Tianjin Uçak Bileti ile Çin’deki Avrupa Şehrini Gezin

0
427
Tianjin Uçak Bileti ile Çin'deki Avrupa Şehrini Gezin
Tianjin Uçak Bileti ile Çin'deki Avrupa Şehrini Gezin

Tianjin uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Pekin’in bitişiğindeki Tianjin şehri, Çin’in kuzeyindeki en büyük liman şehri olarak çok popüler bir yer. Bu güzel şehir, 19. yüzyılda birçok batılı ülkenin kolonisiydi. Beş Büyük Cadde ve İtalyan tarzında pek çok Avrupa tarzı bina ile süslü olan Tianjin merkezi, Çin’in genelinden oldukça farklı bir manzara sunuyor. Birçok uluslararası yolcu gemisi de bu şehre popülerlik kazandıran Tianjin Xin’gang Limanı’na giriş yapıyor.

Çin kültürü ve Avrupa stillerinin karışımıyla Tianjin’de görülecek ve yapılacak çok şey bulacaksınız. Aerobilet mobil uygulamaları veya web sitesi üzerinden en iyi fiyatlarla Tianjin uçak bileti alabilir ve Çin’in ilginç Avrupa şehrini gezebilirsiniz.

Tianjin’de Görülecek Yerler

Huangya Geçidi’ndeki Çin Seddi Manzarası

Huangya Geçidi’nde bulunan Çin Seddi bölümü, Tianjin’in 30 kilometre kuzeyindeki Doğu Dağı’nda bulunan sessiz ve izole bir bölüm. Pekin’deki büyük kalabalıklar ile karşılaşmadan burada Çin Seddi’nin etkileyici manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Huangya Geçidi’ndeki Çin Seddi Manzarası
Huangya Geçidi’ndeki Çin Seddi Manzarası

Ortalama yüksekliği 738 metre olan bir dağ sırtı üzerine inşa edilmiş 66 adet kule ve 14 adet gözetleme kulesini gezebilir ve önemli bir askeri kaleyi burada ziyaret edebilirsiniz. Huangya’da insanların “Müzik Duvarı” dediği özel bir bölüm de var. Burada yere bastığınızda piyanoda yürüyormuş gibi ilginç sesler çıkıyor.

Fotoğraflar için en güzel yer ise  iki taraftaki dik yamaçların arasındaki gözetleme kulesidir. Buradan harika gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Tianjin Haihe Kültür Meydanı

Tianjin’i keşfetmek ayrıca Haihe Nehri boyunca uzanan güzel mimarilerin ve köprülerin tadını çıkarmak için gidilecek en iyi yerlerden biri de Tianjin Haihe Kültür Meydanı. Bu geniş meydan, Tianjin Tren İstasyonu’nun tam karşısında bulunuyor.

Tianjin Haihe Kültür Meydanı
Tianjin Haihe Kültür Meydanı

Birçok insan sadece rahatlamak için bu meydana geliyor, çünkü Haihe Nehri boyunca Tianjin Eye’e doğru yürümek ya da nehir gezintisi yapmak şehirdeki en sevilen aktiviteler arasında. Nehirde balık tutan yerlileri görebilir, yüzme alanlarına uğrayabilir veya Avrupa tarzı binaların önünde düğün fotoğrafı çektiren çiftleri izleyebilirsiniz. Kış aylarında Haihe Nehri donduğunda burada bir paten pisti de kuruluyor. Tianjin Haihe Kültür Meydanı, renkli ışıkları ile büyüleyici bir gece manzarası da sunuyor.

Beş Büyük Cadde

Tianjin uçak bileti alarak gezeceğiniz, batı kültüründen oldukça etkilenen bu güzel Avrupa tarzı cadde, şehrin en popüler yerleri arasında. Beş Büyük Cadde, Güneybatı Çin’deki beş ilin adını taşıyan beş caddeden oluşuyor, bu caddeler ise Chengdu, Chongqing, Changde, Dali ve Munan.

Beş Büyük Cadde’yi gezerken muhteşem mimariler göreceksiniz. Bu yapılar arasında yürürken havadaki tarihi atmosferin tadını çıkarabilir ve 100 yıl önce hayatın nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca geziyi daha ilginç bir hale getirmek için bir atlı araba da kiralayabilir veya iyi bir gezi deneyimi için birçok sokak köşesinde bulabileceğiniz Surrey bisikletlerinden kiralayabilirsiniz.

Tianjin Eye Dönme Dolabı

Tianjin Yongle Dönme Dolabı, bir köprü üzerine kurulu dünyadaki tek dönme dolap olmasıyla ünlü. Dönme dolapta Tianjin şehrinin 360 derecelik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Tianjin Eye Dönme Dolabı
Tianjin Eye Dönme Dolabı

Dönme dolap 110 metre çapında ve en üst noktaya geldiğinizde 35 kat yükseklikte olacaksınız. Bu yükseklikten tam 40 kilometre içinde manzarayı izleyebilirsiniz. Bir saatinizi geçirmek ve harika fotoğraf çekmek için ideal bir yer olan dönme dolap, çocuklu ailelerin de çok ilgisini çekiyor.

Tianjin İtalyan Sokağı

İtalyan yemeklerinin tadını çıkarmak ve dinlenmek için harika bir yer olan İtalyan Sokağı, “İtalyan Stili Sokak” olarak adlandırılıyor ve yaklaşık 200 Avrupa restoranı, mağazası ve barı ile şehrin en hareketli yerlerinden biri.

Bölge eski bir İtalyan imtiyaz alanını kaplıyor ve İtalya mimarisine uygun olarak inşa edilmiş tarihi binalar hala orijinal şekillerini koruyor. Sokağa yayılmış olan mağazalar da İtalyan hatıraları ve Venedik maskeleri satıyor. Bazı restoranlar ise açık havada oturma imkanı ve canlı müzik sunuyor.

Marco Polo Plaza’da sizi bölgede dolaşmak için bekleyen gezi otobüsleri ve nehir gezileri için rehberli tekne turları bulabilirsiniz. İtalyan Sokağı, Çin televizyon dizilerinin çoğunda tarihi yapısı nedeniyle bir fon olarak kullanılıyor.

Astor Hotel Kahve Saati

Astor Hotel, 150 yılı aşkın bir geçmişi olan güzel bir Viktorya tarzı otel. Muhteşem bir nehir manzarasına sahip Haihe Nehri’nin kenarında yer alan otel, aynı zamanda çok önemli bir turizm merkezi. Bu tarihi otel pek çok devlet başkanını ağırladı. Otelin içinde harika bir müze var, burada şehrin tarihini ve meydana gelen başlıca olayları görebilirsiniz. Çin’deki ilk telefon ve asansörü de bu otelde göreceksiniz.

Astor Hotel’de bir öğleden sonrası kahve veya Çin çayı içmek ve nehir manzarasını izlemek çok sevilen bir aktivite. Zarif atriyum benzeri koloni lobisi de sizi başka bir çağa götürecek güzellikte.

Tianjin Folklor Müzesi

Tianjin Folklor Müzesi, insanların nimetler için dua ettiği bir yer olan Tianhou Sarayı’nın bir parçası olarak yaklaşık 2.000 halk ürününü sergiliyor. Günlük yaşam, ticaret, sanat ve kıyafet konularında çok zengin bir koleksiyona sahip olan müzede Çin kültür ve geleneklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Tianjin’de su taşımacılığı, balıkçılık ve tuz ticaretinin gelişimini de bu müzede görebilirsiniz, ayrıca bazı ilginç halk geleneklerini de keşfedebilirsiniz. Lil heykel, tuğla oymacılığı, kağıt kesimler ve dokumalar halk sanatlarının tadını çıkarabileceğiniz Tianjin Folklor Müzesi, turistler arasında çok popüler bir yer.

Tianjin Yerel Lezzetlerinin Tadını Çıkarın

Tianjin’de yerel atıştırmalıkların tadını çıkarmak için Nanshi Yemek Sokağı’na gidebilirsiniz. Bu sokak yerel restoranlar, kafeler ve sokak tezgahlarıyla dolu.

Tianjin Yerel Lezzetlerinin Tadını Çıkarın
Tianjin Yerel Lezzetlerinin Tadını Çıkarın

En çok ilgi gören yemekler arasında ise Goubuli (Go In Believe), doldurulmuş topuz, kızarmış hamur büklümleri, Erduoyan kızarmış kek ve meyveli krep gibi lezzetler bulunuyor.

Tianjin Porselen Ev

Bu mülk aslen sömürge bir binasıdır ve günümüzde 700 milyondan fazla porselen içerdiği için çömlek ve antika müzesi haline getirilmiştir. Bu ilginç ev, yerden tavanlara kadar büyüleyici seramiklerle dolu. Tavanda bile porselen yapılmış muazzam bir ejderha göreceksiniz. Porselen Ev hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça eğlenceli bir gezi fırsatı sunuyor.

Tianjin Opera Müzesi

1907 yılında inşa edilmiş ve devrimciler tarafından sık sık ziyaret edilen bu müze, bir zamanlar lüks ve son derece dekore edilmiş bir lonca salonuydu. Bu kuzeydoğu opera merkezi, Guangdong tarzı bir avluya sahip ve içinde yer alan müze, Tianjin operası sanatçılarının tarihi eşyalarıyla dolu. Mart veya nisan aylarında Tianjin şehrini ziyaret ediyorsanız, burada canlı bir performans da izleyebilirsiniz.

Tianjin Cangmenkou Kilisesi

Bu kilise oldukça ilginç bir Gulou Sokağı tuhaflığı. Cangmenkou Kilisesi’nin bir batılı sömürgeci tarafından değil de Çinli bir kişi tarafından kurulduğu ve ticari bir alanda Drum Tower’ın yakınında sessizce inşa edildiği iddia ediliyor.

Depoya benzeyen bu şirin kilise hala Noel’i kutluyor, ayrıca eski ahşap sandalyelerle ve yer döşemeleriyle çok ilgi çekiyor. Tianjin’de bir kilise görmek oldukça şaşırtıcı bir şeydir, bu yüzden özellikle turistler bu kiliseye yoğun ilgi gösteriyor.

Tianjin TV ve Radyo Kulesi

414 metrenin üzerinde yüksekliği ile Tianjin TV ve Radyo Kulesi, dünyadaki en uzun kulelerden biri. Bu kulenin tepesi bir döner bir restorana ve Tianjin’in 360 derecelik panoramik manzarasını sunan bir gözlem güvertesine sahip.

1991 yılında inşa edilen bu fütüristik yapı, Tianjin’in simge yapılarından biri olarak mutlaka görmeniz gereken bir yer. Özellikle fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız buradan göreceğiniz manzaraları çok seveceksiniz.

Yangcun Dünya Eğlence Parkı

Günlük bir gezi için en iyi ve en sıra dışı yer olan Yangcun Dünya Eğlence Parkı’nın düzeni aslında dünyanın tektonik plakalarına dayanıyor. Eyfel Kulesi, Mt. Everest ve hatta Çin Seddi ise burada göreceklerinizden sadece bazıları. Bu parkın içinde 80 ülkeden görülecek en güzel yerler yeninden inşa edilmiştir ve parkta çocuklarınızla sıkılmadan saatlerce gezebilirsiniz.

Tianjin Halk Parkı

Hem yerli halk hem de turistler için kalabalık şehir merkezinden bir kaçış noktası ve Hexi bölgesinin önde gelen doğa alanı olan bu devasa park, size doğa güzelliklerini arasında bir gezi fırsatı sunuyor. Tianjin Halk Parkı, hayat dolu ve etkileyici bir yer.

Tianjin Halk Parkı
Tianjin Halk Parkı

Tianjin’in yerel yaşlı nüfusunun çoğu tarafından sıkça ziyaret edilen parkta herkes için eğlenceli bir şeyler var. Klasik bir Çin tarzına sahip olan park; doğal yürüyüş yolları, dans gösterileri ve gölde kayak gezileriyle çok seviliyor.

Yangliuqing Yeni Yıl Resim Sergisi

Bu sanat galerisi, 17. yüzyıldan beri özel Tianjin sanat tarzını sergiliyor. Burada Çin sanatının geçmişini ve şimdiki dönemi, yerel sanatçılar tarafından hazırlanan operalar, masallar, efsaneler, hatta çocuklar ve bebekler hakkındaki tasvirlerle sergiliyor. Çinli ailelerin Çin Yeni Yılı sırasında kapılarında kuyruklar oluşturduğu bu eğlenceli sergileri gezerek Çin halk sanatının tadını çıkarabilirsiniz.

Zhou Enlai – Deng Yingchao Anıt Müzesi

Tianjin muhteşem müzelerle dolu bir şehir, ancak ilginç bir müze gezmek istiyorsanız bu çarpıcı müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Çin’in ikonik bir iktidar çifti olan Zhou Enlai ve Deng Yungchao, 20. yüzyılın güçlü politik liderlerdi.

PRC’nin ilk öncüsü olan Zhou Enlai ve kadın hakları aktivisti olan karısı Deng Yingchao anısına bu müze kuruldu. Zhou Enlai – Deng Yingchao Anıt Müzesi, çiftin yaşamlarını ve Çin üzerindeki etkisini gösteriyor. Çin’in politik tarihine yakından bakmak için bu etkileyici müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Haichang Kutup Okyanusu Dünyası

Tianjin uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde dünyanın en büyük akvaryumlarından birini ziyaret edebilirsiniz. Haichang Kutup Okyanusu Dünyası’nda geniş bir su altı tünelinde gezerken yunuslar, balinalar ve penguenler daha pek çok şey göreceksiniz.

Tuna Drava Ulusal Parkı (Macaristan)
Tuna Drava Ulusal Parkı (Macaristan

Şehir merkezinden biraz uzakta olan akvaryum, çocuklu ailelerin mutlaka uğraması gereken bir yer ve Çin’deki diğer birçok tema parkında bulamayacağınız pek çok eğlenceli alana sahip.

Binhai Uçak Gemisi Tema Parkı

Kuşkusuz dünyanın en sıra dışı tema parklarından biri olan Binhai Uçak Gemisi Tema Parkı, bir oyun alanına dönüştürülmüş bir Rus savaş gemisidir. Çinli bir milyarder tarafından yenilenen askeri gemi hala silahlarla donanmış durumda. Gerçek topların yanı sıra gemide çocuklar için pek çok oyun alanı bulunuyor. Bu ilginç park, bazı dönemlerde bir elektro müzik festivaline bile ev sahipliği yapıyor.

Tianjin Uçak Bileti Alarak Ulu Camii’yi Ziyaret Edin

Tianjin uçak bileti alarak gezeceğiniz Tianjin’in kuzeybatı kesiminde Çin’deki en ünlü camilerden biri bulunuyor. Tianjin Ulu Camii, ülkedeki İslam inancı için çok saygın bir dini mekan. Bu caminin içindeki 60’dan fazla asılı tablette Çince ve Arapça yazılmış beyitler bulunuyor. Tianjin Ulu Camii’nin her bölümü halka açık değil ama izin verilen bölümleri ziyaret edebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Tianjin uçak bileti alabilir ve Çin’in en ilginç şehirlerinden birini doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın