Varanasi uçak bileti ile Hinduizm’in gizemli dünyasını keşfedin

0
1255
Varanasi uçak bileti ile Hinduizm’in gizemli dünyasını keşfedin
Varanasi uçak bileti ile Hinduizm’in gizemli dünyasını keşfedin

Varanasi Ganj Nehri kenarında kurulan, Hinduizm inancına göre Tanrı Shiva’nın kutsal şehridir. Hindistan’ın bu asırlık kenti, dünyadaki bilinen ilk yerleşim merkezlerinden birdir. Hinduizm’in en kutsal yerlerinden biri olan Varanasi’yi, Hindular 2 bin 500 yılı aşkın bir süredir hac için ziyaret ederler. Hindular binlerce yıldır ülkenin her yerinden buraya ibadet etmek için gelmektedir. Varanasi uçak bileti size daha önce hiç görmediğiniz bir dünyanın kapılarını açacak; hazır olun.

Varanasi’in enteresan da bir özelliği var. Dindar Hindular için bu şehirde ölmek çok özel ve önemlidir. Varanasi’de ölmeyi ve öldükten sonra da yakılıp küllerinin Ganj’a atılmasını isteyen Hindular, ülkenin dört bir yanından son nefeslerini vermek için Varanasi’ye gelirler. Hindular için Ganj’da yıkanmak, orada çamaşırlarını yıkamak, Ganj’ın suyu ile ağızlarını çalkalamak çok önemli ritüellerdir. Böylece günahlarından arındığını düşünen Hindular için, Ganj Nehri son derece kutsaldır. Varanasi şehrine dair en önemli yapılardan biri Ghat adı verilen merdivenlerdir. Ganj Nehri’nin debisi yılın belirli zamanlarında değiştiği için, halk yüzyıllardan beri bulduğu çözümle, nehre girişi merdivenler aracılığı ile sağlıyor. Şehirdeki en önemli ritüeller olan ölü yakma törenleri ve Aarti’ler, hep bu merdivenlerde gerçekleşiyor. Varanasi uçak bileti ile bu benzersiz ritüelleri yerinde görebilir, dünyanın en ilginç medeniyetlerinden biri ile tanışabilirsiniz.  

Kısaca Varanasi tarihi

Varanasi hem Hindular hem de Budistler için kutsal bir yerdir. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olan şehir, Ganj Nehri kenarında kurulduğundan bu yana Budist ve Hindu dervişlerin yaşam alanı olmuştur.

Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletine bağlı olan Varanasi’nin bilinen diğer isimleri de Benares ve Kaşi’dir. Kozmik düzenin ve evrenin merkezi olarak kabul edilen Varanasi’de ölmek, yeniden doğuş ve ıstıraptan kurtulmak anlamına geliyor. Eğer bir Hindu, ruhunu Varanasi’de teslim eder ve ölünün bedeni yakılarak Ganj’a bırakılırsa, ruh yeniden dünyaya gelmekten kurtuluyor; yani dünyadaki sınavını ve görevini tamamlayıp, Tanrı’nın yanında kalıyor. Bu sebeple Varanasi bir bakıma da ölüler şehri olarak isimlendirilebilir. Ancak şehir sakinleri arasında ölüm o kadar doğal karşılanıyor ki nehir kenarında kimileri yıkanırken, kimileri de biraz ileride ölüsünü hazırlayabiliyor.  

Aynı zamanda Hindistan’ın kültür ve bilim merkezi olarak kabul edilen şehir, diğer Hindistan şehirlerine göre biraz daha yüksek bir kirlilik oranına sahip. Ganj Nehri, dünyanın en kirli nehirlerinden biri. Sakın ola Hinduları görüp Ganj ile temas etmeye kalkmayın zira onların bağışıklık sistemleri uzun yıllar boyunca buraya uyum sağlamış. Düşünün, Varanasi şehir yetkilileri bile halkı Ganj’ın kirli sularına karşı uyarıyor.

Varanasi’de görülecek yerler

1- Ganj Nehri

Hindistan’ın ve Hinduizm’in kalbi olan Ganj Nehri, dünyada kutsal sayılan ve tapınılan tek nehirdir. Varanasi şehri, Ganj kıyısında kurulmuş bir şehirdir. Dolayısıyla Ganj’a dair pek çok inanç ve ritüel, Varanasi’de birebir izlenebilir. Buradaki en ünlü ritüeller, ölü yakma törenleri ve Aarti’dir. Ganj, dünya üzerindeki en kirli sulardan biridir. Hindistan’da gerçekleşen sanayi faaliyetlerden sonra oluşan atıklar ve günde 1 milyar litre civarında lağım atığı Ganj’a akmaktadır.

Ganj Nehri
Ganj Nehri

Ayrıca Hinduizm’deki inanca göre, ölüler yakıldıktan sonra külleri Ganj’a atılmakta; bazı durumlarda yakılması sakıncalı görülen cesetler de yakılmadan nehre atılmaktadır. Tüm bu etkenler, Ganj’ı korkunç ölçüde kirletse de, Hinduizm inancına göre, Ganj kirlenmesi mümkün olmayan bir nehirdir. Ömründe bir defa bile olsa, Ganj’ın suyundan bir yudum almamış kişilerin hayatı yarım kalmış sayılır.

Yine ölmek üzere olan bir insana bir yudum Ganj suyu verildiği taktirde, o kişi cennete gider. Ganj nehrinde yıkanmak demek, tüm günahlardan arınıp bebek saflığına erişmek demektir. Tüm bu sebeplerden ötürü, Ganj Hindular için çok kutsaldır. Ganj Nehri’ni kayık turu ile gezebilirsiniz.

2- Ölü yakma törenleri

Ganj Nehri’ni rehberli turla gezdiğiniz zaman, rehberler sizi ilk olarak Varanasi şehrinin karşı yakasındaki krematoryuma götürür. Öncelikle bu geziyi isteyip istemediğinize karar  verin, çünkü görecekleriniz sizi etkileyecek. Ancak bu deneyimi yaşadıktan sonra, Hindistan’dan farklı bir bakış açısı ile ayrılacak ve iyi ki yapmışım diyeceksiniz.

Ölü yakma törenleri esnasında video ya da fotoğraf çekmek yasak. Bu riske girmemenizi tavsiye ederiz. Bazı Hindular bu konuda çok hassas çünkü kamera çekimlerinin ölünün ruhunu rahatsız ettiğini düşünüyorlar. Öncelikle şunu söyleyelim. Varanasi’de ölümü beklemeye gelen herkes o kadar da şanslı değil. Pek çoğu fakir olduğundan dolayı kalacak yeri yok ve Ghatların üzerinde geceleyerek ölümü, ya da yakınlarının ölmesini bekliyorlar. Özel bir törenle yakılmak da herkesin yapabileceği bir şey değil.

Çünkü bir ölünün tam anlamı ile yanabilmesi için, yaklaşık yarım ton odunun 5 saat boyunca yanması gerekiyor. Bu herkesin karşılayabileceği bir miktar değil, çünkü Varanasi yakınlarında orman yok ve odun çok pahalı. Eskiden güzel kokusu sebebiyle sandal ağacından elde edilen odunlar yakılırmış. Ancak bu çok pahalı olduğu için günümüzde çok daha ucuz ağaçlar kullanılmaya başlanmış. Bu işlemi gerçekleştiremeyecek olanların cesetleri genel krematoryumlarda yakılıyor ve külleri ailelerine veriliyor. Aileler de külleri Ganj’a serpiyor. Cesetler her zaman tam anlamı ile yanmayabiliyormuş. Ayrıca hamile kadınların, 12 yaşından küçük çocukların ve yılan sokması sonucu ölen kişilerin cesetlerinin yakılması yasak. Bu cesetler öylece Ganj’a bırakılıyor. Bu da Ganj’daki korkunç kirliliğin bir başka nedeni.

3- Aarti törenleri

Varanasi’de mutlaka görülmesi gereken iki şeyden biri de Aarti Törenleri. İki farklı versiyonu olan törenlerin bir versiyonu 7 rahiple, diğeri ise 5 rahiple yapılıyor. Basitçe ateş gösterisi olarak nitelendirebileceğimiz Aarti Törenleri, Dasaswamedh Ghatta, Ganj için yapılıyor. Bu sebeple rahiplerin yüzü hep Ganj’a dönük.

Aarti Törenleri
Aarti Törenleri

Sabah ve akşam iki defa yapılan ayinleri izlemek için ayin saatinden daha önce orada olmakta fayda var, çünkü ayinler çok kalabalık oluyor. Ayinlerden sonra bağış toplanıyor ve yemek dağıtılıyor. Aarti Törenleri, özellikle de akşam olanlar sizi çok etkileyecek.  

4- Ghatlar

Ghat olarak tabir edilen yapılar aslında Ganj’a inen merdivenler. Bu merdivenler, nehrin debisi yıl içerisinde değiştiği için inşa edilmiş ve halk bu merdivenler aracılığı ile nehirle buluşuyor. Ghatlar aslında Varanasi’de en çok göreceğiniz yapılar.

Neredeyse şehrin tüm önemli merkezleri bu ghatlarda yer alıyor. Şehir hayatı burada akıyor ve ghatlar şehir kültürünün çok önemli bir parçası. Bu ghatlardan bazılarını aşağıda sizin için anlattık.

Dasaswamedh Ghat

Varanasi’nin en eski ghatı olan bu yapı, şehirdeki tüm hareketin gerçekleştiği yerdir. Vishwanath Tapınağı yakınlarında olan ghatın bu kadar önemli olmasının bir sebebi de akşam Aarti Törenlerinin burada düzenlenmesidir.

Assi Ghat

Bu kutsal ghat, şehrin güneyinde yer alır ve bu sebeple daha tenhadır. İnsanlar genellikle yıkanmak için burayı seçerler.

Manikarnika Ghat

Manikarnika, ana kremasyon ghatıdır. Varanasi’nin en eski ghatlarından biridir. Buraya Burning Ghat adı da verilir, çünkü burada sürekli bir ölü yakım işlemi gerçekleşir.

Manmandir Ghat

Dasaswamedh Ghat’ın kuzeyinde yer alan bu ghat, 1600’lü yıllarda inşa edilmiştir. Bu ghat yakınlarında bir kaç ünlü tapınak bulunur.

Shivala Ghat

Bu ghat, Varanasi’nin tarihi önemini çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır.

Harishchandra Ghat

Bu ghat, Varanasi’de kremasyon için kullanılan ikinci ghattır.

Tulsi Ghat

Bu ghatın üzerinde Tanrı Lama’ya adanmış oldukça büyük bir tapınak bulunur.

Darbhanga Ghat

Bu ghat üzerinde, sevilen birinin ölümü üzerine duyulan üzüntüyü ifade eden ayinler yapılmaktadır.

Scindia Ghat

Hindu mitolojisindeki Agni’nin, bu ghatta ortaya çıktığına inanılır. Bu sebeple bu ghat, Hindular için oldukça önemlidir.

Ahilyabai Ghat, Lalita Ghat, Rana Mahal Ghat ve Causatthi Ghat, Varanasi’de bulunan diğer önemli ghatlardır.

5- New Vishwanath Tapınağı

Bu tapınak açık ara farkla Varanasi’nin en ünlü yeridir. Şehirdeki en büyük tapınak olan Vishwanath, aynı zamanda şehirdeki en turistik yerdir. Tapınağın bir başka özelliği de, dünyadaki en yüksek tapınak -kulesine sahip olmasıdır. Tapınak yaşadığı tahribatlar sebebiyle bir kaç kez inşa edilmiştir.

New Vishwanath Tapınağı
New Vishwanath Tapınağı

İlk inşası 1194’te olan tapınak ardından 1447’de, 1669’da ve son olarak da 1966’da yeniden inşa edilmiştir. Son olarak inşa edildiğinde, tapınağın yapımına 1931 yılında başlanmış ve 1966 yılında inşaat tamamlanmıştır. Tasarımında çoğunlukla mermer kullanılan tapınağın içerisi, oldukça sanatsal bir üslupla inşa edilmiştir ve görülmeye değer.

Tapınak, tek tapınak içerisinde dokuz ayrı tapınaktan oluşur. Tüm kast ve inançlardan her insana açık olan tapınak, ücretsiz bir şekilde gezilebilir. Tapınağın iç duvarlarına Bhagavad Gita’nın tüm metni ve Hindulara ait diğer kutsal metinler yazılmıştır.

6- Kathwala Tapınağı (Nepal Tapınağı)

Bu tapınak Varanasi’nin en ünlü ve eski tapınaklarından biridir. Tanrı Shiva’ya adanan tapınak, 19. yüzyılda Nepal Kralı tarafından yaptırılmıştır. Tapınağın yapımında pişmiş toprak, ahşap ve taş kullanılmıştır. Bu tapınak benzersiz ahşap işçiliği ve ahşap süslemeleri ile ünlüdür.

Nepal Kralı Rana Bahadur Şah, 1800 ve 1804 yılları arasında Varanasi’de sürgünde kalmıştır. Tapınağın inşaatı, kralın sürgünde olduğu yıllarda başladı. Daha sonra kral, üvey kardeşi tarafından öldürüldü ve tapınağın inşasına kralın oğlu, başlangıcından 20 yıl sonra devam etti. Lalita Ghat üzerinde yer alan tapınak, ahşap işçiliğinin dünyadaki en rafine örneklerinden biridir.

7- Alamgir Camisi

Alamgir Camisi, kıskanılacak bir mimariye ve konuma sahiptir. Babür İmparatoru Aurangzeb tarafından yaptırıldığı söylenen caminin mimarisinde Hindu etkileri görülse de, yoğunlukla İslam mimarisine uygun yapılmıştır. Panchaganga Ghat üzerinde yer alan cami, Ganj’ı tepeden gören bir konumdadır. Caminin minarelerinden biri, geçmişte yıkılarak bir kaç kişinin ölümüne sebebiyet vermiştir. Bunun üzerine diğer minare de yıkılmıştır.

8- Sarnath Müzesi

Sarnath Müzesi, Hindistan’ın en eski arkeolojik müzesidir. 6832 adet heykel ve eser bulunan müzede, M.Ö. 3. yüzyıl ile M.Ö. 12. yüzyıl arasına tarihlenen bu eserlerin sergilenebilmesi için oluşturulmuş beş adet galeri vardır. Sarnath’ta, sayısız Buda ve Bodhisattva imgeleri içeren zengin bir heykel ve eser koleksiyonu vardır.

Müzede mutlaka görülmesi gereken eserlerin arasında, 5. yüzyıldan kalma Buda heykeli vardır. Buda bu heykelde derin bir meditasyon halinde, bacakları çapraz ve başının etrafında bir hale ile gösterilmektedir. Müze, Mauryan, Kuşana ve Gupta dönemlerine ait bir dizi figür ve heykele de ev sahipliği yapar.

9- Allahabad

Üç ırmağın birleştiği nokta olan Allahabad, Varanasi’yi kutsal yapan yerlerden biridir. Ganga, Yamuna ve Saraswati nehirlerinin izdüşümü, yaklaşık 3000 yıldır Allahabad’a kültürel ve politik açıdan değer kazandırmaktadır. Prayag olarak da bilinen Allahabad, bağımsızlık hareketinin de önemli bir merkezidir. Allahabad, modern görüntüsü ve refah hayatı ile, Uttar Pradesh eyaletinin görülmeye değer yerlerinden biri.

Varanasi seyahatiniz kolay geçmeyecek. Psikolojik  ve fiziksel olarak sınanacağınız bir yolculuk sizleri bekliyor; buna hazırlıklı olmalısınız. Seyahati bir yaşam biçimi haline getirmiş olanlar için Varanasi unutulmaz tecrübelerle dolu bir anı olacak. Seyahatiniz esnasında şehrin pisliği sizi oldukça zorlayabilir.

Şehirde şahit olacağınız ölü yakma törenleri, daha önce hiç tecrübe etmediğiniz bir psikolojiye bürünmenize sebep olabilir. Ancak Varanasi’yi mutlaka görün. Buradan ayrılırken başka bir insan olacaksınız ve bu tecrübeyi yaşadığınız için kendinizi tebrik edeceksiniz. Varanasi uçak bileti oldukça uygun fiyatlara almak için Aerobilet’i ziyaret edebilir, size özel fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın