Durban Uçak Bileti ile Güney Afrika Sahillerine Yolculuk

0
257
Durban Uçak Bileti ile Güney Afrika Sahillerine Yolculuk
Durban Uçak Bileti ile Güney Afrika Sahillerine Yolculuk

Durban uçak bileti alarak unutulmaz zamanlar geçireceğiniz Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük şehir olan Durban, ülkenin önde gelen tatil merkezi. Bu çarpıcı şehir, aynı zamanda sörfçüler için de tam bir cennet. Ilık Hint Okyanusu’nun kıyısında uzanan kumsallar, ılıman bir subtropikal iklim ve mükemmel bir altyapı ile Durban, milyonlarca insanı cezbediyor.

Önemli bir sanayi merkezi ve ticaret limanı da olan Durban, kozmopolit havasını turistlere değil, çalkantılı bir tarihe dayanan zengin etnik çeşitliliğine borçlu. 1823’de burada küçük bir yerleşim kuran İngiliz tüccarlar ile kabile toprakları Durban’da bulunan Zulular ve Boerler arasında çıkan çatışmalar Durban’ın karakterini şekillenmesinde rol oynadı.

Durban uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu güzel şehir, Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki en büyük Kızılderili nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Günümüzde turistler Durban’ın Zulu ve Hint pazarlarındaki zengin kültürel mirasın yanı sıra egzotik baharatların aromasını, bakımlı parkları ve bahçeleri saran canlı atmosferin tadını çıkarmak için şehre akın ediyorlar.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlara Durban uçak bileti alarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nin büyüleyici manzaraları arasında unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Durban’da Gezilecek Yerler

Altın Mil

Durban yürüyüş turu için iyi bir başlangıç ​​noktası olan Altın Mil, hareketli bir sahil şeridi olarak dev oteller, eğlence kompleksleri, mağazalar ve restoranlar ile çevrilmiş durumda. Geniş altın rengi kumsallar; sörf yapmaya, yüzmeye, balık tutmaya ya da sadece güneşin tadını çıkarmaya gelen su sporları meraklılarını mıknatıs gibi kendine çekiyor. Cankurtaranlar ve köpek balığı ağları, yıl boyunca plajların koruyor.

Altın Mil
Altın Mil

Hareketli okyanus kenarı boyunca jogging yapanlar, bisikletliler ve kaykaycılar arasında gezerken kendinizi Kaliforniya’da gibi hissedeceksiniz. Bu kıyı şeridindeki önemli noktalar arasında ise Ushaka Deniz Dünyası, Moses Mabhida Stadyumu ve minyatür bir demiryolu ağı, havaalanı ve limana sahip, bira bardağı büyüklüğünde bir Durban kopyası olan Mini Town yer alıyor.

Ushaka Deniz Dünyası

Durban’ın Altın Mil bölgesindeki ana turistik merkezlerinden biri olan Ushaka Deniz Dünyası, etkileyici alanlarla dolu bir harikalar diyarı. Dört gemi enkazının çevresine yerleştirilen Ushaka Deniz Dünyası, güney yarım küredeki en büyük akvaryumu içeriyor ve sizin yeraltı görüntüleme galerileriyle deniz yaşamını yakından görmenizi sağlıyor.

Ushaka Deniz Dünyası
Ushaka Deniz Dünyası

Durban uçak bileti alarak burada gezeceğiniz diğer turistik alanlar arasında ise Dolphin Stadyumu, Seal Stadyumu ve Penguin Rookery sayılabilir. Devasa sıçrama havuzları, kaydıraklar ve süper tüplerle burada aileniz ile çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Ushaka Çocuk Dünyası ise iki ile on iki yaş arasındaki çocuklar için bir eğlence cenneti olara tasarlanmış. Çocuklar buradaki oyun alanlarını, hazine mağarasını ve yaratıcı etkinlikleri çok seviyorlar. Tüm deniz temalı turistik mekanların tadını çıkardıktan sonra Village Walk’taki açık hava dükkanları ve restoranların da tadını çıkarabilirsiniz.

Durban Sahilleri

Subtropikal iklimi ve her yıl 300 günden fazla güneş ışığı ile Durban’da neredeyse her gün sahilde zaman geçirmek mümkün. Sörf yapmayı seviyorsanız güney sahilinin devasa dalgalarını tercih edebilirsiniz.

Durban Sahilleri
Durban Sahilleri

Ailenizle kumsalda eğlenceli bir gün geçirmeyi planlıyorsanız ise pek çok aile gibi Addington Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Plenty Koyu ise voleybol turnuvaları için tercih edilen ince kumlu bir sahile sahip. Altın Mil plajları Durban şehir merkezine en yakın plajlar, bu nedenle de her zaman kalabalıklar. Eğer kalabalıklarda hoşlanmıyorsanız daha sakin ve huzurlu sahiller için Umhlanga Sahili’ne uğrayabilirsiniz.

Durban Botanik Bahçeleri

Durban Botanik Bahçeleri, Afrika’daki hayatta kalan en eski botanik bahçesi olmasıyla ünlü. Şehir merkezinin kuzeybatısındaki Berea tepesinin eteklerinde yer alan bahçeler, tarımsal mahsullerin denenmesi için 1849’da kuruldu.

Durban Botanik Bahçeleri
Durban Botanik Bahçeleri

Günümüzde ziyaretçiler, bazıları yüz yaşından büyük görkemli ağaçlar da dahil olmak üzere yerli ve egzotik subtropikal bitkiler arasında dolaşabiliyorlar. Ana bitki koleksiyonları arasında sikadlar, orkideler ve bromeliler var, ayrıca bu gezinizde ilginç Duyular Bahçesi’ni de gezebilirsiniz. Zengin bitki biyoçeşitliliğine ek olarak, elli farklı kuş türü de bahçelerin sakinleri arasında yer alıyor.

Umgeni Nehri Kuş Parkı

Durban uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Riverside bölgesinde yer alan Umgeni Nehri’nin kuzey kıyısındaki Umgeni Nehri Kuş Parkı, 200’den fazla kuş türüne sahip ve bazı türler Afrika’da kalan son temsilciler. Yemyeşil peyzajlı bahçelerin ve şelalelerin içinden geçen patikalardan oluşan bir yürüyüş rotası size unutulmaz bir gezi sunuyor ve çeşitli yerli türlerin yanı sıra Güneydoğu Asya ve Avustralya’dan getirilen lori, cockatoos ve aras da dahil olmak üzere çeşitli kuşları görebilmenizi sağlıyor.

Umgeni Nehri Kuş Parkı
Umgeni Nehri Kuş Parkı

Parkın öne çıkan özelliklerinden biri de size egzotik türlerin uçuş performansları hakkında bilgiler verecek olan eğlenceli kuş şovları.

Sri Sri Radha Radhanath Tapınağı

Sri Sri Radha Radhanath Tapınağı, Afrika’daki en büyük Hare Krishna tapınağı olmasıyla ünlü. Lotus şeklindeki güzel bir bahçeyle çevrili olan tapınak; altın renkli kubbelerin, yaldızlı heykellerin, avizelerin, mermer fayansların ve tavan fresklerinin etkileyici bir konfeksiyonunu size sunuyor.

Gösterişli mimariye hayran kalmanın yanı sıra burada görülmeye değer bir yer olan vejeteryan restoranı Govinda’da da bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz. Turistler hem çok çeşit olması hem de ucuz olmasından dolayı Hint vegan yemekleri ve taze sıkılmış meyve sularını çok seviyorlar. Restoran ayrıca kentin fakirleri ve yoksulları için de ücretsiz yemekler sunuyor.

Durban Hint Mahallesi

Afrika’nın en büyük pazarı olan Victoria Sokak Pazarı ve etkileyici Juma Mescidi Camii’ni kapsayan Durban’ın Hint Mahallesi, size çok kültürlü bir manzaranın yanında otantik müziklerin ve egzotik yemek kokularının bir karışımını sunacak.

Durban Hint Mahallesi
Durban Hint Mahallesi

Çinli, Pakistanlı, Hintli ve Somalili sokak satıcıları dar kaldırımlardaki tezgahlarda pazarlık ederek baharatlar, sarilerden yapılan boncuklu sandaletler, tütsüler ve karmaşık el yapımı takılara kadar hemen her şeyi satıyorlar. Burada pazarlık ederek her ürünü çok ucuza alabilir ve mahalleyi saran restoranlarda otantik Hint yemeklerinden bazılarını tadabilirsiniz.

Mitchell Park ve Jameson Parkı

Upmarket Morningside banliyösündeki Mitchell Parkı, Durban’ın en eski parklarından biri. Devasa çim alanlar, renkli çiçek bahçeleri ve tekerlekli sandalye dostu geniş yolları sayesinde piknikler ve yürüyüşler için çok popüler. Çocuklarınız oyun alanını ve mini hayvanat bahçesini çok seveceklerdir. Açık havada yemek yemek isteyenler için de ideal bir yer olan Mitchell Parkı’nın hemen bitişiğinde 200’den fazla gül çeşidini sergileyen popüler Jameson Parkı da bulunuyor.

Durban Bin Tepeler Vadisi

Popüler Umhlanga Kayalıkları’ından iç kesime doğru ilerlerseniz doğal köyler ve geçitler ile çevrelenmiş yuvarlak tepelerin arasında büyüleyici Bin Tepeler Vadisi’ni bulacaksınız. Vadi, Drakensberg dağlarından Hint Okyanusu’na akan Umgeni Nehri’ne kadar uzanan inanılmaz bir manzara sunuyor.

Durban Bin Tepeler Vadisi
Durban Bin Tepeler Vadisi

Durban ve Pietermaritzburg arasındaki eski yol, vadinin güney kıyısında muhteşem manzaralara sahip bir yürüyüş rotası oluşturuyor. Hillcrest ve Botha tepelerini geçtikten sonra geleneksel dans gösterilerini izleyebileceğiniz ve cadı doktorların geleneksel ayinlerine tanıklık edebileceğiniz bir Zulu köyü olan Phe-Zulu’da mola verebilirsiniz.

Durban Umhlanga Kayalıkları

Durban’ın 16 kilometre kuzeyinde bulunan Umhlanga Kayalıkları, çok lüks bir tatil beldesi. Kayalık sahilleri süsleyen altın kumsallar, Durban’ın 200 kilometre kuzeyinde bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Isimangaliso Sulak Arazi Parkı’na kadar uzanıyor.

Durban Umhlanga Kayalıkları
Durban Umhlanga Kayalıkları

Su sporları meraklıları Umhlanga Kayalıkları’nda yapılacak çok şey bulacaklar. Sörf, derin deniz balıkçılığı, balina gözlemciliği, yunus gözlemciliği, tüplü dalış ve kiteboard sporu, sunulan etkinliklerden sadece bazıları. Bu bölgede alışveriş de favori bir eğlence ve pek çok güzel otantik pazarı keyifle gezebilirsiniz. Gezinizde göreceğiniz Gateway Alışveriş Tiyatrosu, güney yarım kürenin en büyük tiyatrolarından biri. Bölgedeki diğer turistik yerler arasında ise lüks golf sahaları, doğa rezervleri ve Mahatma Gandhi’nin eski konutu da dahil olmak üzere çarpıcı müzeler sayılabilir.

KwaZulu Natal Sharks Board Tekne Turu

Durban’da köpek balığı saldırıları son derece nadirdir, çünkü KwaZulu Natal kıyı şeridi boyunca uzanan plajlar, Güney Afrika’da köpek balıklarından korunan ender bölgelerdir. Durban gezinizde sabahın erken saatlerinde düzenlenen KwaZulu Natal Sharks Board turlarına katılabilirsiniz. Bu ilginç güvenlik sistemini inceleyin, köpek balıkları hakkında bilgi edinin ve köpek balıklarıyla birlikte yunusları da yakından görün.

Umhlanga Deniz Feneri

Umhlanga’daki kırmızı ve beyaz şeritli deniz feneri, en çok turist çeken yerler arasında. Serinletici bir kokteyl yudumlarken bu muhteşem yapıyı izleme şansınız da var. Oyster Box Hotel tesislerinde bulunan ünlü Lighthouse Bar, Umhlanga deniz feneri ve plajın muhteşem manzarasını sunan renkli bir tesis. Bu romantik buluşma mekanında, arka planda canlı müzikler eşliğinde güzel bir gün batımı manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Umhlanga Deniz Feneri
Umhlanga Deniz Feneri

Durban Moses Mabhida Stadyumu

Moses Mabhida Stadyumu, Durban Altın Mil’deki dünya standartlarında bir spor ve etkinlik mekanı. 2009 yılında tamamlanan stadyum, üst bölümünde Durban’ın 360 derecelik muhteşem manzarasını da sunuyor. Sky Car ile zirveye kolayca çıkabilir veya 500 basamağı tırmanarak muhteşem bir Durban manzarasının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Durban Moses Mabhida Stadyumu
Durban Moses Mabhida Stadyumu

Heyecan arayanlar ise dünyanın en yüksek salıncağı olan 220 metrelik Big Rush Big Swing’e bayılacaklardır. Stadyuma düzenli olarak turlar düzenleniyor ve tesis bünyesinde spor malzemeleri satan dükkanların yanı sıra birkaç restoran da bulabilirsiniz.

Inanda Miras Yolu

Inanda Miras Yolu, KwaZulu Natal eyaletindeki önemli tarihi alanları kapsayan özgürlük rotasının önemli bir parçasını oluşturuyor. Yol, 1994 yılında Nelson Mandela’nın Güney Afrika’nın ilk demokratik seçimlerinde oy kullandığı Inanda kasabasında başlıyor.

Inanda Miras Yolu, Güney Afrika’nın şekillenmesinde çok önemli olan tarihi yerleri kapsıyor ve bu yerler arasında; Mahatma Gandhi’nin pasif direniş felsefesini geliştirdiği Phoenix Yerleşimi ve Güney Afrika’da 1869’da Amerikalı misyonerler tarafından kurulan ilk kız okulu olan Inanda Seminer yer alıyor.

Cargo Hold

Ushaka Deniz Dünyası’nı ziyaret etmeyi seçerseniz, ünlü restoran The Cargo Hold’ta mutlaka bir öğle veya akşam yemeği yemelisiniz. Cargo Hold, ilginç bir Phantom gemisinin içinde yer alıyor. Durban’ın en dikkat çekici yerlerinden birinde, köpek balıkları ve masmavi okyanus manzarası eşliğinde lezzetli bir yemek yiyerek unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Okyanustan elde edilen taze deniz ürünlerinin ve yöresel  egzotik lezzetlerin tadını çıkarırken güzel okyanus manzarasını ve tank içinde karşınızda yüzen köpek balıklarını izleyin. Burada mutlaka denemeniz gereken lezzet ise otlar, baharatlar, limon ve zeytinyağlı ile süslenmiş ızgara ıstakoz.

Suncoast Casino ve Eğlence Dünyası

Durban uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz Altın Mil’in kuzey ucunda bulunan Suncoast Casino ve Eğlence Dünyası; sinemalara, birçok restorana, bir plaj barına, kendi yarı özel plajına ve elbette bir kumarhaneye ev sahipliği yapan devasa bir kompleks.

Eylül ayından ocak ayına kadar burayı ziyaret ederseniz, kumarhaneyi merkez olarak kullanan pek çok profesyonel sporcuyla da karşılaşabilirsiniz. Suncoast Casino ve Eğlence Dünyası, şansınızı rahat bir ortamda test edebileceğiniz oldukça eğlenceli bir yer.

Durban Uçak Bileti ile Buz Arenasını Görün

Durban uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Durban Buz Arenası, aylarca süren inşaattan sonra olimpik büyüklükte inşa edildi ve Afrika’nın sıcak ortamında çok popüler oldu. Durban Buz Arenası, her yaş için eğlence dolu pek çok paten aktivitesi sunuyor.

Durban Uçak Bileti ile Buz Arenasını Görün
Durban Uçak Bileti ile Buz Arenasını Görün

Buz Arenası çatısı altında yapılan buz gösterilerini ve buz hokeyi maçlarını izleyebilir ya da ücretsiz buz pateni derslerine katılabilirsiniz. Lezzetli yemekler sunan pek çok restoran ve kafeyi de buz arenasında bulacaksınız.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Durban uçak bileti alabilir ve bu eğlenceli Güney Afrika Cumhuriyeti şehrini doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın