Tebriz Uçak Bileti Alarak Tarihte Bir Yolculuğa Çıkın

0
770
Tebriz Uçak Bileti Alarak Tarihte Bir Yolculuğa Çıkın
Tebriz Uçak Bileti Alarak Tarihte Bir Yolculuğa Çıkın

Tebriz uçak bileti ile unutulmaz bir yolculuk yapacağınız bu tarihi başkent, İran’ın kuzeybatısındaki en büyük şehir ve ülkenin Azeri topluluğunun merkezi. Yemyeşil ve dağlık bir alanla çevrili Tebriz’in çevresi kültürel geziler için çok popüler. Zengin kültürel mirası görmek için eşsiz camileri, kiliseleri ve kaleleri ziyaret ederken ülkedeki en çarpıcı manzaralardan bazılarına da şahit olacaksınız.

Tebriz’in “İlklerin şehri” olarak adlandırılan tarihi, 4.500 yıldan daha öncesine dayanıyor. Geçmişte defalarca İran’ın başkenti olarak hizmet eden bu şehir, keşfedilmeyi bekleyen hazinelerle dolu. Tebriz uçak bileti alarak gezeceğiniz bu güzel şehir aynı zamanda dünyadaki depremlere karşı en savunmasız şehirlerden biri. Bu duyarlılığın izlerini depremlerden kaynaklanan hasarlar nedeniyle geçmişte birçok kez onarılmış olan tarihi yapılarda göreceksiniz.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesinden en iyi fiyatlarla Tebriz uçak bileti alabilir ve size unutulmaz bir deneyim yaşatacak bu tarihi şehri doyasıya gezebilirsiniz.

Tebriz’de Gezilecek Yerler

Tebriz Çarşısı

Tebriz’e yapılacak herhangi bir gezinin en önemli noktası eski çarşıların benzersiz atmosferini keşfetmek olmalı. Ülkedeki en güzel çarşılardan biri olan Tebriz Çarşısı, aynı zamanda korunan bir UNESCO Dünya Mirası Alanı ve İpek Yolu’ndaki önemli bir ticaret noktası.

Tebriz uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Tebriz Çarşısı, 16. yüzyılda Safeviler tarafından geliştirildi. Yüksek kubbeli tavanlara sahip büyüleyici kervansaraylar ve ara sokakların gezmekle bitmeyen labirenti, çarşı gezinizde harika bir deneyim sunuyor. Baharatlardan mücevherlere, tencerelere ve tavalara kadar her şey burada satılıyor ve özellikle halı bölümü çok ünlü.

Tebriz Sultanahmet Camii

Azeribaycan’da G Oy Mescidi olarak da bilinen Sultanahmet Camii, 1779’da Tebriz’i vuran devasa bir depremin neden olduğu izleri hala taşıyor. Sadece giriş bölümü orijinal kalan cami, pek çok kez yeniden inşa edildi. 1465 yılına dayanan eyvan, caminin adını ve bazı güzel İslami hatlarını karmaşık mavi çini eserinde göreceğiniz yer. Yamalı kalıntılar, İran’ın birçok büyük fay hattında dolayı depremlere karşı olan kırılganlığını hatırlatıyor.

Tebriz El Gölü

El Gölü veya Şah Gölü, Tebriz’in en önemli turistik yerlerinden biri. Bu eşsiz göl, şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta. El Gölü aslında Aq Quiunlu zamanında inşa edilmiş bir yapay göldür ve Safevi döneminde genişlemiştir. Gölün derinliği 12 metre ve gölde tekne gezileri düzenleniyor. Ayrıca burada bir eğlence parkı ve birçok tarihi han da bulacaksınız. Pars Ile Goli Hotel’in inşaatından sonra El Gölü, dünya çapında ilgi gören bir yer haline geldi.

Tebriz El Gölü
Tebriz El Gölü

Tebriz uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz El Gölü’nün güney tarafına 300 metre yarıçaplı iki vericiyle tasarlanan İran’ın ilk internet parkı yer alarak turistlerin ve bu bölge sakinlerinin kullanımı için kablosuz internet bağlantısı sağlıyor. Ülkedeki ilk akıllı bilgi merkezi de El Gölü’nün eğlence parkında yer alıyor. Göl kenarında ticari merkezler, pazarlar, tatil köyleri, parklar, müzeler ve etkileyici anıtlar da göreceksiniz.

Tebriz Şairlerin Mozolesi

İranlıların gösterişli türbeleri ünlü şairlere adanmıştır ve İran halkı şiiri çok sever. Tebriz şehir merkezinin hemen dışında bulunan Şairler Türbesi hem kültürel olayların hem de Tebriz’in büyük şairlerin anıtlarını bir araya getiriyor.

9. ve 20. yüzyıllar arasında, 400’den fazla sanatçı bu alana gömüldü. Mevcut türbeler, ilginç açılara sahip ve çok heybetli. 1970 yılında tamamlanan Şairlerin Mozolesi aynı zamanda hoş bir parkla çevrili.

Tebriz Eynali Sıradağları

Tebriz’in hemen kuzeyindeki Eynali Dağı’na arabayla ve teleferikle çıkarak aşağıda kalan şehrin olağanüstü manzarasını kuş bakışı izleyebilirsiniz. Dağın zirvesi kutsal bir alan olarak görülüyor, bu yüzden kıyafetlerinize özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Burada bir bardak İran çayı, taze dağ havasını iyi bir şekilde tamamlar, ayrıca güzel manzara karşısında lezzetli yemekler tadabileceğiniz restoranları da burada bulabilirsiniz.

Eysh Abad Şelalesi

Tebriz’in doğal güzelliklerinden biri olan Eysh Abad Şelalesi, yaklaşık 300 metrekarelik bir alanı kapsıyor ve güzel manzaralara sahip dağların ve vadilerin arasında yer alıyor. Şelale, Gozal Vadisi (Güzel Vadi) olarak da bilinen güzel bir yerde bulunuyor. Şelaleye ulaşmanın iki yolu var; biri nehir boyunca tekne gezileri, diğeri ise vadinin batı tepelerinde ve yemyeşil bahçelerde yapılan yürüyüşler. Daha ilgi çekici bir manzara görmek için yürüyüşü tercih edebilirsiniz.

Eysh Abad Şelalesi’in yüksekliği 15 metreden fazla ve iki bölümden oluyor. Mayıs ayında Eysh Abad Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz doğanın güzelliğini en iyi şekilde görebilirsiniz.

Tebriz Elgoli Parkı

Tebriz merkezinin güneydoğusu geniş, yemyeşil ve huzurlu Elgoli Parkı’na ev sahipliği yapıyor. İranlı aileler arasında çok popüler olan park; dinlendirici bir akşam geçirmek, sokak yemeklerini keşfetmek, arkadaşlarınızla piknik yapmak ve hatta badminton oynamak için harika bir yer. Tebriz’in en yüksek noktasından harika manzaralar da sunan Elgoli Parkı’nın merkezinde makul fiyatlı geleneksel bir restoran ve küçük bir göl bulunuyor.

Tebriz Cameh Camii

Tebriz’deki birçok eski bina gibi Tebriz Çarşısı’nın bitişiğinde yer alan Jameh Camii de yüzyıllar boyunca çeşitli depremlerden zarar gördü ve yeniden yapıldı. Sonuç olarak cami, eski ve yeni özelliklerin eşsiz bir karışımını size sunuyor.

Tebriz Cameh Camii
Tebriz Cameh Camii

Caminin girişini çevreleyen etkileyici mozaik çalışmalarının yanı sıra üç katlı üç minaresi ve etkileyici mozaik çalışması görülmeye değer güzellikte.

Azerbaycan Müzesi

Tebriz merkezindeki Sultanahmet Camii’ne çok yakın olan Azerbaycan Müzesi, etkileyici tarihi parçalara ev sahipliği yapıyor ve ziyaret edilmeyi hak ediyor. Müzenin üç salonu var ve göreceğiniz eşsiz eserler Demir Çağı’na kadar uzanıyor. İran ve Azerbaycan arkeolojik kazı alanlarından gelen paha biçilmez eserler müzenin sergilerini süslüyor. Bununla birlikte bodrum katında yer alan, şiddet ve savaş temalarını yansıtan üzücü heykeller de görülmeye değer güzellikte.

Tebriz Kandovan köyü

Genellikle Türkiye’deki Kapadokya ile kıyaslanan Kandovan köyü, bir uçurumun kenarındaki volkanik kayaya oyulmuş büyüleyici bir ev koleksiyonuna sahip. Tabanda daha modern kırsal konutlarla genişleyen yerleşimde hala birkaç yüz köylü yaşıyor. Tebriz’den arabayla Kandovan’a ulaşmak yaklaşık bir saat sürüyor. Özellikle kar yağışı olduğu zamanlar kaya evleri büyüleyici manzaralar sunuyor.

Tebriz Kandovan köyü
Tebriz Kandovan köyü

Dağın göbeğinde arı kovanına benzeyen köy evlerinin eşsiz mimarisi, dünyanın her yerinden binlerce turisti köye çekiyor. Dünyada sadece üç kayalık köy var ve Kandovan da onlardan biri, diğer iki köy ise Kapadokya ve Dakota’da yer alıyor. Tarihi Kandovan köyünün mimarisi ve dokusu onu ulusal anıtlar listesine soktu.

Tebriz St. Stephanos Manastırı

Tebriz ve İran Azerbaycan’ın büyük bir Ermeni Hristiyan cemaati var ve bunun sonucu olarak bölgede çeşitli tarihi kiliseler göreceksiniz. Tebriz’in merkezinde yer alan 12. yüzyılda inşa edilen Aziz Mary Kilisesi, şehirde en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

Tebriz’den arabayla yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktaki Jolfa kasabasında yer alan St Stephanos Manastırı, 9. yüzyılda inşa edilen kutsal bir alan ve büyük bir vadinin alçak arazilerinde tek başına muhteşem bir manzara sunuyor. Birkaç kez yeniden inşa edilen manastır günümüzde çok iyi durumda ve yalıtılmış konumu ile tarih sevenleri kendine çekiyor.

Bostan Abad Sıcak Su Kompleksi

Yaklaşık yarım asır önce Bostan Abad Hamamı, tuğla ve taş kubbeleriyle inşa edildi. Bu sıcak su kaynağı, yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. İlkbaharda suyun sıcaklığı 40 ile 50 derece arasında değişiyor ve suyun terapik özellikleri; akne, artrit, kas yanığı, depresyon, baş ağrısı ve uyku bozuklukları gibi bazı rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılıyor.

Tebriz Gurigöl Gölü

Bu büyüleyici göl, Tebriz’den 30 kilometre uzaklıklataki Amnab köyü yakınında yer alıyor. Gölün kaynağı kar ve yağmur sularının bir dizi yeraltı kaynağını eritmesinden sağlanıyor. Gurigöl Gölü, uluslararası bir sulak alan olarak korunuyor ayrıca çok sayıda göçmen kuşun varlığı nedeniyle büyük bir öneme sahip.

Tebriz Gurigöl Gölü
Tebriz Gurigöl Gölü

Gurigöl Gölü’nde yüzebilir ve tatlı göl suyundan içebilirsiniz. Çeşitli su kuşlarını yakından göreceğiniz muhteşem bir manzaraya da sahip olan gölde gezinizin en güzel fotoğraflarını çekeceksiniz.

Tebriz Eynalı Türbesi

Eynali Türbesi, Tebriz’in en bilinen tarihi eserlerinden biri ve İlhanililer döneminde inşa edilmiş. Türbe, Sorkhab Sıradağları’nın üstünde eşsiz bir konumda yer alıyor. Dağ zirvesine erişim ise güzel bir yoldan sağlanıyor. Eynali Türbesi aslında devam eden projelerden biri ve Eynali doğa parkının bir parçası.

Tebriz’deki bu doğa parkı projesi tamamlandıktan sonra ülkenin en uzun telekomünikasyon kulesine sahip olacak. Dağın göbeğinde bulunan Şahriar Heykeli de size başka bir muhteşem manzara sunacak. Bu çarpıcı anıtı görmek için pek çok insan Tebriz şehrini ziyaret ediyor.

Tebriz Kalesi

Tebriz kalesinin tarihi İlkhanate hanedanı altında bir türbe olarak inşa edildiği 14. yüzyıla kadar uzanıyor. 19. yüzyılda Rus-Pers savaşları sırasında askeri bir bileşke olarak inşa edilen kale, uzun ve karmaşık bir tarihe sahip.

Tebriz Kalesi
Tebriz Kalesi

Tebriz Kalesi, 1911’de Rus bombardımanından zarar gördü ve ancak son on yılda bazı yenileme çalışmaları yapıldı. Heybetli taş yapı, Tebriz’in en ünlü yerlerinden biri ve merkezi İmam Humeyni Caddesi üzerinde yer alıyor.

Tebriz Belediyesi Sarayı ve Saat Kulesi

Tebriz Belediyesi Sarayı, eski bir mezarlık alanına Rıza Şah Pahlavi komutasındaki Alman mühendisleri tarafından inşa edilen Tebriz’deki en güzel ve muhteşem binalardan biri. Bu gösterişli saray, Tebriz şehrinin merkezi bir noktasında yer alıyor.

Tebriz Belediye Sarayı, Tebriz halkının her 15 dakikada bir alarmını duyabildiği 30 metre yüksekliğinde etkileyici bir saate de sahip. Sarayın dış kısmı taştan oyulmuştur ve tasarımı uçan kartallara benzer. Bu etkileyici sarayın harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Tebriz Uçak Bileti Alarak Maragheh Gözlemevi’ni Görün

Teleskobun icadından önce Maragheh Gözlemevi, dünyadaki en büyük gözlemeviydi. Bugün burada görebileceğiniz Rasathane Anıtı, 1278 yılında Moğol Cengiz Han’ın torunu Hulagu Han’ın emri ile yapılmıştır. 1950’lerde Dr. Parviz Varjavand yönetiminde yapılan kazılar, tarihi sitelerin geri kalanını da ortaya çıkardı. Günümüzde restore edilmiş olan dünyanın en büyük antik gözlemevlerinden birini Tebriz gezinizde ziyaret edebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Tebriz uçak bileti alarak büyüleyici tarihi manzaraları ve doğa güzellikleri ile ünlü bu çarpıcı şehri keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın