Kalküta Uçak Bilet Alarak Hindistan’ın Gizemini Keşfedin

0
615
Kalküta Uçak Bilet Alarak Hindistan'ın Gizemini Keşfedin
Kalküta Uçak Bilet Alarak Hindistan'ın Gizemini Keşfedin

Kalküta uçak bileti ile keşfedeceğiniz, Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinin başkenti olan ve Hoogly Nehri’nin doğu kıyısında yer alan Kalküta; kültürel, tarihi ve mistik yerleriyle Hindistan gezisine çıkan turistleri kendine çeken gizemli bir şehir.

Kalküta, Hindistan’ın en kalabalık üçüncü şehri ve ülkenin önemli bir turizm merkezi. Bu renkli şehirde her sokağın ilginç bir öyküsü var ve sokakların arkasına gizlenmiş pek çok hazine sizi bekliyor. Bu nedenle Kalküta geziniz için ayrıntılı bir gezi rotası planlayın ve şehrin size sunacağı harika etkinliklerin tadını çıkarın.

Büyüleyici tapınaklardan, Bengal kaplanları arasında yapacağınız unutulmaz gezilere kadar Kalküta sizi şaşırtacak ve büyüleyecek kendine özgü pek çok güzelliğe sahip.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesinden en iyi fiyatlarla kolayca Kalküta uçak bileti alabilir ve Hindistan’ın en güzel şehirlerinden birisini keyifle gezebilirsiniz.

Kalküta’da Gezilecek Yerler

Kalküta Howrah Köprüsü

Kalküta uçak bileti ile göreceğiniz bu muhteşem köprü, dünyadaki altıncı en uzun köprüsü olarak görülmeye değerdir. Kalküta’nın en çok fotoğraflanan simgelerinden birisi olan Howrah Köprüsü’nde harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Kalküta Howrah Köprüsü
Kalküta Howrah Köprüsü

Kalküta’yı gezerken bu köprüde bir yürüyüş yapmak kaçınılmazdır ve köprüden Hoogly Nehri’nin harika manzaralarını izleyebilirsiniz. Howrah Köprüsü, birçok Hint filminde de yer alan çok popüler bir simge.

Mühendislik sanatı için bir dönüm noktası olan Howrah Köprüsü, sunduğu muhteşem gün batımı manzarasıyla Kalküta’nın en romantik yerlerinden de birisi.

Kalküta Park Sokağı

Kalküta’nın ünlü Park Sokağı “Yemek Sokağı” olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise sokakta 24 saat açık olan yemek tezgahları ve restoranlardır. Birbirinden güzel restoranlarda lezzetli Hint yemekleri tatmak için Kalküta’da mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Park Sokağı, barları ve canlı gece hayatı ile de ilgi çekiyor.

Kalküta Park Sokağı
Kalküta Park Sokağı

Aynı zamanda bu sokak,  70’li ve 80’li yıllardaki gençlik hareketleri ile de ünlüdür ve günün her saati turist akınına uğrar.

Kalighat Kali Tapınağı

Hindu Kali tanrıçasına adanmış Kalighat Kali Tapınağı, kentin en çok ziyaret edilen kutsal yerlerinden birisi. Bu büyüleyici tapınak, her gün binlerce hacıyı ve Hindu mitolojisi hayranlarını kendine çekiyor. Tapınağa doğru yürürken her iki tarafında da dini eşyalar satılan ilginç bir caddeden geçeceksiniz.

Kalighat Kali Tapınağı
Kalighat Kali Tapınağı

Asıl tapınağa girmek ve Kali’nin heykelini görmek, kalabalıktan dolayı bazen çok uzun sürer ve içeri girmeniz için ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekir. İsterseniz sadece tapınağın dış tarafında dolaşıp fotoğraflar çekmeyi de seçebilirsiniz.

Kalküta Mermer Saray

Kalküta uçak bileti alarak gezeceğiniz, zengin Mallick ailesi tarafından 1835 yılında inşa edilen bu zarif konak, devasa boyutlarıyla sizi şaşırtacaktır. Konağın mermerlerle süslü salonlarını dans eden kızların heykellerinin ve bol miktarda Belçika züccaciyesinin yanı sıra Murillo, Reynolds ve Rubens’in orjinal resimleri de dahil olmak üzere paha biçilmez sanat eserleri kaplıdır.

Sarayın içinde görülmeye değer eserler arasında Napolyon’un İngiliz General Wellington’la olan savaşını anlatan etkileyici bir resim, cilalı mermerlerle döşenmiş bir müzik odası, gösterişli bir balo salonu, 19. yüzyıla ait orjinal disko topları ve geniş mum avizeler bulunuyor. Ayrıca konağın arazisinde, birkaç maymun ve kuş türüne ev sahipliği yapan ilginç park da görülmeye değer.

Sarayı gezmek için Hindistan Turizm Merkezi’nden randevu almanız gerekiyor. Saraya giriş ücretsizdir, ancak rehberler için bir miktar para ödeniyor. Saray hala Mallick ailesine aittir yani özel bir mülktür, bu yüzden içeride fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

Dakshineswar Kali Tapınağı

Hooghly Nehri’nin karşı tarafına yapacağınız keyifli bir tekne yolculuğu sizi Kalküta’nın en ünlü tapınaklarından birisi olan Dakshineswar Kali Tapınağı’na götürecek. Bu büyük Hindu tapınağı, bitişik nehirde yıkanan ve ibadet eden büyük kalabalıkları ile çok ilgi çekicidir. Dakshineswar Kali Tapınağı bir tablo kadar güzeldir ve burada birbirinden ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

Dakshineswar Kali Tapınağı
Dakshineswar Kali Tapınağı

Tapınak çevresinde pek çok sokak yemeği satıcısı, hediyelik eşya tezgahı ve ilginç Hindu objeleri satan küçük dükkanlar da bulabilirsiniz.

Dakshinapan Alışveriş Merkezi

Hindistan’ın dört bir yanından gelen zanaatkarı ve onların eserlerini tek bir çatı altında toplayan bu devasa alışveriş merkezinde unutulmaz bir alışveriş yapabilirsiniz.

Dakshinapan Alışveriş Merkezi
Dakshinapan Alışveriş Merkezi

Çeşitlilik arayanlar için tam bir cennet olan Dakshinapan Alışveriş Merkezi; değerli hediyelik eşyalar, el sanatları ve pahalı kumaşlar gibi ürünleriyle turistler arasında çok popüler.

Kalküta Victoria Anıt Salonu

Batı Bengal eyaletinin başkenti Kalküta’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de Victoria Anıt Salonu’dur. Burada kendinizi Hindistan’da gibi değil, Avrupa’da geziyor gibi hissedeceksiniz. Kalküta’daki en ikonik yapı olan Victoria Anıt Salonu, bir zamanlar Hindistan İmparatoriçesi olarak da adlandırılan İngiltere Kraliçesi Victoria’ya adanmıştır.

Kalküta Victoria Anıt Salonu
Kalküta Victoria Anıt Salonu

İngiliz ve Avrupa mimarisinin harika örneklerinin yanı sıra bu görkemli yapıda bazı Babür ve Hint tasarım unsurlarını da göreceksiniz. Salonun önünde göreceğiniz Victoria Anıtı; 103 metre uzunluğunda, 69 metre genişliğinde ve 56 metre yüksekliğindedir. Turistlerin fotoğraflarını çekmeyi çok sevdiği Victoria Anıtı çevresinde de tasarımlı bahçeler ve halka açık bir müze yer alıyor.

Belur Math Tapınağı

Khalighat Kali Tapınağı’nın çevresindeki karmaşa ve kalabalığın aksine Belur Math Tapınağı; temiz, huzurlu, güvenli ve dinlenmek için mükemmel bir yer.

Hooghly Nehri’nin kıyısındaki tapınak, Swami Vivekananda tarafından kuruldu ve Hindistan’daki Ramakrishna Math dini organizasyonunun merkezi. Belur Math Tapınağı’nda Hinduizm, İslam ve Hristiyanlık mimarisinin birleşimini görme şansı bulacaksınız.

Belur Math Tapınağı
Belur Math Tapınağı

Kalküta uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Belur Math Tapınağı, eşsiz bir iç mekana sahip ama ne yazık ki tapınak içinde kesinlikle fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor. İsterseniz Belur Math Tapınağı’nın büyüleyici bahçelerinde de dolaşabilir ve fotoğraflarınızı burada çekebilirsiniz.

Rahibe Teresa Evi

Roma Katolik misyoneri Rahibe Teresa, Hindistan’daki çalışmalarının çoğunu Kalküta’nın tam kalbinde yaptı. Rahibe Teresa’nın Kalküta’daki bu eski evi, rahibenin hayırseverliğinden dolayı Ana Saray olarak bilinir ve Rahibe Teresa’nın mezarına ev sahipliği yapar.

Rahibe Teresa Evi
Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa’nın kişisel eşyalarından birkaçını gösteren küçük bir müzeyi gezebilir veya Rahibe Teresa’nın oturup mektuplar yazdığı, dua ettiği ve yaşadığı odaya bakmak için merdivenlerden yukarı çıkabilirsiniz.

Kalküta Yeni Pazar (Sir Stuart Hogg Market)

Kalküta uçak bileti ile gezeceğiniz şehirde yapılacak en iyi şeylerden biri de daha çok Yeni Pazar olarak anılan Sir Stuart Hogg Pazarı’nı keşfetmektir.

Kalküta Yeni Pazar (Sir Stuart Hogg Market)
Kalküta Yeni Pazar (Sir Stuart Hogg Market)

Pazarın içinde dünyadaki diğer pazarlarda göreceğinizden çok daha farklı ve yöresel ürünleri sergileyen bölümler var. Yeni Pazar’ın asıl güzelliği ise pazarı her yönüyle çevreleyen labirent tezgah sıralarıdır. Burada muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Lezzetli restoranlar, sokak yemeği tezgahları ve insan kalabalıkları bu pazarda başınızı döndürecek. Sudder Caddesi’nin popüler Backpacker bölgesinde kalıyorsanız Yeni Pazar’a sadece 1 dakikalık yürüme ile ulaşabilirsiniz.

Kalküta Mullik Ghat Çiçek Pazarı

Ünlü Howrah Köprüsü’nün altında yer alan hareketli Mullik Ghat Çiçek Pazarı, günün her saatinde açık olan, sarı ve turuncu çiçeklerle dolu ilginç bir pazar. Pazarda satıcılar ve hamallar sürekli etrafta koşturuyor ve burası fotoğraf çekmek için harika bir yer.

Kalküta Mullik Ghat Çiçek Pazarı
Kalküta Mullik Ghat Çiçek Pazarı

Dünyanın en işlek yaya köprülerinden biri olan Howrah Köprüsü üstünden de çiçek pazarının ilginç manzarasını izleyebilirsiniz.

Kalküta Hint Müzesi

Kalküta Hint Müzesi, Hindistan’da kurulan ilk müzelerden birisidir ve aynı zamanda ülkenin en önemli müzeleri arasında yer alır. Devasa müze binasının birçok farklı konuyu kapsayan koleksiyonları ve galerileri bulunuyor. Arkeoloji, sanat, jeoloji ve hatta Mısır üzerine pek çok ilginç obje içeren sergileri keyifle gezebilirsiniz.

Kalküta Hint Müzesi
Kalküta Hint Müzesi

Özellikle hafta sonları Kalküta Hint Müzesi oldukça kalabalık oluyor, kalabalıktan kaçınmak için erken saatlerde müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Kalküta Parkı

Kalküta uçak bileti ile gezeceğiniz Kalküta Parkı aslında 1758 yılında kuruldu ama Central Park’ın New York’un simgesi olması gibi Kalküta Parkı’nın da Kalküta’nın bir simgesi olması için 3 kilometre uzunluğunda yeniden tasarlandı.

Kalküta Parkı
Kalküta Parkı

Şehrin tuğla ve harç bina yığınının göbeğinde büyük bir yeşil alan olan Kalküta Parkı, şehrin sakinlerinin yürüyüş yapmak, kriket veya futbol oynamak, aile gezilerine çıkmak ve atlı arabayla gezmek için toplandığı çok popüler bir yer. Park, güneyde Victoria Anıtı ve St. Paul Katedrali, batıda ise Hooghly Nehri ile çevrili eşsiz bir konumda yer alıyor.

Kalküta Sundarbans Ulusal Parkı

Sundarbans Ulusal Parkı, macerayı ve yaban hayatını seviyorsanız size muhteşem bir görsel şölen sunacak. UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak ilan edilen Sundarbans, ‘Güzel Orman’ olarak biliniyor ve dünyanın en büyük Mangrov orman kuşağına sahip.

Kalküta Sundarbans Ulusal Parkı
Kalküta Sundarbans Ulusal Parkı

Bu muhteşem parkta beyaz Bengal kaplanları, tuzlu su timsahları, renkli kuşlar ve sürüngen ırkları gibi Sunderban Ormanı’nın birçok nesli tükenmekte olan türünü görebilirsiniz.

Becerikli ve bilgili bir rehberle Sundarbans doğa yürüyüşlerine katılabilir ve Sunderban Ormanı’nda vahşi yaşamla iç içe unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Kalküta Yemekleri

Kalküta uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız şehirde yapılacak ve görülecek pek çok şey var ve burada turistleri en çok etkileyen şeylerden birisi de şehrin yemek çeşitliliğidir.

Sokaklarda göreceğiniz satıcılar çok güler yüzlüdür ve lezzetli yemekleri size sunmaya çok isteklidirler. Ghugni Chaat ve Pani Puri gibi atıştırmalıklardan körili Hint yemeklerine kadar şehrin sokaklarında pek çok ilginç lezzet bulacaksınız. Yöresel sebzeler, lezzetli deniz mahsulleri, doyurucu et yemekleri ve bol miktarda tatlı ile geleneksel Bengal mutfağı, herkesin damak tadına göre bir şey sunacak kadar zengin. Kalküta’yı en iyi şekilde deneyimlemenin büyük bir kısmı, zengin yerel mutfağın tadını çıkarmaktan geçiyor.

Balık, Bengal mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır. Kızartılarak ve genellikle pirinçle pişirilen balıklar, Kalküta gezinizde kaçırmamanız gereken lezzetlerin başında yer alıyor. En popüler balık yemeklerinden olan Macher Jhol, geleneksel ve baharatlı bir körili balık yemeğidir. Macher Jhol yemeğinde balıklar; zerdeçal, sarımsak, soğan ve rendelenmiş zencefil ile terbiye ediliyor.

Kalküta Yemekleri
Kalküta Yemekleri

Kosha Mangsho ise bölgenin ünlü kuzu körisidir. Bu lezzet Bengal’de ortaya çıktı ve dünyaya yayılarak çok popüler bir yemek oldu. Kosha Mangsho; baharatlı köri, koyun eti, çeşitli sebzeler (genellikle domates ve soğan) ve çeşitli baharatlarla hazırlanıyor.

Yağda kızartılmış gözleme olan Luchi ise muhtemelen Kalküta’nın en sevilen hamur işi. Maida unu (rafine edilmiş ve ağartılmış buğday unu) ile yapılan Luchi, genellikle gevrek oluncaya kadar yağda kızartılıyor.

Shukto da diğer bir geleneksel Bengal yemeğidir ve hemen her zaman patates, bal kabağı, şişe kabağı ve acı kabak gibi çeşitli sebzelerden oluşur. Acı ve tatlı olan bu ilginç yemek, pirinç veya geleneksel bir gözleme ile servis ediliyor.

Fermente edilmiş tatlı yoğurttan yapılan ünlü Bengal tatlısı Mishti Doi de şehrin dünyaya yaydığı lezzetlerden birisi. Hindistan genelinde marketlerde paketlenmiş olarak satılan Mishti Doi tatlılarını, Kalküta’nın efsanevi tatlı dükkanlarından taze olarak alabilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Kalküta uçak bileti alabilir ve Hindistan’ın pek çok görülmeye değer hazinesini gizleyen bu güzel şehre unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın