Mandalay Uçak Bileti ile Antik Tapınaklar Şehrini Gezin

0
315
Mandalay Uçak Bileti ile Antik Tapınaklar Şehrini Gezin
Mandalay Uçak Bileti ile Antik Tapınaklar Şehrini Gezin

Mandalay uçak bileti ile keşfe çıkacağınız kartpostal güzelliğindeki bu şehir, Myanmar’ın eski kraliyet başkenti olmasıyla ünlü. Geçmişte, Burma kralları bu şehirde yaşadı ve kraliyet saraylarının bazılarını hala gezinizde görebilirsiniz, ayrıca şehir hala pek çok yerinde farklı bir kraliyet havası yansıtıyor.

Mandalay, Çinli ve Hintli göçmenlerin yanı sıra yerli grupların da bir karışımına sahip ve burada yapılacak en iyi şeylerden biri, sunulan çeşitli mutfakların tadını çıkarmak için keşfe çıkmaktır. Birçok turist, eşsiz yemek sokaklarını denedikten sonra görkemli tarihi bölgeleri, ikonik binaları ve anıtları keşfetmeye bayılıyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla alacağınız Mandalay uçak bileti ile Myanmar’ı (Burma) keşfe çıkarak doğal güzellikler ve etkileyici tapınaklar arasında keyifle gezebilirsiniz.

Mandalay Görülecek En Güzel Yerler

Mandalay Yankin Tepesi

Mandalay’ı kul bakışı izlemek için harika bir yer olan Yankin Tepesi hem turistler hem de yerli halk arasında çok popüler. Tepeye tırmanılmasının asıl nedeni, Shan eyaletinin eteklerine kadar uzanan Mandalay’ın ünlü pirinç tarlalarına kadar uzanan geniş manzaraların tadını çıkarmaktır.

Mandalay Yankin Tepesi
Mandalay Yankin Tepesi

Dik bir merdiven seti kullanarak tepeye tırmanmak yaklaşık 10 dakika sürer ve Budistlerin iyi bir karma olacağına inandıkları için beslediği burada yaşayan geyikler çevrenizi sarar. Buradaki tapınak pagodaları arasında birçok yürüyüş yolu var ve gezinizde altın varaklarla kaplı muhteşem balık heykellerini de görebilirsiniz.

Ta Mok Shwe Gu Gyi Tapınak Kompleksi

Mandalay uçak bileti alarak gezeceğiniz Ta Moke Shwe Gu Gyi, aynı zamanda dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri de olan devasa bir tapınak kompleksi. Myanmar Bagan ve Mrauk-U dışında yer alan kompleks, dünyanın her yerinden tarih sevenlerin akınına uğruyor. Açıkça işaretlenmemiş olduğu için alana ulaşmak biraz zaman alabilir, ancak buraya ulaştığınızda tuğla ve süslü sıva figürlerinden yapılmış iki katlı muhteşem bir tapınak bulacaksınız.

Süslemelerin bazıları Buda’nın yaşamından sahnelerin yanı sıra hayvanların, bitkilerin ve tanrıların geleneksel halk masallarını gösteriyor. Ta Moke Shwe Gu Gyi’ye gitmek için Mandalay’ın merkezinin güneyine 30 km kadar seyahat etmeniz gerekecek ama göreceğiniz manzara kesinlikle buna değecektir.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar ise biri diğerinin içine inşa edilmiş üç Buda heykelinden oluşan ve Örtülü Buda olarak da adlandırılan muhteşem heykeller.

Mandalay U Bein Köprüsü

U Bein Köprüsü muhtemelen Mandalay şehrindeki en ikonik yapı. Bu devasa köprü Mandalay’dan Amarapura şehrine kadar uzanıyor. Köprü tahtadan yapılmıştır ve dünyanın en uzun tik köprüsü olduğu için çok ünlüdür. Son yıllarda U Bein Köprüsü’nün bazı alanları çökmemesi için özel olarak güçlendirildi.

U Bein Köprüsü
Mandalay U Bein Köprüsü

U Bein Köprüsü güçlendirmelerle çok güvenli olsa da oldukça cılız bir görüntüsü var ve burada yapılan bir yolculuk çoğu turisti korkutuyor. Yürüyerek dolaşmak istemiyorsanız bir balıkçı teknesi kiralayabilir ve köprünün altından tamamen farklı bir manzara görebilirsiniz.

Mandalay Tepesi

Mandalay’da güzel bir yürüyüş fırsatı arıyorsanız, şehrin muhteşem manzaralarının tadını çıkaracağınız Mandalay Tepesi’ne çıkabilirsiniz. Mandalay Tepesi, 760 metre yüksekliğinde ve güney yamacında tepeye çıkacak bir merdiven bulunuyor.

Güzergah boyunca yürürken birkaç çarpıcı tapınak ve pagodadan geçmeniz gerekecek, ayrıca tepenin zirvesine varmanız yaklaşık 30 dakika sürecek, ancak bu güzel şehirdeki kesintisiz manzaraları izlemek ve muhteşem fotoğraflar çekmek bu yürüyüşe değecektir. Mümkünse, ziyaretinizi daha özel bir manzara görmek için gün batımına denk gelmeye çalışın.

Mandalay Mintha Tiyatrosu

Mandalay’da unutulmaz bir gösteri izlemek istiyorsanız harika bir seçim olan Mintha Tiyatrosu’na uğrayabilirsiniz. Burada, seyirciler için 10 farklı bölgesel dans gerçekleştiren ve ayrıntılı geleneksel kostümler giyen dansçıları bulacaksınız.

Bu danslar genellikle geleneksel halk hikayeleri ve efsaneleri anlatıyor, ayrıca bu etkileyici gösteriler, yerel kültür hakkında daha fazla şey öğrenmenin en iyi yollarından biri.

Mandalay Jade Pazarı

Otantik bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız Mandalay şehrinde gidebileceğiz en iyi yer Jade Pazarı’dır. Burada havayı puro dumanlarından dolayı rahatsız edici bulabilirsiniz ama pazar, yerel puro satışlarının dışında Mandalay’deki en güzel yeşim taşlarını satın almak için de en iyi yerlerden biri.

Jade Pazarı
Mandalay Jade Pazarı

Pazara giriş için 1 dolar ödemeniz gerekiyor, bir şey satın almak istemeseniz bile zanaatkarları yeşim taşları üzerinde çalışırken görmek bile güzel bir deneyim olacaktır ve burada harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Shwe Bin Kyaung Manastırı

Mandalay uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Shwe In Bin Kyaung, Mandalay’ın simgesi olmuş büyüleyici bir manastır, ancak bölgedeki diğer manastırların çoğundan ve genellikle çok süslü bir şekilde dekore edilmiş olanlardan oldukça farklı. Buna karşılık Shwe In Bin Kyaung, onu şehirdeki en güzel yapılardan biri yapan karmaşık desenlerle oyulmuş tiklerden yapılmıştır.

Manastır, 1895 yılında inşa edilmiş ve ünlü Çin yeşim esnafları tarafından tasarlanmıştır. Ana bina, ağaç gövdelerinden yapılan büyük direkler üzerine kurulmuş bir mimarlık harikası. Buradaki ziyaretinizde, büyüleyici iç korkulukların yanı sıra detaylı gravürlerle kaplanmış tavan kornişlerini de kontrol ettiğinizden emin olun.

Mandalay Sarayı

Mandalay uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz Mandalay Sarayı, aslında orijinal yapı değil, çünkü 1990’lı yıllarda saray yeniden yapılandırıldı. Ayrıca burası tek bir bina değil, 1850’lerde inşa edilen ve yakılan orijinallere benzemesi için tahtadan yapılmış 40 farklı evden oluşan bir dizi.

Mandalay Sarayı
Mandalay Sarayı

Buradaki gezinin en önemli noktalarından biri ise Mandalay’ın her yerini süsleyen doğal manzaraları görebileceğiniz harika bir yer olan ahşap gözetleme kulesidir. Ayrıca yaldızlı bir piramit içeren süslü taht odasını gezebilir ve krala ait dört direkli karyola gibi diğer tarihi eserlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Mandalay Kukla Gösterileri

Mandalay’deki yerel kültürü incelemek istiyorsanız, bunu yapmanın Mandalay kukla gösterileri gezisinden daha iyi bir yolu yok. Burada geleneksel Burma efsanelerinin hikayelerini anlatan ve küçük bir sahnede gerçekleşen renkli kukla gösterilerine şahit olacaksınız.

Kuklacılar yıllardır burada çalışıyorlar ve kuklaların nasıl çalıştığını görmek için sizlere bir sahne arkası gezisi de sunuyorlar. Eve götürmek için ilginç bir hatıra arıyorsanız, buradan etkileyici kuklaları da satın alabilirsiniz.

Pinya Stupa Harabeleri

Kral Thihthu’nun iktidar merkezi olan Pinya Stupa, hala krallığının bir parçasıyken inşa edilmiş olan süslü tuğla stupalarıyla çok popüler bir yer.

Mandalay uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız kompleksin büyük kısmı artık harabe olsa da ünlü Angkor tapınaklarına benzeyen bir manzara insanları buraya çekiyor. Gezinizde göreceğiniz her binanın içinde bir Buda heykeli var ve Mandalay’da etkileyici manzaralar görmek istiyorsanız, Pinya Stupa harabelerine yapacağınız bir gezi kesinlikle buna değecektir.

Mandalay Sokak Yemekleri

Myanmar’ı ziyaret eden turistlerin Mandalay’a gelmelerinin ana nedenlerinden biri de burada sunulan muhteşem sokak yiyecekleridir. Bunun nedeni ise daldırma soslu roti servis eden Hint yemek tezgahları gibi çok çeşitli mutfaklardan kaynaklanıyor.

Mandalay Sokak Yemekleri
Mandalay Sokak Yemekleri

Ayrıca, kasabanın her yerinde kaju tavuk gibi klasik yemekler satan bir dizi Çin restoranı da bulacaksınız. Bu güzel şehir, yerel çay dükkanlarında ve çay yaprağı salatası gibi yerel ikonik yemekler sunan otantik restoranlarında size benzersiz lezzetler sunuyor.

Ayeyarwady Nehir Gezisi

Myanmar’ın en uzun nehri olan ve Irawaddy olarak da bilinen Ayeyarwady, Himalayalar’dan başlayarak Myanmar’ı Andaman Denizi’ne doğru ikiye bölüyor.

Bu büyüleyici nehri düşük kotlardaki büyük gemiler ve teknelerle gezebilirsiniz. Mandalay ve Bagan şehirleri arasında yapılan yolculuklar her iki şehrin tapınaklarını, pagodalarını ve etkileyici Buda heykellerini görmenizi sağlayacak. İki terminal arasında kruvazör teknelerini ve gagaları olmayan ilginç yunusları görecek, ormanlarda ve derin geçitlerde seyahat ederek harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Mandalay Shwekyimyint Paya Tapınağı

Shwekyimyint Paya, 1167 yılında Prens Minshinzaw tarafından kurulmuştur ve bu tapınağın aslında Mandalay kentinden daha eski olduğu söylenir. Tapınak, altın ve ışıltılı mücevherlerle kaplanmış devasa Buda heykeli ile tanınıyor.

Shwekyimyint Paya Tapınağı
Mandalay Shwekyimyint Paya Tapınağı

Merkez pagodası da koleksiyonun bir parçası olan bir takım antik resimlere sahip. Myanmar eski krallarının portreleri, gizli duvar resimleri ve Buda’nın pek çok görüntüsünü içeren zarif tasarımları keşfederek burada harika zaman geçirebilirsiniz.

Mandalay Altın Yaprakları

Budist uygulamaların en önemlilerinden biri de Myanmar’da Buda’nın heykellerinin üzerine altın yaprakları yerleştirmeyi içeriyor ve bu Mandalay’da birkaç atölyede bu altın yaprakların nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Bu yapraklar hala elle dövülerek Mandalay’da iki blokta bulunan Goldpounders Bölgesi’ndeki atölyelerde hazırlanıyor. Hediyelik eşya olarak da alabileceğiniz bu altın yaprakların yapıldığı atölyelere turlar düzenleniyor.

Sıska Buda Heykeli

Sıska Buda olarak bilinen bu ünlü heykel, 2011 yılında inşa edildi ve 22 metre yüksekliğiyle çok ilgi çekiyor. Heykelde Buda meditasyon yaparken gösteriliyor ve bazı insanlar bunun geleneksel bir tasvirden ziyade bir anime gibi göründüğünü söylüyor.

Sıska Buda heykelinin bu kadar ilgi çekmesinin ana nedeni ise heykelin bölgedeki diğer heykellerden çok daha farklı olan modern bir tarzda tasarlanmış olmasıdır.

Mandalay Hendekleri ve Kale Surları

Mandalay’daki hendekler ve kale duvarları, Mandalay Kalesi’ni çevreleyen etkileyici yapılar olarak görülmeye değer. Kale surlarını sadece dışarıdan görebilirsiniz, ancak bu devasa surlar 6 km uzunlukları ve 8 metre yükseklikleri ile harika fotoğraflar sunuyorlar. Burada 230 metre genişliğinde bir hendek de var.

Mandalay Hendekleri ve Kale Surları
Mandalay Hendekleri ve Kale Surları

Bu alan aslında 1857’de inşa edilmiş olan ve orijinal stili taklit eden bir yeniden yapılanma. Duvarları düzenli aralıklarla süsleyen ve karmaşık ahşap oymalara sahip kule kapılarının da fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Mandalay Kyauktawgyi Paya Tapınağı

Kyauktawgyi Paya, 19. yüzyıldan kalma ve içinde bulunan 26 metre yüksekliğindeki 900 tonluk Buda heykeliyle turistlerin akınına uğruyor.

Bu Buda heykeli kraliyet kostümü giydirildiği için sıra dışı ve tek bir düz mermer bloktan oyulmuş. Efsaneye göre, mermerin komşu bir kanaldan buraya getirilmesi yaklaşık 13 gün sürdü ve 10.000 işçi çalıştı. Kyauktawgyi Paya Tapınağı’nın aynalı karolarla kaplı dış duvarlarını ve diğer avlulardaki küçük tapınakları da mutlaka gezmenizi öneririz.

Shwenandaw Kyaung Manastırı

Mandalay uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Shwenandaw Kyaung, temelde Buda’nın geçmişiyle ilgili öyküler sunan Jataka sahneleriyle süslü güzel oymalı panelleriyle bilinen bir manastır.

Shwenandaw Kyaung Manastırı
Shwenandaw Kyaung Manastırı

Bu manastır bir zamanlar Mandalay Sarayı kompleksinin bir parçasıydı ve 1878’de burada öldüğü söylenen Kral Mindon’un kraliyet ikametgahıydı. Kral Thibaw tahtına geçtiğinde Kral Mindon’un hayaletinden korkuyordu ve manastır yıkılıp saray duvarlarının dışına yeniden inşa edildi. Muhteşem süslemelerinden dolayı ilgi gören manastırı keyifle gezebilirsiniz.

Mya Kyauk İçme Suyu

Mya Kyauk, Mandalay’da pirinçten yapılmış ikonik stupasıyla bilinen ve yeni inşa edilmiş bir manastır. Mya Kyauk, alkali maden suyunun merkezi olarak da bilinir, yani buradaki su mineral özelliklerinden dolayı ibadet yerinin önemli bir parçası.

Mya Kyauk çevresindeki sular, diyabet ve gut gibi rahatsızlıkları iyileştirebiliyor ve bu sıra dışı manastır binasını ziyaret ettiğinizde bu şifalı sulardan bir bardak tadarak etkilerini siz de görebilirsiniz.

Zegyo Mandalay Pazarı

Mandalay’ın daha modern bir yüzünü görmek için 25 katlı bir kule olan Zegyo’ya gidebilirsiniz. Ufuk çizgisini delen bu bina, şehrin alışveriş cennetlerinden biri. Zegyo’da satın almak isteyebileceğiniz her şeyi satan çok sayıda mağaza bulacaksınız.

Zegyo Mandalay Pazarı
Zegyo Mandalay Pazarı

Mandalay uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz mağazaların birçoğu geleneksel tekstil ürünü satıyor ve pazar binasının hemen dışında, yerel balık ve sebze kulelerinin yanı sıra kurutulmuş balık gibi atıştırmalıkların satıldığı eski bir pazar var. Mandalay’da bir hatıra eşyası almak istiyorsanız, bu etkileyici pazara mutlaka uğramalısınız.

Mandalay Uçak Bileti ile Kutsal Kalp Katedrali’ni Gezin

Mandalay gezinizde tapınakları ve stupaları yeterince gezdiyseniz, Mandalay’deki ana Katolik kilisesini ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz. Kutsal Kalp Katedrali, 19. yüzyılda kuruldu ve şehrin geri kalanında da göze çarpan koloni tarzında inşa edildi. Katedralin iç mekanında gezerken sakin atmosferin ve yüksek tonozlu tavanlardaki eşsiz süslemelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Mandalay uçak bileti alabilir ve kültürel zenginliğiyle sizi etkileyecek bu güzel şehri doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın