Zanzibar Uçak Bileti Alarak Afrika’nın Tatil Cennetine Uçun

0
287
Zanzibar Uçak Bileti Alarak Afrika'nın Tatil Cennetine Uçun
Zanzibar Uçak Bileti Alarak Afrika'nın Tatil Cennetine Uçun

Zanzibar uçak bileti ile keşfe çıkacağınız, muhteşem güzelliklere sahip Tanzanya’nın yarı otonom bölgesi Zanzibar, Doğu Afrika’daki Tanzanya kıyılarının hemen dışında, Hint Okyanusu ile çevrili benzersiz bir tatil cenneti. Zanzibar, size rahatlamak için pastoral bir ortam sunuyor. Deniz, kum ve güneşten sıkılmanız durumunda, bir dizi eşsiz kültürel ve macera deneyimi de Zanzibar’da yaşayabilirsiniz.

Zanzibar’ın başkenti Stone Town’da dar sokakları, etkileyici mimarileri, hareketli pazarları ve küçük ama ilginç müzeleri keşfederek gezinize başlamalısınız. Ayrıca Zanzibar’ın 1873’de Zanzibar Sultanı tarafından kaldırılmış olan köle ticaretiyle ile ilgili tarihi hatıralarını da gezinizde göreceksiniz. Daha sonra ise muhteşem Zanzibar plajlarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Zanzibar uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Nungwi ve Kendwa plajları çok ünlü ve adanın kuzeyinde yer alıyor. Mnemba Mercan Adası’nın berrak sularında şnorkelle dalışlar yapabilir veya bir sahilde oturup eşsiz bir gün batışı izleyebilirsiniz. Zanzibar gezinizde mutlaka görülmesi gereken diğer yerler arasında ise Prison Adası’ndaki dev kaplumbağalar, Zanzibar’ın sayısız balık lokantaları ve Kendwa Rocks Dolunay Partisi yer alıyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Zanzibar uçak bileti alabilir ve bu eşsiz tatil cennetinin tadını çıkarabilirsiniz.

Zanzibar’da Gezilecek Yerler

Stone Town

Tarihle ve doğal güzelliklerle dolup taşan Stone Town, Zanzibar’ın ikonik başkenti. 16.000 kişiye ev sahipliği yapan Stone Town, Zanzibar’ın batı sahilinin yarısını kapsıyor ve Zanzibar kanalına uzanan küçük bir burnun üzerinde yer alıyor. Mji Mkongwe olarak da bilinen Stone Town aynı zamanda Zanzibar’ın en eski bölümü. Ünlü şarkıcı Freddie Mercury’nin doğum yeri de olan Stone Town’un büyüleyici dar sokaklarında birbirinden güzel el sanatları dükkanları, sanat galerileri, kumaş tezgahları ve şirin kahve dükkanları bulacaksınız. Ayrıca, bu eski caddeler, yürüyerek keşfe çıkmak ve kaybolmak için mükemmel bir yerler ve çok sayıda otantik kültürel deneyim sunuyorlar.

Zanzibar uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz Stone Town mimarisi de Avrupa, Hint ve Arap etkilerinin bir karışımı olan güzelliğinden dolayı UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunuyor. Mimari yapılar, 1500’lerden beri Zanzibar’ın Portekiz, Umman ve İngiliz imparatorluklarının bir parçası olduğu gerçeğini yansıtıyor.

Stone Town
Stone Town

Stone Town’da gezilmesi gereken yerlerden biri de Harikalar Evi’dir. Burası başlangıçta Zanzibar’ın padişahının sarayı olan ve şimdi Ulusal Kültür Müzesi’ne ev sahipliği yapan muhteşem bir mimari şaheser. Koleksiyonun öne çıkanları arasında ise orta avluda yer alan geleneksel bir Swahili teknesi (Mtepe) ve Portekiz’den ele geçirilen 16. yüzyıldan kalma iki bronz top bulunuyor. Stone Town’da gezilmesi gereken yerlerden biri de sahildeki kaliteli restoranlar ve büyüleyici Forodhani Bahçeleri’ndeki ünlü gece pazarı. Hayal edebileceğiniz her türden deniz mahsulünü burada bulabilir ve tatlarına bakabilirsiniz.

Stone Town’un trajik tarihi için ise Anglikan Katedrali ve St Monica’s Hostel arasındaki köle odalarında kısa bir tur atabilirsiniz. Köleliğin kaldırılmasına kadar Zanzibar, Doğu Afrika’nın köle ticareti yapılan ana limanlarından biriydi. 19. yüzyılın ilk yarısına kadar her yıl Zanzibar’ın köle pazarlarından 50.000 köle geçiyordu.

Zanzibar Nungwi Plajı

Zanzibar’ın kuzey sahil beldelerini keşfetmek için mutlaka zaman ayırmalısınız. Nungwi, 5.500 nüfuslu üçüncü en büyük yerleşim yeri ve Zanzibar’ın kuzeydeki en popüler tatil beldesi. Burada geniş bir restoran, bar ve otel yelpazesinin yanında bol eğlence de bulacaksınız.

Zanzibar uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Nungwi kasabasındaki en popüler yer ise 2014 yılında dünyanın en iyi plajları listesinde 43. sırada yer alan altın rengi kumlara sahip Nungwi Plajı. Nungwi Plajı’nı çevreleyen pek çok 5 yıldızlı otel bulunuyor ve burada kalıyorsanız birçok restorana, masaj salonuna, kafeye ve bara da erişebilirsiniz. Nungwi Plajı’nda tüplü dalış ve yamaç paraşütü gibi sporların yanı sıra el sanatları dersleri ve yerel köy turları gibi diğer popüler aktiviteler de dahil olmak üzere yapılacak pek çok şey bulacaksınız.

Zanzibar Kendwa Plajı

Nungwi Plajı’na benzer bir şekilde Kendwa Plajı da Zanzibar’ın en güzel plajları arasında ve güzel bir gün geçirmek için ideal. Daha az insan, restoran ve yapılacak şey ile Nungwi’den daha sessiz bir tatil yeri olan Kendwa Plajı, huzurlu ortamıyla biliniyor.

Zanzibar Kendwa Plajı
Zanzibar Kendwa Plajı

Burada yer alan Kendwa Rocks Hotel, dünyaca ünlü dolunay partilerine ev sahipliği yapıyor. Tüm gün huzurun ve sessiz hakim olduğu Kendwa Plajı’nda akşamları romantik yemekler tadarak muhteşem bir gün batımı da izleyebilirsiniz.

Zanzibar Gün Batımları

Zanzibar, çarpıcı gün batımları ile de eş anlamlı ve bu manzarayı izleyebileceğiniz çok sayıda güzel yer var. Stone Town, adadaki günün son ışığına şahitlik etmek için en muhteşem yer. Burada özellikle Africa House Hotel’e uğrayabilir ve açık bir ufuk manzarasıyla ünlü bu alçak gönüllü otelin arkasındaki Sunset Lounge’da harika zaman geçirebilirsiniz. Stone Town’da gün batımını veya güneşin doğuşunu yakalamak için harika alternatifler sunan pek çok kafe de bulabilirsiniz.

Nungwi ve Kendwa’nın kuzey sahilleri de batıya dönük olmaları nedeniyle eşsiz bir gün batımı izlemek için ideal. Kendwa Plajı’ndaki gün batımı kokteyllerini yudumlayarak veya Nungwi Plajı’nın yumuşak kumlarında uzanarak muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Alternatif olarak küçük bir ücret karşılığında, geleneksel bir Dhow yelkenli teknesinde gün batımı gezisine de çıkabilirsiniz. Uzun kum sahil ve manzarayı engelleyecek hiçbir şey olmadan Hint Okyanusu üzerinden batıya düşen kırmızı gün batımını seyretmek Zanzibar’da yapılacak en iyi şeylerden biri.

Mnemba Mercan Adası Şnorkelle Dalışları

Mnemba Mercan Adası, şnorkelli dalışlar için dünyadaki en iyi turlardan bazılarını sunuyor. Dhov yelkenli tekneleriyle Zanzibar’ın kuzey plajlarının birinde unutulmaz bir deniz macerası yaşayabilirsiniz. Mnemba Mercan Adası’na seyahat etmek aynı zamanda yunusları izlemek için de fırsatlar sunuyor. Renkli mercan resiflerinin yanında Zanzibar; dev kralbalığı, sarı kırıcılar, barakudalar, yılan balıkları ve daha birçok balık türüne ev sahipliği yapıyor.

Mnemba Mercan Adası Şnorkelle Dalışları
Mnemba Mercan Adası Şnorkelle Dalışları

Mnemba Adası’nda mola veren tekneler, kıyıya yakın demir atarak ada çevresindeki resifleri keşfetmenizi sağlıyor. Bu gezinizde teknede keyifle güneşlenebilir veya zengin deniz yaşamını görmek için dalışlar yapabilirsiniz.

Cezaevi Adası ve Dev Kaplumbağalar

Cezaevi Adası, mutlaka görülmesi gereken bir Zanzibar turizm merkezi. Changuu olarak da bilinen Cezaevi Adası, Stone Town’un yaklaşık 6 kilometre kuzeybatısında bulunan 800 metrelik bir ada. Cezaevi Adası çevresinde şnorkelle yüzebileceğiniz harika mercan alanları bulunsa da buradaki asıl ilgi çeken şeyler dev kaplumbağalar ve etkileyici Köle Ticaret Müzesi.

Cezaevi Adası, Zanzibar’ın en berrak sularına sahip ve Hint Okyanusu’nun bu bölümünde yaşayan birçok yunusu bu gezinizde yakından görme şansınız var. Ada gezinizde dev kaplumbağaları ziyaret etmek için eşsiz bir fırsata da sahip olacaksınız, hatta öğleden sonra bu sevimli kaplumbağaları besleyebilirsiniz. Nazik ve saygılı olmanız şartıyla, kaplumbağalara dokunmanıza izin veriliyor. Seveceğiniz bu devasa kaplumbağaların bazıları 180 yaşında.

Zanzibar Saray Müzesi

Genellikle Sultan Sarayı olarak da bilinen Saray Müzesi, Stone Town’daki belki de en eski yapı ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Saray Müzesi, okyanusa bakıyor ve 19. yüzyılda sultan ve ailesi için bir ev olarak inşa edilmiş. 1964 devriminden sonra saray, bir hükümet binası olarak kullanıldı ve halk sarayı olarak yeniden adlandırıldı. Bugün sarayda yer alan ve sultanın ailesinin eşyalarını sergileyen bir müze, turistlere güzel bir gezi fırsatı sunuyor.

Zanzibar Jozani Ormanı

Jozani Ormanı, Zanzibar’da gezilecek en popüler yerlerden biri. Orman, Zanzibar colobus maymununu yaşadığı dünyadaki son kutsal alan olmasıyla ünlü. Jozani Ormanı, adanın doğu kesiminde bulunuyor ve Zanzibar’ın en yeşil yerlerinden biri.

Zanzibar Jozani Ormanı
Zanzibar Jozani Ormanı

Jozani Ormanı’nda kaybolmak ve maymunları bulmak çok kolaydır. Güzel ormanın içinden geçen pek çok yürüyüş yolu var ve kırmızı colobus maymunları hiç utangaç değil. Jozani’yi ziyaretinizden sonra buraya çok yakın olan Mangrov ormanını da ziyaret edebilirsiniz.

Zanzibar Forodhani Pazarı

Muhteşem bir gece pazarı olan Forodhani, Stone Town’da öğleden sonraları açılıyor. Bu pazarın hareketliliği ve enerjisi muhteşemdir, ayrıca pazarda taze yerel ürünler, ızgara balık, et ve sebze çeşitlerini bulabilirsiniz. Deniz mahsulleri seçenekler arasında en popüler olanları ve kızarmış balıkla sunulan patates topları, naan ekmeği ve samosas ile kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Zanzibar Baharat Turu

Zanzibar baharat ticareti ile tanınır ve gezinizde bu zengin ve karlı endüstrisi hakkında bilgi edinmek için pek çok güzel tura katılabilirsiniz. Turlar arasından bir seçim yaptıktan sonra dolambaçlı sokakları keşfedebilir, Zanzibar’ın ürettiği ve sattığı çeşitli baharatlar hakkında bilgiler edinerek bu baharatların kullanıldığı sokak yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Zanzibar Eski Kale

Stone Town’daki en eski bina olan Eski Kale, ünlü Forodhani Bahçeleri’nin hemen önünde muhteşem bir deniz manzarasının karşısında yer alıyor. Aslen 17. yüzyılda adayı Portekizlilerin saldırılarına karşı korunmak amacıyla inşa edilen Eski Kale, günümüzde sunduğu manzaralarla Stone Town’un başlıca turistik yerlerinden biri.

Bu gezinizde kalenin kalıntılarına hayran kalabilir ve yerel ürünler satılan kale merkezindeki avlu etrafında dolaşabilirsiniz. Kaledeki eski amfitiyatroda güzel bir gösteri de izleyebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

The Rock

Zanzibar uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz The Rock Restoranı, şehrin ünlü turistik yerlerinin manzarasını sunan bir kayanın üzerinde yer aldığı için çok popüler. Ziyaretçiler buraya sadece manzara için gelmiyorlar, çünkü The Rock’ta Zanzibar’ın en iyi deniz mahsulleri ile hazırlanmış kaliteli yemekler de sizi bekliyor. Bu seçkin restoran yalnızca 12 masasına sahip olduğundan dolayı gelmeden önce rezervasyon yaptırdığından emin olun.

Zanzibar Uçak Bileti ile Ünlü Paje Plajı’da Yüzün

Zanzibar’da denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerlerinden biri de Paje Plajı. Zanzibar uçak bileti alarak güzelliklerini göreceğiniz plajda popüler kafeler, restoranlar, uçurtma sörfü şirketleri, barlar ve pansiyonlar yer alıyor. Berrak denizi ve yumuşak kumları da Paje Plajı’nı çok popüler bir yer haline getiriyor. Zanzibar’da yapılacak şeyler arayanlar için mükemmel olan bu davetkar turkuaz sularda yüzerek ve güneşlenerek birkaç gün geçirebilirsiniz.

Zanzibar Uçak Bileti ile Ünlü Paje Plajı'da Yüzün
Zanzibar Uçak Bileti ile Ünlü Paje Plajı’da Yüzün

Zanzibar’da aktif bir tatil geçirmek isteyenler için ise Paje Plajı’nda yapılacak en popüler şey uçurtma sörfü. Size uçurtma sörfü eğitimi verecek pek çok merkezi plajda bulabilirsiniz. Zanzibar, uçurtma sörfü becerilerinizi geliştirmek için doğru miktarda ve hızda rüzgarlara sahip. Bu nedenle Zanzibar, uçurtma sörfü yapmak için dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Zanzibar uçak bileti alabilir ve bu tropik cennetin doğal güzellikleri arasında unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın