Kenya Uçak Bileti Alarak Afrika Vahşi Yaşamını Keşfedin

0
595
Kenya Uçak Bileti Alarak Afrika Vahşi Yaşamını Keşfedin
Kenya Uçak Bileti Alarak Afrika Vahşi Yaşamını Keşfedin

Kenya uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bu büyüleyici ülke, Doğu Afrika Rift Vadisi’nin tam kalbinde yer alıyor. Dünya standartlarında vahşi yaşam izleme alanlarının ve efsanevi milli parkların olduğu bir ülke olan Kenya, bölgedeki en çok ziyaret edilen ülkeler arasında.

Engin Masai Mara’da bolca görebileceğiniz göçmen kuşlar, flamingolar ve nadir görülen gergedanların yanında Kenya Dağı’nın yüksekliklerine de unutulmaz safariler yaparak pek çok vahşi hayvanı yakından izleyebilirsiniz. Kenya filleri ve aslanları arasında ciplerle yapılan bu safariler kesinlikle çok etkileyicidir.

Kenya uçak bileti alarak gezeceğiniz ülke aynı zamanda Hint Okyanusu boyunca uzanan kilometrelerce uzunlukta büyüleyici bir sahil şeridine de sahip. Kenya’nın eşsiz plajlarına akın eden turistler, Zanzibar’ın tüm egzotizminin tadın çıkarıyor ya da Malindi ve Mombasa çevresindeki kıyı şeridinde doyasıya yüzüyor.

Doğu Afrika’nın en büyük metropollerinden biri olan Nairobi de Kenya gezinizi süsleyecek başka bir ilginç yer. Bu çok enerjik ve kalabalık şehre bayılacaksınız.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Kenya uçak bileti alabilir ve size unutulmaz anlar yaşatacak Afrika safarilerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Kenya’da Görülecek Yerler

Masai Mara

Belki de dünyadaki en ünlü safari parkına ev sahipliği yapan bu nispeten küçük ulusal rezerv alanı, her yıl binlerce turisti Doğu Afrika’da unutulmaz bir maceraya çıkarıyor.

Masai Mara
Masai Mara

Güney sınırlarında yer alan Tanzanya’nın meşhur Serengeti Ulusal Parkı ile birlikte Masai Mara, Doğu Afrika’nın özünü temsil ediyor. Kalabalık zebra sürülerine sahip dalgalı savana ovaları, zürafaların uzun boyunlarıyla süslü otlaklar, Afrika bufaloları ve daha pek çok ilgi çekici hayvanı ve yeri Masai Mara safarilerinde göreceksiniz.

Safarinizde önemli duraklarınızdan birisi olan Mara Nehri, su aygırları ve timsahlara ev sahipliği yaparken, bu bölgede vahşi leoparları da görme şansı bulacaksınız.

Amboseli Milli Parkı

Kenya uçak bileti alarak gezeceğiniz Amboseli Milli parkı, Doğu Afrika safari parklarının en önemlilerinden birisi olan ünlü. Kilimanjaro Dağı dışında hiçbir yer bu parktaki kadar güzel bir konuma sahip değil.

Amboseli Milli Parkı
Amboseli Milli Parkı

Karla kaplı bir dağın gölgesinde, kıtanın en yüksek noktasında yer alan bu milli park, ülkenin en büyük fil sürülerinden bazıları tarafından kuşatılmış tozlu ovalar, savanlar ve nehir kıyısındaki sulak alanlardan oluşan büyüleyici bir yer.

Bugün vahşi yaşam sevenler, safari yapmak için buraya akın ediyor ve çitaların, zürafaların, zebraların ve daha pek çok hayvanın yakından fotoğraflarını çekiyor.

Nairobi

Çelik binalarla kaplı Nairobi, ilk bakışta Afrika şehirleri içinde en güzellerinden birisi gibi görünmez, ancak Kenya’nın güney bölgesindeki, dört milyon nüfuslu bu güçlü başkentte gerçek çekicilik ve enerji var.

Nairobi
Nairobi

Nairobi, şehir sınırları içinde safari parkları bulunan tek büyük metropol olmasıyla ünlü. Şehri gezerken Mbagathi Nehri kıyısında zürafaların ve çitaların koşturduğu ünlü Nairobi Ulusal Parkı’na kolayca ulaşabilirsiniz.

Kenya uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Nairobi, Kenya’nın en iyi gece hayatı sahnesine sahip olmasının yanı sıra, Doğu Afrika güveçleri ve yiyecekleriyle dolu bir dizi mükemmel merkezi pazara ve restorana da sahip.

Malindi

Malindi, denizin her zaman sıcak ve kumların her zaman beyaz olduğu otantik bir Kenya şehri. Yüzlerce yıllık bir tarihi olan şehir, eski cami kuleleri ve ahşap evleri ile büyüleyici bir Afrika manzarasına sahip.

Portekizlilerin burada bıraktığı ve mutlaka görmeniz gereken Vasco da Gama Sütunu, uzun bir dönemin kanıtı olarak hala şehrin merkezini süslüyor.

Malindi
Malindi

Kenya’nın Hint Okyanusu kıyısında yer alan mütevazı bir ticaret kasabası olan Malindi, Doğu Afrika’nın güneşini ve tuzlu suyunu tatmak isteyen Avrupalı ​​ve Amerikalı ziyaretçilerin akın etmesinden sonra son yıllarda çok popüler bir yer haline geldi.

Palmiye kaplı beyaz kum plajlar ve tatil beldeleri aynı zamanda harika yöresel yemekler tadabileceğiniz restoranlara da sahip.

Cehennem Kapısı Ulusal Parkı

Nairobi şehri ile Nakuru şehri arasında yer alan Cehennem Kapısı Milli Parkı, Kenya’nın güneyindeki 68 kilometrelik mütevazı bir alanı kaplıyor.

Kenya uçak bileti alarak gezeceğiniz parkta eşsiz doğal güzelliklerin olduğu yer, düz zeminden mızrak gibi yükselen şaşırtıcı ve etkileyici kaya oluşumlarıdır. Disney filmi Aslan Kral için de ilham kaynağı olduğu düşünülen bu kayalar, Fischer Kulesi ve Büyük Embarta gibi takma isimlere ve size muhteşem manzaralar sunacak derin vadilere sahip.

Cehennem Kapısı Ulusal Parkı
Cehennem Kapısı Ulusal Parkı

Kanyonlar arasında gezerken en vahşi akbabaların yanında Afrika bufaloları ve Thomson ceylanı gibi nadir görülen hayvanları izleyebilirsiniz.

Nakuru Gölü

Nakuru Gölü artık kendi milli parkının kalbinde oturuyor. Kenya haritasında sadece küçük bir mavi leke olan bu benzersiz su kütlesi, akasya bahçeleri ve gölü çevreleyen çayırlar arasında Büyük Rift Vadisi’nin üzerinde yükseliyor.

Flamingoların pembemsi parıltısı ile süslü olan göl aynı zamanda yılın farklı mevsimlerinde burayı ziyaret eden ve sürekli değişen kuş sürüleri ile ünlüdür.

Nakuru Gölü
Nakuru Gölü

Bölgenin bazı çarpıcı manzaralarını görmek için Baboon Cliff’in tepedeki gözetleme noktalarına gidin ve daha sonra kara gergedanları, babunları, pembe flamingoları ve sayısız göç eden kuşu görmek için su kenarını çevreleyen safari bölgesinde keşfe çıkın.

Mombasa

Yakındaki Zanzibar kadar büyüleyici egzotik tonları ve çoğu Doğu Afrika şehrinden daha derin bir geçmişi olan Mombasa, ziyaret etmek için esrarengiz ve harika bir yer.

Svahili kültürü köklerini ve geleneklerini burada görebilir, Portekizli ve Arap yöneticilerin etkisinde kalmış sokaklarda sömürge yapılarını ve görkemli camileri keşfe çıkabilirsiniz.

Mombasa
Mombasa

Avrupa aromalı Mombasa eski kentinde dolaşmak için biraz zaman ayırın, burada baharatlı Hint körilerini tadabilir ve otantik Mombasa limanının benzersiz fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Eski kent gezinizden sonra mutlaka uğramanız gereken yerler ise Mombasa’nın muhteşem plajlarıdır. Parıldayan beyaz kumlarla süslü Bamburi sahili boyunca uzanan palmiye ağaçları ve masmavi deniz ile burada harika bir gün geçireceksiniz.

Tsavo Doğu Ulusal Parkı

Kenya uçak bileti alarak gezeceğiniz, tüm Doğu Afrika’daki en eski ve en büyük milli parklardan biri olan Tsavo Doğu Ulusal Parkı’nın büyük alanları, gezegendeki en iyi safari destinasyonları arasında yer alıyor.

Park geziniz sırasında, Tanzanya sınırının güneyinde bulunan Chyulu Tepeleri’nin güneşte pişmiş dağlık bölgelerinde, savan otları arasından yükselen kırmızı renkli kayalardan oluşan bir mozaik sizi büyüleyecektir.

Tsavo Doğu Ulusal Parkı
Tsavo Doğu Ulusal Parkı

Parkın doğu kenarında dünyanın en büyük lav kanallarından biri olan Yatta’nın büyük taşlarıyla sınırlandırılmış büyüleyici Athi Nehri yer alıyor.

Tsavo Doğu Ulusal Parkı’nı gezerken göreceğiniz hayvanlar arasında beyaz kuyruklu sürenlerden gergedanlara, pangolinlerden leoparlara kadar pek çok tür var.

Naivasha Gölü

Kenya uçak bileti ile güzelliklerini yakından göreceğiniz Naivasha Gölü, aynaya benzeyen berrak suyu ile Kenya’nın gerçek mücevherlerinden biri. Cehennem Kapısı Milli Parkı’nın kırmızı kayalık sırtlarının altında gök mavisi tonlarında parlayan göl, zengin kuş yaşamı ile ünlü.

Naivasha Gölü
Naivasha Gölü

Naivasha Gölü gezinizde balıkçıllar, şahinler ve kartallarla birlikte nadir görülen sakallı akbabaları da görebilirsiniz.

Buna ek olarak, yakındaki dağlarda bulunan jeotermal enerji noktalarını ve jeolojik manzaraları da eklediğinizde Naivasha Gölü, ziyaret etmek için tam anlamıyla büyüleyici bir yer haline geliyor.

Lamu Adası

Kenya’nın doğu kıyısındaki kum tepeleri, boğucu Mangrov bataklıkları ve Hint Okyanusu’yla çevrili olan küçük Lamu Adası, ülkedeki en zengin kasabalardan birine ev sahipliği yapıyor.

Lamu kasabası; beyaz badanalı ev cephelerinin ve tropik ahşap evlerin sardığı tarihi limanı ile geleneksel Swahili inşa yöntemlerinden dolayı UNESCO tarafından korumaya alınmıştır.

Lamu Adası
Lamu Adası

Lamu sahili boyunca uzanan Shela ve Matondoni köyleri yüzlerce yıllık tarihi olan bir dizi büyüleyici limana ve camiye sahip. Burada yapılan “Mevlid Çağı” kutlamaları kültür meraklıları için mutlaka uğranması gereken bir etkinliktir.

Kenya Samburu Ulusal Koruma Alanı

Samburu Ulusal Rezervi, bir bütün olarak Kenya’nın kalbini oluşturuyor. Kıyıdan yüzlerce kilometre uzakta olan ve Doğu Afrika’yı tanımlayan yükselen yaylalara kadar uzanan bölge, Kenya Dağı’nın tepesinin muhteşem görüntüsünden ürkütücü Ewaso Ng’iro’nun mendereslerine kadar büyüleyici manzaralar sunuyor.

Samburu Ulusal Koruma Alanı
Kenya Samburu Ulusal Koruma Alanı

Kenya uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Samburu Ulusal Rezervi, düz tepeli akasya ağaçları ve nehir kıyısındaki vadilerin güzelliği ile ünlü ama aynı zamanda aslanlar, ceylanlar, Tanzanya çitaları, su kuşları, timsahlar ve zeytin babunlarıyla tam bir vahşi yaşam cenneti.

Laikipia

Laikipia Bölgesi, Kenya’nın başlıca ekolojik turizm noktalarından biri olarak gelişti ve burayı ziyaret eden turistlerin tüm beklentilerini karşılıyor.

Laikipia
Laikipia

Herhangi bir milli parkı veya doğa rezervi olmayan bölge, doğal vahi yaşam çekiciliği ile size benzersiz bir atmosfer sunacak.

Tur şirketleri yeşil yaylaların ve tepelerin bozulmamış güzelliklerini görmeniz için özel turlar düzenliyor. Safari turlarında yerli kabilelerin yanında zebraları, vahşi köpekleri ve nadir bulunan bir tür olan kara gergedanları da göreceksiniz.

Kisumu

Bir ayağı Victoria Gölü’nde ve diğer ayağı ise doğudaki Nairobi’de olan Kisumu şehri, Mombasa’ya ve Hint Okyanusu’nun liman kentlerine giden büyük otoyollar arasında yer alan önemli bir ticari merkez.

Kisumu
Kisumu

Turistler Kisumu’ya tarihi gelenekleri ve doğal yaşam aktiviteleri için geliyor. Dunga Plajı’nın biyolojik çeşitliliğine veya şehrin merkezinde bulunan Kisumu Şehir Saati’nin eşsiz mimarisine hayran kalacaksınız.

Nyeri

Kenya uçak bileti alarak gezeceğiniz Nyeri, Kenya’nın büyüleyici yaylalarına açılan bir giriş kapısı ve tozla kaplı sokaklara sahip çarpıcı bir Afrika şehridir. Kare şeklinde tasarlanmış binalar arasında kurulan kalabalık pazarlarda harika alışverişler yapacaksınız.

Nyrei, Aberdare Dağları’nın kıyısındaki kıskanılacak konumuyla leoparlara, Afrika vahşi köpeklerine, dev orman domuzlarına, gergedanlara ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapan Aberdare Ulusal Parkı’na da sahip.

Suswa Dağı manzaraları ve Güney-Batı Mau Reserv Alanı gibi popüler turistik yerleri de size sunacak olan Nyeri, Kenya’da mutlaka uğramanız gereken bir yer olarak öne çıkıyor.

Marsabit

Kuzeydeki büyük Kenya çöllerinin ortasında, sade kereste barakaları ile gelişmemiş bir kasaba olan Marsabit yer alıyor. Bu kasaba bozulmamış Afrika kasabalarını görmek ve gelenekleri incelemek isteyen turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Marsabit
Marsabit

Nairobi’ye 422 kilometreden daha fazla mesafede olan kasaba, gezmek için oldukça uzak, ancak Kenya yaşamın otantik bir manzarasını görmek ve ülkenin turizm tarafından keşfedilmemiş bir bölümünü incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kenya Dağı Ulusal Parkı

Büyük Rift Vadisi’nin doğusundaki merkezi dağlık bölgede yer alan Kenya Dağı, 5199 metre ile ülkenin en yüksek yeri ve nadir ekvator karı manzaraları sunan bir UNESCO Dünya Mirası Alanı’dır.

Kenya uçak bileti alarak yakından göreceğiniz, bir dizi volkanik patlamadan oluşan Kenya Dağı aslında üç adet buzul kaplı dağdan oluşuyor. Bu dağların en yüksek olanı Batian, ulaşılması oldukça zor bir yerdir. Diğer yüksek dağ olan Nelion ise zorlu tırmanışlar için ideal bir ortama sahip. En düşük dağ olan Lenana ise en kolay tırmanış alanlarına sahiptir, ancak önceden tahmin edilemeyen hava durumundan dolayı burada çok dikkatli olmak gerekir.

Kenya Dağı Ulusal Parkı
Kenya Dağı Ulusal Parkı

Göreceğiniz manzara buzullardan, göllerden ve maden kaynaklarından dağ ormanlarına ve yoğun bambu ceplerine kadar büyük bir çeşitlilik gösteriyor. Buradaki bitki örtüsü çeşitliliği safariler için ödüllendirici fırsatlar sunar.

Kenya Dağı Ulusal Parkı’ında göreceğiniz siyah ve beyaz colobus maymunları, bufalolar, fil sürüleri, yaban ağaç fareleri, leoparlar ve sırtlanlar size unutulmaz anılar yaşatacak.

Kenya Uçak Bileti Alarak Ol Pejeta Koruma Alanını Gezin

Nairobi’nin yaklaşık 200 kilometre kuzeyinde, Kenya Dağı Milli Parkı’nın yakınında bulunan Ol Pejeta Koruma, yaban hayatı ile yakınlaşmak için önemli bir yer.

Afrika’nın büyük beşlisi olarak adlandırılan aslan, leopar, gergedan ve fil dışında bufalo, çita, sırtlan ve zebra gibi diğer hayvanları da görebileceğiniz bu 90.000 dönümlük koruma alanı turistlerin akın ettiği bir yer.

Kenya Uçak Bileti Alarak Ol Pejeta Koruma Alanını Gezin
Kenya Uçak Bileti Alarak Ol Pejeta Koruma Alanını Gezin

Karla kaplı Kenya Dağı’nın nefes kesen manzarası altında bulunan koruma alanı, belki de en çok kuzey ve güney beyaz gergedanları ile tanınıyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Kenya uçak bileti alabilir ve Afrika’nın kalbine benzersiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın