Bangalore Uçak Bileti ile Hindistan’ın Tapınaklarını Keşfe Çıkın

0
382
Bangalore uçak bileti ile Hindistan'ın tapınaklarını keşfe çıkın
Bangalore uçak bileti ile Hindistan'ın tapınaklarını keşfe çıkın

Bangalore uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bu ilginç şehir, Hindistan’ın Silikon Vadisi olarak bilinir, ancak bu güney şehrinde teknolojiden çok daha fazlası var. Muhteşem saraylara, benzersiz tapınaklara ve Hindistan kültürünü yansıtan sokaklara kadar pek çok güzel şeyi Bangalore seyahatinizde göreceksiniz.

Kozmopolit Bangalore şehri; güzel iklimi, modern metro sistemi, ayrıca gelişmiş yemek ve alışveriş olanaklarıyla Hindistan’ın en ilerici ve gelişmiş şehirlerinden biri. Hindistan’ın yorucu ortamında turistler için bir dinlenme şehri olan Bangalore, ülkenin vahşi yaşamını ve çarpıcı Viktorya dönemi mimarisini keşfetmek için de harika bir şehir.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Bangalore uçak bileti alabilir ve size başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaralar sunacak olan Hindistan’ın en güzel şehirlerinden birisini keyifle gezebilirsiniz.

Bangalore’de Gezilecek Yerler

Bangalore Saray

Bangalore uçak bileti alarak yakından göreceğiniz, muhteşem mimarinin ve güzelliğin bir özeti olan Bangalore Sarayı, eski dönem zenginliklerinin bütün görkemini yansıtıyor. Bangalore’deki en ilgi çeken yer olan saray, 1878 yılında inşa edildi. Bangalore Sarayı, olağanüstü derecede geniştir ve 45.000 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Tudor ve İskoç Gotik mimarisinin bir karışımı olan saray size benzersiz bir manzara sunacak.

Bangalore Sarayı içindeki ve dışındaki güzel oymalar ile birlikte sarayın ahşap yapısı, kraliyet kültürünü yansıtıyor. İnanışa göre Kral Chamarajendra Wadiyar, bu ihtişamlı sarayı inşa etmek için Londra Windsor Sarayı’ndan ilham aldı.

Bangalore Sarayı
Bangalore Sarayı

Önemli bir turizm merkezi olmasının yanı sıra Bangalore Sarayı; farklı kültürel etkinliklere, rock konserlerine ve evlilik törenlerine de ev sahipliği yapıyor. Sarayın zemin katında mavi seramik karolarla süslenmiş granit odalar, bir peri masalı balo salonu, ünlü ressam Raja Ravi Varma’nın resimleri, asma duvarlar ve birinci kattaki Durbar Salonu gezebileceğiniz birbirinden güzel alanlar.

Saray ziyareti size Güney Hindistan’ın en güçlü hanedanlarından birinin zarif ve cömert ihtişamına şahit olma şansı verecek. Bangalore Sarayı içinde hem Hintçe hem de İngilizce olarak turlar de düzenleniyor.

Tipu Sultan Kalesi

Bangalore uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz, şehrin en kalabalık pazar bölgesinde bulunan Tipu Sultan Kalesi, geçmişte Hindistan’da hakim olan sanatsal yeteneği temsil ediyor. İlk olarak 1537 yılında Kempegowda tarafından kerpiç kullanılarak inşa edilen kale, ilerleyen dönemlerde granit taşları kullanan Haider Ali tarafından değiştirildi ve genişletildi.

Tipu Sultan Kalesi
Tipu Sultan Kalesi

1791 yılında kaleyi tamamlayan ise Tipu Sultan’dı ve yaz tatili için bu kaleyi seçti. İki katlı yapının ayakları, oyulmuş kemerleri ve balkonları görülmeye değer güzellikte. İslami mimari tarzı temsil eden Tipu Sultan Kalesi içinde bir Hindu tanrısı olan Ganesha’ya adanmış tapınağı da gezebilirsiniz. Tarihsel gerçeklerin derinliklerine girmeyi seviyorsanız; tarihi resimleri, fotoğrafları ve oymaları barındıran kalenin içindeki sanat galerisini de ziyaret etmenizi öneririz.

Bangalore Shiva Tapınağı

Bu tapınak, ülkenin en güzel Shiva tapınaklarından biri olarak kabul ediliyor. Lord Shiva ve Lord Ganapathi’nin güzel heykelleri tapınağı ziyaret eden tüm adanmışlar için çok önemli. Tapınak, adanmışların Güney Hindistan’daki en büyük tanrılardan biri olarak kabul edilen Lord Shiva’ya ibadet etmeleri için düzenlenen kalabalık şenlikleri ile de tanınıyor.

Bangalore Shiva Tapınağı
Bangalore Shiva Tapınağı

Lord Shiva’nın 19 metre boyunda beyaz mermerden oyulmuş heykeliyle süslü tapınak, Hindistan’da Lord Shiva’nın tüm adanmışları için çok önemli bir hac merkezi. Shiva Tapınağı’nın hem muhteşem mimarisini hem de burada düzenlenen dini törenleri mutlaka görmenizi öneririz.

Bangalore MG Yolu

Bangalore uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz MG Yolu veya diğer adıyla Mahatma Gandhi Yolu, bir eğlence ve alışveriş merkezi olarak çok popüler. Neredeyse her zaman insanlarla dolu olan MG Yolu, mükemmel bir hafta sonu alışveriş macerası için şehirdeki en önemli durak noktası. Geleneksel el sanatları, ipek, gümüş çatal-bıçak takımları ve kemik çini takımları gibi eşyalar satın almak için MG Yolu’nda keyifli bir geziye çıkabilirsiniz. Alışveriş yapmaktan yorulduğunuzda veya bir şeyler atıştırmak istediğinizde burada bir sürü kaliteli kafe ve restoran da bulabilirsiniz.

Bağımsızlık öncesi dönemde bu dev cadde South Parade olarak biliniyordu, ancak 1948’de Mahatma MG Yolu olarak yeniden adlandırıldı. Bugün, MG Yolu şehirdeki en lezzetli restoranlara, kafelere ve nefis lezzetler sunan yiyecek satış noktalarına sahip. 2011’den bu yana kendi metro istasyonuna da sahip olan MG Yolu, Trinity bölgesinden Anıl Kumble bölgesine kadar uzanıyor. Eski binalarla modern binaların bir karışımını da size sunacak olan MG Yolu, geceleri muhteşem aydınlatmalarıyla turistleri çekiyor.

MG Yolu’ndaki gece kulüpleri sabaha kadar süren dans partileri ve canlı müzik barlarıyla çok popüler. Bangalore’nin en popüler alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri olan MG Road, şehirdeyken mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Vidhana Soudha Tapınağı

‘Ulusa adanmış bir tapınak’ olarak tanımlanan Vidhana Soudha, Devlet Yasama Meclisi’ne ev sahipliği yapıyor, aynı zamanda da hareketli ve renkli Bangalore şehrindeki en popüler turistik merkezlerinden biri. Vidhana Soudha Tapınağı, 150 metre yükseklikte ve zarif bir Neo-Dravidian mimarisine sahip. Bu müthiş yapının harika fotoğraflarını çekeceksiniz.

Vidhana Soudha Tapınağı
Vidhana Soudha Tapınağı

Dört kat ve altındaki dört girişle bu tapınağın mimarisi tam anlamıyla büyüleyicidir. Güney Hindistan’ın Tac Mahal’i olarak bilinen Vidhana Soudha Tapınağı, şehirdeki en görkemli yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Tapınak, sizi sofistike zarafeti ve görkemli mimarisiyle çok etkileyecek.

Pazar günleri ve resmi tatillerde tüm tapınaklar aydınlatılıyor, bu nedenle Vidhana Soudha Tapınağı’nı ziyaret etmek için en iyi zamanlar da bu dönemler.

Bangalore Ticaret Sokağı

Bangalore’nin merkezinde yer alan bu ünlü sokak; ihtişamlı gökdelenlerin, lüks mağazaların ve restoranların bulunduğu yer. Şehri gezmeye başlayan turistlerin ilk uğradıkları yerlerden birisi olan bu alışveriş sokağı, pek çok eğlence olanağıyla dolu.

Bangalore Ticaret Sokağı
Bangalore Ticaret Sokağı

Bangalore Ticaret Sokağı, otantik pazarlarından üst seviye mağazalara kadar uzanan çok çeşitli ürünleri ile ünlü. İster markalı ürünler ister yerel ipek arıyor olun hemen her şeyi buradaki pek çok dükkanda veya alışveriş merkezlerinde kolayca bulabilirsiniz. Her zaman etkinlikle dolup taşan, canlı atmosferi ve yerel çılgın koşuşturması ile Bangalore Ticaret Sokağı, alışveriş severler için tam bir cennet.

Sokaktaki ünlü Khadi Bhandar mağazası, pamuk ve Tussar ipeği almak için en popüler yer. Narayan Pillai Caddesi’ndeki Dupatta Evi’nde de her renkte dupatta bulunabilir ve hatta istediğiniz renge göre hazırlatabilirsiniz. Gümüş severler çok çeşitli zarif parçalara sahip olan gümüşçü dükkanlarında da keyifle gezebilirler.

Bangalore Cubbon Parkı

300 dönümlük bir alana yayılmış devasa bir park olan Cubbon Parkı, doğal güzellikleri açısından zengin bir gezi merkezi. Burası Bangalore şehrinin en yeşil bölgesi ve doğa severler için harika bir atmosfere sahip.

Bangalore Cubbon Parkı
Bangalore Cubbon Parkı

Lord Cubbon tarafından yapılan park, kurucusunun ismini aldı. Cubbon Parkı gezinizde bu canlı ekosistemi destekleyen 6.000’den fazla ağaç göreceksiniz. Doğal bir gezi yeri olmasının yanı sıra park; Attara Kacheri, Cubbon Park Müzesi ve Sheshadri Iyer Memorial Parkı gibi şehrin belli başlı alanlarından bazılarına da ev sahipliği yapıyor. Cubbon Parkı’ndaki bir diğer ünlü cazibe merkezi de Hindistan’ın en büyük ikinci akvaryumu olan Bangalore Akvaryumu’dur.

Bangalore Nandi Tepeleri

Nandi Tepeleri, doğayla iç içe güzel zamanlar geçirmek için mükemmel bir yer. Bangalore’ye 60 kilometre uzaklıkta bulunan tepeler, bölgenin en iyi manzarasını sunan bu monolitik granit kütlesi, Bangalore yakınlarındaki en önemli tepe istasyonlarından biri. Palar ve Arkavathi nehirleri de bu tepeden aşağıya akıyor.

Bangalore Nandi Tepeleri
Bangalore Nandi Tepeleri

Nandi Tepeleri’nin zirvesinde ünlü Nandi Tapınağı’nı bulacaksınız ve burada hem tapınağın hem de manzaranın muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Deniz seviyesinden 1478 metre yükseklikte yer aldığı için Nandi Tepeleri, şehir merkezine göre çok daha ılık ve temiz bir hava sunuyor. Buradaki turistik mekanlardan bazıları; Sultan Tippu’nun Yaz Sarayı, Palar ve Arkavathi nehirleri ve Yoga Nandeeshwara Tapınağı’dır. Ayrıca tepelerde çocukların ruhunu geliştirmek için mükemmel olanaklara sahip ilginç bir oyun alanı da bulunuyor.

Bangalore Gölleri

Bölgede pek çok nehrin bulunması nedeniyle Bangalore çevresinde birçok güzel göl var. Bu göller çeşitli balıklara ve farklı bitki türlerine ev sahipliği yapıyor.

Bangalore Gölleri
Bangalore Gölleri

Bangalore’nin artan şehirleşmesi nedeniyle bu doğal güzellikler son zamanlarda tehdit altında ama hala turistlerin akınına uğruyorlar. Rahatlayabileceğiniz ve eğlenceli zaman geçireceğiniz ünlü göllerden bazıları; Ulsoor Gölü, Hebbal Gölü, Agara Gölü, Madiwala Gölü, Lalbagh Gölü, Varthur Gölü ve Hesaraghatta Gölü’dür.

Lal Bagh Botanik Bahçesi

Bu botanik bahçesi Hindistan’da bulabileceğiniz en güzel botanik bahçelerinden biri. Haider Ali tarafından yaptırılan bahçe, daha sonra Tipu Sultan tarafından değiştirildi. Bahçede bulunan Cam Ev, Londra Kristal Sarayı’ndan esinlenilerek yapılmış bir şaheserdir.

Lal Bagh Botanik Bahçesi
Lal Bagh Botanik Bahçesi

240 dönümlük geniş bir alana yayılan bahçede 1800 türün üzerinde bitki, ot ve ağaç var. Bahçedeki mutlaka görmeniz gereken çim saati de Hindistan’da türünün ilk örneği olarak çok ilgi görüyor.

Bangalore Wonderla Su Parkı

Wonderla Su Parkı, Bangalore’nin en iyi eğlence parkı, ayrıca tüm Hindistan’daki en güzel eğlence parklarından birisi. Adrenalin ve macera seven herkesin akın ettiği park, aileler için de ideal bir tesis.

Mysore yolu üzerinde, Bangalore eteklerinde yer alan Wonderla, 60’ın üzerinde alana sahip harika bir eğlence ve su parkı. Parkın en popüler etkinliklerinden birisi olan “Yüksek sürüşler” kaydırakları heyecan severler için ideal. Hindistan’ın ilk ters çevrimli Roller Coaster’ı da burada bulunuyor.

Bangalore ISKCON Tapınağı

Bangalore’nin Rajajinagar bölgesinde yer alan ISKCON Tapınağı, Lord Krishna’ya adanmış saygın bir tapınak. Bu benzersiz tapınak, 1997 yılında Shankar Dayal Sharma tarafından açıldı. Dini tapınak alanının dışında ISKCON Tapınağı, pek çok tanrıya adanmış tapınakların da bulunduğu kültürel bir kompleks.

Bangalore ISKCON Tapınağı
Bangalore ISKCON Tapınağı

Bangalore uçak bileti ile güzelliğini yakından göreceğiniz ISKCON Tapınağı, Lord Krishna’nın ateşli adanmışlarının etkileyici gösterileri ile dünya çapında tanınır. Tapınağın topluluk merkezlerinde Krishna bilinci ve Tanrı’nın farkındalığı için de programlar düzenliyor.

Dersler ve dua hizmetleri burada düzenli olarak yapılıyor ve ISKCON Tapınak topluluğu, toplu halde bir ahenk ruhu yaratmanın yanı sıra bireysel düzeyde maneviyatı yeniden keşfetmeye yönelik pek çok faaliyet yürütüyor.

Bangalore Uçak Bileti ile Bannerghatta Doğa Parkı’nı Gezin

Bangalore uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, Bangalore’ye 22 kilometre uzaklıkta bulunan Bannerghatta Doğa Parkı, Hindistan’ın muhteşem vahşi yaşam zenginliklerini görmek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. 1971 yılında kurulan parkın kendi sınırları içerisinde, ülkenin ilk kelebek parkını da içeren özel alanlar bulunuyor.

Buradaki diğer turistik yerler arasında Anekal Ormanı Koruma Alanı, devasa bir akvaryum, hayvanat bahçesi, çocuk parkı, timsah çiftliği, yılan parkı, tarih öncesi hayvanlar parkı ve bir de doğa müzesi bulunuyor.

Bannerghatta Doğa Parkı’nın en popüler etkinliği olan orman safarisine katılabilir ve vahşi doğanın içine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bangalore Uçak Bileti ile Bannerghatta Doğa Parkı'nı Gezin
Bangalore Uçak Bileti ile Bannerghatta Doğa Parkı’nı Gezin

Tabiat severler ve fotoğrafçılar da Bannerghatta Doğa Parkı’nı çok sevecekler. Burada fil, leopar, çakal, tilki, yaban domuzu, tembel ayı, Hindistan ceylanı, benekli geyik, Asya aslanı ve Bengal kaplanı gibi Hindistan’a özgü pek çok hayvanı yakından görme şansı bulacaksınız.

Doğanın cömertliği ile kutsanmış Bannerghatta Doğa Parkı hem yetişkinler hem de çocuklar için eşsiz bir öğrenme deneyimi sunuyor. Park, doğa yürüyüşü gibi açık hava etkinlikleri için de ülkedeki en iyi yerlerden biri.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Bangalore uçak bileti alabilir ve Hindistan’da hayatınız boyunca unutamayacağınız bir seyahate çıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın