Togo Uçak Bileti Alarak Unutulmaz Bir Afrika Macerası Yaşayın

0
455
Togo Uçak Bileti Alarak Unutulmaz Bir Afrika Macerası Yaşayın
Togo Uçak Bileti Alarak Unutulmaz Bir Afrika Macerası Yaşayın

Togo uçak bileti ile keşfe çıkacağınız, Batı Afrika’da sadece ince bir şeridi kaplayan bu ilginç ülke, pek çok açıdan büyüleyici bir yer. Atlantik Okyanusu’ndan Burkina Faso’nun derinliklerine kadar uzanan Togo’da görülecek ve yapılacak çok fazla şey var.

Benin ve Gana arasında yer alan ve kültürel açıdan çok zengin bir ülke olan Togo, korkutucu ve heyecan verici bölgelerden, puslu dağlar ve bataklıklara uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Büyüleyici nehir kıyılarında ve çamurlu dağlık bölgelerde fil sürüleri ve çalı kuşlarının oluşturduğu benzersiz manzaralar göreceksiniz.

Togo, güneyde Atlantik Okyanusu’nun tuzlu suyuna ve güzel plajlarına sahip, ayrıca gezinizde göreceğiniz küçük lagünler de su sporlarını yapmayı seven turistlere ve yerli halka ev sahipliği yapıyor. Ülkenin başkenti Lome de Paris tarzı zarif bulvarları, güzel kafeleri ve modern enerjisiyle size unutulmaz zamanlar geçirtecek bir yer.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla alacağınız Togo uçak bileti ile gezeceğiniz bu güzel ülkede fil safarilerinden otantik Afrika balıkçı köylerine kadar pek çok ilginç manzara görecek ve unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

Togo’da Yapılacak Şeyler

Afrika’ya harika bir giriş sunan Togo, çok kısa bir zamanda gezebileceğiniz çok küçük bir ülkedir ama 40’tan fazla kabileden oluşan bir erime potası olduğu için size unutulmaz bir deneyim sunar.

Togo uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz bu küçük ülkenin en büyük şehri olan başkent Lome, daha çok bir kasaba gibi görünüyor ve rahatça yürüyerek bu başkenti gezebilirsiniz. Tüm şehir kaplayan ve hemen her şey satılan pazarlar, Lome gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Voodoo ve diğer Animist inançlar sadece turistler için sergilenmiyor, bu tür uygulamalara nüfusun yarıdan fazlası büyük saygı gösteriyor ve uyguluyor. Togo’nun kıyısında bulunan Togoville, ülkedeki Voodoo kültürümü en iyi yansıtan yerdir. Dini gelenekler ve ayinlerin anlamı hakkında bilgi edinmek için Togo’da pek çok fırsat bulacaksınız.

Togo’nun doğal güzellikleri de çok ilgi çekicidir. Gezinizde yeşil tepeleri saran kahve ve kakao tarlaları arasında mükemmel yürüyüşler yapabilirsiniz. Ülkenin kuzeyindeki savanlar size ülkenin geleneksel bir yaşam tarzına tanık olma şansı sunuyor. Togo’nun bir sembolü olarak kabul edilen Batammariba halkının dikkat çekici çamur evlerinin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Togo’da Gezilecek Yerler

Lome

Togo’nun başkenti olan Lome, 700 binden fazla nüfusuyla ülkenin en büyük ve en çok turist çeken şehridir. Lome, Afrika davullarının ve sonsuz pazarların ritmiyle sallanan çok etkileyici bir şehir.

1800’lerde Avrupalı ​​tüccarlar tarafından kurulan ve hala ticari bir karaktere sahip olan Lome, kakao ve hurma ürünlerinin tankerlere yüklendiği büyük limanlara ev sahipliği yapıyor.

Lome
Lome

Togo uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Lome, beton ormanlarını yerel kabile alanları ve gelenekleri ile dengeleyerek size unutulmaz bir macera sunuyor. Togo başkentinin kalabalık Afrika pazarlarının tılsımına kendinizi kaptırın veya Togo Ulusal Müzesi’nin birbirinden ilginç koleksiyonlarını keşfe çıkın.

Grand Marche olarak bilinen ve üç kata yayılmış büyük bir yerel pazar da Lome şehrinde ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Togo Wome Şelalesi (Cascade de Wome)

Kpalime bölgesindeki en büyük turistik merkezlerinden birisi olan Wome Şelalesi, Kpalime’ye 12 kilometre mesafede bulunuyor.

Togo Wome Şelalesi (Cascade de Wome)
Togo Wome Şelalesi (Cascade de Wome)

Giriş ücretini Wome köyünün girişindeki Akatamanso derneğine ödeyerek bu muhteşem şelaleyi gezmeye başlayabilirsiniz. Piknik alanları bulunan şelalede gür bitki örtüsü ile çevrelenmiş muhteşem manzaralara sahip şelale sularında doyasıya yüzme şansınız da var.

Togo Voodoo Patikası

Togo gezinizde Batı Afrika topraklarında unutulmaz bir macera yaşayın ve Voodoo kültürünü keşfedin. Gezinizde Batı Afrika’nın Voodoo Patikası’nı oluşturan tepelere, ormanlara ve köylere unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Togo Voodoo Patikası
Togo Voodoo Patikası

Bu yolculukta Afrika kraliyet ailesiyle tanışacak, kabile dansçıları izleyecek ve benzeri olmayan otantik bir kültürel deneyim yaşayacaksınız. Uzman bir rehber size muhteşem manzara boyunca rehberlik ederek kültürel ve dilsel engelleri aşmanızı sağlıyor.

Afrika’nın mistik Animist dinlerinin kökenleri yerel kabilelerden öğrenmek için bu fırsatı kaçırmamanızı öneririz.

Fazao Malfakassa Milli Parkı

Togo Sokode bölgesinde bulunan bu 1920 kilometrekarelik milli park; ormanlar, savanlar, kayalık uçurumlar ve şelaleler ile birlikte peyzaj açısından en büyük çeşitliliğe sahip Batı Afrika parklarından birisidir. Parkta 203 kuş türü, maymunlar, antiloplar ve yaklaşık 40 fil sürüsü de dahil olmak üzere pek çok memeli türü bulunuyor.

Fazao Malfakassa Milli Parkı
Fazao Malfakassa Milli Parkı

Milli park, 2015 yılına kadar İsviçre organizasyonu Fondation Franz Weber tarafından kuruldu ve Togo hükümetine devredildi, ancak 2016 yılından beri kaçak avcıların korunma ve park alanına girmesinden dolayı parkın geleceği belirsiz.

Kpalime

Palmiye ağaçları, çamurla kaplı teneke kulübeler ve Togo’nun ilginç bungalov manzaraları ile süslü Kpalime, sizi çok etkileyecektir.

Togo uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz Plateaux bölgesinin ormanla kaplı dağları arasında kurulmuş olan Kpalime, Alman sömürge kalıntıları ve ara sıra karşınıza çıkacak Avrupa tarzı kilise kuleleriyle çok ilginç bir kasaba. Kpalime aynı zamanda etkileyici köy evleri ve büyüleyici Afrika pazarlarıyla da ünlü.

Kpalime
Kpalime

Eski Tomegbe ve Kpoeta bölgelerinde eşsiz şelaleler görecek ve Togo’nun en yüksek noktası olan Agou Dağı’nın yürüyüş parkurlarının tadını çıkaracaksınız. Özellikle Kpoeta bölgesi; Voodoo ahşap oymaları, ilginç seramik kreasyonları, gizemli dini biblolar, kakao ve tropikal meyvelerle dolu pazarlarıyla mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Togo Keran Milli Parkı

Togo’nun kuzeyindeki Kamongou Nehri’nin büyüleyici nehir kenarı habitatları şimdi Keran Milli Parkı tarafından korunuyor. Yıllar geçtikçe bu güzel parkın rezervi sürekli olarak genişletilmiş ve bataklıklardan kayalık alanlara kadar değişen çeşitlilikte ortamlar yaratılmıştır.

Keran Milli Parkı
Togo Keran Milli Parkı

Burada en ilgi çeken şey, gün boyunca su kenarlarını kaplayan fil sürüleridir. Fillerle birlikte nehir kenarında pek çok antilop sürüsü de görebilirsiniz. Togo gezinizde Keran Milli Parkı’nda bir fotoğraf safarisine çıkmayı ve unutulmaz bir macera yaşamayı unutmayın.

Togo Sokode Gölü

Centrale Nehri’nin en büyük gölü olan Sokode Gölü, Mono ve Mo dereleri arasında çapraz olarak ilerliyor. Burada pek çok küçük nehir ve uzaktaki tepelerin sularından hayat bulan otantik kasaba yer alıyor. Bölgedeki en ilgi çekici şey ise yerel halkın ilginç gelenekleridir.

Togo Sokode Gölü
Togo Sokode Gölü

Kotokoli Festivali sırasında Semassi savaşçılarının büyüleyici ritüellerini izleyebilir ve Togo’nun bu köşesine özgü pek çok ilginç kabile törenine şahit olabilirsiniz.

Koutammakou

UNESCO tarafından 2004 yılında Dünya Miras Alanı statüsü kazanan ve “Batammariba Ülkesi” olarak bilinen Kuzey Togo’daki Koutammakou, kerpiç duvarlardan ve sazlardan yapılmış evlerin bulunduğu otantik köyleriyle turistleri çeken bir bölge.

Koutammakou
Koutammakou

Bütün bölge, köle ticareti yıllarında yakalanmaktan kaçınmak için buraya gelen kabile halklarını geleneklerine bir bakış açısı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dağın tepesindeki ufukların, etkileyici bitki örtüsünün ve dalgalı yeşil tepelerin nefes kesen manzaralarını da sunuyor. Togo gezinizde Tamberma Vadisi olarak bilinen alanı da mutlaka görmelisiniz.

Aslan Çukuru Milli Parkı

Togo’daki milli parkların belki de en az ziyaret edileni olan Aslan Çukuru Milli Parkı, özel olarak korunan bir bölgedir ve ülkenin en kuzeyinde yer alır. Koutammakou’nun gizemli kerpiç kasabalarının dışında bölgenin başlıca ilgi çeken özellikleri; fillere ev sahipliği yapan savanları, çamurlu bataklık arazileri ve akasya ovalarıdır.

Aslan Çukuru Milli Parkı, doğa yürüyüşleri ve safariler için muhteşem bir yer ve ilginç bir şekilde milli parkın içinde bir kabile kasabası olan Tandjouare de bulunuyor.

Togo Sarakawa Parkı

Togo’nun kuzey kesiminde ve başkentin Lome’nin 435 kilometre uzağında yer alan, gösterişsiz ve dinlendirici bir yer olan Sarakawa Parkı’na günlük bir gezi için Togo’nun Kara bölgesinden kolayca ulaşılabilirsiniz.

Togo Sarakawa Parkı
Togo Sarakawa Parkı

Batı Afrika yaban hayatını yakından izleme şansı bulacağınız Sarakawa Parkı, 607 hektarın üzerinde bir alana yayılıyor. Antilop, buffalo, devekuşu ve zebra sürüleri bu gezinizde göreceklerinizden sadece bazıları.

Agbodrafo

Görülmeye değer Togo Gölü kıyısındaki en güzel kasaba olan Agbodrafo, popüler bir tatil oteli olan Hotel le Lac ile ünlü. Otelin lüks açık yüzme havuzları ve güneşlenme terasları, gölün kenarında bulunuyor ve size ülkenin ünlü lagününün kenarında lüks bir konaklama imkanı sunuyor.

Agbodrafo
Agbodrafo

Kasaba aynı zamanda su sporlarıyla da tanınıyor. Burada pedallı bot, jet ski ve kayak gibi pek çok aktivite bulabilirsiniz. Agbodrafo kasabanın diğer tarafında ise dalgaları ve kumlarıyla ünlü Atlantik Okyanusu bulunuyor.

Aneho

Tuzla yıkanmış kanolar, Aneho’nun kumlu sahilinde size harika fotoğraflar çekme imkanı verecek. Bir zamanlar Alman Togo’nun başkenti olan Aneho hem Afrika hem de Avrupa’daki köle tüccarlarının en çok uğradığı yerler arasındaydı.

Aneho
Aneho

Bugün burada sömürge çağının karmaşası yerine sadece huzurlu küçük bir balıkçı köyü bulacaksınız. Atlantik Okyanusu balıklarıyla dolu olan kasaba pek çok güzel balık restoranına da sahip.

Togo uçak bileti ile gezeceğiniz Aneho’nun halkı, ulusal Voodoo inancına derinden bağlı ilginç insanlardır. Kasabada gezerken yerlilerle tanışmayı ve geleneksel törenlere katılmayı da unutmayın. Voodoo inancına rağmen Aneho’da görülecek iki kilise ve bazı Hristiyan mabetleri de bulunuyor.

Kara

Lome’nin başkentinden 400 kilometrelik bir sürüş mesafesinde olan Kara şehri, rüzgarlı Haugeau Nehri’nin kenarında muhteşem manzaralarla turistleri kendine çekiyor.

Kara
Kara

Neredeyse 100.000 kişiye ev sahipliği yapan Kara, ülkenin en büyük şehirlerinden birisi ve buna yansıtan çok canlı bir pazarlara sahip. Bu otantik pazarlarda Voodoo bibloları ve çiftçilerin kendi ürettiği malları alabilirsiniz.

Kara, Togo’nun büyük milli parkları olan Aslan Çukuru ve Keran Milli parklarına da ev sahipliği yapıyor.

Bassar

Bassar’ın fufu bölgesini görünce buradan asla ayrılmak istemeyeceksiniz. Togo’nun merkezindeki bu tarım bölgesi pek çok hazine saklıyor. Burada göreceğiniz yemyeşil tarlalarda üretilen iplik türü çok nadir ve pahalı. Doğa manzaralarının yanında ulusal mutfağın en güzel yemeklerini de bulacağınız Bassar’da pek çok muhteşem yöresel restoran var.

Togo uçak bileti alarak keşfedeceğiniz Bassar’da Voodoo halkı ile tanışabilir ve eski kabile şeflerini onurlandıran unutulmaz Ölülerin Evi’ni gezebilirsiniz. Burada keçi ve diğer hayvanların kurban edildiği ilginç törenlere de şahit olabilirsiniz.

Togo Uçak Bileti Alarak Mango’yu Gezin

Togo uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız 50.000 kişilik Mango, Togo’nun kuzeyindeki Savanes bölgesinin geniş savanlarıyla çevrili tozlu bir kasaba. Size pek çok ilginç manzara ve fotoğraf çekme imkanı sunacak olan Mango, bozulmamış bir Batı Afrika kasabası olarak ilgi çekiyor.

Çalışkan köylülerin yaşadığı bu kasaba, Keran Milli Parkı’nın varlığıyla ve batıdaki sınır sayesinde Gana’yla yapılan ticaret ile oldukça hareketli ve turist çeken bir yer. Milli park gezinizden sonra Mango kasabasının labirent sokaklarında şaşırtıcı bir geziye çıkabilir ve kasabanın yerlilerinin ürettiği hediyelik eşyalar da dahil pek çok ürünü inceleyebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Togo uçak bileti alabilir ve Batı Afrika’nın bu küçük ama büyüleyici ülkesini doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın