Nairobi Uçak Bileti Alarak Afrika Safarilerine Katılın

0
418
Nairobi Uçak Bileti Alarak Afrika Safarilerine Katılın
Nairobi Uçak Bileti Alarak Afrika Safarilerine Katılın

Nairobi uçak bileti alarak unutulmaz bir yolculuk yapacağınız Kenya’nın başkenti ve en büyük şehri, eski zamanların tüm renkli romantizmini ve serüvenini size sunacak bir yer. Nairobi, 1899’dan 1907’ye kadar demiryolu işçileri için mütevazi bir kamptan Doğu Afrika’nın başkentine evrimleşti. Bugün Nairobi’nin zengin tarihi ve kabile kültürü, mükemmel müzelerde hayat buluyor. Özellikle Karen Blixen Müzesi, şehrin en önemli kültürel merkezlerinden biri olarak görülmeye değer.

Nairobi uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz bu kadar hareketli ve büyük şehirde bile vahşi yaşam çok büyük bir öneme sahip. Bu kozmopolit başkent, dünyada sınırlarında bir safari parkı olan tek şehir. Şehir merkezinin gökdelenlerini gördükten sonra arabayla sadece 15 dakikalık mesafedeki Nairobi Ulusal Parkı’nda klasik bir Afrika vahşi yaşam deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

Nairobi; aslan, çita, zebra, zürafa, gergedan ve bufalo dolu devasa ovalarda çocukların bebek filleri kucaklayabileceği mükemmel hayvan koruma alanlarına sahip. Nairobi bir yüzyıldan fazla bir süredir, macera arayanlar için dünyaca ünlü safari parklarına açılan bir kapı konumunda.

Aerobilet web sitesi üzerinden en iyi fiyatlarla Nairobi uçak bileti alabilir ve unutulmaz bir Afrika macerası yaşayabilirsiniz.

Nairobi’de Gezilecek Yerler

Nairobi Ulusal Parkı

Kenya’nın ilk milli parkı olan Nairobi Ulusal Parkı, vahşi yaşam için bir cennet ve Nairobi’nin şehir merkezindeki gökdelenlere sadece yedi kilometre uzaklıkta. Park aynı zamanda tehlike altındaki hayvanlardan 50’den fazlasını koruyan bir gergedan tapınağı. Gergedanlara ek olarak aslanları, ceylanları, bufaloları, yaban domuzlarını, çitaları, zebraları, zürafaları ve deve kuşlarını da burada görebilirsiniz. Nairobi Ulusal Parkı’nın sulak alanlarda 400’den fazla kuş türü tespit edildi.

Nairobi Ulusal Parkı
Nairobi Ulusal Parkı

Nairobi uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Nairobi Ulusal Parkı aynı zamanda ünlü bir fil alanı. Nairobi safari yürüyüşlerine katılarak yaban hayatının içine dalabilir, filleri gördükten sonra hipopotam havuzlarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Nairobi Zürafa Merkezi

Zürafa merkezi, Nairobi Ulusal Parkı’nın sınırında yer alıyor ve burada nesli tükenmekte olan Rothschild zürafalarını yakından görebilirsiniz. Bu kar amacı gütmeyen merkezin ana misyonu, çocuklar için bir doğa eğitimi sağlamak. Ziyaretçi merkezi, bu zarif canlılar hakkında bilgi ve görüntüler sunan özel hazırlanmış alanlarıyla zürafaları izlemenizi ve beslemenizi sağlıyor.

Nairobi Zürafa Merkezi
Nairobi Zürafa Merkezi

Zürafa merkezi gezisi Nairobi’nin özellikle çocuklarla yapması gereken en popüler şeylerden biri. Zürafalarla ilgilendikten sonra bitişik doğa rezervinde 1,5 kilometrelik yürüyüş parkurunda rehbere ihtiyaç duymadan orman yürüyüşünün tadını da çıkarabilirsiniz.

Nairobi Ngong Tepesi

Ngong kelimesi parmak eklemleri anlamına gelir ve bu güzel sivri uçlu yeşil tepeler, gökyüzüne bakan bir yumruğa benziyor. Etkileyici Ngong Tepesi, Nairobi’ye yakın olduğu için ziyaret etmek ve şehir sıcağından kaçarak hoş bir mola vermek için popüler bir yer. Tepeler, Büyük Yarık Vadisi’ne bakan bir sırtın zirveleridir ve birçok beyaz yerleşimci, çiftliklerini erken sömürge günlerinde burada kurdular. O dönemde kurulan yarı ahşap evler ve çiçekli bahçeler günümüze kadar kaldı.

Birkaç yürüyüş parkuru, aşağıdaki vadilerin güzel manzarasını sunan tepelerde ilerliyor. Yaban hayatının zenginliğini de bu tepede rahatça görebilirsiniz. Bufalolar, ceylanlar, zürafalar ve çalılıklar arasında saklanan babun toplulukları arasında keyifle yürüyebilirsiniz.

Nairobi Vahşi Yaşam Gezileri

Nairobi gezinizde tam günlük David Sheldrick Fil Yetimhanesi ve Zürafa Merkezi Turu’na katılarak zürafaları besleyebilir ve bebek fillerle tanışabilirsiniz. Hayvan severler bu gezide merkezlerin savunmasız türleri koruma konusundaki büyük çabaları hakkında pek çok şey öğrenebilirler.

Turlar ayrıca Karen Blixen Müzesi ve Kazuri Boncuk Fabrikasını ziyaret etmeyi de içeriyor. Yaban hayatı maceranıza safari deneyimi de eklemek istiyorsanız Zürafa Merkezi, Fil Yetimhanesi ve Nairobi Ulusal Parkı’nı kapsayarak gergedan, zebra ve bufalo gibi hayvanları görebileceğiniz Nairobi Ulusal Parkı’nda üç saatlik bir tura da katılabilirsiniz.

Her iki tur da ulaşım, rehberler, otelden alma-bırakma ve tüm parklara girişi kapsıyor. Daha aktif bir vahşi yaşam deneyimini tercih ediyorsanız Cehennem Geçidi ve Naivasha Gölü gezilerine de katılabilirsiniz. Bu tam günlük gezilerde zebra ve ceylan gibi vahşi hayvanları yakından görebileceğiniz iki saatlik bir bisiklet turu yapabilir veya parkın engebeli geçitlerinde bir saatlik yürüyüş yaparak otantik Maasai köyünde mola verebilirsiniz.

Nairobi Şehir Pazarı

Nairobi uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz şehrin başlıca hediyelik eşya merkezleri; tahta oymacılık, davul, mızrak, kalkan, sabun taşı, Maasai mücevherleri ve kıyafetleri satan düzinelerce tezgahla kaplı olan bu kapalı pazarda yoğunlaşıyor. Çok kalabalık bir yer olan şehir pazarında sıkı pazarlıklar yapmak zorunda kalacaksınız ve Kenya’ya özgü pek çok muhteşem eşyayı burada kolayca bulabilirsiniz.

Nairobi Ulusal Müzesi

Nairobi’deki ulusal müze, şehirde gezerken güzel bir mola verip birkaç saat geçirmek için harika bir yer. Müze, 900’den fazla dolma kuş ve memeli, Turkana Gölü’nün fosilleri, Kenyalı kabile gruplarından etnik eserler ve yerel sanat sergileri içeren çeşitli koleksiyonlar ile dolu.

Jeoloji galerisinde etkileyici bir kaya ve mineral koleksiyonunu keşfedebilir, ayrıca tektonik plakalar ve bir volkanın yaşam döngüsü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hominid Vault bölümü ise bir filin korunmuş fosili de dahil olmak üzere tarih öncesi kemikler ve fosiller koleksiyonu içeriyor. Müzede, Kenya’nın en yaygın sürüngenlerinin canlı örneklerini sunduğu için çok ilgi gören Yılan Park’ına girişi içeren kombinasyon biletleri de satın alabilirsiniz.

Kenya Bomas

Nairobi’ye yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Kenya Bomas, Kenya’nın renkli kabilelerine adanmış muhteşem bir müze. Burası her kabilenin yaşam tarzı, sanatı, müziği, el sanatları ve kültürü hakkında bilgi edinmek için harika bir yer.

Kenya Bomas
Kenya Bomas

Kenya Bomas kompleksi, her biri büyük bir etnik grubun kültürünü yansıtan, yeniden inşa edilmiş geleneksel pek çok köyü kapsıyor. Her öğleden sonra Kenya Bomas’ın büyük tiyatrosunda geleneksel danslar ve şarkılar sergilenerek Kenya kabile kültürü hakkında eşsiz bilgiler veriliyor.

David Sheldrick Yaban Hayatı Vakfı

Nairobi Ulusal Parkı’nın ana kapısında bulunan, yetim fil kurtarma ve rehabilitasyon program yürüten bu vakfı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Daphne Sheldrick, 1977 yılında Tsavo Doğu Ulusal Parkı’nın müdürü olan rahmetli eşi David’in anısına bu vakfı kurdu. Merkez, terk edilmiş yavru filleri ve gergedanları koruyor, ayrıca hayvanları tekrar vahşi doğaya bırakmaya çalışıyor.

Bu sevimli hayvanların çamurda oynamalarını izleyebilir ve dev biberonlarla onlara süt verebilirsiniz. Giriş ücretiniz vakfın hayvanları koruma çabalarını için harcanıyor.

Kazuri Boncuk Fabrikası Turu

Aileniz ve arkadaşlarınız için benzersiz hediyelik eşyalar arıyorsanız Kazuri Boncuk Fabrikası’nı ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda yerel kadınlardan alışveriş yapmak ve onlara yardım etmek için de harika bir yer.

Kazuri Boncuk Fabrikası Turu
Kazuri Boncuk Fabrikası Turu

Kazuri “küçük ve güzel” anlamına geliyor ve bu parlak renkli boncuklar turistler arasında çok ilgi görüyor. Ücretsiz bir fabrika turuna katılarak yerel kadınların boncukları ve diğer seramik eşyaları nasıl yaptıklarını izleyerek harika alışverişler yapabilirsiniz.

Nairobi Go-Down Sanat Merkezi

Nairobi merkezindeki endüstri bölgesinde dönüştürülmüş bir depo olan Go-Down Sanat Merkezi, 10 ayrı stüdyodan oluşuyor ve Nairobi’nin gelişen sanat dünyasının merkezi olarak turistlerin ilgisini çekiyor.

Go-Down Sanat Merkezi’nde düzenli olarak sergiler, gösteriler, atölyeler ve kültürel geceler düzenleniyor. Merkezde görsel ve sahne sanatları bir araya getirilerek Kenya kültürü hakkında ziyaretçilere görsel bir şölen sunuluyor.

Kenyatta Uluslararası Konferans Merkezi

Kenya Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Jomo Kenyatta’nın soy adını alan, kendine özgü silindirik tasarımıyla dikkat çeken Kenya Uluslararası Konferans Merkezi (KICC); konferanslar, toplantılar ve sergiler için uluslararası alanda kabul gören bir mekan.

Kenya’daki en yüksek bina olmasa da büyük bir amfitiyatroya bakan 28 katlı bu merkez, şehrin manzarasına hakim durumda. Binanın soluk pişmiş topraktan yapılmış dış cephesi, geleneksel Afrika kulübelerinin rengini yansıtıyor ve genel kurul salonu eski Roma senatosunu andırıyor. Merkezin çatısındaki görüntüleme platformuna da çıkabilir ve Nairobi’nin panoramik manzaralarını keyifle izleyebilirsiniz.

Nairobi Demiryolu Müzesi

Nairobi Demiryolu Müzesi, Kenya’daki demiryolunun zengin tarihini ve ülkenin kalkınması üzerindeki etkisini sunuyor. Müzenin büyüleyici koleksiyonları arasında tarihi tren ve gemi modelleri, Uganda demiryolunun orijinal inşaatından fotoğraflar, demiryolu dergileri, haritalar, çizimler ve geceleri Mombasa’ya giden trenlerde kullanılan gümüş renkli bir hizmet seti yer alıyor.

Almanlar tarafından inşa edilen ve halen Tanganika Gölü’nde kullanımda olan MV Liemba’nın bir modelini içeren buharlı lokomotif ve vagon koleksiyonu da görülmeye değer güzellikte. En sevilen sergi ise 1900 yılında ünlü Kima Maneater avı sırasında kullanılan arabayı içeriyor.

Kenya Ulusal Arşivleri

Eski India Bank binasında yer alan Kenya Ulusal Arşivleri, Kenya kabile kültürünün yanı sıra ülkenin sanatını, tarihini ve politikasını gözler önüne seriyor. Ana kattaki galeride etkileyici bir tarihi belge ve fotoğraf koleksiyonunu görebilirsiniz. Sergiler aynı zamanda Afrika’nın en ünlü koleksiyoncularından biri olan Joseph Murumbi’nin paha biçilmez resimlerini ve sanat eserlerini içeriyor.

Nairobi Maasai Pazarı

Çok hareketli ve popüler bir yer olan Maasai pazarı, haftanın gününe göre şehir etrafında hareket ediyor ve turistlere mükemmel bir alışveriş deneyimi sunuyor. Sürekli yeri değişen pazar, her salı günü Ngong Rd’daki Prestige Meydanı’nda; çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri ise şehrin diğer meydanlarında kuruluyor. Maasai Pazarı’nda yerel süslemeler olan boncuklu takılar, su kabakları, sepetler ve diğer Maasai sanat eserlerini bulabilirsiniz.

Nakuru Gölü Ulusal Parkı

Nairobi uçak bileti ile ziyaret edebileceğiniz, “Kuş Gözlemcileri Cenneti” olarak da bilinen Nakuru Gölü Ulusal Parkı, ormanlık ve gür çayırlarla çevrili Büyük Rift Vadisi’nde güzel Nakuru Gölü çevresinde yer alıyor.

Bu gezinizde Nakuru Gölü’nün, gölün çevresindeki tablo güzelliğindeki dağ sırtlarının, zengin ekolojik çeşitliliğin ve çeşitli habitatların tadını çıkarabilirsiniz.

Karen Blixen Evi ve Müzesi

Ünlü Out of Africa kitabının yazarı Karen Blixen’in 1914-1931 yılları arasında yaşadığı çiftlik evi olan ve günümüzde bir müzeye dönüştürülen bu mekanı çok seveceksiniz. Bir dizi kişisel trajediden sonra yazar buradan ayrıldı, ancak sevimli ev müze olarak korundu. Geniş bahçelere sahip olan müze, dolaşmak için çok güzel bir yer ve yazarın kitaplarının filmleri de burada çekildi.

Nairobi Uçak Bileti ile Mamba Köyünü Gezin

Nairobi uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Mamba köyü, Afrika atmosferini tam olarak yansıtan tasarımı ve insan yapımı gölün nefes kesici manzarası ile harika bir deneyim sunuyor. Mamba köyünde çeşitli yöresel yemeklerin tadına bakarken manzaranın da tadını çıkarabilirsiniz.

Mamba köyü ayrıca özel bir timsah çiftliğine de sahip. Bu çiftlik, timsah türlerinin en büyüğü ve en tehlikeli olarak bilinen 70 Nil timsahına ev sahipliği yapıyor. Çiftlikte ayrıca deve kuşu, tavus kuşu ve zürafa çiftliklerini de gezebilirsiniz.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Nairobi uçak bileti alabilir ve Kenya’nın başkentinde Afrika’nın güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın