Pune Uçak Bileti ile Hindistan’ın Kalbine Yolculuğa Çıkın

0
518
Pune Uçak Bileti ile Hindistan'ın Kalbine Yolculuğa Çıkın
Pune Uçak Bileti ile Hindistan'ın Kalbine Yolculuğa Çıkın

Pune uçak bileti alarak unutulmaz bir yolculuk yapacağınız bu Hindistan şehri bir bukalemun gibidir ve her gün renk değiştirir. Bir kültür ve gelenek karışımı sunan Hindistan’ın en özel şehirlerinden Pune, cazibesi ve sessizliği ile Hindistan’ın en huzurlu yerlerinden birisidir.

Pune şehri aynı zamanda birinci sınıf üniversitelerin varlığından dolayı Hindistan’ın eğitim için en çok tercih edilen şehri. Bugün, bir kültür merkezi olarak Pune, benzersiz Hindistan kültürünü keşfetmeye başlamak için ülkenin en popüler yerleri arasında. Zengin tarihini çağdaş kültürüyle birleştiren Pune, görülecek pek çok yeriyle size unutulmaz bir Hindistan macerası sunacak.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi üzerinden en iyi fiyatlarla Pune uçak bileti alabilir ve Hindistan’ın benzersiz kültürünü keşfetmek için unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Pune’de Gezilecek Yerler

Ağa Han Sarayı

Tarih meraklıları bu muhteşem sarayı mutlaka ziyaret etmeliler. 1892’de Sultan Muhammed Şah Ağa Hanı tarafından yaptırılan bu görkemli saray, Hindistan tarihinin hayati olaylarına tanıklık etti. Saray; kıtlık çeken yerlilerin kurtarılmasın yanı sıra Mahatama Gandhi, karısı Kasturba Gandhi, Mahadev Desai ve Sarojini Naidu’nun hapsedilmesine ve ölümlerine görgü tanıklığı yaptı.

Ağa Han Sarayı
Ağa Han Sarayı

Pune uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz ana saray, Mahatama Gandhi’nin hayatını gösteren fotoğraf ve resimlerin tutulduğu Mahatama Ulusal Anıtı’na dönüştürülmüş durumda.

Shanivar Vada

Muhtemelen Pune’de ziyaret edilebilecek en ünlü yer olan Shanivar Vada, kentin merkezi olarak adlandırılabilir. Tarihi 1736 yılına kadar uzanan bu saray, I. Bajirao Peshwa tarafından yaptırılmıştır ve Pune Peshwa Kuralı’nın görkemli tarihinin önemli bir kanıtı olarak ilgi çeker.

Shanivar Vada
Shanivar Vada

Pune uçak bileti ile gezeceğiniz sarayda beş kapı, dokuz burç, ince ahşap sütunlar ve etkileyici kafes işleri göreceksiniz. Bu sarayla ilgili birçok efsane var ve bunlardan en popüler olanlardan biri, bu kalenin perili olduğudur. Sizi Hindistan’ın altın dönemine götürecek bu saray gezisini kaçırmayın.

Dagaduseth Halwai Ganpati Tapınağı

Pune şehrindeki en ünlü tapınaklardan biri olan Dagaduseth Halwai Ganpati Tapınağı, şehirde bir gezi turu planlarken mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir şaheser. Tapınak Hindu tanrısı Ganesha’ya tapan, dindar ve dürüst bir adam olan Dagduseth Halwai tarafından yaptırılmıştır.

Dagaduseth Halwai Ganpati Tapınağı
Dagaduseth Halwai Ganpati Tapınağı

Tapınak o kadar popüler ki dünyanın her yerinden gelen insanlarla her zaman kalabalık. Burayı ziyaret etmek için en iyi zaman ise yıllık düzenlenen Ganesh Festivali dönemidir.

Pune Sinhagad Kalesi

Görkemli Sinhagad Kalesi muhteşem manzarasıyla ünlü. Sahyadris Kalesi, Bhulaswar Tabiat Kotruma Alanı’nda özel bir konumda yer alıyor.

Kale kısa zaman önce yenilendi ve Pune şehrinde turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi haline geldi. Pune uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Sinhagad Kalesi ile ilgili birçok efsane ve masal var. Gezeceğiniz kale kalıntıları içinde Pune’un en görkemli döneminin yansımalarını göreceksiniz. Pune’de ziyaret etmek için en popüler yerlerden birisi olan kalenin 700 metrelik zirvesinden göreceğiniz harika manzaranın da fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Rajiv Gandhi Zooloji Parkı

Rajiv Gandhi Hayvanat Bahçesi, aile gezileri için Pune şehrinde en çok tercih edilen yer. Park üç bölüme ayrılmıştır: Bir hayvan yetimhanesi, bir yılan parkı ve 42 dönümlük Katraj Gölü. Hindistan’a özgü pek çok vahşi hayvanı bu hayvanat bahçesinde görebilirsiniz.

Rajiv Gandhi Zooloji Parkı
Rajiv Gandhi Zooloji Parkı

Geyikler, beyaz kaplanlar, Bengal kaplanları, tembel hayvanlar, ayılar ve filler gibi hayvanlar burada çok ilgi çekiyor. Bahçeyi gezdikten sonra Katraj Gölü’nde kayıkla eğlenceli bir geziye de çıkabilirsiniz.

Pune Lohagarh Kalesi

Lohagarh Kalesi, Pune Peshwa Kuralı’nın bir başka muhteşem kanıtı. Pune-Lonavala yolunda ve Pune’den yaklaşık 57 kilometre uzakta bulunan kale, farklı dönemlerde işgal eden birkaç krallığın eserleriyle zengin bir tarihe sahip.

Pune Lohagarh Kalesi
Pune Lohagarh Kalesi

Artık harabelerde dolu olan Lohagarh Kalesi, hala etkileyici bir görüntüye sahip olmasından dolayı turistleri kendine çekiyor. Kale, Pavana Tabiat Rezervuarı’na bakıyor ve fotoğrafçılık için mükemmel bir bakış açısı sunuyor.

Pune Vetal Tepesi

Keşfe çıkacağınız Vetal Tepesi, şehrin en yüksek noktası olarak size benzersiz bir Hindistan şehir manzarası sunacak.

Vetal Tepesi
Pune Vetal Tepesi

Vetal Tapınağı’nın da bulunduğu bu tepeden inanılmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Vetal Tepesi’ne ulaşmanın en iyi yolu, sabah kalabalıkların az olduğu saatlerde yapılacak keyifli bir yürüyüştür. Gün doğumu manzarasını buradan izlemek gerçekten çok özel bir deneyim.

Pune Mulshi Barajı

Pune şehrinde doğa severler için bir başka uğrak yeri olan Mulshi Barajı, şehrin batısında yer alıyor. Mulshi Barajı çevresindeki alan, bölgede önemli bir turizm merkezi haline gelmiş durumda.

Pune Mulshi Barajı
Pune Mulshi Barajı

Mulshi Barajı’nın suyunun oluşturduğu göle bitişik birçok turistik tesis bulunuyor. Doğaya ilgi duyanlar, sunduğu muhteşem Sahyadris manzarası için burayı çok sevecekler.

Pune Chaturshringi Tapınağı

Pune şehrindeki bir diğer popüler tapınak olan Chhatrapati Tapınağı, Shivaji Maharaj döneminde yapılan çok önemli bir tapınaktır. Efsaneye göre bir zamanlar Tanrıça Chaturshringi’nin ateşli bir tapınanı olan Durlabhseth Pitambardas Mahajan adında bir tüccar vardı.

Chaturshringi Tapınağı
Pune Chaturshringi Tapınağı

Durlabhseth, çocukken bu tanrıçaya adanmış tüm tapınakları ziyaret etmeyi planladı, ancak büyüdükçe bu amacından vazgeçti. Bir gece tanrıça rüyasında belirdi ve ondan Pune şehrinin kuzeybatısındaki belirli bir yeri kazmasını istedi. Efsaneye göre burada tanrıçanın muhteşem bir heykeli bulundu ve böylece Durlabhseth burada bir tapınak inşa etti. Bu efsaneden dolayı bugün bile Chaturshringi Tapınağı yerliler için büyük önem taşıyor.

Pune Parvati Tepesi

Pune şehrinde kutsal bir alan olan Parvati Tepesi, şehrin güney ucunda yer alıyor. Parvati Tepesi; Shiva, Ganesh, Vishnu ve Kartikeya’nın dört tapınağını barındırıyor. Buradaki en büyük tapınak bir zamanlar Peshwa yöneticilerinin özel tapınağı olan Parvati Tapınağı’dır.

Ziyaretçiler buraya ulaşmak için 108 taş basamaklı merdiveni tırmanmaya mecbur ama tepede göreceğiniz manzara bu tırmanışa değecektir. Parvati Tepesi’nde gezebileceğiniz Parvati Müzesi de tarihi resim ve el yazmaları içerdiği için mutlaka gezilmesi ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Pune Shinde Chhatri Anıtı

Pune şehrindeki popüler bir yerlerden birisi olan Shinde Chhatri Anıtı, ünlü askeri lider Mahadji Shinde’nin mimari olarak mükemmel olan anıtıdır. İyi korunmuş bir yapı olan Shinde Chhatri Anıtı, yeni Anglo-Rajasthan mimarisi ile dünya çapında tanınıyor.

Ana salonda Mahadji’nin gümüş heykeli bulunur ve liderin tanrılığını desteklemek için kullanılan dua gemileri, Scindia ailesinin oymaları, liderin resimleri ve fotoğrafları görülmeye değer bir manzara oluşturur.

Pune Bund Bahçesi

Doğa severler için mutlaka uğranması gereken bir yer olan ve Pune’in doğasının kutsanmış bir alanı olarak saygı gören, şehir merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Bund Bahçesi, doğa ile vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir alan.

Pune Bund Bahçesi
Pune Bund Bahçesi

Aile pikniklerini düzenlemek, tembellik etmek veya bir kitap okumak için harika bir ortam sunan Bund Bahçesi, ayrıca göçmen kuş sürüleriyle de ilgi görüyor. Bund Bahçesi’nin göletinde tekne gezilerine de katılarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Shivaji Köprüsü

Amacınız Pune gezinizde gerçekten harika fotoğraflar çekmekse Shivaji Köprüsü size mükemmel fotoğraflar sunacak bir yer. Shivaji Köprüsü çok eski bir köprüdür ve aynı zamanda Eski Pune kentine ana giriş noktasıdır. Shivaji Köprüsü, eşsiz konumuyla yürüyüş yapmak ve fotoğraflar çekmek için ideal bir yer.

Pune Eski Evleri

Pune şehrinin eski evleri Hindistan’ın pek çok yerinde olduğu gibi size Avrupa’nın şehirlerinden çok daha farklı bir manzara sunacak. Eski Pune kentinde harika bir yürüyüş yaparak size tarihte bir yolculuğa çıkaracak eski Hindistan evlerini inceleyebilirsiniz.

Pune Eski Evleri
Pune Eski Evleri

Bu labirent sokaklarda muhteşem otantik evlerin yanı sıra hem yerel hediyelik eşya dükkanları hem de lezzetli Hint yemekleri tadabileceğiniz restoranlar bulacaksınız.

Pu La Bahçesi

Pune şehrinde kalabalıktan biraz uzaklaşabileceğiniz bir yer arıyorsanız Pu La Bahçesi, tasarımlı bahçeleriyle size güzel bir ortam sunacak. Ünlü Japon Koraku-en Bahçesi de Pu La Bahçesi’den ilham alarak yapılmıştır.

Bahçede çok sayıda egzotik çiçek, yaratıcı bir manzara, geniş bitki yelpazesi ve Pune şehrinde başka bir yerde bulmakta zorlanacağınız çok sakin bir ortam var. Bu nedenle, Pune şehrinde yapılacaklar listenize büyüleyici Pu La Bahçesi’nde gezinti yapmayı da ekleyebilirsiniz.

Pune Katraj Yılan Parkı

1986 yılında kurulan Katraj Yılan Parkı, 160’dan fazla yılan türüne ev sahipliği yapıyor. Pune Belediye Şirketi tarafından desteklenen park, aynı zamanda geniş bir kuş, sürüngen ve kaplumbağa alanına da sahip.

Katraj Yılan Parkı
Pune Katraj Yılan Parkı

Burada göreceğiniz önemli türler arasında ender rastlanan kahverengi Hurma Misketi, 9 metre uzunluğundaki bir Kral Kobra, ayrıca bazı nadir kuş ve kaplumbağa türleri yer alıyor. Park, yılanlar hakkında birçok bilginin bulunabileceği bir kütüphane de barındırıyor ve park yetkilileri tarafından yerel yılan türlerini korumak için birçok program yürütülüyor.

Pune Karla Mağaraları

Karla mağaraları, tarihsel olarak Budizm’in Mahasamghika mezhebiyle ilişkili. Pune şehrinden yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki bu büyüleyici mağaraların tarihi M.Ö 2. yüzyıla kadar uzanıyor ve Hindistan’da Budizm’in altın dönemini temsil ediyor.

Pune Karla Mağaraları
Pune Karla Mağaraları

Mağaraların içinde bulunan bir Budist manastırının yanı sıra oyulmuş ibadet salonları ve çarpıcı kemerli girişlerin yanı sıra insan, aslan ve fil heykelleriyle süslenmiş çarpıcı duvarlar da görülmeye değer güzellikte.

Tapınak Pilotları

Tapınak Pilotları, hem profesyonel uçuşları hem de yeni başlayanlar için kurslar sunan şehrin en bilinen Yamaç Paraşütü Okulu. Muhteşem Hindistan manzaraları üstünde size unutulmaz bir deneyim sunacak olan bu yamaç paraşütü uçuşları, deneyimli veya deneyimsiz herkese açık.

Tapınak Pilotları
Tapınak Pilotları

Mükemmel kalite ve güvenlik standartlarına sahip uçuşlar, Pune şehrini kuş bakışı görmenizi sağlayacak.

Pune Kabile Kültür Müzesi

Pune uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Kabile Kültür Müzesi, Pune tren istasyonundan yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Maharashtra eyaleti çok büyük ve birçok kabile topluluğu kendi geleneklerine sahip. Kabilelerin farklı dilleri, yaşam tarzları, yemek alışkanlıkları ve inançları var.

Bu güzel müze, kabile topluluklarının kültürlerini, mücevherlerini, mutfak eşyalarını, müzik aletlerini ve hatta kara büyü nesnelerini bile sergiliyor. Kabile Kültür Müzesi, Hindistan’ın çeşitli kabile toplulukları hakkında bilgi edinmek için harika bir yer.

Pune Uçak Bilet ile Fesleğen Bahçesi’ni Gezin

Pune uçak bileti ile güzelliklerini yakından göreceğiniz Pune Fesleğen Bahçesi, Pune şehrinin merkezinde bulunan ve turistlerin çok ilgisini çeken bir bölge. Bu bölgenin başlıca çekiciliği tarihi tapınakları ve büyük pazarı.

Pune Fesleğen Bahçesi (Tulsi Baug)
Pune Fesleğen Bahçesi (Tulsi Baug)

Cadde, hediyelik eşya satan dükkanlarla kaplı ve ev eşyalarından geleneksel Maharashtrian kıyafetlerine, aşçılık ürünlerine, mücevherlere ve kozmetik ürünlerine kadar pek çok şeyi burada bulabilirsiniz. Cadde bazen çok kalabalık olabiliyor, ancak güzel eşyalar almak ve Hindistan pazarlarının tadını çıkarmak istiyorsanız Pune gezinizde buraya mutlaka uğramalısınız.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Pune uçak bileti alabilir ve Hindistan’ın kalbine hayatınız boyunca unutamayacağınız bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın