektir, Pastilla da bu yemeklerden biri. Bu yemek, tüm önemli olaylarda zorunlu bir yemek olarak servis ediliyor. Yemeğin ana malzemeleri güvercin eti, badem ve haşlanmış güvercin yumurtalarıdır. Etler ve yumurtalar hamur katmanları ile sarılır ve sonra pişirilir. Pişirme işlemi bitince yemeğin üzerine pudra şekeri serpiliyor.

Ev yapımı Ksra ekmeği her yemeğin değişmez bir parçasıdır. Tuz ve kimyon ile doldurulmuş küçük vazolar ile birlikte bir masada mutlaka bu ekmekler bulunuyor. Ulusal mutfağın lezzetlerini her restoran ziyaretinizde tadabilirsiniz.

Tatlılar da Kazablanka mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor, restoranlarda meyve dolgulu zengin kek seçenekleri menüleri süslüyor. Nane çayı, herhangi bir tatlının yanında içilebilecek en popüler içecektir, bu çay ayrıca Fas ulusal içeceği olarak kabul ediliyor. Kazablanka restoranları genellikle Fas şarabı da sunuyor.

Kazablanka’da Gezilecek Yerler

II. Hassan Camisi

Kıyı şeridinde, Kazablanka’nın medinesinin (eski kent) kuzey ucunda yer alan II. Hasan Camisi tüm şehre hakim bir konumdadır. 1993 yılında bitmiş olan ve dünyanın en büyük minaresi (200 metre yüksekliğinde) ile iki hektarlık bir alanı kaplayan bu cami, dünyanın en büyük 2. camisidir.

II. Hassan Camisi
II. Hassan Camisi

Caminin devasa dua salonu 25.000 kişiyi ağırlayabilir, katlanabilir bir çatıya sahip avluya ise 80.000 kişi sığabilir. Şaşırtıcı derecede karmaşık dekorasyonlar caminin yüzeyin her santimetresini kaplıyor. Okyanusun yukarısındaki kayalık körfezin ucunda yer alan konumuyla camide muhteşem bir Kazablanka manzarasıyla karşılaşacaksınız.

Medine

Her ne kadar Kazablanka’nın eski şehir bölgesi Marakeş medineleri kadar egzotik bir atmosfere sahip olmasa da labirent benzeri sokak geçitleri size büyüleyici bir gezi sunacaktır.

Medine
Medine

Kazablanka uçak bileti ile keşfedeceğiniz otantik mallar satan tezgahlar ve şamdan üreticileri bu tarihi sokakları sarıyor. Labirent benzeri karışık mahallelere sahip olan eski kent, Fas yaşamının nabzını tutmak için harika bir yerdir. Medine’nin güney kesiminde de gezebileceğiniz bazı ilginç kutsal türbeler bulunuyor.

V Mohamed

V Mohamed, Kazablanka’nın merkezi meydanıdır. Ana posta ofisi, Adalet Sarayı, Fransız konsolosluğu ve Fas ana bankası dahil olmak üzere kentin önemli resmi binalarının çoğuna bu meydan ev sahipliği yapıyor.

V Mohamed
V Mohamed

Bina cepheleri, Fransız General Lyautey’in 20. yüzyılın başlarında Kazablanka’yı modernize etmek için planladığı Neo Mağribi tarzına göre inşa edilmiştir. Meydanda merkezi bir çeşme ve bakımlı bahçeler de bulunuyor. Kazablanka gezinizde akşamları keyifli bir gezinti yapmak için gitmeniz gereken yer burasıdır.

Kazablanka Sahil Bölgesi

Kazablanka uçak bileti ile güzelliklerini görme şansı bulacağınız Kazablanka’nın sahil bölgesi mutlaka görülmesi gereken, şehrin en güzel yerlerinden birisidir.

Kazablanka Sahil Bölgesi
Kazablanka Sahil Bölgesi

Kıyı şeridinin büyük kısmı lüks otellere ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Buradaki birçok plaj kulübü, güneşin tadını gün boyunca çıkarabileceğiniz mekanlardır. Kıyı boyunca pek çok halk plajı da bulunuyor. Güneşli hafta sonları, piknik yapmak ve gezinmek için sahil bölgesine uğrayabilir ya da yaz aylarında denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Sacre Coeur Katedrali

Bu zarif katedral, 1930’larda inşa edildi ve mimarisiyle hem Avrupa hem de Fas tarzının uyumlu bir karışımını sunuyor. Ne yazık ki, son on yıl içinde bakımı yapılmayan katedral, şimdi ciddi bir restorasyona ihtiyaç duyuyor. Ancak mevcut harap durumunda bile yapı hala muhteşem görünüyor.

Sacre Coeur Katedrali
Sacre Coeur Katedrali

800’den fazla metrekareyi kaplayan geniş vitray bir pencereyle aydınlatılmış bir kilise olan Notre Dame de Lourdes de bu bölgede gezebileceğiniz eşsiz yerler arasında.

Kazablanka Merkez Pazarı

Kazablanka uçak bileti alarak gezeceğiniz şehrin hareketli merkez pazarı, kendilerini şehir hayatının ortasına atmak isteyen turistler için bir harika bir deneyim sunuyor.

Kazablanka Merkez Pazarı
Kazablanka Merkez Pazarı

Şehir merkezinde, yerlilerin alım satım yaptığı bu alanda sebze ve meyve takasları da yapılıyor. Kazablanka merkez pazarı, fotoğrafçılar için harika bir fırsat ve eğlence sunuyor. Plastik kaselerden Fas’ın ünlü terliklerine kadar her şeyi burada bulacaksınız.

Mohammedia

Bu uykulu sahil kenti güzel plajlara sahiptir ve Kazablanka gezinizde size rahatlatıcı bir alternatif sunacaktır. Fas’ın ikinci büyük limanına ev sahipliği yapıyor olmasına rağmen Mohammedia hala sakin ve huzurlu bir yer.

Mohammedia
Mohammedia

Kazablanka uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu eski şehir, büyük palmiye ağacı kaplı bulvarlarıyla son derece etkileyici bir şekilde tasarlanmıştır. Burada her şey plajla ilgilidir. Plaj kafeleri ve restoranları ile ünlü olan Mohammedia’nın kumlu sahilleri hem turistleri hem de yerli halkı kendine çekiyor.

Safi

Safi, Roma döneminden beri önemli bir liman olmuştur, ancak şehri büyük surlarla çevreleyen, onu entelektüel ve manevi bir merkez haline getiren Almohade yöneticileridir.

Portekizliler şehri 1508’de işgal etti ve kıyıya görkemli Dar el Bahar Kalesi’ni inşa ederek şehrin mimarisine ekledi. Şimdi burası Kazablanka’nın en tanınmış anıtı.

Safi aynı zamanda Fas’ın en ünlü seramik merkezidir ve surların içinde bulunan Safi’nin eksi kenti keyifli bir öğleden sonra geçirmek için harika bir yerdir. Burada gezebileceğiniz Çömlekçilik Çarşısı ve Ulusal Seramik Müzesi, eski kentin yıldızı turistik merkezlerdir.

Kazablanka Oualidia Köyü

Bu büyüleyici sahil köyü, Fas’ın imparatorluk şehirlerini ziyaret ettikten sonra mükemmel bir tatil yapacağınız yerdir. Etkileyici plaj ve Saadian dönemi Kasbah (kale bölgesi) burada size mükemmel bir gezi sunacak.

Kazablanka Oualidia Köyü
Kazablanka Oualidia Köyü

Kazablanka uçak bileti ile gezme şansı bulacağınız Oualidia aynı zamanda istiridyeleri ile ünlüdür. Oualidia’nın istiridye yatakları Fas’ta çok popülerdir ve yerel restoran menüleri istiridye çeşitlerinin yanında lezzetli deniz ürünlerinden oluşur. Oualidia Köyü’nde hem plajın hem de yemeklerin tadını çıkarmanızı öneriyoruz.

Azemmour

Kazablanka’nın Atlantik kıyı şeridinde yer almasına rağmen turistik yerler arasında gösterilmeyen bölgesi Azemmour, tarihi antik dönemlere kadar uzanan bir kasaba. Burası uzun tarihini yansıtan harika eserlere sahip.

Azemmour
Azemmour

Azemmour merkezini çevreleyen kerpiç surlar buradaki en etkileyici yerlerdir. Kasabanın tadını çıkaracağınız plajı da Atlantik sahili boyunca uzanan plajlar arasında en iyilerinden birisi olarak gösteriliyor.

El Jadida

Küçük bir kasaba olan El Jadida, ilginç bir şekilde yapılacak pek çok şeyle doludur ve tarihi yerleri gezmeye doyduğunuzda tadını çıkaracağınız harika kum sahillerle çevrilidir.

El Jadida
El Jadida

El Jadida Kalesi de mükemmel deniz manzaralarına sahip surları ile size unutulmaz anlar yaşatacak bir yer, ayrıca kale bölgesinde yer alan, 16. yüzyıldan kalma ve ünlü Orson Welles filmi Othello’da kullanılan atmosferik sarnıçların da fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Kazablanka’da Nerede Kalınır?

Kazablanka’nın modern havası ve tarihi mekanlarının keyfini çıkarmak için kalınacak en iyi yerler, II. Hasan Camisi’ne beş dakikalık bir taksi yolculuğu mesafesinde olan Kazablanka eski kenti yakınındaki şehir merkezinde yer alıyor.

Kalacak diğer popüler yerler ise okyanus kıyısında, özellikle Kazablanka sahil şeridinin yakınındaki lüks Anfa semtinde bulunuyor. Buradan şehir merkezine taksiyle 10 dakikadan daha az bir sürede ulaşılabilirsiniz.

Kazablanka Lüks Otelleri: II. Hasan Camisi’ne yaklaşık iki kilometre uzaklıkta ve eski kente yürüme mesafesinde yer alan Sofitel Casablanca Blanche, bir spa, kapalı yüzme havuzu, güler yüzlü personeli ve şık, mücevher tonlu konuk odaları ile popülerdir. Mohamed V meydanına birkaç adım mesafede bulunan butik Le Doge Hotel & Spa ise göz alıcı odaları, harika yemekleri ve özenli servisi ile büyük bir Art Deco Villa’da bulunuyor. Okyanus kıyısındaki bir tesiste kalmayı tercih ediyorsanız Four Seasons Hotel Casablanca, Fas’ın çağdaş zarafetine sahiptir. Tesiste spa ve bir açık yüzme havuzu ile özel kabinli jakuziler bulunuyor.

Kazablanka Orta Sınıf Otelleri: Four Seasons Hotel Casablanca’nın hemen yanında yer alan okyanus kıyısındaki Pestana Casablanca, aileler için iyi bir seçenektir ve apart tarzı odaları ile uzun süreli konaklamalar için idealdir. Şehir merkezinde, eksi kente kısa bir sürüş mesafesinde ve II. Hasan Camisi’ne üç kilometreden daha kısa bir mesafede bulunan evcil hayvan dostu Kenzi Tower Hotel ise üst katlarındaki odalardan harika şehir manzaraları sunuyor. Otelde ücretsiz otopark ve yüzme havuzu bulunuyor. Orta sınıfta popüler seçenekler arasında yer alan Kenzi Basma da eski kente yürüme mesafesinde yer alıyor.

Kazablanka Ekonomik Otelleri: Basit ve modern odalara sahip Ibis Casablanca, şehir merkezinde Casa-Port tren istasyonunun hemen karşısında yer alıyor ve şehrin en güzel yerlerine kolay ulaşım imkanı sunuyor. Tren istasyonunun hemen karşısında ve merkez çarşıya yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Al Walid Hotel ise ücretsiz Wi-Fi içeren temiz ve modern odalara sahiptir.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Kazablanka uçak bileti alabilir ve Fas’ın bu büyüleyici şehrinde unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın