Fukuoka Uçak Bileti Alarak Japonya Kültürünü Öğrenin

0
332
Fukuoka Uçak Bileti Alarak Japonya Kültürünü Öğrenin
Fukuoka Uçak Bileti Alarak Japonya Kültürünü Öğrenin

Fukuoka uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz Japonya’nın bu eşsiz şehri, benzersiz yemek olanakları ve hareketli alışveriş merkezlerinden dolayı çok seviliyor. Fukuoka’da pek çok benzersiz tapınak, geleneksel festivaller, tarihi kaleler, büyüleyici plajlar, gezilebilecek güzel adalar ve canlı bir gece hayatı var.

Fukuoka, 1,5 milyonluk nüfusu ile Japonya’nın en büyük 6. şehri. Çin ve Kore’ye yakın olan konumuyla Fukuoka ve bu iki ülke arasında kültürel bir bağ var. Şehir, Japonya’nın neredeyse tamamen izole olduğu zamanlarda bile komşuları ile iletişim halindeydi. Japonlar, Fukuoka’yı Japonya’nın dünyaya açılan köprüsü olarak görüyorlar. Fukuoka, Japonya ile diğer kültürler arasında bağlar kurma amaçlı kurumlar, müzeler ve kulüplerle dolu çok samimi ve kozmopolit bir şehir.

Fukuoka uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu güzel şehir aynı zamanda Japonya’daki Fukuoka Bölgesi’nin de başkenti ve Kyushu adasındaki en büyük şehir. Fukuoka açık kültüründen dolayı Japonya’yı keşfetmeye başlamak için mükemmel bir başlangıç noktası.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Fukuoka uçak bileti alabilir ve Japonya’nın en güzel şehirlerinden birisine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Fukuoka’da Gezilecek Yerler

Fukuoka Kalesi

Fukuoka uçak bileti ile yakından göreceğiniz Maizuru Şatosu olarak da bilinen Fukuoka Şatosu (Fukuoka-j rul), bir zamanlar ülkenin egemen seçkinleri tarafından tercih edilen, zengin dekore edilmiş 17. yüzyıl tepe evlerine çok güzel bir örnek. Günümüze kalan bu büyük yapı, orijinal kalenin bir zamanlar muazzam kompleksinin sadece küçük bir kısmı olsa da hala çok ilgi çekiyor.

Fukuoka Kalesi
Fukuoka Kalesi

Naka Nehri’ne bakan uzun bir taş temelin üstünde bulunan Fukuoka Kalesi, görülmeye değer güzellikte. Bu ziyarette gezilmesi gereken yerler arasında, geniş kale alanlarındaki orijinal kale kapıları, taretler ve etkileyici kale kuleleri yer alıyor. Bir zamanlar Japonya’da türünün tek örneği olan diplomatları misafir etmek için kullanılan eski bir konukevinin kalıntılarını da burada gezebilirsiniz.

Fukuoka Kalesi’ni gezmek için en iyi zaman, nisan ayının ilk haftasında 1000’den fazla kiraz çiçeğinin sergilenmesiyle ülke genelinden insanları buraya çeken ünlü Fukuoka Kalesi Sakura Festivali dönemidir. Özellikle geceleri Fukuoka Kalesi’ni gezmenizi öneririz çünkü geceleri kale muhteşem aydınlatmalarıyla inanılmaz görünüyor.

Fukuoka Kulesi

Japonya’nın büyük şehirlerinin çoğunda olduğu gibi Fukuoka şehrinde de bölgenin muhteşem manzaralarını sunan ikonik bir kule bulunuyor. 1989 yılında inşa edilen ve Hakata Körfezi’ne bakan Fukuoka Kulesi, 234 metre yüksekliğinde ve ülkenin en yüksek sahil kulesi olarak rekoru elinde tutuyor.

Fukuoka Kulesi
Fukuoka Kulesi

Fukuoka uçak bileti alarak gezebileceğiniz Fukuoka Kulesi’ne yapılacak bir ziyaretin önemli noktası, gün batımında şehrin nefes kesen 360 derecelik manzaralarını sunan Fukuoka Kulesi gözlem güvertesidir. Gözlem güvertesinden muhteşem fotoğraflar çektikten sonra 8.000 aynayla kaplanmış olan kulenin balık akvaryumlarının veya Samanyolu gibi benzersiz aydınlatmalara sahip gösterilerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Fukuoka Sumiyoshi-jinja Tapınağı

Fukuoka şehrindeki en eski yerlerden biri olan Sumiyoshi-jinja Tapınağı, Osaka’daki benzeri gibi, denizcilerin koruyucu tanrılarına adanmıştır. Bu tür türbeleri denizciler denize açılmadan önce dua etmek için ziyaret ediyordu.

Fukuoka Sumiyoshi-jinja Tapınağı’nda özellikle etkileyici olan şey ise 1623’de bugünün klasik tarzında inşa edilen Ana Salon’dur. Bu salonda birçok önemli ulusal hazineyle birlikte, tarihi bir kılıç, bir bakır balta, ayrıca Orta Çağ’lara kadar uzanan eski el yazmaları ve belgeler sergileniyor.

Japon sedirlerinin ve kafur ağaçlarının büyük bir korusu ile çevrili olan tapınaktan Naka Nehri’nin güzel manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bitişikteki Sumiyoshi Parkı’nı keşfetmek için de zaman ayırmanızı öneririz. Ayrıca türbenin geleneksel tiyatro gösterilerinden birini de izleyebilir ya da ekim ayında düzenlenen güreş gösterilerini içeren bir festivale katılabilirsiniz.

Fukuoka Gıda Pazarları

Herhangi bir turistik şehri tecrübe etmenin harika bir yolu, yerel halkın alışveriş yaptığı pazarları keşfetmektir. Fukuoka da bir istisna değil ve şehri gezerken hem yerel halkla tanışabileceğiniz hem de lezzetli yiyecekler alabileceğiniz pek çok pazar bulacaksınız.

Fukuoka Gıda Pazarları
Fukuoka Gıda Pazarları

Fukuoka pazarları arasında en popüleri olan Yanagibashi Pazarı, yerel olarak “Hakata’s Mutfağı” olarak da biliniyor. Pazar pek çok büyük gıda satıcısı ve taze ürün tezgahına sahip. Nagahama Deniz Ürünleri Pazarı da yöresel balıkları almak veya burada bulunan balık restoranlarında Japon lezzetlerini tatmak için mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Nanzoin Tapınağı ve Yatan Buda

Fukuoka’nın sadece 15 kilometre doğusunda, şehrin en çok ziyaret edilen Budist tapınağı olan Nanzoin Tapınağı yer alıyor. Bu güzel tapınak yılda bir milyondan fazla hacı ve ziyaretçiyi kendine çekiyor. Buradaki en çok ilgi çeken şey ise 1995 yılında dikilen ve dünyanın en büyük bronz heykeli olduğu söylenen yatan Buda’nın devasa bronz heykeli.

Nanzoin Tapınağı ve Yatan Buda
Nanzoin Tapınağı ve Yatan Buda

Tapınak ve heykel kadar güzel olan başka bir şey de şirin Sasaguri köyünden gölgeli bir yamaç yolu boyunca tapınağa doğru keyifli bir yürüyüş yapmaktır. Yol boyunca pek çok küçük Buda heykelinin yanı sıra tablo güzelliğindeki akarsuları, köprüleri ve bahçeleri göreceksiniz. Ayrıca görülmeye değer başka bir yer de Kyushu’daki en eski Shingon tapınağı olan Töchö-ji’deki ünlü ahşap Buda heykelidir.

Fukuoka Öhori Parkı (Öhori-köen)

Fukuoka, keşfedilmeye değer birçok halka açık parka sahip. En popüler park ise şehir merkezlerinden sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan, benzersiz manzaralara sahip Öhori Parkı.

Öhori Parkı adını büyük bir insan yapımı gölden alıyor ve bir zamanlar Fukuoka Kalesi’nin hendeği olan 1929’de tasarlanan muhteşem su parkı ile harika bir gezi fırsatı sunuyor. Öhori Parkı’nda öne çıkan yerler arasında gölü çevreleyen yürüyüş parkurları, hoş geleneksel Japon bahçeleri, her baharda açan güzel kiraz çiçekleri ve gölet üzerindeki küçük adaları gezebileceğiniz ilginç köprüler yer alıyor.

Öhori Parkı (Öhori-köen)
Fukuoka Öhori Parkı (Öhori-köen)

Öhori Parkı’nın yürüyüş parkurlarında gezerken pek çok etkileyici pagoda ve pavyonlar göreceksiniz. Ağustos ayında düzenlenen muhteşem havai fişek gösterileri için de burayı ziyaret edebilirsiniz. Öhori Parkı yanındaki Fukuoka Kalesi’nin bir parçası olan Maizuru Parkı da çok sayıda spor tesisine ve bir sanat müzesine ev sahipliği yaptığı için turistlerin ilgisini çekiyor.

Uminonakamichi Deniz Dünyası

Hakata Körfezi kıyısındaki deniz kabuğu şeklinde inşa edilmiş büyük ve modern bir binada yer alan Uminonakamichi Deniz Dünyası, Kyushu’nun zengin deniz yaşamı hakkında da bilgi edinmek için mükemmel bir yol sunuyor.

Uminonakamichi Deniz Dünyası
Uminonakamichi Deniz Dünyası

En büyüğü 20.000’den fazla deniz canlısına ev sahipliği yapan 70 tankerin bulunduğu akvaryum, geniş panoramik su deposunda serbestçe yüzen 100’den fazla köpek balığının yanı sıra çok sayıda yerel sıcak su balığı türüne de sahip.

Göreceğiniz diğer türler arasında deniz aslanları ve eğlenceli deniz samurları gibi çocukların çok sevdiği canlılar bulunuyor. Akvaryum bünyesinde yunus ve deniz aslanı şovu da dahil olmak üzere pek çok eğlenceli etkinliğin düzenlendiği Deniz Tiyatrosu’ndaki gösterileri de izleyebilirsiniz.

Mevsimlik çiçeklerle süslü olan, ayrıca evcil hayvanların gösterileri için ziyaret edilen Uminonakamichi Sahil Parkı’da da harika bir gezinti yapabilirsiniz. Çocuklarınızla seyahat ediyorsanız, çeşitli yöresel hayvanları da görebileceğiniz Fukuoka Belediye Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kyüshü Ulusal Müzesi

2005 yılında açılan Kyushu Ulusal Müzesi, sadece ödüllü mimari tasarımıyla değil aynı zamanda 100 yıldan fazla bir süredir Japonya’nın ulusal müzesi olarak ilgi çekiyor. Geniş bir sanat koleksiyonuna ve adanın zengin tarihiyle ilgili önemli eserlere ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş olan bu modern tesisi bir günde kolayca gezebilirsiniz.

Müzedeki önemli noktalar arasında, çok sayıda arkeolojik kazıda bulunan tarih öncesi eserlerin sergilendiği koleksiyonların yanı sıra, Japonya ile Çin ve Kore arasındaki ticaret bağlantısını anlatan sergiler de yer alıyor. Ayrıca, Japon sanatçı Masanobu Kano’nun 15. yüzyıl sanatını içeren pek çok önemli ulusal eserini, tarihsel olarak önemli birçok belge ve el yazmasını da burada görebilirsiniz.

Kushida-jinja Tapınağı

Japonya’nın en bilinen ve Fukuoka’nın en eski Şinto tapınaklarından biri olan Kushida-jinja Tapınağı, mutlaka gezmeniz gereken çok etkileyici bir yer.

Kushida-jinja Tapınağı
Kushida-jinja Tapınağı

M.Ö. 757’de kurulmuş olan tapınak, Çin burçlarının zarif oymaları ve 1000 yaşından büyük olduğu söylenen Gingko ağacı gibi birçok benzersiz özellik içeriyor. Kushida-jinja Tapınağı, her temmuz ayında Hakata Gion Yamakasa Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Hakata Gion Yamakasa Festivali, kentin çeşitli yerlerine ağır tahta şamandıralar taşıyan ekiplerin yarışlarıyla sağlık ve refah için dualara odaklanan muhteşem bir iki haftalık festival.

Bölgedeki diğer ilgi çekici tapınaklar arasında, 1195 yılında kurulan Japonya’daki en eski Zen tapınağı olan Shöfuku-ji Tapınağı ve M.Ö. 806’da inşa edilmesinin yanı sıra Japonya’daki en büyük ahşap heykele sahip olan Tochoji Tapınağı bulunuyor

Hakata Machiya Halk Müzesi

Fukuoka’nın tarihi bir binasında, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarındaki Meiji döneminden kalma eserleri sergileyen Hakata Machiya Folk Müzesi, ilginç koleksiyonlarıyla görülmesi gereken bir yer.

Yerel el sanatlarından pek çok esere ek olarak bu büyüleyici turistik merkez size Japon kültürü ve geleneği hakkında benzersiz bir fikir sunacak. Sanatkarları işlerini yaparken izleyebilir hatta kaligrafi ve origami gibi eski sanat biçimlerini kendiniz de deneyebilirsiniz.

Halk müzesinde özellikle çocuklar için eğlenceli olan geleneksel Japon kıyafetleri ve maskelerini de giyebilir veya çay servisi gibi çeşitli törenlere katılabilirsiniz. Müze ayrıca Hakata’nın birçok önemli festivaline de ev sahipliği yapıyor.

Dazaifu Tenman-gü Tapınağı

Fukuoka uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz, eğitim tanrısına adanmış Dazaifu Tenman-gü Tapınağı, Fukuoka’nın ünlü tapınaklarından bir diğeri. 3.000 dönümlük alana yayılmış tapınak aynı zamanda kentin en büyük tapınaklarından birisi olarak görülmeye değer.

Dazaifu Tenman-gü Tapınağı
Dazaifu Tenman-gü Tapınağı

Sınavlarda başarılı olmak isteyen öğrenciler için özellikle popüler olan tapınakta, öğrencilerin sık sık küçük ahşap dua tabletleri satın aldıklarını görebilirsiniz. M.Ö. 905’ten kalan ve yüzyıllar boyunca birçok kez değiştirilen Honden yani ana tapınak, en son 1591’de yenilenen tasarımıyla ilgi çekiyor.

Dazaifu Tenman-gü Tapınağı; dikkat çekici bahçeleri, göletleri ve köprüleri ile birlikte 6.000’den fazla erik ağacıyla etkileyici bir manzara oluşturuyor.

Fukuoka Uçak Bileti ile Şehrin Sanat Müzesini Gezin

Fukuoka uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Fukuoka Sanat Müzesi, modern dönem öncesi sanat eserlerinin ve önemli batı sanat eserinin yanı sıra Japon resim ve el sanatlarının geniş bir koleksiyonunu turistlere sunuyor.

Müzede ayrıca tarihi Pers cam eşya koleksiyonu da bulunuyor. Fukuoka Sanat Müzesi’nin en önemli modern eserleri arasında Salvador Dali’nin Port Lligat Madonna’sı, Andy Warhol ve Fujino Kazutomo gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri yer alıyor.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi üzerinden en iyi fiyatlarla Fukuoka uçak bileti alabilir ve Japonya’da size büyüleyici güzellikler sunacak Fukuoka şehrine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın