İsrail Uçak Bileti ile Tarihte Bir Yolculuğa Çıkın

0
551
İsrail Uçak Bileti ile Tarihi Bir Yolculuğa Çıkın
İsrail Uçak Bileti ile Tarihi Bir Yolculuğa Çıkın

İsrail uçak bileti alarak unutulmaz bir yolculuk yapacağınız, dünyanın en ünlü tarihi mekanlarından bazılarına ev sahipliği yapan İsrail ve Filistin toprakları, genellikle bir hac yeri olarak ziyaret ediliyor. Bu topraklarda Yahudilerin, Müslümanların ve Hristiyanların inançlarının ana olaylarından bazılarının gerçekleştiği söyleniyor. İsrail’de tarihi kiliseler, sinagoglar ve camilerde dini bir gezi yapmayı istemeyen turistler için de yapılacak çok şey var. Gezinizde göreceğiniz Ölü Deniz, tuhaf bir doğa harikası olarak sizi şaşırtacaktır.

Celile bölgesi, doğal güzellikler arasında doğada yürüyüş yapmak için; Negev Çölü ise etkileyici kayalık manzaralar ve çöl maceraları arayanlar için ideal. Bu ilginç ülkede o kadar çok görülecek yer var ki sıkılmadan haftalarca gezebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla İsrail uçak bileti alabilir ve her yıl yüz binlerce insanın ziyaret ettiği tarihi mekanları yakından görebilirsiniz.

İsrail’de Gezilecek Yerler

Kudüs (Jerusalem)

Uzun tarihiyle sizi etkileyecek bir yer olan Kudüs, eski kentinin karamel renkli sokakları üzerinde parlayan Kaya Kubbesi’nin altın kaskıyla dünyanın en tanınmış iskeletlerinden birine sahip. Bu antik kent, tek tanrılı inançların tümü için derin bir dini öneme sahip ve kentin eski bölgesindeki labirent geçitler, dini yapılar ve akıllara durgunluk veren bir tarihi zenginlikle dolu.

Kudüs (Jerusalem)
Kudüs (Jerusalem)

Eski şehri saran surlar boyunca yürüyüşe çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Şehrin muhteşem müzelerini keşfedebilir ve kralların, haçlıların ve fatihlerin tümünün savaştığı solgun alanlarla yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kudüs, son derece büyüleyici ve kafa karıştırıcı bir yer olarak sizi çok etkileyecektir.

İsrail Ölü Deniz

Yeryüzündeki en düşük nokta ve dünyanın en tuhaf doğal harikalarından biri olan Ölü Deniz, hiç kimsenin dibe batmayacağı mineral bakımından zengin ve aşırı tuzlu bir deniz. Büyük Rift Vadisi’nin uçurumları tarafından tıkanmış bu tuhaf su kütlesi, yüzyıllardır turistleri etkiliyor.

İsrail Ölü Deniz
İsrail Ölü Deniz

İsrail uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Ölü Deniz’de güzel bir deniz keyfi yaşayabilir ve batıp batmadığınızı kendiniz kontrol edebilirsiniz. Tekne gezileri de Ölü Deniz’in en güzel manzaralarını görmek için katılabileceğiniz popüler etkinlikler arasında.

İsrail Bethlehem Bölgesi

Büyük bir Hristiyan hac merkezi olan Bethlehem, Hz. İsa’nın doğduğu söylenen yer üzerine inşa edilmiş olan Doğuş Kilisesi’ne ev sahipliği yapmasından dolayı çok popüler.

İsrail Bethlehem Bölgesi
İsrail Bethlehem Bölgesi

Tarihsel öneme sahip görkemli kilise kompleksi ve hareketli pazar, burada en çok ziyaret edilen yerler arasında. Her ne kadar birçok turist buraya Kudüs’ten bir günlük gezi olarak gelse de kasaba, kendinizi çevreleyen kırsal alanlara geziler yapmak gibi mükemmel fırsatlara sahip.

Tel Aviv

Muhteşem plajları, mimarisi ve tarihi mekanları ile Tel Aviv, birçok turistin zamanını en çok harcamayı tercih ettiği şehir ve İsrail’in çok yönlü bir ifadesi. Şehir merkezindeki Camel Pazarı’nda pazarlık becerilerinizi geliştirin, gece hayatı mekanlarında eğlenin ve Old Jaffa semtindeki tarihi geçitlerini keşfedin.

Tel Aviv
Tel Aviv

Miraflores Mahallesi, Tel Aviv’de alışveriş yapmak için en güzel bölge, ayrıca burası en popüler bar ve restoranları denemek için de ideal bir yer. Beyt Hatfutsot Yahudi Tarih Müzesi ve Yarkon Parkı’nın yanı sıra Tel Aviv gezinizde şehrin tarihi cami ve sinagoglarının süslü mimarilerini de inceleyebilirsiniz.

İsrail Eilat Şehri

Eilat’ta bulunan Kızıldeniz kıyı şeridi, şnorkelle yüzme ve dalış için dünyanın en iyi yerlerinden biri. Mercan kayalığı alanlarını ve balık sürülerini burada yapacağınız dalışlarla yakından görebilirsiniz. Kuru kalmak isteyenler için ise Sualtı Gözlemevi veya Eilat’ın el değmemiş plajlarından birinde bulabileceğiniz granit tepelerin zirveleri, harika manzaralar görmek için ideal.

İsrail Eilat Şehri
İsrail Eilat Şehri

Denizin tadını çıkardıktan sonra Timna Vadisi, Yotvata Hai-Bar Doğa Koruma Alanı ve Akabe Arkeoloji Müzesi’ne giderek tarihte bir yolculuğa da çıkabilirsiniz.

Nasıra Kasabası

Hz. İsa’nın İncil’deki hikayesinde geçen bir yer olan Nasıra kasabası, ülkenin başlıca hac destinasyonlarından biri. Buradaki kutsal yerler, dünyada Hristiyan inancında olanlar için en önemli alanlar olarak kabul edilir. Vahiy gelen ve Hz. İsa’nın büyüdüğü yer de burasıdır. Bundan dolayı kent merkezi bu tarihi olayları kutlayan önemli kiliselere ev sahipliği yapıyor. Duyuru Bazilikası’nı mutlaka görmenizi öneririz, ayrıca eski kent sokaklarında unutulmaz bir gezi yapabilir ve hareketli pazar alanını keşfe çıkabilirsiniz.

İsrail Negev Çölü

Negev Çölü, İsrail’in kara alanlarından yarısından fazlasını kapsayarak göz alabildiğince uzanıyor. Farklı kırmızı tonlarından pembeye kadar değişik tonlar sunan büyülü gün doğumu veya gün batımı manzarası için turistler buraya akın ediyorlar. Çölde bir ATV turuna katılın, Negev Deve Çiftliği’nde deve safarilerinde eğlenin ya da Jeoloji meraklıların çok sevdiği Timna Park’nın kum taşı sütunlarını yakından görün.

İsrail Negev Çölü
İsrail Negev Çölü

Macera severler Ramon Krateri çevresinde ve Ein Avdat Vadisi boyunca yürümekten heyecan duyacaklardır. Krateri geçip Ramon’un dişine kadar yürüyüş yapmak istiyorsanız, kavurucu sıcağa karşı hazırlıklı olmanızı öneririz.

İsrail Yafa Şehri

Bal renginde bir taştan oluşan kartpostal güzelliğindeki binaları ile ünlü Jaffa, tarihi bir liman olarak görkemli bir geçmişe sahip. Keyifle dolaşmak için ideal olan mükemmel bir bit pazarına ev sahipliği yapan Jaffa, bitişiğindeki modern Tel Aviv Tiyatrosu’nda sizi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

İsrail Yafa Şehri
İsrail Yafa Şehri

Bir zamanlar eski Akdeniz imparatorluklarının büyük gemilerinin demirlediği Jaffa Limanı, günümüzde kafelerle dolu ve tembel öğleden sonraları gezmek için tam bir cennet.

İsrail Hayfa Şehri

Kudüs, İsrail’deki tüm tarihi yerleri temsil eder, Tel Aviv ise modern mimariler, yemek olanakları ve kafe kültürü ile ilgilidir. Hayfa şehri ise doğal güzellikleriyle turistleri kendine çekiyor. Bu güzel kuzey kentinin en önemli özelliği, bir dizi tertemiz yeşil terasta, denize bakan yamaçlarda kurulmuş Bahai Bahçeleri’dir. Hayfa’nın birçok turist için büyük cazibesi, kuzeyi keşfetmek için mükemmel bir üs olmasından kaynaklanıyor.

İsrail Hayfa Şehri
İsrail Hayfa Şehri

Akko, Carmel Dağı ve Caesarea gibi büyüleyici yerler Hayfa’nın hemen yanı başında yer alıyor. Nazareth ve Megiddo Dağı gibi yerleri bile buradan bir günlük geziyle kolayca görebilirsiniz. Ülkenin en rahat şehirlerinden biri olan Hayfa, İsrail seyahatlerinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

İsrail Timna Parkı

En güzel, çiğ ve engebeli çöl manzarasına sahip olan Eilat şehrindeki Timna Parkı, Negev Çölü’nün en güzel köşelerinden biri. Buradaki manzaralar, turistleri büyüleyen ve kumların engin izleri arasına yerleştirilmiş yüksek ve gerçeküstü şekilli kayalarla iç içe geçmiş bir manzaraya sahip.

İsrail Timna Parkı
İsrail Timna Parkı

Timna’nın antik Mısırlılara kadar uzanan bakır madenciliği tarihi de keşfedilmeye değer. Alan, çöl maceracılarının arayabileceği eski maden milleri ve kaya yazıtlarıyla dolu.

İsrail Celile Denizi

Turistik merkezlerle dolu olan ve Celile Denizi’nin etrafını saran kıyı şeridi, muhteşem kırsal manzaralar ve tarihi kalıntılarla dolu harika bir gezi alanı. İster Hz. İsa’nın vaazlarının çoğunu verdiği Tabgha kiliselerini ziyaret edin, ister ise sadece Tiberias yakınlarındaki sıcak sulara dalmak ve biraz yürüyüş yapmak isteyin, bu güzel bölge size pek çok olanak sunuyor.

İsrail Celile Denizi
İsrail Celile Denizi

Celile Denizi’nde yüzmek veya güzel manzaralar eşliğinde bir yamaç yürüyüşü yapmak buradaki en popüler aktiviteler arasında.

Tiberias

Taberiye Gölü’nün batı tarafında, Yahudiliğin dört kutsal kentinden biri olan, aynı zamanda da İsrailliler ve turistler için popüler bir tatil yeri olan Tiberias bulunuyor. Burada kaplıcaların ve eski bir sinagogun bulunduğu Korazim Milli Parkı’nın ve her akşam Tiberias gezinti yolunda gerçekleşen ışık gösterisinin tadını çıkarabilirsiniz.

Tiberias ayrıca turistlerin eyaletin en büyük gölünde kayıkla gezmesine, balık tutmasına, kano ve rüzgar sörfü yapmasına da izin veren Celile Denizi olarak da bilinen Taberiye Gölü’nün ana temas noktası.

Masada

Masada’nın Ölü Deniz bölgesinin engebeli manzarasına bakan dağ kalesi, inanılmaz manzaralara ve büyüleyici bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Burası Kral Herod’un bir zamanlar güçlü sarayının durduğu ve Zealotların Roma Lejyonlarına karşı son savaşlarını verdiği yerdi.

Masada
Masada

Yürüyüşe çıkmak istiyorsanız dolambaçlı Yılan Yolu, mükemmel panoramalar ile tepeye ulaşmanın en güzel yolunu size sunuyor. Yürümek istemiyorsanız teleferiğe de binebilir ve yorulmadan bu benzersiz manzarayı izleyebilirsiniz.

İsrail Mar Saba Manastırı

İsrail uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Mar Saba Manastırı, Bizans dönemine ait mimari bir mucizedir. Bu çarpıcı manastır, kayadan sanki organik olarak filizlenmiş gibi görünüyor.

İsrail Mar Saba Manastırı
İsrail Mar Saba Manastırı

Her ne kadar kadın turistlerin manastıra girmelerine izin verilmese de metalik kubbelerin güneşte parlamasıyla oluşan büyüleyici manzara dışarıdan bakmak için bile çok güzel. Beytüllahim ya da Kudüs’ten kolay bir günlük gezi ile Mar Saba Manastırı gelebilir ve kutsal toprakların en güzel tarihi yerlerinden birini yakından görebilirsiniz.

Akko

Bir zamanlar haçlılar tarafından sarılmış olan Akko şehri, günümüzde renkli, sallanan balıkçı tekneleriyle dolu şirin limanı ile turistleri çekiyor. Baharatlar ve ilginç zanaat ürünleri ile dolu canlı bir pazar ve güzel liman buradaki en sevilen yerler. Surlar, eski kervansaraylar ve kaleler, bu küçük kasaba bir zamanlar imparatorluğun merkezi iken inşa edilmişti. Akko, İsrail’de keşfedilecek en keyifli şehirlerden biri ve pek çok yeri gizli tünellerle dolu. Akko, tarihi mekanlarda modern yaşamla tarihin harika bir karışımı size bekliyor.

Beit Shean

Kalıntılarla dolu bir ülkede, Beit Shean mükemmel olarak korunmuş kalmasından dolayı kalabalıktan sıyrılıyor. Burada sütunlu caddeler, iyi restore edilmiş antik bir tiyatro ve geniş hamam kalıntıları ile bir Roma ve Bizans kentinde yaşamak hakkında gerçek bir his elde edebilirsiniz.

Beit Shean
Beit Shean

Bir zamanların hareketli sokaklarında dolaşın, etkileyici tarihi kalıntıları keşfedin ve Roma kentinin kültürel yaşamının merkezi olan tiyatroda oturun. Beit Shean, tarih seven herkesin görmesi gereken antik dünyanın muhteşem bir dilimini sunuyor.

Aşdod

Turistler ve yerliler tarafından sevilen hareketli bir sahil kasabası olan Ashdod; çeşitli kaplıcalar, mağazalar ve parkların bulunduğu modern bir yer. Metzuda Plajı’ndaki Aşdod Kalesi’ni ve Ashdod Yam Parkı’nı mutlaka görmenizi öneririz. Bu gezinizde isterseniz güzel Gil Plajı’nın serin sularında da keyifle yüzebilirsiniz.

Yaratıcı bir dokunuş sunan Ashdod şehri, her gece rengarenk ışıklarla aydınlatılan ve çok ilginç bir heykel olan Güneşin Gözü’ne de ev sahipliği yapıyor.

Nimrod Kalesi Ulusal Parkı

İsrail uçak bileti alarak gezeceğiniz Nimrod Kalesi Ulusal Parkı, Müslüman yöneticilerin tarihini ve Hristiyan haçlılarla çatışmasını anlatan bir Orta Çağ Müslüman kalesinin kalıntılarına sahip. Bu kale aynı zamanda İsrail’in en büyük kalesi ve 13. yüzyıldan beri korunuyor.

Kale surlarında keyifle gezin ve koridorların labirentinde gözetleme kulelerini birbirine bağlayan tarihi mervidenlerden yürüyün. Kale surlarında inanılmaz manzaralarla karşılaşacak ve harika fotoğraflar çekeceksiniz.

İsrail Uçak Bileti ile Gethsemene Bahçesi’ni Gezin

Kudüs yakınlarındaki Zeytin Dağı’nın eteğinde, Hz. İsa’nın öğrencileriyle dua ettiği ve cennete yükseldiği yer olarak bilinen Gethsemane Bahçesi yer alıyor.

İsrail Uçak Bileti ile Gethsemene Bahçesi'ni Gezin
İsrail Uçak Bileti ile Gethsemene Bahçesi’ni Gezin

İster bir hac ziyaretinde olun, isterse sadece zeytin ağaçlarının güzel manzaraları arasında bir gezinti olsun Gethsemene Bahçesi, İsrail’de görülmesi gereken noktalardan biri. Kalabalıklarla karşılaşmamak ve zeytin ağaçlarını yumuşak ışık altında görmek için Gethsemene Bahçesi’ne sabah erken saatlerde gelmenizi öneririz.

Aerobilet mobil uygulamalarından veya web sitesi üzerinden kolayca İsrail uçak bileti alabilir ve tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın