Tel Aviv Uçak Bileti ile İsrail’i Keşfe Çıkın

0
604
Tel Aviv Uçak Bileti ile İsrail'i Keşfe Çıkın
Tel Aviv Uçak Bileti ile İsrail'i Keşfe Çıkın

Tel Aviv uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bu ilginç şehir ile Kudüs arasında 80 kilometreden daha az mesafe var ama Tel Aviv, Kutsal Şehir’in tarihi öneminden yoksundur. Dini yapılar ve antik kalıntılar yerine, Tel Aviv dünya standartlarında plajlara ve eğlenceli bir gece hayatına ev sahipliği yapıyor.

Tel Aviv’deki gelenek, sessizlik ve huzurdan çok cuma gecesi eğlencelerinden oluşuyor. Şehir, eğlenceli gece kulüplerinin yanında yerel mutfağı ve uluslararası mutfak zenginlikleriyle de sizi etkileyecektir.

Tel Aviv’in sanata ve kültüre olan sevgisi, burada fantastik müzelerin olduğu anlamına da geliyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlara alacağınız Tel Aviv uçak bileti ile şehrin güzel müzelerini gezdikten sonra, bu modern Akdeniz metropolünün ritmine kendiniz kaptırın. Günlerinizi kumsallarda uzanmaya ya da Jaffa sokaklarında gezmeye ayırın ve gece olduğunda gece kulüplerinde müziğin cazibesinin ve durmayan kokteyl akışının tadını çıkarın.

Bu gezinizde sadece Tel Aviv’i görmemeli, İsrail’i tam anlamıyla tecrübe etmelisiniz.

Tel Aviv’e Gitmek İçin En İyi Zamanlar

Tel Aviv’i ziyaret etmek için en iyi zamanlar mart, nisan veya eylül, kasım ayları arasıdır. İlkbahar ve sonbahar, bu şehrin en yoğun turizm dönemlerini oluşturuyor. Bu mevsimlerde hem daha az sıcak hem de iyi otel fiyatları bulacaksınız.

Yoğun sıcaklığa rağmen turistler yaz ayları boyunca da Tel Aviv’e gidiyor, plajların tadını çıkarıyor ve bronzlaşarak evlerine dönüyorlar ama mayıs ve ağustos ayları arasında şehirde çok yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Kış ayları ise kuzey ülkelerinden (özellikle Avrupa’dan) turistlerin gelmesiyle yine oldukça yoğun geçiyor.

Tel Aviv’de Ne Yenir?

Tel Aviv’in bir göçmenler şehri olması, şehrin çeşitlilik bakımından zengin bir mutfağa sahip olmasına yol açtı. Akdeniz spesiyalitelerinden suşiye kadar her şeyi sunan restoranların yanında hareketli yol üstü kafeleri de Tel Aviv’de sizi bekliyor.

Tel Aviv uçak bileti ile başlayacağınız gezinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında humus masabacha (nohut, pul biber ve tahinli humus), kanafeh (şurupla batırılmış peynirin Filistinli tatlı böreği) ve sabich (patlıcan sandviç) bulunuyor.

Eklektik bir Akdeniz menüsü için lezzetli yemeklerinin yanında eğlenceli ambiyansı ile de çok sevilen Night Kitchen’a gidebilirsiniz. Pazar ve perşembe günleri bu restoran, menüdeki her şeyin %50 indirimli olduğu özel bir saat de sunuyor.

Tel Aviv'de Ne Yenir?
Tel Aviv’de Ne Yenir?

Deniz mahsulleri odaklı yemekler arıyorsanız, Shila-Sharon Cohen’s Kitchen&Bar’ı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Orta Doğu yemekleri için ise popüler Santa Katarina restoranı sürekli değişen menüsü ve sinagogun karşısındaki samimi avlu ortamı için mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Yahudiler için helal yemek seçeneklerini Tel Aviv’de bulmak, İsrail’deki diğer şehirlere oranla biraz daha zordur, ancak bu tarz yemekler denemek istiyorsanız yine de birçok popüler seçenek var. Falafel Hakosem; humus, falafel, shawarma ve sabich sayesinde hem yerlilerden hem de turistlerden övgüler alıyor. Humus yemeklerinde uzmanlaşmış Humus Evi ve Abu Hassan ise diğer popüler seçenekler arasında.

Tel Aviv’deki çok çeşitli kafelerin tadını çıkarmak için ise Neve Tzedek semtine gidebilirsiniz.

Tel Aviv’de Gezilecek Yerler

Tayelet

Tel Aviv uçak bileti alarak şehri gezerken yürümenin ve bisiklet sürmenin burada neden en çok tercih edilen ulaşım şekli olduğunu hemen anlayacaksınız. 5 kilometre uzunluğundaki sahil kenarında bulunan tahta kaldırımda gezinmek, taksi veya otobüsle göremeyeceğiniz benzersiz manzaralar sunuyor. Kıyı şeridini mümkün olduğunca görebilmek için burada bir bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Tel Aviv’in Tayelet bölgesi yürüyüş yolları, eski Tel Aviv Limanı ve Puset Denizi’nin muhteşem manzarası ile süslüdür.

Tayelet
Tayelet

Tayelet, Tel Aviv’in önemli otel bölgelerinin yanı sıra çok sayıda restoran ve gece hayatı mekanına da kolay erişim imkanı sunar. Gezintinin diğer tarafındaki Gordon Plajı gibi kalabalık turistik noktalar dahil olmak üzere burada birbirinden güzel plajlar bulacaksınız.

Tayelet, Tel Aviv’de rahatlamak ve güneşin tadını çıkarmak için en iyi yerlerinden birisidir. Buradaki ahşap kaldırımı çevreleyen kafeler ve restoranlar hem yerel halk hem de turistler arasında çok popülerdir.

Tayelet’e Jaffa ile Eski Tel Aviv Limanı arasındaki herhangi bir yerden kolayca erişebilirsiniz.

Neve Tzedek Mahallesi

Tel Aviv şehir merkezi ile Jaffa’nın tam ortasında, Tel Aviv’in orijinal yerleşim yerlerinden birisi olan Neve Tzedek bulunuyor. Güzel bir şekilde restore edilmiş evlerden, butik mağazalardan, kaliteli kafelerden ve popüler sanat galerilerinden oluşan bu mahalle, inkar edilemez bir şekilde kentin en güzel bölgelerinden birisi.

Neve Tzedek Mahallesi
Neve Tzedek Mahallesi

Çoğu ziyaretçi Neve Tzedek’i Tel Aviv’in SoHo’su olarak tanımlıyor. Bu popüler mahalle, Rokach Evi Müzesi ve Batsheva Dance Company’nin sahne aldığı Suzanne Dellal Merkezi de dahil olmak üzere kentin önde gelen sanat mekanlarına da ev sahipliği yapıyor.

Mahalleyi gezerken Neve Tzedek’in duvarlarının çoğunu süsleyen eşsiz duvar resimlerine de göz atmayı ihmal etmeyin. Bu canlı bölgeye şehrin her yerinden bisiklet veya taksi ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Yafa Şehri

Tel Aviv’in hemen güneyinde yer alan bu antik şehrin kökleri İncil’e kadar uzanıyor. Yafa’nın güzel şehir duvarlarını ve sarma koridorlarını inşa eden Nuh’un oğlu Japhet için seçilen yer olduğu söylenir. Bir zamanlar bu büyük liman, Roma ve Osmanlı medeniyetlerine de ev sahipliği yapmıştı.

Yafa’da yürürken kendinizi tarihte bir yolculuk yapıyor gibi hissedeceksiniz. Yafa’nın güzel manzarası ve taş binaları burayı gezerken göreceğiniz güzelliklerden sadece bazıları. Bu eski taş binaların iç mekanları sanat galerilerine ve kafelere dönüştürülmüştür.

Yafa Şehri
Yafa Şehri

Tel Aviv uçak bileti ile keşfe çıkacağınız şehrin dar geçitleri, kuyumculara ve meyve satıcılarına ev sahipliği yaparken, sokaklar bit pazarı antikalarından bölgesel yemekler bulacağınız restoranlara kadar pek çok mekanla dolu.

Yafa, Tel Aviv şehir merkezinin yaklaşık 3 kilometre güneyinde yer alıyor.

Eski Tel Aviv Limanı

1930’lardan 1960’lara kadar eski Tel Aviv Limanı, İsrail’in denize açılan ana kapısı oldu. Gündüz ve gece, gemiler bu limana Akdeniz’in her yerinden mallar getirdi. Liman 1960’larda kapandığında, büyük canlandırma çabaları bu alanı Tel Aviv’in en heyecan verici eğlence bölgelerinden birisi haline getirdi.

Günümüzde ahşap rıhtımlar; rahat kafeler, modaya uygun mağazalar, kaliteli restoranlar ve sahil barlarıyla süslü.

Eski Tel Aviv Limanı
Eski Tel Aviv Limanı

Eski Tel Aviv Limanı, kent kültürünü görmek için ideal bir yerdir. Limanda bulunan yol üstü kafelerinde bir kahvenin veya içkinin tadını çıkarabilir, ayrıca Akdeniz manzarasının muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Yarkon Nehri’nin ağzındaki koyda yer alan eski Tel Aviv Limanı’na Tel Aviv merkezinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Tel Aviv Sahilleri

Tel Aviv uçak bileti ile gezeceğiniz şehir, hepsi tertemiz sulara ve pek çok olanağa sahip 16 adet plaja sahip.

Tel Aviv’in plajları çok çeşitlidir. Örneğin Nordau Sokak Plajı, erkekler ve kadınlar için ayrı ziyaret günleri sunarak muhafazakar Ortodoks Yahudilere hitap ederken, Atzmaut Plajı ise özellikle Tel Aviv’in canlı eşcinsel topluluğuna hitap ediyor.

Tel Aviv Sahilleri
Tel Aviv Sahilleri

Tel Aviv Yat Limanı’nın bitişiğindeki bölgede bulunan Gordon-Frishman Plajı, voleybol oynamak, sörf yapmak, kanoyla gezmek veya dalışlar yapmak için idealdir.

Şehrin plajları, Tel Aviv’in batı kıyısı boyunca 14 kilometre boyunca uzanıyor ve bunlara ulaşmanın çeşitli yolları var. 4 numaralı otobüs en iyi seçenektir, çünkü kuzeyden güneye gidiyor ve seçtiğiniz herhangi bir durak kıyıdan sadece bir blok ötede bulunuyor.

Tel Aviv Sokakları

Tel Aviv’in güneşle yanan plajları ve hareketli gece hayatının yanında sokaklarında da pek çok önemli turistik merkez bulacaksınız. Jaffa’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşarak birkaç saat geçirmenizi öneririz.

Burada göreceğiniz Beyaz Şehir’in kremsi duvarları, 2. Dünya Savaş döneminde Almanya’dan kaçan Yahudi mimarlar tarafından yapılmıştır.

Tel Aviv Sokakları
Tel Aviv Sokakları

Tel Aviv Sanat Müzesi

Tel Aviv Sanat Müzesi, 16. yüzyıldan günümüze kadar eserler sergileyen, İsrail’in önde gelen sanat kurumlarından birisidir. Çizimler, resimler, heykeller ve fotoğraflarla dolu bu müze, hem yerel hem de uluslararası sanatçıların eserlerini sergiliyor.

Tel Aviv uçak bileti alarak gezeceğiniz müze, 1932 yılından bu yana sanat meraklılarını ağırlıyor. Birçok ziyaretçi için binanın çarpıcı mimarisi, müzenin sanat eserlerini gölgede bırakır. Bir sanat veya mimari meraklısı iseniz Tel Aviv Sanat Müzesi’ni mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak listenize alabilirsiniz.

Tel Aviv Sanat Müzesi, Mahane Rabin (HaKirya) semtinde, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Müzeyi pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri sabah 10’dan akşam 18’e kadar ziyaret edebilirsiniz.

Nahalat Binyamin Pazarı

Her salı ve cuma günü, Tel Aviv’in merkezindeki Nahalat Binyamin Pazarı; cam eşyalar, mücevherler ve yerel el sanatlarına kadar pek çok ürünü sergileyen 200’den fazla açık hava tezgahı tarafından ele geçiriliyor.

Tarihi pazar, İsrail’deki en büyük el sanatları pazarıdır. Sabah 10’dan akşam 17’ye kadar bu popüler alışveriş bölgesi, mükemmel bir hatıra arayan turistlerle ve yerel halka dolup taşıyor.

Nahalat Binyamin Market
Nahalat Binyamin Pazarı

Nahalat Binyamin Pazarı, bir hatıra almak veya sadece insanları izlemek için mükemmel bir yerdir. Buradaki tek sıkıntı pazarın bazen çok fazla kalabalık olması ve bu kalabalığın alışverişi zorlaştırmasıdır.

Palmach Müzesi

İsrail’in askeri tarihi ile ilgileniyorsanız, Palmach Müzesi’ne mutlaka uğramalısınız. İsrail Müzesi’ne sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu kompakt tesis, ziyaretçilere Hagana paramiliter organizasyonunun seçkin bir parçası olan Palmach’ın kökenleri arasında dolaşıyor.

Hagana, 1920 yılında Yahudi cemaati ve Siyonist Hareket tarafından kurulmuştur. Palmach (Hagana’nın grev gücü), 1941’de bölgenin Nazi istilasından korunmasına yardımcı olmak için kuruldu. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Palmach, binlerce mültecinin ve soykırım mağdurunun ülkeye getirilmesine yardımcı oldu.

Tel Aviv uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz bu müzenin rehberli turu sizi Palmach tarihinin sahnelerini betimleyen üç boyutlu sergiler arasında gezdiriyor. Yaklaşık 90 dakika süren turdan sonra kuruluşun eski üyeleriyle görüşme olanağınız de bulunuyor.

Burası İsrail gezisine başlamak için mükemmel bir yerdir ve her yaştan gezginlere hitap eder. Palmach Müzesi, şehrin kuzey kesiminde yer alıyor. 24 ve 271 numaralı otobüslerle buraya kolayca ulaşılabilirsiniz.

Tel Aviv Uçak Bileti Alarak Diaspora Müzesi’ni Gezin

Bu sadece bir müze değil çünkü 2005’de Knesset (İsrail parlamentosu), Diaspora Müzesi’ni İsrail’deki ve dünyadaki Yahudi topluluklarının merkezi ilan eden bir yasa çıkardı.

Bu güzel tesis, Yahudi halkının tarihini izler, ayrıca dünyadaki inançların ve kültürlerin gelişimini kayıt altına alır.

Gezeceğiniz sergiler; sanat eserleri, tarihi belgeler, dioramalar ve duvar resimleri içeriyor. Genç Yahudiler müzede kendi kökenlerini izlemeyi çok sever, Yahudi olmayan ziyaretçiler ise sergileri eğitici ve ilgi çekici buluyorlar.

Diaspora Müzesi, Tel Aviv Üniversitesi kampüsünde, şehir merkezinin yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alıyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Tel Aviv uçak bileti alabilir ve İsrail’in başkentinin güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın