Makao Uçak Bileti Alarak Çin’in Modern Yüzünü Keşfedin

0
543
Makao Uçak Bileti Alarak Çin'in Modern Yüzünü Keşfedin
Makao Uçak Bileti Alarak Çin'in Modern Yüzünü Keşfedin

Makao uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz, Hong Kong’un sadece 60 kilometre batısında bulunan Makao, Çin’in Özel Yönetim Bölgesi’dir. Devasa kumarhaneleri ve eğlence merkezleriyle ünlü olan Makao, 1999 yılına kadar Portekiz yönetimi altındaydı. Şehrin zengin geçmişi, gezinizde her yerde karşınıza çıkacak zarif mimarili ve iyi korunmuş sömürge binalarında görülüyor.

Makao’nun etkileyici tarihi merkezi, Çin’in “Dünya Mirası Alanları” listesine de dahil edildi. Makao uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu etkileyici şehirdeki başlıca cazibe merkezleri ve turist odaklı alanlar, çoğunlukla ana karada bulunur ve birbirine nispeten yakındırlar.

Buralarda dolaşmak çok kolaydır ve geniş caddelerde yürüyerek şehrin pek çok yerini keşfedebilirsiniz. Eğlence alanları ve büyük oteller kıyı kesiminde bulunan Cotai Adası’nda toplanmıştır.

Dünyanın en uzun köprüsü olan 55 kilometrelik Zhuhai-Makao Köprüsü’nün açılışıyla, artık Hong Kong’dan Makao’ya hızlı bir trenle de kolayca gidebilirsiniz. Makao’yu Hong Kong’dan bir günlük gezi olarak ziyaret edebilirsiniz, ancak bölgeyi tam olarak keşfetmek için en az iki gece kalmayı planlamalısınız.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından ya da uçak bileti sayfasından kolayca alacağınız Makao uçak bileti ile son yılların en popüler şehirlerinden birisi olan Makao’ya unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Makao’da Gezilecek Yerler

Makao Kulesi

Makao Kongre ve Eğlence Merkezi’nin bir parçası olan ünlü Makao Kulesi, kentin en tanınmış ve popüler turistik yerlerinden birisidir.

338 metre yüksekliğinde olan, telekomünikasyon ve yayın için inşa edilen kulenin eğlence bölümünde Makao’nun olağanüstü manzarasını sunan bir gözlem güvertesi ile bir dizi restoran, tiyatro ve alışveriş merkezi bulunuyor.

Makao Kulesi
Makao Kulesi

Heyecan arayanlar için gözlem güvertesinin dış kenarında nefes kesen bir yürüyüş yapabilecekleri Makao Kulesi Yürüyüş Yolu bulunur. İsterseniz kulede 233 metre ile dünyanın en yüksek Bungee Jumping’ini de deneyebilirsiniz.

Makao Senado Meydanı

Makao uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Makao’nun tarihi merkezinde yer alan Senado meydanı, keyifli bir yaya bölgesidir. Burası muhtemelen Makao ziyaretinizde şehri gezmeye başlayacağınız yerdir. Meydandaki önemli noktalar arasında, şu anda Belediye Meclisi tarafından kullanılan ve Makao’daki Portekiz sömürge mimarisinin en güzel örneği olarak kabul edilen etkileyici eski senato binası yer alıyor.

1784 yılında inşa edilen binanın zarif ön cephesi, 1870 yılında eklenmiştir ve tüm bina 1940 yılında tamamen restore edilmiştir. İç mekanlarda, zengin ahşap panelleri olan Konsey Odası ve 50.000’den fazla nadir el yazması bulunan Senato Kütüphanesi’ni de keyifle gezebilirsiniz. Burada göreceğiniz el yazmalarından bazılarının yaşı 500’den fazla.

Makao Senado Meydanı
Makao Senado Meydanı

Senado meydanı hem Avrupa hem de Çin mutfağından örnekler sunan restoranlarda eşsiz lezzetleri keşfetmek için de harika bir alandır. Ayrıca bu geniş meydan, 7. yüzyıldan kalma St. Dominic’s Kilisesi de dahil olmak üzere çok sayıda tarihi yere de ev sahipliği yapıyor.

A-Ma Tapınağı

Tanrıça Matsu’ya adanmış görkemli A-Ma Tapınağı (Templo de A-Ma) 1488’de Makao Yarımadası’nda inşa edildi ve birkaç on yıl sonra Portekizliler tarafından kentin yeniden adlandırılması için ilham kaynağı oldu.

Makao’nun UNESCO tarihi merkezinin bir parçası olan bu Budist tapınağı, kentin en önemli dini yerlerinden birisidir ve keşfedilmeye değer güzelliktedir.

A-Ma Tapınağı
A-Ma Tapınağı

Kolayca ulaşılabilen altı bölüme (Kapı Pavyonu, Dua Salonu, Anıt Kemeri, Yardımseverlik Salonu, Zhengjiao Chanlin ve Guanyin Salonu) bölünmüş olan bu tapınak, pek çok sert görünümlü taş aslan gibi görülmesi gereken çok sayıda ilginç eser içeriyor. Tanrıça Matsu heykelleri de tapınak alanlarının huzurunu ve körfezin muhteşem manzaralarını korumak için burada yer alıyor.

Makao uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz A-Ma tapınağı, Senado meydanına yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesindedir, ayrıca buraya su taksileriyle de kolayca ulaşabilirsiniz.

Dev Panda Köşkü

Dev Panda Köşkü, Cotai’de bulunur ve şehir merkezinin biraz dışında olduğu için diğer turistik merkezlere göre daha sakindir. Burayı gezmek Makao’da aileler için yapılacak en iyi şeyler arasında yer alıyor.

Yarı saydam bir çatıya sahip bu büyüleyici bir tesiste yaşayan dev kırmızı pandalar ve maymun çeşitleri özellikleri çocuklara harika zaman geçirtiyor.

Dev Panda Köşkü
Dev Panda Köşkü

Pandalarla keyifli zaman geçirdikten sonra tesiste bulunan güzel koi havuzları, bahçeler ve çocuk oyun alanlarının da tadını çıkarabilirsiniz. Park alanına giriş ücretsizdir, ancak pandaları görüntülemek için küçük bir ücret alınıyor.

Coloane Adası ve Hac Sa Plajı

Ana karaya bir köprü ve geçitle bağlanan Coloane Adası, Makao Yarımadası’nın güneyinde ve Taipa Adası’nın hemen ötesinde yer alıyor. Bu büyüleyici adayı mutlaka Makao seyahat programınıza dahil etmelisiniz.

Ziyaretçiler genellikle Coloane Adası’nın çam ormanlarının, okaliptüs bahçelerinin, tropik bitki örtüsünün ve tarım alanlarının yanı sıra çok sayıda ince beyaz kumlu güzel plajların tadını çıkarmak için bu adaya akın ediyor.

Makao uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız bu plajlardan en bilineni, adanın doğu tarafındaki Hac Sa Plajı’dır. Çin bahçeleri ve tropikal bitki örtüsü ile çevrili Coloane Park’ın bir parçası olan plaj; yüzme, tenis, mini golf ve diğer eğlenceleri de içeren büyük bir eğlence kompleksinin içinde yer alıyor.

Coloane Adası’sında bulunan dikkat çekici bir diğer plaj ise adanın güney ucundaki Cheoc Van Plajı’dır. Bu plaj daha sakindir ve burada denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Taipa Adası ve Taipa Evi

Makao’nun güneyinde bulunan ve görkemli bir kemerli köprü ile karaya bağlanmış olan Taipa Adası, eğlenceli bir gezi için ideal bir yer. Eskiden Makao’ya gelen gemiler için bir mola alanı olan adada popüler bir at yarışı pisti ile birlikte çok sayıda Çin mağazası ve etkileyici Portekiz sömürge binaları bulunuyor.

Taipa Adası’nın diğer öne çıkan özellikleri arasında 1844 yılında inşa edilmiş, zengin dekorasyonu ve iki koruyucu figürü ile dikkat çeken Dört Yüzlü Budist Tapınağı ve Pak Tai Tapınağı sayılabilir.

Taipa Adası ve Taipa Evi
Taipa Adası ve Taipa Evi

Adanın pek çok küçük tapınağından birisi olan Tin Hau, en iyi bilinen tapınaktır ve 180 yıl önce inşa edilmiş tanrıça figürü içeren oldukça süslü tasarımı ile çok dikkat çekicidir.

Burada gezmeniz gereken bir diğer yer de eski Makao evlerinin tipik mobilyalarını sergileyen Taipa Evi Müzesi’ne ev sahipliği yapan tamamen restore edilmiş eşsiz Taipa Evi’dir.

Kun Lam: Merhamet Tanrıçası Tapınağı

Merhamet tanrıçasına adanmış büyüleyici Kun Iam Tapınağı, 1627 yılında inşa edilmesine rağmen 13. ve 14. yüzyılların Yuan hanedanlarının simgelerini taşır. Tapınağın giriş salonunda “Geçmiş, Şimdi ve Geleceği” temsil eden üç Buda figürü bulunurken, diğer salonda her iki tarafı dokuz Buda tarafından kuşatılmış bir merhamet tanrıçası figürü yer alıyor.

3 Temmuz 1844’de ABD ile Çin arasındaki ilk antlaşmanın imzalandığı tapınağın eşsiz avlu bahçesi de görülmeye değer güzelliktedir. Tapınağın diğer önemli özellikleri arasında Ming dönemine ait figürlerle süslü porselen kabartmalar, tavan kuleleri ve ünlü Venedikli Marco Polo’ya benzeyen eşsiz bir yaldızlı Buda heykeli yer alıyor.

Kun Lam: Merhamet Tanrıçası Tapınağı
Kun Lam: Merhamet Tanrıçası Tapınağı

Makao uçak bileti ile gezeceğiniz tapınağın arka bölümünde, genç aşıkların gelecekteki yaşamlarında iyi şans getirmesi için dualar sunduğu Çiftler Ağacı ile ünlü büyük bir Çin bahçesi var.

1592 yılında inşa edilen ve uzun süredir Çin’e seyahat edenler için bir alışma noktası olarak görev yapan Lin Fong Miu Tapınağı da bu bölgede görülmeye değer yerler arasında sayılabilir.

Aziz Paul Harabeleri

Bir zamanlar Uzak Doğu’daki en iyi Hristiyan yapı olarak kabul edilen Aziz Paul Katedrali’nin kalıntıları, geniş bir granit basamağın tepesinde duruyor, burası bir Makao dönüm noktası olan etkileyici bir Rönesans şaheserdir. İlk kilisenin 1601’de ateşle tahrip edilmesinden sonra, 1637’de Roma’daki Gesu Kilisesi üzerinden modellenmiş yeni bir kilise inşa edildi.

Aziz Paul Harabeleri
Aziz Paul Harabeleri

Kilise, 1835’de yine bir tayfunla ve ateşle tahrip edildi, ancak kalan cephesi hala katedralin eski ihtişamının bir kısmını sergiliyor. Burada göreceğiniz kayda değer özellikler arasında kilisenin büyüleyici giriş kapısı, Cizvit azizlerinin figürleri ve kabartma süslemelerin bolluğu bulunuyor.

Şehri keşfe çıkmak için sadece bir gününüz varsa, rehberli bir turla da burayı gezebilirsiniz. Aziz Paul Harabeleri, A-Ma Tapınağı ve Makao şehrinin diğer popüler mekanlarını Makao şehir turuyla hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Fortaleza do Monte: Makao Müzesi

Makao uçak bileti alarak göreceğiniz Foraleza do Monte, Aziz Paul Katedrali kalıntılarının hemen yanında yer alıyor. 1626’da inşa edilen Fortaleza do Monte, uzun yıllar boyunca Portekiz’in Çin’in bu bölgesindeki askeri varlığının merkezi oldu ve 1749 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Bugün bu eski kale, üç katlı Makao Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Çinlilerin, Portekizlilerin ve Macanalıların birlikte yaşamasına ve birlikte çalışmalarına vurgu yapan müze, Makao arkeolojisine ve antropolojisine adanmıştır.

Fortaleza do Monte: Makao Müzesi
Fortaleza do Monte: Makao Müzesi

Ayrıca ziyaret etmeye değer olan müze göletinin yanı sıra çiçek yataklarıyla muhteşem bir mola yeri olan Fortress Dağı Bahçesi ve Mağribi tarzı anıtları da burada gezebilirsiniz.

Burada gezebileceğiniz diğer bir alan da güzel bahçeleri, Viktorya dönemi serası ve büyük kuş kafesi ile ünlü olan Sun Yat Sen Parkı’dır.

Denizcilik Müzesi ve Balıkçı İskelesi

A-Ma Tapınağı’nın karşısındaki modern bir binada yer alan mükemmel Denizcilik Müzesi (Museu Maritimo de Makao), Makao’nun denizcilik tarihi, model gemileri ve balıkçılık ekipmanları üzerine kapsamlı bir koleksiyon da dahil olmak üzere çok sayıda gösteriye ev sahipliği yapıyor.

Şehrin deniz geçmişindeki önemli olayları gösteren bir dizi diorama dahil, deniz ve meteorolojik araçların gelişimini gösteren sergileri mutlaka görmenizi öneririz.

Denizcilik Müzesi ve Balıkçı İskelesi
Denizcilik Müzesi ve Balıkçı İskelesi

Müzenin önünde bulunan iç liman, Vietnam’dan kaçan insanlar tarafından kullanılan restore edilmiş bir Çin ejderha teknesini, çiçek teknesini ve tarihi bir balıkçı teknesini göreceğiniz yerdir.

Ayrıca görülmeye değer bir yer olan yakındaki Makao Balıkçı İskelesi (Doca dos Pescadores), çok sayıda mağazanın ve restoranın yanında Amsterdam ve Venedik gibi ünlü sahil şehirlerini andıracak şekilde inşa edilmiş eğlenceli bir tema parkıdır.

Makao Uçak Bileti Alarak Guia Kalesi’ni Gezin

Makao uçak bileti ile güzelliğini göreceğiniz Guia Kalesi, Makao’nun merkezinde yeşil bir vahadır ve yüksek hızlı feribot terminaline kısa bir mesafededir. Kaleye ulaşım, etkileyici yürüyüş yolları veya kısa bir teleferik yolculuğu ile sağlanıyor.

Kalenin en üstünde eski topların yanı sıra, 1600’lerden kalma iyi korunmuş fresklere sahip küçük bir şapel ve 91 metre yüksekliğindeki deniz feneri yer alıyor. Burada Makao’nun en etkileyici manzaralarını bulacaksınız.

Makao Uçak Bileti Alarak Guia Kalesi'ni Gezin
Makao Uçak Bileti Alarak Guia Kalesi’ni Gezin

Kalede halka açık birkaç tünel var. Bazıları deniz fenerinin yanında, bazıları ise teleferik girişinin yanında bulunan bu tünellerde de gezebilirsiniz. Tünellerde kalenin yer aldığı bölgenin askeri tarihini gösteren ilginç sergiler ve fotoğraflar yer alıyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Makao uçak bileti alabilir ve güzellikleriyle sizi büyüleyecek bu şehri keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın