Mumbai Uçak Bileti Alarak Hindistan’ın Gizemine Uçun

0
605
Mumbai Uçak Bileti Alarak Hindistan'ın Gizemine Uçun
Mumbai Uçak Bileti Alarak Hindistan'ın Gizemine Uçun

Mumbai uçak bileti alarak gezeceğiniz, Hindistan’ın en büyük ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi olan Mumbai, yaklaşık 20 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Deniz kenarındaki eşsiz konumu nedeniyle Mumbai, yedi çevre adayı dolduracak şekilde genişledi ve dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden birisi haline geldi.

Mumbai, modern Hint kültürünü anlamak için önemli bir yerdir. Eğlenceli gece hayatı, festivalleri, otantik yemekleri ve tarihsel olarak önemli yerleri ile Mumbai, her yaştan gezgin için harika şeyler sunuyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Mumbai uçak bileti alabilir ve Hindistan’ın giriş kapısı olarak bilinen şehri keyifle gezebilirsiniz.

Mumbai’de Gezilecek Yerler

Mumbai Hindistan Geçidi

Mumbai şehrinin simgelerinden birisi olan Hindistan Geçidi, Churchgate ve Chhatrapati Shivaji terminalinden yaklaşık 2,5 kilometre uzakta bulunan etkileyici bir kemerdir. 1924 yılında inşa edilen Hindistan Geçidi, Mumbai Limanı’na bakıyor ve muhteşem manzaralar sunuyor. Bu kemer, İngiliz Raj’ın gücünün bir hatırlatıcısı olarak gururla yükseliyor.

Hindistan Geçidi
Mumbai Hindistan Geçidi

Hindistan Geçidi, V. George ve Kraliçe Mary’nin Mumbai’ye geldiği tarihi bir yolculuğu anmak için yapıldı. Turistler arasında oldukça popüler olan 83 metrelik anıt, gıda satıcıları ve hediyelik eşya tezgahları ile çevrili durumdadır. Hindistan Geçidi, yılın her döneminde ziyaretçilere açıktır.

Mumbai Chowpatty Plajı

Mumbai uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Chowpatty Plajı, Mumbai’deki en ünlü sahil şerididir. Geniş altın kumlu plaja Andheri, Vile Parle ve Santa Cruz West tren istasyonlarından kolayca ulaşılabilirsiniz. Eğitimli can kurtaranlar sahilde devriye gezdiği için çocuklar ve turistler için bu plaj çok güvenli bir yer.

Chowpatty Plajı
Mumbai Chowpatty Plajı

Plaj çevresindeki satıcılarda her türlü Hint yemeğini tadabilir veya sahilde uzun yürüyüşler yaparak rahatlayabilirsiniz.

Chowpatty Plajı’nda muhteşem gün batımının ve Mumbai’nin geniş manzarasının keyfini çıkarmayı unutmayın. Plaj, Mumbai’nin en ünlü yollarından biri olan Marine Drive üzerinde yer alıyor.

Mumbai Marine Drive

Güney Mumbai’de merkezi bir konumda bulunan Marine Drive, Arap Denizi’nin muhteşem manzaralarını görmek isteyenler arasında gözde bir yerdir. Marine Drive; yürüyüş, koşu ve gezi için çok geniş bir alana sahip. Yolun kuzey ucundaki güzel Chowpatty Plajı’nı ve zengin Walkeshwar semtini de burada bulacaksınız.

Marine Drive
Mumbai Marine Drive

Mumbai uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu üç kilometrelik alan, Mumbai’deki en çok rağbet gören mülklerin bazılarına ev sahipliği yaptığı için burada yürüyüş yaparak etkileyici binaların, tatil tesislerinin ve lüks restoranların muhteşem manzaralarını izleyebilirsiniz.

Bollywood Gezileri

Mumbai uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde katılabileceğiniz Bollywood gezileri size Hindistan’ın ünlü film endüstrisinde çekilen sahnelerin perde arkasını görme şansı verecek.

Parlak kostümleri ve ayrıntılı dans-şarkı toplulukları ile tanınan Bollywood filmleri hem Hintli hem de uluslararası izleyiciler arasında çok popülerdir. Bollywood gezilerinde o sırada çekilen film setlerini ve televizyon şovlarını göreceksiniz.

Film setleri gezisinin ardından geleneksel bir Hint yemeği tadabilir ve geceyi bitirmek için Mumbai’nin en gözde gece kulüplerinden birine eğlenceli bir ziyaret yapabilirsiniz.

Mumbai Victoria Terminus

Günümüzde Chhatrapati Shivaji Terminus olarak bilinen Victoria Terminus, Hindistan’daki Viktorya döneminden kalma Gotik canlanma mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir.

Mumbai’nin en önemli simgelerinden birisi olan yapı, İngiliz mimar FW Stevens tarafından tasarlanan benzersiz bir tren istasyonudur. İstasyonun inşaatı 1878 yılında başladı ve 10 yıldan fazla sürdü.

Victoria Terminus
Mumbai Victoria Terminus

Mumbai uçak bileti alarak göreceğiniz tren istasyonu; taş kubbesi, uzun kuleleri ve zarif kemerleri ile İngiliz-Hint kültürünün harmanlanmış bir sembolü olarak hemen ünlü oldu.

Estetik değerine ek olarak Chhatrapati Shivaji Terminus hala Mumbai’de şehirlerarası seyahat için bir demiryolu merkezi olarak hizmet veriyor ve her gün üç milyondan fazla yolcu bu muhteşem istasyondan geçiyor.

Mumbai Churchgate

Veer Nariman Caddesi’nde bulunan Churchgate; birçok büyük bankaya, kiliseye ve eğitim kurumuna ev sahipliği yapıyor ve aynı zamanda bir alışveriş cenneti olarak adlandırılıyor. Bina, çok sayıda minareye ve pencereye sahip göz kamaştırıcı bir yapıdır.

Churchgate
Mumbai Churchgate

Churchgate, etkileyici bina yapısı ile genellikle Hint filmleri ve televizyon şovları için fon olarak kullanılır. Churchgate, adını yakındaki Churchgate İstasyonu ve St. Thomas Kilisesi’nden alıyor ve Güney Mumbai’deki merkezi konumu sayesinde buraya tren, otobüs veya taksi ile kolayca ulaşılabilirsiniz.

Mumbai Crawford Pazarı

İngiliz Raj günlerinde bile ünlü olan tarihi Crawford Pazarı, Mahatma Jyotiba Phule Pazarı olarak da bilinir. Mumbai’nin ortasındaki geniş açık alışveriş alanı ile bu pazar, Hint hediyelik eşyaları almak ve yöresel yemekleri tatmak için mükemmel bir yerdir.

Crawford Pazarı
Mumbai Crawford Pazarı

Hint tatlıları, kozmetik ürünler ve baharatlar sunan tezgahları Crawford Pazarı’nda keyifle gezebilirsiniz.

Tac Mahal Otel

Mumbai uçak bileti ile yakından göreceğiniz Taj Mahal Hotel, Mumbai’deki en dikkat çekici otellerinden birisidir. Güney Mumbai’de bulunan bu kubbeli otel, turistlerin en çok fotoğrafını çektiği simge yapılar arasında yer alıyor.

Tac Mahal Otel
Tac Mahal Otel

Mumbai’nin deniz kıyısında yapılan ilk binası olan ve 1903 yılında inşa edilen Taj Mahal Otel, Arap Denizi’nin çarpıcı manzaralarını görebileceğiniz bir yer.

Oteldeki odalar, Mumbai’nin muhteşem manzaralarını sunuyor, ayrıca otelde beş kaliteli restoran ve çok sayıda bar bulunuyor.

Grand Mumbai Turları

Grand Mumbai turları, Mumbai ve çevresindeki turistik yerlere günlük ve özel geziler sunan, tam hizmet veren turlardır. Turlar sırasında ziyaretçiler, şehir manzaralarının yanında bölgenin doğa güzelliklerini, etkileyici tapınakları, otantik Hint pazarlarını, benzersiz mağaraları ve önemli tarihi yerleri görüyorlar.

Grand Mumbai Turları
Grand Mumbai Turları

Grand Mumbai’de sadece kadınlar veya gruplar için de özel turlar sunuluyor ve katılımcılar kendi güzergahlarını düzenleyebiliyor.

Mumbai Gerçeklik Turları

Gerçeklik Turları; Mumbai, Delhi, Güney Hindistan ve Rajasthan’da benzersiz kültürel deneyimler yaşamanızı sağlıyor.

Mumbai şehrini keşfetmek için sunulan pek çok farklı turdan birisini seçebilirsiniz. Şehir turları, toplu taşıma turları, köy turları, gecekondu turları ve daha fazlasını seçebileceğiniz gerçeklik turları, Hindistan kültürünü keşfetmek için idealdir.

Gerçeklik Turları
Mumbai Gerçeklik Turları

Sunulan özel turlar arasında şehir içinde gece yarısı bisiklete binmek ve yemek turları da yer alıyor.

Mumbai Hare Krishna Mandir – Iskcon Tapınağı

Iskcon Juhu olarak da bilinen Hare Krishna Mandir, Juhu Plajı’nın bitişiğinde yer alıyor. 4 dönümlük kompleks, Hindistan’ın en seçkin Hindu tapınaklarından birisi olan Iskcon Tapınağı’nı içerdiği için her zaman turistlerle doludur.

İlişkiler, finans sorunları, sağlık ve diğer kaygılarla ilgili rehberlik isteyen ziyaretçiler, rahatlama ve ilham için Iskcon Tapınağı’na geliyorlar.

Kompleks; bir mermer tapınağa, büyük bir oditoryuma, bir restorana ve gece burada kalacak ziyaretçiler için yedi katlı iki misafirhaneye de ev sahipliği yapıyor.

Mumbai Kanheri Mağaraları

Mumbai uçak bileti alarak keşfedeceğiniz Kanheri Mağaraları’nın bulunduğu yeşil tepe, Mumbai şehrinin havasının kirlenmesini önlemek gibi önemli bir görev yapıyor. Sanjay Gandhi Ulusal Parkı’nda bulunan Kanheri Mağaraları bu nedenle “Mumbai’nin ciğerleri” olarak da bilinir.

Bu eşsiz mağaralar, Hindistan’ın en eski mağara oluşumlarıdır. 100’den fazla farklı girişi bulunan Kanheri Mağaraları’nı gezmek için iki gün harcamak gerekiyor.

Mumbai Kanheri Mağaraları
Mumbai Kanheri Mağaraları

Mağaraların içinde 30’dan fazla Buda resmi vardır ve ziyaretçilerin bir keşişin yaşamını öğrenebilecekleri bir manastır bulunur. Mağara sistemi içerisinde geniş bir dua salonu da göreceksiniz.

Mumbai Bandra-Worli Deniz Bağlantısı

Bandra-Worli Deniz Bağlantısı olarak da bilinen köprü, Mumbai şehrinde iki ana mahalleyi birbirine bağlayan ünlü bir çelik köprüdür. 240 milyon dolarlık köprü, 2010 yılında tamamlandı ve köprünün sekiz şeritli otoyolunun Bandra ve Worli arasındaki seyahat süresini bir saatten 30 dakikaya düşürdüğü tespit edildi.

Bandra-Worli Deniz Bağlantısı
Mumbai Bandra-Worli Deniz Bağlantısı

Bandra-Worli Deniz Bağlantısı, Mumbai’deki çarpıcı gün doğumlarını ve gün batımlarını izlemek için mükemmel bir mekandır. Köprüde bir yaya yolu bulunmuyor ve fotoğraflar için köprüde durmak yasak, ancak bölgenin harika manzarasına bakan çevredeki restoranlarda hem lezzetli Hint yemekleri yiyebilir hem de bu ilginç köprünün güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Mumbai Vastu Sangrahalaya Müzesi

Mumbai uçak bileti ile gezeceğiniz Vastu Sangrahalaya Müzesi (CSMVS), bir zamanlar Galler Prensi Müzesi olarak biliniyordu. İnanılmaz derecede süslü bir binada yer alan ve UNESCO tarafından “Kültürel Mirasın Korunması Alanı” olarak kabul edilen CSMVS, dünya standartlarında sanat sergileri ve etkileyici eğitim-tanıtım programları sunuyor.

Vastu Sangrahalaya Müzesi
Mumbai Vastu Sangrahalaya Müzesi

Müzenin görülmesi gereken sergilerden bazıları, Babür İmparatorluğu zamanından kalan bir mücevher kutusunu, antik Tibet’ten Budist emanetlerini ve antik Perslerden gelen el yazmalarını içeriyor. Toplamda ise müze, 60.000 otantik sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Mumbai Asma Bahçeleri

Mumbai asma bahçeleri, tarihi 1880 yılına kadar uzanan eşsiz bir turistik merkezdir. Pherozeshah Mehta Bahçesi olarak da bilinen asma bahçelerinde bölgeye özgü her türlü süslü bitkisini, ağaçları ve çiçekleri görebilirsiniz.

Mumbai Asma Bahçeleri
Mumbai Asma Bahçeleri

Bakımlı bahçeler, çiçek topluluklarını nemlendirmek için kullanılan bir tatlı su rezervuarı üzerine inşa edilmiştir. Asma bahçelerinde tüm ilginç bitki ve çalıları gördükten sonra deniz kıyısının fotoğraflarını çekebilir, geniş patikalarda yürüyebilir veya koşabilirsiniz.

Mumbai Haji Ali Darg

Hajı Ali Darg, Mumbai’deki en popüler dini yerlerden birisidir. Arap Denizi’nden 500 metre uzakta bulunan Haji Ali Darg, ünlü bir Müslüman aziz olan Pir Hacı Ali Şah Buhari’nin türbesini barındıran ve güzel kubbesiyle dikkat çekici bir komplekstir.

Haji Ali Darg
Mumbai Haji Ali Darg

Türbeye ek olarak bu dev kompleks, Müslümanlar için önemli bir cami de içeriyor. Azizlere saygılarını göstermek ve camide zaman geçirmek için her gün on ile on beş bin kişinin ziyaret ettiği Hajı Ali Darg, karaya geniş bir yürüyüş köprüsü ile bağlanıyor.

Erkeklerin, kadınların ve çocukların dinlerine bakılmaksızın Haji Ali Darg’ı ziyaret etmelerine izin veriliyor.

Mumbai Kamala Nehru Parkı

Mumbai uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Kamala Nehru Parkı, Mumbai’deki Malabar Tepesi’nde yer alıyor. Jawaharlal Nehru’nun karısının adını alan 4000 metrekarelik park, Mumbai şehrinin şaşırtıcı manzarasını görmek için mükemmel bir yerdir.

Kamala Nehru Parkı
Mumbai Kamala Nehru Parkı

Kamala Nehru Parkı’ndaki en ilgi çekici yer, çizme içinde yaşayan kadın hakkındaki tekerlemelerden gelen Yaşlı Kadın Ayakkabısı Heykeli’dir. Bu güzel park, eğlenceli atmosferi nedeniyle çocuklar arasında da çok popüler.

Sanjay Gandhi Ulusal Parkı

Sanjay Gandhi Ulusal Parkı, Hindistan’ın en yoğun şehirlerinden birinin ortasında huzurlu bir vaha olarak yükseliyor. Üç tarafı evlerle çevrili bu geniş park, inanılmaz miktarda bitki topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Parkta bulunan 1300’den fazla bitki türü, Mumbai’nin yoğun yağışları nedeniyle hızlı bir şekilde büyür. Sanjay Gandhi Ulusal Parkı aynı zamanda leoparlar ve Bengal kaplanları dahil olmak üzere birçok büyüleyici hayvana da ev sahipliği yapıyor.

Güzelliği nedeniyle Sanjay Gandhi Ulusal Parkı, her yıl iki milyondan fazla ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Mumbai Uçak Bileti ile Elephanta Adası ve Mağaralarını Gezin

Umman Denizi’nde bulunan Elephanta Adası ve Mağaraları, Mumbai gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Her türlü arkeolojik kalıntıya ev sahipliği yapan Elephanta Adası, M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanan medeniyetlerin kanıtlarına sahiptir.

Mumbai Uçak Bileti ile Elephanta Adası ve Mağaralarını Gezin
Mumbai Uçak Bileti ile Elephanta Adası ve Mağaralarını Gezin

M.S. 5. ve 6. yüzyıllarda kayalardan kesilerek yapıldığı sanılan Elephanta Mağaraları, çeşitli dini eser ve imgeler içeriyor. Burada en göze çarpan armatürlerden biri, Tanrı Şiva’nın üç tarafını temsil eden 7 metrelik antik bir heykeldir.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Mumbai uçak bileti alabilir ve Hindistan’ın gizemli topraklarında unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın