Kuala Lumpur Uçak Bileti ile Malezya’nın Görkemli Başkentine Uçun

0
1405
Kuala Lumpur Uçak Bileti ile Malezya'nın Görkemli Başkentine Uçun
Kuala Lumpur Uçak Bileti ile Malezya'nın Görkemli Başkentine Uçun

Kuala Lumpur uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Malezya’nın başkenti; Tamilce, Çince, Malay dili ve yerli dilleri de içeren çok çeşitli bir kültür bölgesidir. Ülkedeki en kalabalık şehir olan Kuala Lumpur, devasa bir alana yayılıyor ve şimdi bir komşu banliyö ile birleşmek ve ticaret merkezi oluşturmak için hazırlanıyor.

Turizm, Kuala Lumpur’da merkezi bir odak noktasıdır ve bu nedenle ziyaretçilerin tercihine göre daha geleneksel olanlardan daha modern olanlara kadar değişen çok çeşitli turistik merkezler vardır. Şehrin çeşitliliğini yansıtan görkemli fütüristik kuleleri, gökdelenleri, yerel otantik pazarları, sokak yemekleri ve bunlara ek olarak büyüleyici tapınakları ve camileri var.

Bir öğleden sonrayı süslü bir parkta dolaşarak ya da çok katlı bir mega alışveriş merkezinde alışveriş yaparak geçirebilir, şehrin ünlü kulelerinden muhteşem Kuala Lumpur manzaraları izleyebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Kuala Lumpur uçak bileti alabilir ve doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek bir şehre uçabilirsiniz.

Kuala Kumpur’da Neler Yapılır?

Kuala Lumpur Petronas Kulelerini Ziyaret Edin

Kuala Lumpur’da bulunan dünyaca ünlü Petronas İkiz Kuleleri, modern Malezya’nın sembolü olmakla beraber, 452.02 metre yüksekliğiyle aynı zamanda dünyadaki en yüksek ikiz kulelerdir.

Kuala Lumpur uçak bileti alarak yakından göreceğiniz kuleler postmodern mimari tarza sahiptir ve ayrıca Malezya’daki Müslüman çoğunluktan dolayı İslami tasarımlar da sergiler. Malezya ekonomisinin 90’lı yıllarda patlama yapmasıyla beraber inşa edilen Petronas Kuleleri, içinde barındırdığı dünyaca ünlü Skybridge yani Gökyüzü Köprüsü ile ünlüdür. Bu kuleler yine aynı yıllarda inşa edilen uluslararası KLIA havaalanı ve Formula 1 pisti Sepang’ın önüne geçip kısa bir zaman içinde dünyanın en popüler mekanlarından biri oldu.

Kuala Lumpur PETRONAS Kulelerini Ziyaret Edin
Kuala Lumpur PETRONAS Kulelerini Ziyaret Edin

Arjantin asıllı Amerikalı mimar Cesar Pelli tarafından inşa edilen ikiz kuleler, 120 metrelik temel derinliğiyle bir dünya rekoru kırmıştır. Toplam 7 sene süren inşaat, 1988’de tamamlandı. İnşaatta az da olsa İslam mimari ögeleri kullanılmıştır. Kulelerin dış cephesi, lamine cam ve paslanmaz çelikten olup tam 32.000 pencereye sahiptir.

Güneş ışığıyla beraber binanın rengi daha parlak bir hal alır. Toplam 560.000 metrekarelik bir alan üzerine oturan kulelerin altında Suria isimli çok büyük bir alışveriş merkezi ve Malezya Filarmoni Orkestrası’nın evi bulunuyor.

Her kulenin 88 katı da betonarmedir ve çelikten 2 kat daha dayanıklı özel bir çimentodan inşa edilmiştir. Bu nedenle aynı zamanda, burası dünyanın en ağır binalarından birisi. Ziyaretçiler, iki kuleyi birleştiren Gökyüzü Köprüsü üzerinde yürümek için buraya akın ediyorlar, siz de gezinizde buradan Kuala Lumpur şehri boyunca uzanan nefes kesici manzaraları keyifle izleyebilirsiniz.

Sri Mahamariamman Tapınağı’nda Tarihe Bir Yolculuk Yapın

19. yüzyılda inşa edilmiş, tüm Kuala Lumpur’daki en eski Hindu tapınağı olan Sri Mahamariamman Tapınağı, bu şehri oluşturan farklı kültürleri ve dinleri öğrenmek isteyenler için görülmeye değer güzelliklere sahip. Tapınak uzaktan kolayca tanınabilir, çünkü ünlü efsaneleri betimleyen çeşitli Hindu tanrılarına sahip canlı ve renkli bir cepheye sahiptir.

Sri Mariamma Tapınağı’nın giriş kapısının üzerinde bulunan heykeller ve figürler ile bugüne kadar görmediğimiz kadar ilginç bir mimari yapıyla karşılaşacaksınız.

Sri Mahamariamman Tapınağı'nda Tarihe Bir Yolculuk Yapın
Sri Mahamariamman Tapınağı’nda Tarihe Bir Yolculuk Yapın

Ziyaretiniz sırasında şansınız varsa dini bir ayin ile de karşılaşabilirsiniz. Yaşamınız boyunca bu tapınakta karşılaşacağınız ayinler kadar ilginç dini ritüele rastlamadığınıza eminiz. Bu ayinlerde görevliler dini sembollerin üzerine kovalarla önce su döküp putları yıkıyorlar, ardından sulandırılmış salçaya benzeyen bir sıvıyı putların üzerine döküp, tekrar su ile yıkıyorlar, daha sonra ise süt, su, bal karışımı bir sıvıyla bu yıkama işlemi çiçek yaprakları ile birleştirilerek tekrarlıyorlar.

Bu arada tütsüler yakılıyor ve oraya bulunan Hindular dualar ediyor. Hala çalışan ve yerel Tamil toplumu için bir ibadet yeri olan bu muhteşem yapıyı ziyaret edebilir, mimarisinin ve atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Nasi Kandar Tadın

Karışık pilav anlamına gelen Nasi Kandar, Malezya mutfağının temel taşıdır. Bu yemekte sade pilav verilir ve pilava eşlik etmesi için çeşitli soslar seçtirilir. Nasi Kandar, şehirde Güney Hintli göçmenlerin sayısının fazla olması nedeniyle çok popülerdir ve soslar köri tozu ve acı biber sosları ile süslenmiştir.

Nasi Kandar Tadın
Nasi Kandar Tadın

Yaygın Nasi Kandar çeşitleri arasında köri eti veya deniz ürünleri ile bamya veya Asya lahanası gibi sebze bileşenleri bulunur. Kuala Lumpur’da lezzetli bölgesel yemekleri yiyebileceğiniz ilginç bir gezi yapabilirsiniz. Bu yemek turları çoğu zaman bisiklet turu ile birleştiriliyor ve yemek meraklıları için muhteşem bir keşif fırsatı sağlıyor.

Kuala Lumpur Ulusal Müzesi’nin Tadını Çıkarın

Kuala Lumpur uçak bileti alarak gezebileceğiniz bir başka harika yer olan ünlü göl bahçeleri yakınında bulunan Kuala Lumpur Ulusal Müzesi, geleneksel bir ev şeklinde biçimlendirildiği ama aynı zamanda çağdaş tasarımların karışımı olan süslemeler içerdiği için başlı başına bir mimarlık harikasıdır.

Kuala Lumpur Ulusal Müzesi'nin Tadını Çıkarın
Kuala Lumpur Ulusal Müzesi’nin Tadını Çıkarın

Malezya’nın tarihi ve kültürü hakkında her şeyi öğrenmek için Ulusal Müze’yi ziyaret edebilir ve Malay evlerinin, düğün sahnelerinin ve av gösterilerinin kopyalarını satın alabilirsiniz. Koleksiyonlarda yerel enstrümanlar ve ulusal kostümler de sergileniyor. Müzedeki kalıcı sergilerin yanı sıra yıl boyunca değişen ve merkez salonda bulunan geçici sergilere de katılabilirsiniz.

Sunway Lagoon Tema Parkı’nda Eğlenin

Eski bir taş ocağından sihirli bir şekilde dönüştürülen Sunway Lagoon, günümüzde Malezya’nın en iyi ve en büyük tema parkıdır. Güzelce düzenlenmiş bir çevrenin ortasında yer alan oteller, uluslararası standartlardaki bahçeler, kaydıraklar ve oyun parkları ile burası aileleri büyüleyen bir yer.

1997 yılında açıldığından beri burası tüm aileler için eğlence sunuyor. Sloganı “Eğlenceye Gelin” olan park, Kuala Lumpur gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisidir.

Görkemli kapılarından parka girin ve yemyeşil, doğal yağmur ormanlarının çevrelediği bu merkezin eğlencesine kendinizi kaptırın. Devasa su gezintileri ve su oyun alanları, gölgelik yürüyüşleri, kıvrımlı patikalar, güzel şelaleler ve eğlence amaçlı kamp alanları ile dolu bu tema parkını keşfederken heyecan verici bir maceraya hazır olun.

Aquaria KLCC’de Su Dünyasını Keşfedin

Kuala Lumpur uçak bileti ile gezeceğiniz şehirde sizi etkileyecek yerlerden birisi olan Aguaria KLCC, sadece basit bir akvaryum olarak değil, Kuala Lumpur Kongre Merkezi’nin derinliklerine yerleştirilmiş bir okyanus olarak nitelendiriliyor.

Aquaria KLCC, 60.000 metrekareden fazla bir alana yayılmıştır ve merkezde ziyaretçilerin derinlikleri keşfetmelerini sağlayan 300 ayaklık bir tünel bulunur. Tünelin üç tarafı da su ile çevrilidir. Burada macera karadan denize bir yolculuk olarak düzenlenmiştir ve tünellerde gezerken tatlı su nehirlerinden ve bataklıklardan geniş okyanusa kadar Malezya su yaşamını keşfedebilirsiniz.

Aquaria KLCC'de Su Dünyasını Keşfedin
Aquaria KLCC’de Su Dünyasını Keşfedin

Deniz yaşamını korumanın önemini vurgulayan eğitici ve etkileşimli sergileri de burada görebilirsiniz. Aquaria KLCC’de görebileceğiniz 5000’in üzerinde su canlısı bulunuyor.

KLCC’nin altında yer alan birinci sınıf Oceanarium da Malezya’dan ve dünyadan çeşitli deniz yaşamı sergileri ve etkileşimli beslenme gösterileri sunuyor. Buradaki 90 metrelik şeffaf tünel, Malezya’nın ilk yeraltı akvaryum fuarıdır ve ziyaretçilerin vahşi yaşamı tam anlamıyla görmesini sağlar.

Merkez Market’te Biraz Alışveriş Yapın

Merkez Market, Kuala Lumpur’un en bilinen simge yapılarından ve popüler turistik yerlerinden birisidir. Burası eskiden küçük bir pazardı, ancak 1980’lerin başında el sanatları dükkanları açılmayı başladı ve bina gelişti.

Merkez Market'te Biraz Alışveriş Yapın
Merkez Market’te Biraz Alışveriş Yapın

Kentin sanatsal topluluğunun odak noktası olan binanın içindeki butikler, el sanatları ve hediyelik eşya tezgahları otantik Malezya batik baskıları ve yerel ürünlerle doludur. Merkez pazarı, Dayabumi Kompleksi’nin karşı yakasında yer alıyor ve yerel Barok süslemeli Art Deco tarzı bir mimariye sahip. Üst katta yerel lezzetler satan bir yemek alanı var ve pazarın önündeki alanda sokak sanatçılarını ve müzikal şovları izleyebilirsiniz.

Hutong’da Sokak Yemeği Yiyin

Kuala Lumpur uçak bileti ile gezeceğiniz şehirde alışveriş merkezlerinde yemek alanları çoktur, ancak Lot 10 Alışveriş Merkezi’nde bulunan Hutong’un bunlar arasında en iyilerinden biri olduğu söylenir.

Hutong'da Sokak Yemeği Yiyin
Hutong’da Sokak Yemeği Yiyin

Hutong aslında yerel sokak satıcılarından oluşuyor, bu nedenle yemekler otantik ve lezzetlidir, ayrıca bütün bu yemekler tek bir çatı altında toplanmıştır. Rengarenk yemek salonlarında taze istiridye omletleri, kızarmış erişte veya erişte çorbaları, köfte ve kızarmış etler gibi en ünlü yerel yemekleri tadabilir ve Malezya mutfağını keşfedebilirsiniz.

Royal Selangor Ziyaretçi Merkezini Ziyaret Edin

Modern kentsel tasarımıyla ihtişamlı bir şekilde ayakta kalan Royal Selangor ziyaretçi merkezini hem güzel bir mimari eser görmek hem de bölgenin önemli bir el sanatı olan kalay deneyimini yaşamak için ziyaret edebilirsiniz.

Gizli bir mücevher olan Royal Selangor aynı zamanda 1885’de üretime başladığından bu yana Selangor’un tarihini, fabrikasını ve ürünlerini sergiliyor. Tarihsel fotoğraflar ve hatta ziyaretçilerin deneyebileceği dönem kıyafetleri sunan Royal Selangor sizi çok etkileyecektir.

Kalaylı parçaların bazılarını kendiniz de şekillendirebilir veya kalaylı mücevher ve süs eşyalarını buradaki güzel hediyelik eşya dükkanından satın alabilirsiniz.

Heyecan verici zanaat atölyelerinin doğası ile süslenmiş sergileri gezerken hediye olarak Royal Selangor’un kardeş markası Comyns tarafından sunulan kaliteli ve zarif mücevherler ile kendinizi şımartabilirsiniz. Kuala Lumpur’un en gözde turistik mekanlarından biri olarak kabul edilen ziyaretçi merkezinin oldukça kalabalık bir yer olduğunu unutmayın.

Kuala Lumpur Tower’da Manzaranın Tadını Çıkarın

Menara Kuala Lumpur olarak da bilinen bu kule, 335 metre yüksekte duruyor ve şehrin muhteşem panoramik manzaralarını sunan gözlem terasıyla turistleri büyülüyor.

Kulelerin Müslümanlar için kutsal Ramazan ayının başlangıcını işaret etmesinin yanı sıra birçok başka işleve de vardır. Sağlığı ve zindeliği artırmak için kulenin üstüne düzenlenen bir yarış bile var.

Kuala Lumpur Tower'da Manzaranın Tadını Çıkarın
Kuala Lumpur Tower’da Manzaranın Tadını Çıkarın

Ziyaretçi güvertesi kentin halka açık olan en yüksek noktasıdır ve asansörlerin terasa çıkması 54 saniye sürer. Burayı ziyaret etmek için en popüler zamanlar, şehrin ışıkları yandığında harika manzaralara şahit olacağınız gün batımı saatleridir.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Kuala Lumpur uçak bileti alabilir ve eski dünyayla modern dünyayı güzel bir şekilde birleştirmeyi başarmış bu güzel şehre unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın