Xiamen Uçak Bileti ile Çin’e Unutulmaz Bir Yolculuk

0
261
Xiamen Uçak Bileti ile Çin'e Unutulmaz Bir Yolculuk
Xiamen Uçak Bileti ile Çin'e Unutulmaz Bir Yolculuk

Xiamen uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz bu büyüleyici Çin şehri, denizaşırı Çinlilerin atalarının evi olduğu için çok ünlü. 1980’lerde Xiamen, Çin’in özel ekonomik bölgelerinden biri haline geldi aynı zamanda da Çin’in en temiz şehri seçildi. Bu güzel şehir, harika bir gezi yapabileceğiniz birçok turistik merkeze sahip.

Xiamen, muhteşem manzaralarla ve güzel ağaçlarla kaplı pek çok güzel plaja ev sahipliği yapıyor. En güzel plajları bulacağınız yer ise Gulangyu Adası. Xiamen, liman manzaralı bir şehir olduğu için masmavi deniz şehri sararken denizin üstünde bir bahçe gibi görünüyor. Xiamen, tatil için Çin’deki en iyi şehirlerden biri ve burada büyük plajlar, tertemiz deniz ve sıcak güneş ile unutulmaz bir yaz tatili yapabilirsiniz. Xiamen aynı zamanda binlerce ak balıkçılın evi ve Xiamen’in şekli de bir ak balıkçıl kuşunu andırır. Bundan dolayısıyla Xiamen “Ak balıkçıl Adası” olarak da adlandırılıyor.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesinden en iyi fiyatlarla Xiamen uçak bileti alabilir ve size büyüleyici Çin manzaraları sunacak bu güzel şehri keyifle gezebilirsiniz.

Xiamen’e Ne Zaman Gidilir?

Xiamen şehri, subtropikal muson ikliminden dolayı çok fazla yağmura ve ılık bir havaya sahip. Yıllık ortalama sıcaklık 21 derece civarında, burada soğuk kışlar ve sıcak yazlar yok. Yıllık ortalama yağış miktarı 1200 mm ve mayıs-ağustos ayları en yağışlı aylar. Xiamen, yılda 4-5 kez tayfunlara maruz kalıyor ve tayfunların çoğu temmuz ve eylül ayları arasında gerçekleşiyor.

Tüm yıl boyunca bolca güneş ışığı alan ve ılıman sıcaklık yaşayan Xiamen, dört mevsim yeşil ağaçlar ve rengarenk çiçeklere sahip. Çoğu çiçek türü ilkbahar ve sonbaharda açarak şehri süslüyor. Yaz aylarında sahiller yüzmek için ideal, kışları ise ılık ve sessiz. Ağustos ayındaki tayfunlara denk gelirseniz uçuş iptal edilecek ve bu hava koşulları sırasında bazı ilgi çekici yerler kapanacaktır. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce hava durumunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Xiamen’de Gezilecek Yerler

Gulangyu Adası

Xiamen uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Gulangyu Adası ve Deniz Bahçesi, Xiamen şehrinin güneybatısında yer alıyor. Bu güzel adaya Xiamen şehrinden feribotla yaklaşık 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Çin’in en güzel doğal manzaralı alanlarının başında yer alan Gulangyu Adası; narin doğal güzelliğinin yanı sıra antik kalıntıları ve büyüleyici mimarileriyle de ünlü.

Gulangyu Adası
Gulangyu Adası

Gulangyu Adası, 1842’de Nanking Antlaşması’nın imzalanmasından sonra önemli hale geldi. Kısa süre sonra kiliseler, konsolosluklar ve muhteşem villalarla sahip Avrupa tarzı bir kasaba adada gelişti. 1903 yılında Avrupalılar ve Japonlar için uluslararası bir uzlaşma noktası olarak belirlenen ada özenle korundu. Bu yüzden Gulangyu hala Güney Avrupa’yı andıran bir atmosferini koruyor. Neredeyse 2.5 kilometrekareye yayılan Gulangyu Adası, küçük çiçekli sokakları ve sevimli zarif evleri ile yürüyerek keşfetmek için çok keyifli bir yer. Gulangyu Adası gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ise Güneş Işığı Kayası, Shuzhuang Bahçesi ve Piyano Müzesi sayılabilir.

Güney Putuo Tapınağı (Nanputuo Tapınağı)

Deniz manzaraları ve Wulao tepeleri ile çevrili Güney Putuo Tapınağı, Xiamen’deki görülmesi gereken en önemli turistik yerlerden biri. Tapınağın konumu, Xiamen Üniversitesi ve Lu Nehri’ne yakın olduğu için buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Güney Putuo Tapınağı, Tang Hanedanlığı döneminde kuruldu ve buralarda yaşayan rahipler tapınağı, kutsal kabul edilen topraklar üzerinde inşa ettiler. Güney Putuo Tapınağı’nı gezerken Göksel Krallar Salonu Daxiong Salonu, Büyük Şefkat Salonu ve 1936 yılında inşa edilmiş bir Budist tapınağını göreceksiniz. Burma’dan getirilen Buda tasarımlarının, fildişi heykellerin ve diğer sanat eserlerinin saklandığı tarihi bir köşkü de burada keyifle gezebilirsiniz. Güney Putuo Tapınağı’nın size sunacağı Budizm hazinelerini kaçırmayın.

Hulishan Kalesi (Huli Dağı Kalesi)

Xiamen Adası’nın güney sahilinde bulunan Hulishan Kalesi, bir asırdan fazla bir süredir Çin kıyılarına bakıyor. Önemli bir tarihi bölge olarak kabul edilen kale, hükümet tarafından özenle korunuyor. 1894 yılında Qing Hanedanlığı döneminde inşa edilen Hulishan Kalesi, adanın tarihinde her zaman önemli bir dönüm noktası oldu ve 1900’de Japonlara karşı ülke savunmasında kilit rol oynadı.

Hulishan Kalesi’nin 13.000 metrekarelik bir alanında komuta kulesini, bir mühimmat deposunu, nöbetçi platformunu ve kışlaları kaplayan granit kale surlarını keyifle keşfe çıkabilirsiniz.

Zhongshan Yolu Alışveriş Caddesi

Xiamen uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Zhongshan Yolu Alışveriş Caddesi, Xiamen şehrinin en ünlü caddesi ve turistler arasında çok popüler. Caddenin her iki tarafındaki binalar, buraya bir Avrupa şehri havası veriyor.

Zhongshan Yolu Alışveriş Caddesi
Zhongshan Yolu Alışveriş Caddesi

Alışveriş caddesi boyunca güzel mağazalar ve özellikle her köşedeki çay satıcıları bulacaksınız. Harika bir tatil alışverişi yaptıktan sonra lezzetli atıştırmalıklar satan çok sayıda yiyecek tezgahında da yerel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Kulangsu Huandao Yolu

Kulangsu Huandao Yolu veya Amoy Dairesel Yolu, Xiamen Üniversitesi’nden başlayan ve sahil şeridi boyunca Wuyuan Körfezi’ne doğru devam eden bir çevre yolu. Yol, Xiamen Üniversitesi’nden başlayarak yaklaşık altı kilometre boyunca uzanan ahşap bir yürüyüş alanına sahip.

Huandao Yolu gezinizde Hulishan Savaş Topu Platformu’na mutlaka uğramalısınız. Buradan sahilin eşsiz bir manzarasını ve deniz üzerindeki pek çok yelkenliyi görebilirsiniz. Xiamen sahilini bisiklet üstünde keşfetmek istiyorsanız bu bölgede çok popüler bir bisiklet rotası da var. Kulangsu Huandao Yolu kenarında pek çok bar ve eğlence merkezi de bulunuyor.

Tayvan Yemek Caddesi

Tayvan Yemek Caddesi, Çin’deki ilk Tayvan kökenli yemek caddesi olmasıyla ünlü. Makul fiyatlarla lezzetli atıştırmalıklar, deniz ürünleri ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz bu cadde hem yerliler hem de turistler arasında çok seviliyor. 208 metre uzunluğundaki cadde, Taipei’deki Shilin Gece Pazarı, Taichung’daki Fengjia Gece Pazarı ve Kaohsiung’daki Liuhe Gece Pazarı’ndan gelen ürünleri ve tüm yerel lezzetleri bir araya getiriyor.

Tayvan Yemek Caddesi, geceleri çok hareketli oluyor ve güzel bir akşam yemeği yemek veya gezmek için buraya mutlaka uğramalısınız.

Xiamen Moda Sokağı

Hanım Sokağı olarak da bilinen bu hareketli sokak, 300 metre uzunluğuyla Zhongshan Yolu’nun bir bölümünü oluşturuyor. Xiamen Moda Sokağı, kadınlar için tam bir cennet çünkü mağazaların rengarenk süsleri her zaman değişiyor ve satılan kıyafetler, ayakkabılar ve şapkalar, Xiamen’deki en moda ürünler arasında yer alıyor. Xiamen’de süslü kıyafetler almak veya modaya göz atmak için bu renkli sokağa uğrayabilir ve çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Yongding Toprak Binaları

Hakka halkı, Tang ve Early Song hanedanları arasındaki savaşın sonunda Sarı Nehir ovalarından güneye sürüldü. Muhtemelen geçmiş zulüm deneyimleri ve yeni bir ülkedeki yaşamlarından dolayı yaptıkları bu Tulou olarak adlandırılan kale, eski toprak binaları hatırlatacak tarzda yapılmıştır.

 Yongding Toprak Binaları
Yongding Toprak Binaları

Xiamen uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Yongding Toprak Binaları, UNESCO tarafından “dünyada eşsiz olan mitolojik dağ köyü mimarisi” olarak tanımlanıyor. Yongding’de Çin felsefesiyle tasarlanan, yapısal olarak kare veya yuvarlak olan 4.000’den fazla yapı var. Bu yapıların en ünlüleri ise Chuxi Tulou Kümesi, Hongkeng Tulou Kümesi ve Gaobei Tulou Kümesi. Tüm toprak yapılar arasında Zhencheng Binası en görkemli olanı. Burada sadece etkileyici toprak yapılara hayran kalmayacak, aynı zamanda bölgede yaşayan ailelerle de tanışıp sohbet edeceksiniz.

Xiamen Wuyi Dağı

Fujian Eyaletinin güneyinde bulunan Wuyi Dağı, Çin’deki biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda en göze çarpan alan ve Çin’e özgü çok sayıda antik kalıntı için bir sığınak. Dağ, 1999’dan beri UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul ediliyor.

Büyüleyici Wuyi Dağı dört ana bölüme ayrılıyor; batıdaki Wuyishan Ulusal Doğa Koruma Alanı, doğusundaki Wuyishan Ulusal Doğa Koruma Alanı, merkezdeki Nine-Bend Stream Ekolojik Koruma Alanı ve son bölüm olan tarihi Han Dynastyis Koruma Alanı. Buradaki manzarayı izlemenin en iyi yolu ise koruma alanlarının içinden geçen nehir üzerinde yapılan sal gezileri. Sal geziniz boyunca Nine Bend Greek olarak bilinen geçitlerden geçecek ve 3.000 yıllık gizemli tabut kayalıklarda mola vereceksiniz.

Wuyi Dağları, güneydoğu Çin’in en muhteşem manzaralarından birini size sunacak. Derin kanyonlar, yoğun ormanlar, şelaleler, birçoğu tehlike altındaki hayvanlar ve benzersiz bir bitki örtüsüyle süslü olan bölge, doğa aşıklarının mutlaka uğraması gereken bir yer.

Xiamen Bailuzhou Parkı

Bailuzhou Parkı, Egret Adası Parkı olarak da biliniyor ve eğlenmek için şehir merkezinde gidilecek en ideal yer. Uzun palmiye ağaçları Bailuzhou Parkı’nın göl kıyısı boyunca sıralanıyor. Burada gezerken özgürce uçan, yürüyen veya gölün üstünde avlanan balıkçılları görebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bailuzhou Parkı’nda güvercinleri ekmekle besleyebilir, çimde uçurtmalar uçurabilir veya oyun alanında çocuklarınızla rahatça eğlenebilirsiniz. Tatillerde parkın devasa çeşmeleri eşsiz müzik gösterileri de sunuyor.

Nanjing Kasabası

Nanjing Kasabası; farklı şekillerde, yüksekliklerde ve özelliklerde 15.000’den fazla evin bulunduğu çok ilginç bir kasaba. Çok sık göreceğiniz yuvarlak şeklin yanı sıra fan şekli, turriform şekli, şemsiye şekli ve diğer şekilleri de sunan pek çok ilginç yapıyı inceleyebilirsiniz.

Nanjing Kasabası
Nanjing Kasabası

Nanjing Kasabası’yla ilgili önemli bir özellik de bu alanın antik dünyanın en uzun, en küçük, en büyük ve en eksiksiz binalarına sahip olması. Kasabadaki en büyük yapılardan biri olan Shuyang Shunyu binası, 288 odadan oluşan 4 katlı bir yapı. Göreceğiniz en küçük yapı ise minyatür Cuilin binası.

Jimei Okul Köyü

Xiamen’deki en önemli doğal noktalardan biri olan Jimei Okul Köyü, Xiamen Adası’nın kuzeyine bakıyor ve 1913’de hayırsever Tan KahKee tarafından kuruldu. Xiamen uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz 100.000 metrekarelik bir alana sahip olan Jimei Okul Köyü, 10.000 öğrenci ve öğretmeni olan üniversiteler, kolejler, ortaokullar, ilkokullar ve ana okullarına ev sahipliği yapıyor.

Jimei Okul Köyü
Jimei Okul Köyü

Burada birbirinden ünlü tarihi okulları görmekle kalmayacak aynı zamanda Kaplumbağa Bahçesi, Geri Dönenler Bahçesi ve Tan Kah-Kee Koyu’nun da güzel manzaralarının tadını çıkaracaksınız.

Xiamen Uçak Bileti ile Haiwan Parkı’nı Gezin

Xiamen uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Haiwan Parkı, şehir içinde devasa bir göl parkı olarak denizin ve harika manzaranın tadını çıkarmak için en iyi yer. Parkın içinde yedi ayrı temalı park daha bulunuyor; Gökyüzü Parkı, Dünya Parkı, Ahşap Parkı, Çim Parkı, Su-Çiçek Parkı, Sahil Manzarası Parkı ve Yıldızlar Bulvarı.

Yıldızlar Bulvarı, bu parklar içinde en önemli olanı. 300 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde olan bu çarpıcı bulvarda, bir bilgisayar tarafından kontrol edilen 2.076 LED ışıklı bir şov gerçekleştiriliyor. Işıklar sizi bazen denize yönlendiriyor, bazen ise dalgalar şeklinde figürler oluşturuyor. Dinlendirici bir akşam gezisi yapmak için Haiwan Parkı’nda uğrayabilir ve buradaki pek çok güzel kafenin birinde Çin çayının tadını çıkarabilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Xiamen uçak bileti alarak Çin’in çarpıcı tarihi manzaraları arasında unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın