Tiflis Uçak Bileti ile Gürcistan’ın Güzel Başkentini Gezin

0
676
Tiflis Uçak Bileti ile Gürcistan'ın Güzel Başkentini Gezin
Tiflis Uçak Bileti ile Gürcistan'ın Güzel Başkentini Gezin

Tiflis uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Gürcistan’ın modern başkenti, M.S. 5. yüzyıldaki kuruluşundan bu yana birçok değişiklik geçirdi. Kendisini eşsiz bir başkent yapan İpek Yolu da dahil olmak üzere ticaret yollarında önemli bir rol oynayan Tiflis, Gürcistan’ın coğrafi konumu nedeniyle Asya ve Avrupa’nın bir birleşimini sunuyor. Burada eski ve modern, birbirleriyle mükemmel uyum içinde ve bu durum Tiflis’i keşfetmek için büyüleyici bir yer haline getiriyor.

Tiflis uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz bu etkileyici şehir, 2003 Gül Devrimi’nden bu yana çok yol kat etti. Tiflis, Mtkvari Nehri’nin derin vadisinde tablo güzelliğindeki bir mimari eser koleksiyonu, canlı bir sanat ve kültür merkezi olarak Gürcistan’ın en çok ziyaret edilen şehri.

Etkileyici Gürcü yaşam tarzını yansıtan kafe ve restoranlar Tiflis sokaklarının süslüyor. Hosteller, uluslararası beş yıldızlı oteller, funky barlar, gece kulüpleri, müzeler, sanat galerileri ve parklarla süslü Tiflis sokakları, göz kamaştırıcı çağdaş mimariler ile turistleri büyülüyor. Ayrıca Tiflis’te modern yapıların yanında eski kent gibi geçmişin izlerini taşıyan tarihi yerleri de gezebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Tiflis uçak bileti alabilir ve Gürcistan’ın harika manzaraları, tarihi eserleri ve modern yapıları arasında unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tiflis’te Gezilecek Yerler

Tiflis Eski Kenti

Tiflis’in eski kenti olan Abanotubani, şehrin tarihi bir simgesi durumunda. Kral Vaghtang Gorgasali’nin şahinlerinin avı sırasında sıcak suya düştüğü yer de burası. Bu kaza doğal kükürtlü kaplıcaların keşfedilmesine ve daha sonra başkentin bu bölgede kurulmasına neden oldu. Başkent Tiflis’in adı da bu hikayeye bağlı Tbili (sıcak) kelimesinden geliyor.

Tiflis Eski Kenti
Tiflis Eski Kenti

Tiflis uçak bileti ile gezeceğiniz başkentin bu en eski bölgesinde Narikala Kalesi, Metechi Köprüsü, Gürcistan Annesi Anıtı, Tiflis Botanik Bahçesi ve eski konut binaları gibi keşfedebileceğiniz çok güzel yerler var.

Rustaveli Caddesi ve Özgürlük Meydanı

Hareketli Özgürlük Meydanı’nın başlangıcı olan Rustaveli Caddesi, eski ve yeni kent arasındaki sınırı çiziyor, bu cadde bazı inanılmaz 20. yüzyıl binalarıyla kaplı. Şehrin en yoğun alanı alan olan meydan ve cadde; Biltmore Hotel, Gürcistan Ulusal Müzesi ve Rustaveli Sineması gibi önemli yerlere ev sahipliği yapıyor.

Rustaveli Caddesi ve Özgürlük Meydanı
Rustaveli Caddesi ve Özgürlük Meydanı

Burada fark edeceğiniz bir diğer yer ise Sovyet birlikleri tarafından 21 kişinin öldürüldüğü, 9 Nisan trajedisinin yeri olarak etkileyici bir anıta da sahip eski Gürcü Parlamentosu’dur.

Tiflis Eğik Kule

Eğik Kule Tiflis şehrinin en sıra dışı binalarından biri. Eski kentin bir yan sokağında yer alan bu tuhaf yapı, düşme eşiğinde bir kule ve kuleyi yerinde tutan bir çelik kiriş ile görülmeye değer güzellikte. Eğik Kule’nin yan tarafında yine eğri bir sütuna sahip devasa bir saat dikkat çekiyor.

İnanılmaz derecede garip bir manzara olsa da burası eski bir yapı değil, ünlü kuklacı Rezo Gabriadze’nin kukla tiyatrosuna bağlı modern bir kule. Rezo Gabriadze, yapının arkasındaki beyin olmasının yanı sıra, gerçek tiyatroyu barındıran yan tarafındaki binanın da sahibi. Gabriadze, tiyatroyu otuz yıllık bir zaman diliminde inşa etti, parçaları ise eski şehrin terk edilmiş yapılarından ve büyük bir depremden sonra yıkılan binalardan aldı. Garip saat kulesi, dört yıllık bir inşaat aşamasından sonra 2011 yılında tiyatronun yanına eklendi.

Kulenin eğlenceli ve naif mimarisine hayran olacaksınız. Burayı özellikle saat başında tepedeki küçük balkonda bir pencere açıldığında ve bir meleğin çıkarak zile vurduğunda görmelisiniz. Bu gösteride saatin altında bir ekran açılıyor ve insanın yaşam döngüsünü gösteriyor.

Muhteşem ve gerçekten eşsiz bir yapı olmasının yanı sıra kule aynı zamanda modernleşen Tiflis’in her yerinde ortaya çıkan yarı cam ve çelik yapılara karşı etkileyici bir zıtlık oluşturuyor.

Gürcü Kaplıcaları

Ünlü kükürt banyolarını ziyaret etmeden Tiflis geziniz tamamlanmış sayılmaz. Bu kaplıcaların kendine özgü tasarımlarının uzaktan fark edilmesi kolay ve tasarımlar çok etkileyici. Kaplıcaların tuğla kubbeleri çok yüksek, ayrıca her yerde ışık ve havalandırma için küçük pencereler bulunuyor.

40 derece sıcaklıktaki bu kükürtlü sular, cildiniz ve sağlığınız için iyi olan terapötik minerallere sahip. Bu kaplıcalarda cildinizi rahatlatmak için ek bir ücret karşılığında masaj da yaptırabilirsiniz.

Georgia Bankası Binası

Gürcistan Bankası’nın binası, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in eteklerinde bulunan 18 katlı çok ilginç bir yapı. Mimar George Chakhava tarafından inşa edilen yapı, kazıklı tuğlalara benzeyen sıra dışı tasarımıyla dikkat çekiyor. Binanın bazı kısımları yerden kaldırılıyor, böylece bina kolonları üst üste yığılmış bir manzara yaratıyor. Bu tarz, Space City Metodu olarak bilinen ve bir binanın etrafında yeşil alanların olmasına izin verme fikrine odaklanmış bir mimari konsept. Yapı, doğu-batı ekseninde üç parça ve kuzey-güney ekseninde iki parça olmak üzere birbirine kenetlenen parçaların ızgarasından oluşuyor.

Yapının olağan dışı tasarımı, 1920’lerden kalma Rus mimari fikirlerine benziyor, fakat aynı zamanda Brutalism hareketinin unsurlarını, özellikle beton kullanımı ve geometrik ana hatları da içeriyor. Gürcistan’daki tüm Sovyet döneminden kalma binaların arasında, Gürcistan Bankası Binası en dikkat çekici binalardan biri olarak öne çıkıyor ve bugüne kadar yapılmış en sıra dışı Sovyet mimarisi eseri olarak görülmeye değer.

Gürcü Arkeolojik Hazinesi

Tiflis şehrinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi olan Gürcü Arkeoloji Müzesi, ülkenin farklı yerlerindeki çeşitli arkeolojik kazılarından gelen asırlık hazinelerle dolu.

Bu hazineler Rustaveli Caddesi’nde tüm yıl boyunca eşsiz ve büyüleyici bir sergiyle yerel halka ve turistlere sunuluyor. Burada üç farklı tarih döneminden mücevherleri ve Gürcü altın parçalarını görebilirsiniz. Müzede sergilenen eşyaların tarihi M.Ö. 3. yüzyıldan M.S. 4.yüzyıla kadar uzanıyor.

Tiflis Stonehenge

Gürcistan tarihçilerinin “Gürcü Stonehenge” olarak adlandırdığı, şehir merkezinin hemen dışında yer alan 30 metre yüksekliğindeki bu anıt görülmeye değer güzellikte.

Tiflis Stonehenge
Tiflis Stonehenge

Anıt; Gürcü krallarını, kahramanlarını ve kraliçelerini tasvir ediyor, ayrıca alt kısımda İncil sahneleri görülüyor. Burada gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Tiflis Denizi

Batum, Gürcistan’ın Karadeniz’deki en gözde turistik merkezi ve yaz aylarında bir günlük gezi veya öğleden sonra kaçamağı için Tiflis’ten kolayca Batum’a gidebilirsiniz.

İsterseniz çoğu turistin yaptığı gibi yüzmek ve güneşlenmek için çok popüler olan Tiflis Denizi’ne veya Kaplumbağa Gölü’ne de gidebilirsiniz. Buralarda yapacağınız tekne gezileri ülkenin doğal güzelliklerini yakından görmenizi sağlayacak.

Tiflis Panoramik Manzaraları

Tiflis şehrinin panoramik manzarasını izlemek için füniküler raylı sistemle Mtatsminda Parkı’na doğru bir gezintiye çıkabilirsiniz. Şehrin lunaparkı da Mtatsminda Dağı’nın tepesinde yer alır ve roller coasterlar, dönme dolaplar, su kaydırakları ve çok daha fazla bölümle aileler için harika bir eğlence sunuyor. Akşam üzeri bu parka çıkarsanız, Füniküler Restoran’da akşam yemeği de yiyebilir ve Tiflis’in nefes kesen manzarasına şahit olabilirsiniz.

Tiflis Narikala Kalesi

Tiflis eski kenti siluetine hakim olan Narikala Kalesi’nin tarihi, bir Pers kalesi olduğu 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Kaleye ulaşmanın yolu Rike Parkı’ndan teleferiğe binmek veya güzel bir patika yolda yürümek. Narikala Kalesi tepesinden Tiflis’in manzarası muhteşem görünüyor.

Surların çoğu 8. yüzyılda, sarayı bu kalenin içinde bulunan bir Arap emiri tarafından inşa edildi. Daha sonra Gürcüler, Türkler ve Persler, Narikala Kalesi’ni ele geçirip değiştirdiler ama 1827’de burada depolanan büyük bir Rus mühimmatının patlaması her şeyi mahvetti. Kalenin içindeki St. Nicholas Kilisesi, 1990’larda bir polis şefi tarafından finanse edilerek yeniden inşa edilen güzel bir yapı olarak görülmeye değer.

Tiflis Metekhi Kilisesi

Tiflis şehrinin simgesel yapıları olan Metekhi Kilisesi ve 1960’larda yapılan Kral Vakhtang Gorgasali Heykeli, Metekhi Köprüsü’nün üstündeki kayalık bir tepede inşa edildi. Burası Vakhtang Gorgasalı’nın 5. yüzyılda Tiflis’i başkent haline getirdiği, ayrıca sarayını ve şehrin ilk kilisesini inşa ettiği yer. Mevcut kilise, Kral Demetre Tavdadebuli tarafından 1278-1289 yılları arasında inşa edildi ve o zamandan beri birçok kez yenilendi.

Tiflis Barış Köprüsü

Kafe ve galerilerin sıralandığı II. Erekle Caddesi, İtalyan Michele De Lucchi tarafından tasarlanarak 2010 yılında açılan ve şehrin en dikkat çekici yapılarından biri olan zarif bir cam ve çelik Barış Köprüsü’ne erişim sağlıyor.

Tiflis Barış Köprüsü
Tiflis Barış Köprüsü

Saakashvili yıllarında Gürcistan’ı dolduran Avangard yapılardan birisi olarak dikkat çeken köprünün harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Tsminda Sameba Katedrali

Gürcü Ortodoks kilisesinin Sovyet sonrası yapılarının en büyük sembolü olan Tsminda Sameba Katedrali, Elia Tepesi’ndeki kuleleri ile görülmeye değer bir yer. Gece ve gündüz farklı manzaralar sunan Tsminda Sameba Katedrali, on yıl süren inşaatın ardından 2004 yılında kutsandı. Geleneksel Gürcü mimari formlarının somut, tuğla, granit ve mermerden muazzam bir ifadesi olan katedral, altın kaplı orta kubbesinin üstünde duran altın kaplı 84 metrelik haç ile dikkat çekiyor. Tsminda Sameba Katedrali, zengin bir şekilde dekore edilmiş iç yapılarında mistik atmosferini hala koruyor.

Katedralin beş koridor genişliğindeki büyük kubbesi, diğer Gürcü kiliselerinden daha büyük ve daha parlak bir merkezi alan yaratıyor. Archil Mindiashvili tarafından tasarlanan yapı, çoğunlukla bağışlarla tamamlandı.

Tiflis Botanik Bahçesi

Narikala Kalesi’nin kayalıklarının altındaki vadiden bir kilometreden daha fazla uzanan bu ağaçlarla ve şelalelerle kaplı tasarımlı bahçelerde birkaç saat dolaşarak dinlenebilirsiniz. Tiflis Botanik Bahçesi, kraliyet bahçeleri olanlara 1845’de açıldı.

Bahçeye giderken 1895’den kalma kırmızı tuğlalı bir cami göreceksiniz. Tiflis’in tek camisi olan bu isimsiz cami, 1930’lardaki yıkımdan kurtulabilmiş ender bir dini yapı. Caminin iç mekanı güzel fresklerle döşenmiştir ve cami ziyaretçilere her zaman açıktır.

Dry Bridge Bit Pazarı

Bu eşsiz bit pazarı; büyüleyici mücevherler, antikalar, eski ev aksesuarları ve Sovyet hurdası koleksiyonuna sahip. Ekonominin sıkıntılı olduğu günlerde halk buraya biraz para kazanmak için eşyalarını satmaya gelirdi, zamanla bazı insanlar için bu durum bir iş haline geldi ve bit pazarı Tiflis’in en önemli yerlerinden birine dönüştü.

Gürcistan Müzesi

Tiflis uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz bu etkileyici ulusal müzenin en önemli özelliği M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan Hristiyanlık öncesi altın, gümüş ve kıymetli taş eserlerini sunan Gürcistan Arkeolojik Hazinesi’dir. En çarpıcı koleksiyon ise Colchis’den (Batı Gürcistan) gelen inanılmaz derecede ayrıntılı altın süslemelerdir. En üst katta yer alan Sovyet İşgali Müzesi ise Sovyet baskısı ve buna karşı direniş konusunda çok fazla ayrıntıya sahip.

Bir Cevap Yazın