Cape Town Uçak Bileti İle Afrika’nın En Uç Noktasını Keşfedin

0
2060
Cape Town Uçak Bileti İle Afrika’nın En Uç Noktasını Keşfedin
Cape Town Uçak Bileti İle Afrika’nın En Uç Noktasını Keşfedin

İki okyanusun birleşme noktasında lezzetli yemekler yemek, Afrika penguenlerini ve fokları yakından görmek, Ümit Burnu’nu ziyaret etmek Cape Town’da yaşayacaklarınızın küçük bir kısmı. Hemen bir Cape Town uçak bileti alarak Afrika’nın incisi bu güzel şehre İstanbul’dan yaklaşık 10 saatlik bir uçuş ile vizesiz ulaşabilirsiniz. Türkiye’ye vize uygulaması olmayan bu güzel ülkeye yapacağınız seyahatin olumlu yönlerinden bir diğeri ise Türkiye ile saat farkı olmamasıdır. Aynı meridyen üzerinde yer aldığımız şehre Cape Town uçak bileti alarak, saat farkı olmadığından konforlu bir uçuş yapabilirsiniz.

Ülkede bulunan üç başkentten biri olan şehre, Cape Town uçak bileti alarak direkt ya da Johannesburg üzerinden gidilebiliyor. Cape Town turu satın alanlar, Johannesburg konaklamalı turları tercih ettiğinde, genellikle bu şehirden sonra Cape Town’a geçiyorlar. Cape Town’da dolu dolu bir tatil geçirmek için ise en az 1 haftaya ihtiyacınız var. Şehir, güney yarım kürede olduğundan seyahatinizi orada yaz aylarının yaşandığı aralık ve mart dönemine planlamanız daha uygun.

Seyahatini nasıl planlamış olursanız olun Cape Town’da foklardan penguenlere, safariden tekne gezisine, değerli taş madenlerinden şarap mahzenlerine kadar pek çok farklı aktivite sizleri bekliyor. Ayrıca renkli bir gece hayatı, önemli tarihî ve turistik yerleri de bulunan şehirde unutulmaz bir tatil geçirmek isterseniz sizde hemen bir Cape Town uçak bileti alabilirsiniz.

Cape Town’a Nasıl Gidilir?

Cape Town uçak bileti alarak Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ulaşabilirsiniz. Uçuş seçeneklerini Aerobilet ana sayfasını veya mobil uygulamasını kullanarak inceleyebilir Aerobilet’in sunduğu fırsatlar ve kampanyalardan faydalanarak uçuşunuzu planlayabilirsiniz. Sizin için en uygun Cape Town uçak bileti seçeneğini değerlendirerek seyahat planınıza göre Cape Town uçak biletinizi web veya uygulamamızdan güvenle satın alabilirsiniz. Cape Town Havalimanı’ndan şehir merkezi yaklaşık 18 kilometredir. Trafik durumuna bağlı olarak konaklayacağınız otele kısa sürede ulaşabilirsiniz. Otel seçeneklerini henüz incelemediyseniz Aerobilet Cape Town otelleri sayfamızdan ulaşabilir veya telefonla bilgi alabilirsiniz.

Cape Town’da Ne Yenir?

Doğu ve batı izlerini taşıyan Cape Town mutfak kültürü, içerisinde her damak zevkine hitap edecek yemekleri barındırır. Cape Town mutfağı ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşsa da birçok restoranda vejetaryen gibi farklı menüler de bulunuyor. Burada en çok tercih edilen içeceklerden olan kahve, bira ve şarabın neredeyse hepsi Afrika’da üretilir.

Kahve tutkunları için Cape Town, farklı damak tatlarına sahip kahveleri içebilecekleri çok önemli bir yerdir. Şarapları kadar likörü ile de ünlü olan şehirde başka yerde bulamayacağınız yeşil elma likörünü tatmanız gerekir. Tattıktan sonra dönüşte duty free’den birkaç şişe alabilirsiniz.

Cape Town’da Ne Yenir?
Cape Town’da Ne Yenir?

Cape Town’da yiyebileceğiniz bazı yöresel lezzetler ise şöyledir. Geleneksel kalabalık sofralarda tercih edilen Braai, deniz mahsulü sevmeyenler için bir çeşit köfte olan bobotie, paskalya çöreğini andıran koeksisters ve tabi ki ahtapottan karidese, balıktan deniz otlarına kadar tüm deniz mahsulleri. Cape Town’da ne yenir sorusunun yanıtı her ne kadar damak zevkinize bağlı olsa da burada çok lezzetli yemekler yiyeceğiniz kesin.

Cape Town’da Gezilecek Yerler

Palmiyeleri, sahilleri, egzotik canlıları ile göz kamaştıran Cape Town, Portekizli kâşif Bartelemeu Dias tarafından 1488 yılında keşfedilmiş. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuruluşu ise bundan çok sonralara dayanıyor. Atlantik ve Hint Okyanusu’na kıyısı olan Cape Town, yaklaşık 4 milyon nüfusu ile Afrika’nın en kalabalık nüfusuna sahip ikinci şehri.

Cape Town, binlerce yıldır Strandloper’lerin yerleşim yeri olmuş sonrasında dünyanın dört bir yerinden göç almış kozmopolit bir şehir. Cape Town ve Güney Afrika’nın sahip olduğu madenler, deniz ulaşımının kolaylığı ve ucuz iş gücü sayesinde sömürge devletlerinin dikkatini çekmiş, bir dönem İngiliz ve Hollanda’nın sömürgesi olmuş.

Balıkçılık, giyim, ahşap ürünler, konaklama ve turizm ülkenin ekonomisinde önemli bir yere sahip. Uzun kumsalları, doğal güzellikleri, binlerce çeşit kuş türü, doğa sporları için uygun alanları Cape Town’da gezilecek yerler arasında. Bu özel yerlere yakından tanık olmak için Masa Dağı’na teleferikle çıkabilir, okyanusların birleşme noktasına gidebilir, Ümit Burnu’nda fotoğraf çektirebilir, tekne turuyla fokları ve batık gemileri gezebilirsiniz. Şehrin yarı Batı, yarı Afrikalı kültürü ise Cape Town uçak bileti ile ulaştığınız havalimanının çıkışından itibaren görülmeye başlayan diğer bir özelliktir.

Masa Dağı’nda Manzaraya Hayran Kalacaksınız

Şehrinin pek çok yerinden net olarak görülen Masa Dağı ve Millî Parkı, 1087 metre yüksekliğinde şekil olarak da gerçek bir masa gibi şehre yaslanmış durur. Dağın tepesi masa gibi dümdüz olduğundan buraya Masa Dağı denilmiştir. Masa Dağı’nda yer alan Millî Park, sahip olduğu 1470 farklı tür çiçek ile dünyanın en geniş çiçek çeşitliliğine sahip parkı olarak bilinir. Ulaşımın teleferik ile sağlandığı dağa yavaş yavaş çıkarken şehri seyredebilir, çok özel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Masa Dağı’nda Manzaraya Hayran Kalacaksınız
Masa Dağı’nda Manzaraya Hayran Kalacaksınız

10-15 kişilik olan teleferikte rahatça fotoğraf çekebilmeniz için teleferiğe bindiğinizde hemen öne bakan cam kenarına yönelmek avantaj sağlayacaktır. Ayrıca Lion Road turuna katılarak burada değişik bir yürüyüş rotası izleyebilirsiniz. Dik yamaçları olan dağda, kayaların uç noktalarında fotoğraf çektirmekten kaçınmanın güvenlik açısından önemli olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Waterfront’da Lezzet ve Eğlenceye Davetlisiniz

Victoria & Albert Rıhtımı, iki liman havzasında yer alan şehirdeki en hareketli ve turistik bölge. Rıhtımında yer alan binaların restore edilmesinden sonra burada bulunan kafeler, mağazalar, müzeler turistlerin uğrak noktası haline gelmiş. Gece barları ile eğlencenin, gündüz restoranları ile lezzetin merkezi olan Waterfront alışveriş için de elverişli popüler bir nokta. Şehrin buluşma noktası sayılan liman Cape Town’da gezilecek cazip yerlerden.

Waterfront’da Lezzet ve Eğlenceye Davetlisiniz
Waterfront’da Lezzet ve Eğlenceye Davetlisiniz

Afrika Penguenleri Sizi Bekliyor

Boulders Plajı, çocuklar için ideal olup, okyanusun muazzam kayalarına çarpan büyük dalgalarının ve akıntılarının olmadığı bir plaj. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Burada yer alan Afrika penguenlerini gördüğünüzde biraz şaşırabilirsiniz. Bu penguenler Kuzey Kutbu’nda yer alan akrabaları gibi büyük değildir.

Afrika Penguenleri Sizi Bekliyor
Afrika Penguenleri Sizi Bekliyor

Ancak küçük ve sevimli görüntüleri sizi yanıltmasın, gagaları tıraş bıçağı kadar keskin ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde parmağınızı koparabilecek kadar güçlüdür. Koruma altında olan penguenlerin yanına inmek, dokunmak ve beslemek yasak. Bu özel deneyimin ardından tenha Boulders Plajı’nda, False Bay’in diğer koylara göre nispeten sıcak sularında yüzerek serinleyebilirsiniz.

Robben Adası ve Mandela

Masa körfezinde bulunan Robben Adası, 400 yıllık geçmişinde hapishane olarak kullanılmış. Nobel Barış Ödülü dahil 250’nin üzerinde insanlık ödülü alan Nelson Mandela’nın 18 yıl boyunca küçük bir hücrede tutulduğu yüksek güvenlikli Robben Adası, bugün Unesco Kültür Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Robben Adası gezinizde tutukluların hikâyelerini rehberlerden dinleyebilir, yaşadıkları hücreleri görebilirsiniz. Özellikle Nelson Mandela’nın burada kaldığı 18 yılın hikâyesi, ülkede yaşananları anlamak adına önemli bilgiler içerir.

Robben Adası ve Mandela
Robben Adası ve Mandela

Belediye Binası’nda İngiliz Esintisi

Diğer şehirlere oranla tarihî yapıları az olan Cape Town, turistleri kendine tarihinden çok doğal güzellikleri ile çeken bir şehir. Ender bulunan tarihî yapılardan biri de belediye binasıdır. İngiliz sömürge döneminin izlerini taşıyan belediye binası, 1905 yılında inşa edilmiş ve 1923 yılında 60 metrelik büyük bir çan takılarak son şekline getirilmiş. Döşemeleri, merdivenleri ve farklı detaylarıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken bu bina şehrin sömürge olduğu yılları anlatan özel bir eserdir.

Belediye Binası’nda İngiliz Esintisi
Belediye Binası’nda İngiliz Esintisi

Afrika’nın Güneybatı Ucu Ümit Burnu

1666 yılında yapılmış ve Güney Afrika’nın en eski yapılarından biri olan Good Hope Kalesi, Cape Town’da gezilecek yerler arasında en önemli turistik noktadır. Yol üzerinde Cape Point’te yemek yemek için mola verebilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Yukarı doğru Uçan Hollandalı Füniküleri ile çıkarak restoranın yanında bulunan fenere kadar gidebilirsiniz.

Ümit Burnu Doğa Koruma Alanı’nın girişine 600 metre mesafede bulunan Cape Point Deve Kuşu Çiftliği’nin rehberli turuna katılabilirsiniz. Burada birer sanat eserine dönüştürülmüş çok çeşitli deve kuşu yumurtaları ve zarif deve kuşu deri ürünleri de satılmaktadır.

Afrika’nın Güneybatı Ucu Ümit Burnu
Afrika’nın Güneybatı Ucu Ümit Burnu

Sahile indiğinizde yolda koşan deve kuşları görürseniz endişelenmeyin ama yanına da fazla yaklaşmayın. Unutmayın deve kuşları buranın yerlisi siz ise turistsiniz. Deniz kenarında, üzerinde Cape Of Good Hope yazan ünlü tabelanın önünde fotoğraf çektirebilir, burada yürüyüş ve bisiklet turu yapabilirsiniz.

Ümit Burnu’na gelen turistler genellikle buranın Afrika Kıtası’nın en uç noktası olduğunu zanneder. Oysa Afrika’nın en uç noktası, Ümit Burnu’ndan daha uzakta yer alan Cape Agulhas noktasıdır. Ümit Burnu’nun özelliği Afrika’nın güneybatıdaki en uç noktası ve denizcilerin bu burnu geçerken tehlikelere karşı uyarılması için bu noktaya fener inşa edilmiş olmasıdır.

Clifton ve Camps Bay Plajları

Cape Town merkezine 5 – 6 kilometre uzaklıkta bulunan Clifton ve Camps Bay Plajları, dikkat çeken kafeleri, beyaz kumu, büyüleyici denizi ile turistlerin en çok gittiği yerlerden. Cape Town’un zenginlerinin yerleşim yerleri olan bu bölgeler güvenlik açısından da sorunsuz noktalardır.

Clifton ve Camps Bay Plajları
Clifton ve Camps Bay Plajları

Kirstenbosch Botanik Bahçesi

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri, 1913 yılında bölgenin sıra dışı bitkisel çeşitliliğini korumak amacıyla kurulmuş. Bugün Unesco korumasında olan Kirstenbosch Botanik Bahçeleri, 20 binden fazla bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor.

Kirstenbosch Botanik Bahçesi
Kirstenbosch Botanik Bahçesi

Cesurlar İçin Köpekbalığı Dalışı

Bölge, büyük beyaz köpekbalıkları arasında yapılan nefes kesici dalışlar için dünyanın dört bir yerinden gelen dalış tutkunları ile dolar. Dalışların yapıldığı en uygun mevsim Nisan – Ekim arasıdır. Büyük beyazları yakından görmek için yeterince cesursanız bu tur kaçırılmayacak bir fırsat.

Cesurlar İçin Köpekbalığı Dalışı
Cesurlar İçin Köpekbalığı Dalışı

Güney Afrika Iziko Müzeleri

Güney Afrika Iziko Müzeleri toplam 11 müzeye sahiptir. Aralarında en önemli olan müzeler ise Bo-Kaap Müzesi, Old Town House ve Koopmans-de Wet House’dur. Çok kültürlü bu şehri daha iyi tanımak için müzeler iyi birer aracıdır.

Güney Afrika Iziko Müzeleri
Güney Afrika Iziko Müzeleri

Şarap Tadım Turu İle Cape Town Bağlarını Gezin

Şarap tadım turu sizi Cape Town’daki en iyi şarap evleri olan Stellenbosch, Paarl ve Franschhoek’a götürür. Yol boyunca seyredeceğiniz muhteşem dağ sıraları, üzüm bağları ve Cape Dutch evleriyle Cape şarap bölgelerinin kalbine doğru yol alır, burada iklimi sebebiyle farklı lezzetteki üzümlerden yapılan şarapları tadabilirsiniz. Kırsalda gezerken burada yer alan evlere ve şehrin doğal güzelliklerine hayran olmamak mümkün değil. Bazı turlar sizi değerli taşların satıldığı madenlere de götürür. Eğer değerli taşlar ile ilgileniyorsanız bu turlar kaçırılmayacak fırsatlardır. Gerek şarap yapım tesisleri ve üzüm bağları gerekse taş madenleri Cape Town’da gezilecek yerler arasında farklı tecrübeler sunar.

Şarap Tadım Turu İle Cape Town Bağlarını Gezin
Şarap Tadım Turu İle Cape Town Bağlarını Gezin

Cape Town Uçak Bileti Alarak Fokların Doğal Yaşamına Tanık Olun

Seal Island olarak bilinen Duiker Adası, binlerce fok balığını doğal yaşam ortamlarında gözlemleyebileceğiniz bir tur. Fokların yaşadığı adaya 40 dakikalık çocuk dostu ya da 60 dakikalık tur alarak fokları birkaç metre yakından görmeniz mümkün. Bunun için 1 gününüzü ayırmanız yeterli. Öncelikle Hout Bay Limanı’na giderek buradan kalkan turları inceleyebilir, sizin için uygun Duiker Adası turunu satın alabilirsiniz. Mevsimine göre deniz kimi zaman çok dalgalı olabileceğinden, çocuklu ailelerin dikkatli olması gerekir. Küçük bir detay olarak tekne ile adaya yaklaştığında burnunuza keskin ve kötü bir koku gelebilir. Bunun sebebi adada yaşayan binlerce foktur. Her şeye rağmen bu kaçırılmayacak deneyimi yaşamak için Cape Town uçak bileti bileti almanız yeterli.

Cape Town Uçak Bileti Alarak Fokların Doğal Yaşamına Tanık Olun
Cape Town Uçak Bileti Alarak Fokların Doğal Yaşamına Tanık Olun

Dünya’nın güney çatısına en yakın yerde doğanın güzelliklerine tanık olmak isteyenlere, büyüleyici egzotik bir tatil deneyimi sunan Cape Town’u keşfetmek için siz de hemen bir Cape Town uçak bileti alarak bu farklı ülkeyi gezme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun için size en uygun uçak biletini sunan Aerobilet web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın