Kırgızistan Uçak Bileti ile Orta Asya’yı Keşfe Çıkın

0
508
Kırgızistan Uçak Bileti ile Orta Asya'yı Keşfe Çıkın
Kırgızistan Uçak Bileti ile Orta Asya'yı Keşfe Çıkın

Kırgızistan uçak bileti alarak gezeceğiniz bu gizemli ülke, Doğu ve Batı arasındaki ana ticaret yolu olan İpek Yolu’nun kalbinde yer alan büyüleyici bir yer. İpek Yolu sadece baharatlar ve ipeklerle dolu tren vagonlarının Avrupa ile Uzakdoğu arasında seyahat ettiği efsanevi bir yol değil, aynı zamanda geleneklerin, dinlerin ve mutfakların buluştuğu ve kültürel bir eritme potası yarattığı bir yol.

Kırgızistan’ın iki büyük dağ sırası olan Tien Shan ve Pamir, ülkenin %90’dan fazla alanını kaplıyor. Bu nedenle Kırgızistan tam bir doğa yürüyüşü cenneti. Muhteşem dağ manzaralarını yaya olarak ya da at sırtında keşfe çıkabileceğiniz pek çok parkuru bu büyüleyici ülkede bulacaksınız. Kırgızistan, 50 milli parkı ve koruma alanıyla da size bozulmamış doğasında macera dolu aktiviteler yaşatacak bir ülke.

Aerobilet uçak bileti sayfasından alabileceğiniz Kırgızistan uçak bileti ile Orta Asya’nın büyüleyici dağ manzaraları arasında benzersiz bir gezi yapabilir ve Kırgızistan’dan unutulmaz anılarla ayrılabilirsiniz.

Kırgızistan’da Ne Yenir?

Kırgız mutfağı, Orta Asya’nın tipik özelliklerini yansıtıyor. Haşlanmış et, erişte ve yahni burada sık sık karşınıza çıkacak yemekler. Kırgız mutfağının Çin ve Rus geleneklerinden etkilenmesinden dolayı burada çok sayıda bitkisel yemek de göreceksiniz. Ünlü bir Kırgız yemeğin olan Ashlan Fu, gezinizde ilk denemeniz gereken lezzetler arasında. Et, sirke, soya sosu, buğday eriştesi, mısır unu, nişasta, sarımsak ve biberle hazırlanan bu lezzetli yemeğin etsiz vejeteryan bir versiyonu da bulunuyor. Orta Asya’da ender bulunan etsiz yemeklerden birisi olduğu için bu yemek turistler arasında çok popüler.

Kırgızistan uçak bileti alarak gezeceğiniz ülkede tadacağınız Kırgız menülerinde sıkça bulacağınız bir diğer yemek olan Lagman ise et ve sebzelerle doldurulmuş kalın el yapımı eriştelerdir. Lagman genellikle üç farklı şekilde hazırlanıyor: Boso Lagman (tavada kızartılmış), geleneksel Lagman (çorba şeklinde) ve Guyru Lagman (tava ve çorba bir arada).

Kırgızistan'da Ne Yenir?
Kırgızistan’da Ne Yenir?

Çorbalar diğer Orta Asya ülkelerinde olduğu gibi Kırgızistan’da da çok popüler. En sevilen çorba olan Borsch; sebze, sığır eti ve pancar ile hazırlanıyor. Ünlü Rus çorba Solyanka, tatlı ve ekşi sığır çorbası da deneyebileceğiniz diğer güzel çorbalardan bazıları.

Issyk-Kul Gölü gezinizde yol kenarında kurutulmuş balık satan yerlileri fark edeceksiniz. Kurutulmuş balık, soğuk Kırgız kışlarının vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir.

Kırgız yemekleri gibi içecekleri de Orta Asya kültürünü yansıtır. Kumis (at sütü) mutlaka denemeniz gereken bir Kırgızistan lezzeti. Göçebe kültüründe kökleri olan bu eski içecek, Türk kültüründe de Kımız ismiyle yer alıyor. Kumis, pastörize edilmemiş at sütü hafif alkollü hale gelinceye kadar fermente edilerek yapılıyor.

Kırgızistan’da Gezilecek Yerler

Issyk Kul Gölü

Kırgızistan uçak bileti alarak güzelliğini göreceğiniz Issyk Kul Gölü, Kırgızca “Sıcak Göl” anlamına geliyor. En soğuk kışlarda bile donmayan, tuzlu ve mineral bakımından zengin olan bu göl, etkileyici manzarasıyla ünlü. Göle yüzden fazla nehir akıyor.

Issyk Kul Gölü
Issyk Kul Gölü

1607 metre yükseklikte yer alan ve 668 metre derinliği olan dünyanın en büyük ikinci dağ gölü Issyk Kul, o kadar büyüktür ki gölün çevresinde dolaşmak arabayla yaklaşık dokuz saat sürüyor.

Issyk Kul Gölü, Tian Shan’ın bir parçası olan Ala Too Dağları ile çevrilidir. Dağ ve göl manzarası kartpostal güzelliğiyle sizi muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunacak.

Bişkek

Bişkek, Kırgızistan’ın çarpıcı başkentidir ve geleneksel Orta Asya yemeklerinden uluslararası mutfaklara ve fast food yemeklerine kadar her şeyi bulabileceğiniz restoranlarıyla ünlüdür.

Bişkek şehrini gezerken ülkenin göçebe yapısını etkilemiş Sovyet dönemi modern yapılarını göreceksiniz. Bişkek’te tarih ve modern dünya iç içe geçmiş durumda. Şehrin otantik ve yemyeşil sokaklarında dolaşabilir, yerel ürünler satın almak için yerel pazarlara uğrayabilir ve şehrin her yerini saran birbirinden ilginç heykellerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bişkek
Bişkek

Bişkek Tarih Müzesi’ni de ülkenin tarihini görmek için gezebilirsiniz. Müze binası, Sovyet mimarisinin bir başka güzel örneği. Müzenin önünde Lenin’in büyük bir heykeli yer alıyor. Bişkek’teki bu Lenin heykeli aslında Orta Asya’nın tamamında kalan son Lenin heykeli. Müzenin bahçesinde Marx ve Engels’in iki ikonu da görülmeye değer.

Ala Archa Milli Parkı

Bişkek’in banliyölerinden sadece yarım saat uzaklıkta bulunan bu muhteşem milli park, etkileyici Kırgızistan manzaraları görmek için mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Ala Archa Milli Parkı
Ala Archa Milli Parkı

Ala Archa Milli Parkı’da Bişkek şehrinin zeminini oluşturan dağları yakından görebilirsiniz. Milli parkın en yüksek zirvesi 4895 metreye ulaşır ve size muhteşem bir Bişkek manzarası sunar. Kısa yürüyüşler de yapabileceğiniz milli parkta piknik yapabileceğiniz pek çok popüler alan da bulunuyor.

Burana Kulesi

11. yüzyılda inşa edilen Burana Kulesi, bir zamanlar Balasaghun adında gelişen bir İpek Yolu kentinin parçasıydı. Orijinal kule, 40 metreden yüksek minaresiyle Orta Asya’nın en eski kulelerinden birisiydi ama ne yazık ki 15. yüzyılda bir deprem, kulenin üst yarısını yok etti. Bugün kulenin sadece 20 metre yükseklikteki gövdesi duruyor. Yarım haliyle bile çok etkileyici olan kule, Kırgızistan’da en çok ziyaretçi çeken yerlerden birisi.

Burana Kulesi
Burana Kulesi

Kırgızistan uçak bileti alarak göreceğiniz kulenin yakınında küçük müzeyi de gezebilir ve Balbalya olarak bilinen bazı antik taş oymaları yakından inceleyebilirsiniz.

Song Kol Gölü

Song Kol Gölü, yalnızca haziran ve eylül ayları arasında erişilebilen geniş bir yazlık meradır. Kırgız göçebeler hayvanlarını burada otlatıyorlar. 3016 metre yükseklikte bulunan göl, engebeli tepeler arasında düz görüntüsüyle büyüleyici bir manzaraya sahip.

Song Kol Gölü
Song Kol Gölü

Song Kul Gölü, 29 kilometre uzunluğa ve yaklaşık 18 kilometre genişliğe sahip. Gölü ziyaret ederseniz bölgeyi yurt edinmiş göçebelerle tanışabilir ve göl kenarında kurulan göçebe çadırlarında unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz.

Oş (Osh) Şehri

Kırgızistan uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Oş şehri, Kırgızistan’daki en eski şehirdir ve 2000 yılında 3000. yaşını kutlamıştır. Verimli Ferghana Vadisi’nin kalbinde yer alan şehrin merkezinde binlerce yıldır sürekli olarak ibadet edilen kutsal bir dağ da bulunuyor. Kadınlar bu ibadetle sağlıklı çocuklar doğurma şanslarının artıracağına inanıyorlar. Oş şehri, İslam öncesi yerel inançları tek bir kutsal mekanda birleştiren ve İpek Yolu’nun uzun zamandır devam eden geleneklerini görebileceğiniz mükemmel bir şehir.

Oş (Osh) Şehri
Oş (Osh) Şehri

Hz. Süleyman’ın tahtının da bir zamanlar bu dağda olduğu düşünülüyor ve bazı efsaneler Hz. Süleyman’ın burada gömüldüğünü bile söylüyor. Şehirde göreceğiniz bir diğer önemli yer ise Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Babür tarafından yaptırılan etkileyici Oş Camii’dir.

Kartallarla Av Turları

Kartallarla avlanmak bir diğer önemli Orta Asya geleneğidir. Eğer yaz aylarında Kırgızistan’ı ziyaret ediyorsanız bu muhteşem kuşların gösterilerini izleyebilir hatta onlarla bir ava bile çıkabilirsiniz. ‘Kartal av gösterileri’ adı altında ülkede pek çok gösteri düzenleniyor ve bu gösteriler turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Kartallarla Av Turları
Kartallarla Av Turları

Bişkek, Bokonbaevo ve Karakol şehirlerindeki turizm ofislerinden kartal avcılığı hakkında daha fazla bilgi alabilir ve unutulmaz bir tura katılabilirsiniz.

Karakol

Kırgızistan uçak bileti alarak gezeceğiniz Karakol şehri, Issyk Kul bölgesinin idari merkezidir, aynı zamanda Issyk Kul Gölü’ne ve yakındaki dağlara günlük geziler yapmak için de çok popüler bir yerdir. 19. yüzyılda bölge Çin’deki baskıdan kaçan Çinli Müslümanları kendine çekti ve stratejik bir önem kazandı. Bu tarihi olayın etkilerini Dungan Camii ve Karakol Ortodoks Kilisesi’nde görebilirsiniz.

Karakol
Karakol

Karakol’da bir yürüyüşe çıkmak veya ata binmek için sayısız fırsat bulunuyor. Unutulmaz at safarileri yapmak için en sevilen yerler, kırmızı uçurum oluşumlarına sahip Djety Oğuz Vadisi ve İsviçre dağlık vadilerini hatırlatan Altyn Arashan Vadisi’dir. Renkli kayalıklar ve büyüleyici Orta Asya manzaralarını görmek için Kırgızistan gezinizde at safarilerini mutlaka denemenizi öneririz.

Dünya Göçebe Oyunları

Her iki yılda bir Kırgızistan başkenti Bişkek, Orta Asya’daki göçebe kültür mirasının zenginliğini korumayı ve sergilemeyi amaçlayan bir etkinlik olan Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapıyor. Ülkenin her yerinden gelen ekipler, Er Enish (at sırtında güreş), cirit, yağlı güreş, okçuluk ve daha pek çok Orta Asya’ya özgü oyunu ve sporu sergiliyor.

Dünya Göçebe Oyunları
Dünya Göçebe Oyunları

Bizim kültürümüzde de önemli bir yer tutan bu etkinlikleri Orta Asya’da izleme fırsatını kaçırmayın.

Turgen Ak Suu Yürüyüşü

Karakol şehri, Kırgızistan’ın dağlık alanlarından birisi olan ve 5000 metrelik doruklara sahip Tien Shan Dağları’nda unutulmaz yürüyüşler planlamak için de ideal bir merkez.

Turgen Ak Suu Yürüyüşü
Turgen Ak Suu Yürüyüşü

Üç ya da dört günlük Turgen-Ak Suu yürüyüşü, dağlık göllerin ve henüz adlandırılmamış buzulların manzarasını sunuyor. İki muhteşem vadiyi birbirine bağlayan ve kır çiçeği kaplı üç dağ geçidinden ilerleyen bir patikada bu yürüyüşler gerçekleştiriliyor. Bu oldukça yorucu 47 kilometrelik bir yürüyüştür, ancak bu yolculuğunuzda harika manzaralarla ve yıldızların altında uyumanın güzel hisleriyle ödüllendirileceksiniz.

Pik Lenin

Kırgızistan’ın %90’ı dağlık ve ülkenin ortalama yüksekliği 2750 metre. Ülkede bazıları 7000 metreyi aşan zirveler de bulunuyor ve bu zirveler dünyanın her ülkesinden dağ sporu sevenleri kendine çekiyor. Macera seviyorsanız dünyanın en kolay 7000 metrelik zirvelerinden biri olan Pik Lenin’e tırmanmayı deneyebilirsiniz.

Pik Lenin
Pik Lenin

Dünyanın en kolay tırmanılan zirvelerinde birisi olsa da bu o kadar kolay bir yürüyüş değil, transferden merkez kampa inişe kadar ortalama iki hafta süren çok ciddi bir yüksek irtifa macerasıdır. Uzman rehberlerle kısa bir tırmanış da yapabilir ve benzersiz dağ manzaraları arasında huzur bulabilirsiniz.

Kırgızistan Uçak Bileti Alarak Pamir Yolu’nu Keşfedin

Kırgızistan uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu yol, Kırgızistan’ın Oş şehrinden başlıyor, Afganistan ve Tacikistan dağlarından geçerek yüksek zirvelerde büyüleyici manzaralar sunuyor.

Kırgızistan Uçak Bileti Alarak Pamir Yolu'nu Keşfedin
Kırgızistan Uçak Bileti Alarak Pamir Yolu’nu Keşfedin

Pamir Yolu bir zamanlar İpek Yolu’nun bir parçasıydı. Bu dünyaca ünlü yürüyüş yolunu tamamlamak yaklaşık bir hafta sürüyor ve yürüyüşler uzman rehberler gözetiminde gerçekleştiriliyor.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından ve web sitesinden kolayca Kırgızistan uçak bileti alarak, Orta Asya’nın pek çok manzarasını göreceğiniz ve ilginç geleneklerine şahit olacağınız unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın