Aerobilet ayrıcalığıyla Orta Asya hazinelerini keşfedin

0
346
Aerobilet ayrıcalığıyla Orta Asya hazinelerini keşfedin
Aerobilet ayrıcalığıyla Orta Asya hazinelerini keşfedin

Orta Asya, binlerce yıllık tarihiyle benzersiz bir kültürel ve tarihi mirasa sahip. Türklerin de ana yurdu olan Orta Asya’da İpek Yolu rotasında unutulmaz bir gezi yapabilir ve sizi büyüleyecek onlarca etkileyici yeri yakından görebilirsiniz. Hazar Denizi’nde tekneyle gezeceğiniz, muhteşem Orta Asya mutfaklarını tadacağınız, Alev Kuleleri ve Bayterek Kulesi gibi modern yapıları görebileceğiniz bu gezinizde harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Aerobilet web sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden alacağınız uçak bileti ile başlayacağınız bu gezinizde kartallarla avlanmaktan Semerkand’ın binlerce yıllık meydanlarında yürümeye kadar pek çok eşsiz deneyim yaşayacak ve kendinizi farklı bir gezegendeymiş gibi hissedeceksiniz.

Aerobilet ile Orta Asya’yı Keşfe Çıkın

Orta Asya Lezzetleri

Gezeceğiniz şehirlerdeki yöresel mutfaklar Orta Asya’nın tipik özelliklerini yansıtacak. Haşlanmış et, erişte ve yahni burada sık sık karşınıza çıkacak yemekler. Orta Asya mutfağının Çin ve Rus geleneklerinden etkilenmesinden dolayı burada çok sayıda bitkisel yemek de göreceksiniz. Ünlü bir Orta Asya yemeği olan Ashlan Fu, gezinizde ilk denemeniz gereken lezzetler arasında. Et, sirke, soya sosu, buğday eriştesi, mısır unu, nişasta, sarımsak ve biberle hazırlanan bu lezzetli yemeğin etsiz vejeteryan bir versiyonu da bulunuyor. Orta Asya’da ender bulunan etsiz yemeklerden birisi olduğu için bu yemek turistler arasında çok popüler.

Orta Asya menülerinde sıkça bulacağınız bir diğer yemek olan Lagman ise et ve sebzelerle doldurulmuş kalın el yapımı eriştelerdir. Lagman genellikle üç farklı şekilde hazırlanıyor: Boso lagman (tavada kızartılmış), geleneksel lagman (çorba şeklinde) ve Guyru lagman (tava ve çorba bir arada).

Orta Asya Lezzetleri
Orta Asya Lezzetleri

Çorbalar da pek çok Orta Asya ülkelerinde çok popüler. En sevilen çorba olan Borsch; sebze, sığır eti ve pancar ile hazırlanıyor. Ünlü bir Rus çorbası olan Solyanka ve ekşi sığır çorbası da deneyebileceğiniz diğer güzel çorbalardan bazıları.

Gezinizde dağ gölleri kenarında kurutulmuş balık satan yerlileri fark edeceksiniz. Kurutulmuş balık soğuk Orta Asya kışlarının vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. Yemekler gibi içecekler de Orta Asya kültürünü yansıtıyor. Kumis (at sütü) mutlaka denemeniz gereken bir lezzet. Göçebe kültüründe kökleri olan bu eski içecek, Türk kültüründe de Kımız ismiyle yer alıyor. Kumis, pastörize edilmemiş at sütünü hafif alkollü hale gelinceye kadar fermente ederek hazırlanıyor.

Alev Kuleleri (Bakü, Azerbaycan)

Bakü uçak bileti alarak gezeceğiniz bu güzel şehrin en önemli simgelerinden birisi olan üç alev kulesinin en büyüğü 182 metreye kadar ulaşıyor ve Bakü Körfezi’nin kenarında bulunuyor. Uzak mesafeden üçlü aleve benzeyen bu ilginç kulelerin dış kısmı geceleri ateş renklerinde ışıklandırılıyor.

Burada birbirinden ilginç fotoğraflar çekmek için füniküler raylı sistemle alev kulelerine ulaşabilirsiniz. Bakü Körfezi’ne bakan ve şehrin en iyi manzarasını sunan peyzajlı teraslarla kaplı Dağ Üstü Parkı da sizin kulelere rahatlıkla ulaşabilmenizi sağlıyor.

Alev kulelerinden gün batımını izledikten sonra, aşağıdaki parkın içinden Azerbaycan Halı Müzesi’nin yanındaki meydana geri dönün ve gece kulelerin ışık dekorasyonlarını görmek için en iyi noktadan bu eşsiz alev kulelerini izleyin, burada harika bir manzara sizi bekliyor.

Hazar Denizi Yolculuğu (Bakü, Azerbaycan)

Bakü, Hazar Denizi’ne uzanan bir yarımadada doğal bir koyda oturuyor. Şehir, oldukça rüzgarlı ve burada dinlenmek veya eğlenmek için en iyi yer sahil şeridi. Deniz Kenarı Bulvarı isimli geniş yaya kordonu, körfezin kıvrımını izleyerek; koşu, bisiklet, köpek yürüyüşü ve paten için bol güneş ışığı ve alan sağlıyor.

Hazar Denizi Yolculuğu (Bakü, Azerbaycan)
Hazar Denizi Yolculuğu (Bakü, Azerbaycan)

Güzergah üzerinde ise Bakü Eye Dönme Dolabı, Park Bulvar Alışveriş Merkezi, Sidney Opera Binası’nın yelkenlerinden esinlenerek yapılan taç yapıt benzeri noktalar ve yapım aşamasında olan Caspian Waterfront binası gibi görülmeye değer yerler bulunuyor.

Bakü uçak bileti alarak keşfedebileceğiniz Hazar Denizi’nde bir tekne gezisi, şehrin akşam silüetini görmek için en iyi yol. Liman, Bakü Bulvarı’nın merkezinde yer alıyor ve gemiler yaklaşık bir saat boyunca körfezde sizi gezdiriyorlar. Limanda her zaman Hazar Denizi’nde tur atmak için gezi teknesi bulabilirsiniz.

Kaindy Gölü (Kazakistan)

Su altında kalan ağaçlar, tablo güzelliğindeki bu turkuaz dağ gölünün güzelliğini tamamlıyor. Kazakistan uçak bileti ile güzelliklerini görebileceğiniz Kaindy Gölü, Kazakistan’ın Tian Shan Dağları’nın bir bölümünde, ülkenin en büyük şehri olan Almatı’ya yakın pastoral bir dağ gölüdür.

1911’de meydana gelen ve büyük bir toprak kaymasına neden olarak doğal bir baraj oluşturan depremden sonra yağmur suları vadiyi doldurdu ve Kaindy Gölü oluştu. Göl, sudan yukarı uzanan ölü ladin ağaçları ile ünlüdür, bunlar göl oluştuğunda sular altında kalan ağaçların kalıntıları. Ağaçlar, gölün benzersiz turkuaz suları ile birlikte inanılmaz bir manzara sunuyor.

Gölde bulunan su altı ormanının gerçeküstü görüntüsü çok çarpıcıdır ve turistleri buraya çeken asıl güzelliktir. Bir milyondan fazla nüfusu olan bir şehre yakın olmasına rağmen Kaindy Gölü oldukça sakin ve huzurlu bir yer.

Semerkand Registan Meydanı (Semerkand, Özbekistan)

Semerkand uçak bileti alarak yakından göreceğiniz ünlü Registan Meydanı, antik Semerkand şehrinin tam kalbinde bulunan gerçek bir mücevher. Bu güzel meydan, oryantal mimarinin bir anıtı haline gelen büyük mimari topluluk sayesinde dünya çapında ün kazandı. Üç taraftan kare portallarla çevrili meydanın merkezi de büyük bir medrese ile çevrili. Meydanın üç tarafı da kendine has bir dekora sahip. Semerkand’ın ortasında özenle korunan bu eşsiz yapılar sayesinde Semerkand, 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Özbekçede “Registan” kumlu yer anlamına geliyor ve antik çağda bu merkezi kare kumla kaplıydı. Meydan başlangıçta medrese ile çevrili değildi ve dönemde kent yetkilileri, hanın emirlerini duyurmak, kutlamalar yapmak ve kamu idamlarını yapmak için meydanda insanları topluyorlardı ve orduyu savaşa buradan gönderiyorlardı.

Semerkand Registan Meydanı (Semerkand, Özbekistan)
Semerkand Registan Meydanı (Semerkand, Özbekistan)

Geçmişte, zanaatkarların ve çiftçilerin mallarını sattıkları meydanın çevresinde günümüzde de pek tezgah ve dükkan görebilirsiniz. Semerkand’ın bütün ana yollar, her zaman gürültülü ve canlı olan Registan Meydanı’na çıkıyor. Hükümdarlıkları sırasında çeşitli yöneticiler, meydanın temel önemini değiştirdiler, ancak tarih boyunca Registan Meydanı her zaman şehrin sosyal yaşamının merkezi oldu. Meydanda mutlaka görmeniz gereken üç medrese var, bunlar ayrıca Semerkand’ın başlıca turistik yerleri de olan Ulughbek, Sher-Dor ve Tilla-Kori medreseleri.

Bayterek Kulesi (Astana, Kazakistan)

Modern bir kule olan Bayterek Kulesi, Astana’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Kazakça “Bayterek” kelimesi “uzun kavak” anlamına gelir.  Bayterek Kulesi, sembolizm ve anlamla dolu bir ulusal anıt ve eski dünyayı modern dünyayla birleştiren bir kutlama. Astana kentinin merkezinde bulunan Bayterek Kulesi’nin her parçası, ziyaretçilere ve yerel halka, Astana’nın yeni başkent olarak seçildiği 1997 yılını hatırlatmak için 97 metre yüksekliğinde tasarlandı.

Kulenin sıra dışı inşaatı sadece eşsiz bir mimari gelişmeden daha fazlasını size sunuyor. Kulenin birçok sivri uçlu kulesine oturan altın küre, ağaç uzuvlarının arasına yerleştirilmiş bir yumurtayı sembolize etmesi için tasarlanmış. Yerel bir halk masalından esinlenen bu sembol, yumurtasını kutsal ağaçta bırakan bir kuşu simgeliyor.

Astana uçak bileti alarak görme şansı bulacağınız kulenin tepesindeki veya altın kubbenin içindeki gözlem güvertesinden kentin büyüleyici manzaralarını görebilir ve gezinizin en iyi fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Issyk Kul Gölü (Kırgızistan)

Kırgızistan uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz Issyk Kul Gölü, Kırgızca “Sıcak Göl” anlamına geliyor. En soğuk kışlarda bile donmayan, tuzlu ve mineral bakımından zengin olan bu göl, etkileyici manzarasıyla da ünlü. Göle yüzden fazla nehir akarak muhteşem bir manzara oluşturuyor.

Issyk Kul Gölü (Kırgızistan)
Issyk Kul Gölü (Kırgızistan)

1607 metre yükseklikte bulunan ve 668 metre derinliğe sahip olan, dünyanın en büyük ikinci dağ gölü Issyk Kul o kadar büyüktür ki gölün çevresinde dolaşmak arabayla yaklaşık dokuz saat sürer. Issyk Kul Gölü, Tian Shan’ın bir parçası olan Ala Too Dağları ile çevrili. Dağ ve göl manzarası kartpostal güzelliğiyle sizi muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunacak.

Kartallarla Av Turları

Kartallarla avlanmak bir diğer önemli Orta Asya geleneğidir. Eğer yaz aylarında Orta Ssya’yı ziyaret ediyorsanız bu muhteşem kuşların gösterilerini izleyebilir hatta onlarla bir ava bile çıkabilirsiniz. Kartal av gösterileri pek çok Orta Asya ülkesinde düzenleniyor ve bu gösteriler turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Semerkand Siab Çarşısı (Semerkand, Özbekistan)

Doğu pazarının güzelliğini keşfetmek için Semerkand’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de bu etkileyici çarşı. Siab Çarşısı, şehirdeki görülmesi gereken en ilginç ve antik yerlerden biri.

Semerkand uçak bileti ile doyasıya gezeceğiniz Siab Çarşısı, Semerkad merkezinde güzel bir konumda yer alıyor ve devasa Bibi-Khanym Camii’ne sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Çarşının hemen yanında Semerkand için başka bir dönüm noktası olan Hz. Hızır Camii de yer alıyor. Çarşının alanı 5 hektarlık bir alanı kapsıyor ve ana giriş, mavi mozaikle bezeli üç katlı kemer şekliyle ilgi çekiyor. Tezgahlar çarşıyı yazın güneşten, kışın ise rüzgar ve yağmurdan koruyan çadırların altında sıralanıyor.

Kemerin eşiğini geçerken etrafınızdaki parlak renkli ipeklerin, yöresel eşyaların, meyve ve sebzelerin bolluğu sizi sihirli bir Orta Asya pazarı atmosferine sokacak. Siab Çarşısı, güneş doğmadan önce açılıyor ve akşam geç saatlerde kapanıyor.

Taşkent (Özbekistan)

Özbekistan’ın başkenti olan etkileyici Taşkent şehri, Orta Asya’daki ülkelerin arasında metroya sahip olan ilk şehir olma özelliğini taşıyor. Üstelik bu metronun istasyonları, dünyadaki tüm metro istasyonlarıyla karşılaştırıldığında, karakteristik özelliklere sahip özel istasyonlara sahip.

Taşkent (Özbekistan)
Taşkent (Özbekistan)

Taşkent uçak bileti ile gezeceğiniz bu güzel şehirde gezerken Rus mimarisinin etkisini hissedebilir, şehrin temizliğinden ve yeşil parklarından etkilenebilirsiniz. Taşkent’te Sovyet döneminden kalan büyük ve geniş caddelerin yanı sıra çarpıcı parklar ve devasa tarihi anıtlar da var.

Gaplangyr (Kaplankırı) Doğa Koruma Alanı

Türkmenistan’ın turistik yerler listesinin başında 2822 kilometrekare alana yayılmış ve 1979 yılında açılmış Gaplangyr Doğa Koruma Alanı var. Daşoğuz’un kuzeybatısında Gaplangyr Platosu’nda yer alan bu koruma alanı, bölgenin bitki örtüsünü ve vahşi yaşam zenginliğini korumayı amaçlıyor.

Burada 26 memeli türü, 147 kuş türü ve 918 bitki türünün yanı sıra; nadir bulunan Orta Asya Ceylanı, Ustyurt Dağ Koyunu, Ratel ve Sayga Antilobu bulunuyor. Bu koruma alanında 55’ten fazla endemik bitki türünü de görebilirsiniz. Bunların arasında ise Hiva Devedikeni, Türkmen Lalesi, Antonia Gypsophila ve Karelin Kum Akasyası özellikle ilgi görüyor.

Darvaza Gaz Krateri – Cehennem Kapısı (Türkmenistan)

60 metre çapa ve 20 metre derinliğe sahip Darvaza Gaz Krateri, Karakum Çölü’nde bulunuyor. Yerel halk buraya cehennemi andırdığı için Cehennem Kapısı ya da Derveze Çukuru adını vermiş. Bu krater aslında Türkmenistan henüz bağımsız değilken, 1971 yılında Darvaza Köyü’nde bulunan Sovyet bilim adamları tarafından bulunmuştu.

Jeologlar burada kazı yaparken boş bir yeraltı mağarası buldular ve bunun gazla dolu olduğunu keşfettiler. Jeologlar gazı yakarak uzaklaştırmaya çalıştılar, ancak gaz hiç durmadan yanmaya devam etti. Türkmenistan’ı gezen turistler bu ilginç alana mutlaka uğruyorlar ve sabah saatlerinde kratere gelerek yanan krater ile aydınlanan çöl manzarası eşliğinde fotoğraflar çekiyorlar.

Aerobilet Uçak Bileti ile Khiva’yı Keşfedin (Özbekistan)

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Khiva şehrinde Harzemşahlara ait olan ve 17.yüzyıldan kalan önemli tarihi eserler bulunuyor, çünkü bu antik şehir bir zamanlar Harezmşahlar Devleti’nin başkentiydi. Kent şu anda dünyadaki kültür merkezlerinin en eskileri arasında yer alıyor. Tam bir açık hava müzesi olan Khiva’yı gezerken geçmişe unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız.

Aerobilet Uçak Bileti ile Khiva'yı Keşfedin (Özbekistan)
Aerobilet Uçak Bileti ile Khiva’yı Keşfedin (Özbekistan)

Özbekistan uçak bileti ile gezeceğiniz Khiva’da göreceğiniz eserlerin arasında korunan görkemli tarihi surlar, minareler ev medreselerden oluşan 50’den fazla antik yapı var.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla uçak bileti alabilir ve Orta Asya’nın büyüleyici hazinelerini keşfedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın