Johannesburg Uçak Bileti ile Güney Afrika’yı Keşfe Çıkın

0
624
Johannesburg Uçak Bileti ile Güney Afrika'yı Keşfe Çıkın
Johannesburg Uçak Bileti ile Güney Afrika'yı Keşfe Çıkın

Johannesburg uçak bileti ile gezeceğiniz bu ilginç şehir, Güney Afrika’nın “Altın Kenti” olarak adlandırılıyor ve zengin altın madenciliği tarihine dayanan finansal ve endüstriyel bir metropol.

Johannesburg, benzersiz safari rotalarının yanı sıra sanat ve kültür için canlı bir merkez olarak hızla gelişiyor. Modern sanat galerileri, gösterişli restoranları, kafeleri ve sanat stüdyoları ile dolu olan Johannesburg, Apartheid Müzesi ve Anayasa Tepesi gibi harika turistik mekanlara da sahip.

Johannesburg uçak bileti alarak rehberli turlarla şehri keşfetmek için yeni Gautrain trenlerinden veya otobüslerinden birine atlayın ve şehrin sınırlarından çok uzaklaşmadan muhteşem manzaraları görün. Popüler bir aslan parkında yaban hayatı ile tanışabilir, ülkenin idari başkenti Pretoria’da güzel bahçeler, parklar ve diğer ilgi çekici yerler arasında gezebilir ya da dünyanın en zengin Paleo-Antropolojik alanlarından biri olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki İnsanlığın Beşiği’ni keşfedebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Johannesburg uçak bileti alabilir ve Güney Afrika’nın bu kendine özgü şehrinde hem tarihi yerler hem de vahşi yaşam güzellikleri arasında unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Johannesburg’a Ne Zaman Gidilir?

Johannesburg’u ziyaret edecek en iyi zamanlar mart-mayıs ve eylül-kasım ayları arasıdır. Bu düşük turizm aylarında kalabalıklar azalır, fiyatlar düşer ve hava nispeten ılık ve kuraktır.

Johannesburg uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bu güzel şehir, Güney Yarımküre bölgesindeki konumundan dolayı kış mevsimi haziran ayında başladığı ve ağustos ayına kadar sürdüğü için yaz mevsimini de şubat ayında yaşıyor.

Sonuç olarak bölgenin büyük kalabalıklar ve yüksek fiyatlar ile tanımlanan yüksek sezonu olan yaz ayları, bizim kış aylarımıza denk geliyor. Sıcaklıklar mart ayında düşmeye başladığında, şehir rahatlıyor ve fiyatlar düşüyor.

Johannesburg’da Ne Yenir?

Johannesburg, çok sayıda etnik kökeni ve Zimbabwe, Mozambik, Nijerya, Somali, Çin ve Hint topluluklarından oluşan çeşitli nüfusu sayesinde çok zengin bir mutfağa sahip.

Johannesburg'da Ne Yenir?
Johannesburg’da Ne Yenir?

Dikkate değer yerel lezzetler arasında Umleqwa (Xhosa usulü bir tavuk güveç), Pap (patates püresi kıvamında haşlanmış mısır unu), Samoosa (Hint ve Malay mutfağında yaygın olarak bulunan tuzlu, üçgen bir hamur işi) ve Boerewors (çiftçi sosisi) bulunuyor.

Johannesburg’da Gezilecek Yerler

Johannesburg Aslan ve Safari Parkı

Johannesburg şehir merkezine arabayla bir saatten kısa bir mesafede yer alan Aslan ve Safari Parkı’nda Afrika’nın ünlü vahşi yaşamı ile yakınlaşabilirsiniz. Hayvan etkileşimleri burada özellikle vurgulanıyor. Bir aslan yavrusu kucaklamak, çitalarla birlikte yürümek veya elinizle zürafaları beslemek yapacağınız unutulmaz etkinliklerden sadece bazıları.

Johannesburg Aslan ve Safari Parkı
Johannesburg Aslan ve Safari Parkı

Aslan ve Safari Parkı’nı kendi başınıza da gezebilirsiniz, ancak aslanları, çitaları, zebraları, deve kuşlarını, vahşi köpekleri, sırtlanları ve çeşitli antilop türlerini görmek için parkın araçlarında rehberli turlara katılmalısınız.

Gece besleme turları ve nehir rafting turları da yapılacak diğer popüler şeyler arasında yer alıyor. Tüm güvenlik yönetmeliklerine uyduğunuzdan ve park içinde araba sürerken camlarınızı kapalı tuttuğunuzdan emin olun.

İnsanlığın Beşiği

Johannesburg’a yaklaşık bir saatlik sürüş mesafesindeki İnsanlığın Beşiği, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İnsanlığın Beşiği, dünyanın en verimli ve önemli Paleo-Antropolojik alanlarından birisi olarak dünyanın her yerinden ziyaretçi çekiyor.

Buradaki en ilgi çekici yerlerden biri, yaklaşık 40 metre derinlikte bir göle sahip ve altı bağlantılı yeraltı odasından oluşan Sterkfontein sarkıt mağaralarıdır. Burada yapılan arkeolojik kazılar, “Bay Ples” olarak bilinen iki milyon yaşında olduğu tahmin edilen Australopithecus africanus erkeğini ve “Bayan Ples” olarak adlandırılan insansı bir yaratığın kafatasını ortaya çıkardı.

İnsanlığın Beşiği
İnsanlığın Beşiği

1998’de bilim adamları vadilerde erken insanların varlığını kanıtlayan ve 3,5 milyon öncesine ait bir iskelet de keşfetti.

Maropeng ziyaretçi merkezindeki sergileri görebilir ve bu etkileyici alan hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman rehberlerle düzenlenen turlara da katılabilirsiniz. Bu sekiz saatlik geziler, Sterkfontein mağaralarının ve Maropeng ziyaretçi merkezinin yanı sıra Aslan ve Safari Parkı’na yapılan üstü açık araba gezilerini de kapsıyor.

Johannesburg Anayasa Tepesi

Johannesburg şehrine bakan Anayasa Tepesi, Güney Afrika’nın tarihine büyüleyici bir bakış açısı sunan eski bir hapishanedir. Tepede yer alan Dört Numara Müzesi’nde, Kadınlar Müzesi’nde ve tarihi kalenin içinde kışkırtıcı sergileri keşfedebilirsiniz.

Johannesburg Anayasa Tepesi
Johannesburg Anayasa Tepesi

Bölge bir zamanlar The Fort olarak biliniyordu ve siyasi mahkumlara, suçlulara ve pasif direnişçilere acımasızca davrandığı için ünlüydü. Ünlü eski mahkumlar arasında Nelson Mandela ve Mahatma Gandhi de bulunuyor. Bugün eski yargıtay binası, tüm ulusların haklarını korumaya çalışan bir özgürlük sembolü olan Güney Afrika Anayasa Mahkemesi’ne dönüştürülmüştür.

Mahkeme, duruşmalara katılmak ve yargı sürecini izlemek isteyen ziyaretçileri de ağırlıyor. Rehberli Anayasa Tepesi turlarına katılarak ülkenin zengin tarihi hakkında değerli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Johannesburg Altın Resif Şehri

Johannesburg merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Altın Resif Şehri, heyecan verici tema parkları ve tarihi sergileriyle sizi altın arama günlerine geri götürüyor.

Bu aile dostu turistik merkez, dönemin binalarının ve işletmelerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en zengin altın madenlerinden biri olan Crown Madenleri’nin kullanılmayan bir şaftını geziye açıyor.

Çocuklar için hazırlanmış trambolin parkı, bowling salonu ve kıvrımlı Anaconda roller coaster’ı da içeren tesisler, aileleri için çok eğlenceli. Parkta ayrıca küçük çocuklar için özel gezintiler ve bir hayvanat bahçesi de bulunuyor. Putt-putt golf, gösteriler oyunları ve altın arama maceraları da çocuklarınızın harika zaman geçirebileceği alanlar.

Pilanesberg Ulusal Parkı Günlük Gezisi

Johannesburg’a arabayla 2,5 saat mesafedeki, kolayca ulaşılabilen Pilanesberg Ulusal Parkı, Güney Afrika’daki en popüler doğa rezervlerinden biri.

Afrika’nın büyük beşini (aslan, leopar, bufalo, fil ve gergedan) burada görme şansı bulacaksınız, ayrıca park bereketli Lowveld ovaları arasındaki geçiş bölgesi sayesinde olağanüstü derecede zengin ekosistemleri ve vahşi yaşam çeşitliliğini size sunacak.

Pilanesberg Ulusal Parkı Günlük Gezisi
Pilanesberg Ulusal Parkı Günlük Gezisi

Bitki örtüsü ve kurak Kalahari Çölü manzaraları büyüleyicidir. Büyük beşin dışında park, Afrika yaban köpeklerine, sable antiloplara, zebralara ve 300’den fazla kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Stratejik olarak yerleştirilmiş fotoğraf çekim alanlarıyla harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Parka yapılan günlük geziden en iyi şekilde yararlanmak için Johannesburg’dan tam günlük Pilanesberg Ulusal Parkı özel turuna kaydolmanızı öneririz. Deneyimli bir rehber sizi hem sabah hem de öğleden sonra parkın önemli noktalarına götürür, en çok görmek istediğiniz hayvanları gösterir ve benzersiz ekosistemler hakkında büyüleyici ayrıntıları paylaşır.

Witpoortjie Şelalesi ve Walter Sisulu Ulusal Botanik Bahçeleri

Johannesburg şehrinin gürültüsünden ve karmaşasından kaçarak kendinizi doğanın içine atmak istiyorsanız, Walter Sisulu Ulusal Botanik Bahçeleri size şehrin kenarında sakin bir doğa parçası sunacaktır.

Güney Afrika Ulusal Biyoçeşitlilik Enstitüsü tarafından yönetilen bahçe, Güney Afrika’daki dokuz ulusal botanik bahçesinden birisi ve özel konumu nedeniyle kırmızı kayalıkların güzel manzaralarını sunuyor.

Witpoortjie Şelalesi ve Walter Sisulu Ulusal Botanik Bahçeleri
Witpoortjie Şelalesi ve Walter Sisulu Ulusal Botanik Bahçeleri

Bahçenin en çok ilgi çeken yeri ise etkileyici Witpoortjie Şelalesi’dir. Tarlalar ve bol miktarda birinci sınıf piknik köşesiyle çevrili şelalenin büyüleyici manzaralarını yürüyüş parkurlarında keşfedebilirsiniz. Burada öne çıkan yerler arasında Cycad Bahçesi, Fern Yolu, Döşeli Bahçe, Kelebek Bahçesi ve Jeolojik Gösteri Bahçesi gibi etkileyici alanlar bulunuyor.

Johannesburg Apartheid Müzesi (Irk Ayrımı Müzesi)

Apartheid Müzesi; ırk ayrımı hikayelerini fotoğraflar, sanat eserleri, gazete kupürleri ve filmler ile eşsiz bir şekilde sergiliyor.

Irk ayrımı döneminin manzaraları, sizi kalıcı sergiler boyunca ilerledikçe Güney Afrika’nın tarihi boyunca duygusal bir yolculukta çıkaracak. Sergiler, yıllarca süren baskıyı ve demokrasinin doğuşunu benzersiz bir şekilde sunuyor.

Buradaki ziyaretten en iyi şekilde yararlanmak için en az iki saatinizi ayırmalısınız. Güney Afrika’nın özgürlük mücadelesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, kurtuluş hareketinin liderlerinin merkezi olan Liliesleaf Çiftlik Müzesi’ni de ziyaret edebilirler.

Soweto ve Mandela Müzesi

Soweto, Johannesburg’un 20 kilometre güneybatısında yer alıyor ve özgürlük mücadelesinin ruhuna bir yolculuk sunuyor. Burası eskiden Afrikalı işçilerin şehir merkezinden uzakta, oluklu demirden yapılmış barakalarda tutulduğu bir ayrışma alanıydı.

Soweto, demokrasi mücadelesinin doğduğu yer olmasıyla ünlü. 1976’da Soweto İsyanları, ırk ayrımı devletini devirmeye çalıştı ve isyanlar buradan ülkenin geri kalanına yayıldı.

Soweto ve Mandela Müzesi
Soweto ve Mandela Müzesi

Bugün burada bir zıtlıklar alanı göreceksiniz. Konaklar yapılıyor ve demokratik hükümet çok ihtiyaç duyulan altyapıyı ve yeşil alanları oluşturmaya çalışıyor. Burada ziyaret etmek için en popüler turistik merkezler, Johannesburg Müze Adası ve polis tarafından vurulmuş olan 12 yaşındaki Soweto öğrencilerini onurlandıran Hector Pieterson Anıtı ve Müzesi’dir.

Soweto’yu tecrübe etmenin en kolay ve en güvenli yolu, tam gün Soweto City ve Apartheid Müzesi gezilerine katılmaktır. Bilgili bir rehber sizi bölge sakinlerle tanışmak için gecekondu bölgelerine götürecek ve ünlü Vilakazi Caddesi’ni, ayrıca iki Nobel Barış Ödülü sahibi, Nelson Mandela ve Başpiskopos Desmond Tutu’nun eski evlerini ziyaret etme şansınız olacak.

Johannesburg Maboneng Bölgesi

Hareketli Maboneng bölgesi, başarılı bir kentsel dönüşüm projesinin harika bir örneğini size sunacak. Bir zamanlar tükenmiş bir mahalle olan Maboneng, “Işığın Yeri” anlamına geliyor ve şimdi yaşamla dolup taşıyor.

Johannesburg Maboneng Bölge
Johannesburg Maboneng Bölge

Maboneng bölgesinde Funky restoranlar, kafeler, sanat galerileri, mağazalar, oteller ve eğlence mekanları, akıllıca tasarlanmış konutlarla birleşiyor ve harika manzaralar oluşturuyor.

Buradaki en ilgi çekici yer ise kıtanın her yerinden gelen yiyeceklerin satıldığı haftalık Ana Pazar’dır. Devrim sanatçılarının atölyelerini, galerileri ve mağazalara dönüştürülmüş tarihi binaları da bu pazar alanında gezebilirsiniz.

Lindfield Viktorya Dönemi Müzesi

Viktorya dönemine ait muhteşem eserler sunan bu yaşayan müze, İl Miras Alanı olarak turistleri çok etkiliyor. 1967’den beri burada yaşayan Katherine Love, Viktorya kıyafetlerini giyiyor, sizi selamlıyor ve Güney Afrika’nın en ünlü mimarlarından biri tarafından tasarlanan bu güzel korunmuş Viktorya evinin odaları arasında gezmeye götürüyor.

Gezi boyunca 19. ve 20. yüzyıl mobilyalarının, sanat eserlerinin ve ev eşyalarının etkileyici koleksiyonlarını inceleyebilir, Viktorya kültürünün ve geleneklerinin bugün Johannesburg’u nasıl etkilediği hakkında büyüleyici hikayeler öğrenebilirsiniz. Tur yaklaşık iki saat sürüyor ve sizi o çağın havasına sokuyor. Turdan sonra verandada harika bir manzara karşısında bir bardak İngiliz çay eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Wits Sanat Müzesi

Johannesburg uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz, 2012 yılında açılan bu etkileyici müze, Güney, Batı ve Orta Afrika’dan birçok eserle mükemmel bir Afrika sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Müze, öğrenciler ve üniversite profesörleri ile dolup taşan, popüler Wits Üniversitesi Kültür Bölgesi’nin de bir parçası. Müzede sık sık yapılan geçici sergiler, bu modern ve ışık dolu alanlarda turistlere görsel bir şölen sunuyor.

Johannesburg Uçak Bileti ile Pazar Tiyatrosu’nu Gezin

Johannesburg uçak bileti ile keşfe çıkacağınız dönüştürülmüş bir pazar binasında yer alan Pazar Tiyatrosu kompleksi, Johannesburg’un kültürel yaşamında önemli bir rol oynuyor.

Güney Afrika’daki en iyi yapımlarının sunulduğu dört canlı tiyatro salonuna sahip kompleks, ayrıca bir kitapçı, fotoğraf galerisi ve restoranlar da içeriyor. Burada uğrayabileceğiniz Kippie de akşamları tanınmış müzisyenleri dinleyebileceğiniz popüler bir caz mekanı.

Pazar Tiyatrosu kompleksinin karşısındaki dev otoparkta, her cumartesi büyük bir bit pazarı düzenleniyor. Pazar Tiyatrosu’na bitişik olan Afrika Müzesi ise Güney Afrika kabileleri kulübelerini, araçlarını, sanatlarını, el işlerini, giysilerini ve oyuncaklarını sergilediği koleksiyonlarıyla ilgi görüyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Johannesburg uçak bileti alabilir ve Afrika’da unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın