İslamabad Uçak Bileti ile Pakistan’ın Büyüleyici Başkentine Yolculuk

0
613
İslamabat Uçak Bileti ile Pakistan'ın Büyüleyici Başkentine Yolculuk
İslamabat Uçak Bileti ile Pakistan'ın Büyüleyici Başkentine Yolculuk

İslamabad uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Pakistan’ın büyüleyici başkenti, ülkenin Rawalpindi bölgesi ve Margalla tepeleri arasındaki çarpıcı Pothohar Platosu’nda yer alıyor. İslamabad, Pakistan’ın siyasi ve diplomatik merkezi, ayrıca pek çok etkileyici turistik alana sahip.

Sakin, sessiz, huzurlu ve yemyeşil olan İslamabad, dünyanın en güzel başkentleri arasında gösteriliyor. Pothohar yaylasının en güzel noktasında yer alan bu orta nüfuslu şehir, trafikte sorun yaşamadan keşif yapmayı tercih edenler için harika bir seçenek sunuyor. Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla İslamabad uçak bileti alarak büyüleyici ulusal anıtlardan muhteşem dağ manzaralarına kadar size pek çok güzellik sunacak bu başkentte unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İslamabad’da Gezilecek Yerler

İslamabad Faysal Camii

İslamabad’ın en çok ziyaret edilebilecek yerlerinden ve başlıca turistik cazibe merkezlerinden biri olan Faysal Camii, bu güzel şehirde ilk görmeniz gereken yer. Kapasite bakımından dünyanın dördüncü büyük camisi olan Faysal Camii, Türk mimar Vedat Dalokay’ın çağdaş ve inanılmaz tasarımıyla ünlü.

İslamabad Faysal Camii
İslamabad Faysal Camii

Tipik bir kubbesi ve kemeri olmayan cami, bir Bedevi çadırı şeklindedir, ayrıca üçgen bir ibadet salonu oluşturan sekiz adet kabuk biçimli eğimli çatıdan oluşur. Faysal Camii, füzeye benzeyen dört adet 79 metre yüksekliğinde minareyle çevrili. Bir seferde 300.000 ibadet edeni alabilen cami devasa bir büyüklükte. Tüm bu sıra dışı özellikler, Faysal Camii’ni eşsiz İslam mimari eserleri arasına sokuyor. Cami, suikasttan sonra Suudi Kralı Şah Faysal’ın adını aldı.

Pakistan Anıtı

İslamabad uçak bileti alarak yakından göreceğiniz ünlü Pakistan Anıtı, İslamabad’da Shakarpariyan tepelerinde yer alıyor. Pakistan’ın ulusal anıtı olarak kabul edilen Pakistan Anıtı, şehirden en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Bu dönüm noktası, yaşamlarını Pakistan’ın özgürlüğü için fena eden askerler adına inşa edildi. Pakistan’ın tarihi, gelişimi ve kültürü hakkında bilgiler sunan anıt, esas olarak Pakistan Hareketi’nin önemli olaylarına odaklanıyor.

Pakistan Anıtı
Pakistan Anıtı

Anıt, açılmış bir çiçek şeklindedir ve 28000 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Pakistan Anıtı’nın tasarımı dört büyük ve üç küçük yapraktan oluşuyor. Dört büyük çiçek granitten yapılmıştır ve bunlar dört vilayeti temsil ederler. Pakistan Anıtı’nın granit yapraklarının iç duvarları ise büyüleyici duvar resimleri ile dekore edilmiş. Bu duvar resimleri temel olarak İslam Sanatı’na dayanıyor. Ayrıca Zarar Haider Babri ve Kausar Jahan’ın liderlik ettiği dekorasyon ekibi, 119.000 saat sanat çalışması yaparak burada görsel bir şölen hazırladı. Pakistan Anıtı’nın sanatsal tasarımlı mimarisi Pakistan’ın simgesi haline gelmiş durumda.

Daman-e-Koh

Margalla tepelerinde güzel manzaralı bir turistik mekan olan Daman-e-Koh, bakımlı bir bahçe ve popüler bir piknik noktası. Devasa bir golf sahasına da sahip olan Daman-e-Koh, size İslamabad şehrinin dağlardan uzanan muhteşem manzaralarını sunacak.

Doğa sevenler için çok popüler bir yer olan Daman-e-Koh, İslamabad’ın kalabalığından uzaklaşıp ziyaret etmek için huzur dolu bir yer. Daman-e-Koh’da gezerken bir sürü evcil maymunla karşılaşacaksınız, insanlara alışık olan bu maymunları besleyerek eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Margalla Tepeleri

Her ne kadar turistler Lahor ve Karaçi şehirlerini daha canlı ve hayat dolu buluyor olsalar da İslamabad’ın dağlar, ormanlar ve göller gibi doğal manzaraları macera seven turistleri kendine çekiyor. Margalla tepeleri, Himalayaların küçük bir kısmını oluşturur ve Pir-Sohawa’nın tepesine çıkan bir kaya tırmanışı noktasına ve muhteşem yürüyüş parkurlarına sahiptir.

Margalla Tepeleri
Margalla Tepeleri

Flora ve fauna bakımından zengin olan Margalla Tepeleri Milli Parkı’nı da burada gezme şansı bulacaksınız. Bu parkta pek çok türden memeli, kuş ve sürüngeni doğal ortamlarında görebilirsiniz.

İslamabad Rawal Gölü

İslamabad uçak bileti ile tadını çıkaracağınız Rawal Gölü, İslamabad’da büyük bir yapay gölü ve göl çevresinde yapılan gezintiler çok popüler. Gün batımından bir saat önce gölü ziyaret etmek için en ideal zaman, çünkü buradan muhteşem bir gün bamını manzarası izleyebilirsiniz.

İslamabad Rawal Gölü
İslamabad Rawal Gölü

Rawal Gölü’nün doğal güzelliklerini keşfe çıkacağınız tekne gezileri de hem turistler hem de yerel halk tarafından çok seviliyor. Göl manzarası ve tekneyle gezme dışında aileniz ve arkadaşlarınızla dinlenmek ve mükemmel piknikler yapmak için gölün yanındaki yemyeşil parkta da bir mola verebilirsiniz. Park ve gölün yanı sıra burada yaklaşık 1200 türe sahip büyük bir kuş bahçesi de bulunuyor.

İslamabad Gül ve Yasemin Bahçesi

İslamabad Gül ve Yasemin Bahçesi, bu güzel şehri gezerken mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. 250 eşsiz gül çeşidine ve 12 çeşit yasemine sahip olan bahçe, tam 20.360 metrekare. Bahçeler, gevşemek ve mükemmel çiçek kokularının tadını çıkarmak isteyen ziyaretçiler ve yerel halk arasında son derece popüler yerler.

İslamabad Gül ve Yasemin Bahçesi
İslamabad Gül ve Yasemin Bahçesi

İlkbahar ve sonbahar çiçeği şovları, Pakistan’ın Bahçe Bitkileri Topluluğu tarafından sürekli olarak düzenleniyor, ayrıca bahçelerin bitişiğinde çadırınızı kurarak manzaranın tadını çıkarabileceğiniz kamp alanları var.

İslamabad Taxila Antik Kenti

İslamabad’a çok kısa bir mesafede bulunan Taxila Antik Kenti’nde gezerken üç bin yıllık insanlık tarihi yakından görme şansı bulacaksınız. Tıpkı ağaçların çizgilerini inceleyerek eski çağları öğrendiğimiz gibi Taxila’daki katmanları incelemek de bu antik kentte İndus Nehri boyunca yaşamış çok sayıda uygarlığın büyüleyici hikayelerini gösteriyor.

Hint ve Greko-Romen edebiyatından masallarla dış dünyanın dikkatini çeken Taxila Antik Kenti, Güneydoğu Asya’da insan uygarlığının yükselişinden ve Neolitik mezarlardan Buda’nın izine kadar uzanan bir keşif yürüyüşünü size sunuyor.

İslamabad Taxila Antik Kenti
İslamabad Taxila Antik Kenti

Bölgeye refah veren antik ticaret yollarının birleştiği noktada bulunan Taxila Antik Kenti, hem büyüklüğü hem de kapsamı bakımından çok önemli bir yer. Üç farklı duvar tekniği, alanı üç ayrı zaman diliminden oluşan üç ayrı kente bölüyor. Buda’nın fiziksel temsil geleneğini öne çıkaran ünlü Budist stupalarına ek olarak Taxila, birçok kişi tarafından dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Takṣa Haveila’ya da ev sahipliği yapıyor. Dahası bu kalıntıların tarihleri M.Ö. 2900 yılına kadar uzanıyor.

İslamabad uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Taxila Antik Kenti, diğer pek çok tarihi kentten daha az tanınmasına rağmen, dünyada pek az yerde görebileceğiniz bir tarihi yoğunluğa sahip. Bu yüzden Taxila Antik Kenti, 1980’de UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak listelendi. Üç bin yıllık insanlık medeniyetini rehberli turlarla gezebilir ve burada kurulan müzede tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz.

Centaurus Alışveriş Merkezi

İslamabad şehrindeki eşsiz ve özel mimariye sahip başka bir yer de ünlü Centaurus Alışveriş Merkezi. Çok etkileyici ve modern bir tasarıma sahip olan Centaurus Alışveriş Merkezi, pek çok uluslararası tasarım ödülü kazandı. Unutulmaz bir alışveriş deneyimi ve görsel şölen sunduğu için şehri ziyaret eden her turist buraya mutlaka uğruyor.

İslamabad Yemek Dünyası

İslamabad şehri, bölgedeki talep gören büyük mutfakların çoğunu size sunuyor. Avrupa, Çin, Amerikan, İngiliz, İtalyan ve Pakistan yemeklerini şehri gezerken hemen her yerde bulabilirsiniz. Üst düzey restoranlardan küçük yemek tezgahlarına kadar İslamabad’da herkes için lezzetli bir şeyler var. Pakistan mutfağı ise Hint Yarımadası ve Orta Asya mutfaklarından etkilenmiş çok zengin bir mutfak.

İslamabad uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Pakistan’da ana yemekler genellikle buğday ekmeği veya pilav ile servis ediliyor. Salata ise bir meze olarak değil, ana yemekle birlikte garnitür olarak veriliyor. Et, Pakistan yemeklerinde diğer Güney Asya mutfaklarına kıyasla çok daha baskın bir rol oynuyor ve et çeşitleri arasında en popüler olanları keçi, koyun, sığır ve tavuk eti.

İslamabad Yemek Dünyası
İslamabad Yemek Dünyası

Pakistan yemekleri çok zengin, baharat doludur ve inanılmaz lezzetlidir. Nihari, Kabuli Pulao, Karahi ve Haleem, burada mutlaka denemeniz gereken en sevilen yerel yemeklerden bazıları.

İslamabad’ın en popüler restoranı olan Monal Restaurant ise geniş menüsü ve ideal konumu nedeniyle mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. Margalla tepelerindeki bu ünlü restoran, İslamabad merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta. Burada yemeklerin tadını çıkarırken İslamabad’ın muhteşem manzarasını da izleyebilirsiniz.

İslamabad Lok Virsa Müzesi

Pakistan Anıtı’na sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde, Pakistan’ın ve diğer Orta Asya ülkelerinin tarihi, sanatı ve kültürünü sergileyen modern bir müze olan Lok Virsa Heritage Müzesi’ni bulacaksınız. Müze, geleneksel müzik kayıtlarını dinleyeceğiniz ve yerel olarak üretilen çeşitli kültürel belgeselleri izleyebileceğiniz farklı alanlarıyla Pakistan’ın en heyecan verici yerlerinden biri. Pakistan hakkında bilgi edinmek için Lok Virsa Müzesi’nden daha iyi bir yer yok.

İslamabad’ın bu önde gelen müzesi; İran, Orta Asya ve Çin ile kültürel bağlantılarını gösteren geçitlerle bağlantılı dört blokta 25’ten fazla büyük galeriye sahip. Mimari, müzikal miras, tekstil, romantizm, tasavvuf tapınakları ve diğer çeşitli kültürel temalara adanmış büyük salonlar ise pek çok hazineyle dolu. İşlemeli yerel kostümler, mücevherler, ahşap işleri, metal işleri, blok baskı, fildişi ve kemik eserlerinden oluşan geniş bir müze koleksiyonu var. Miras Referans Müzesi Kütüphanesi ise Pakistan’ın tüm bölgelerinin sanat, müzik, tarih ve el sanatları ile ilgili geniş bir veri koleksiyonunu size sunuyor.

İslamabad Göl Manzaralı Park

İslamabad uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Göl Manzaralı Park, İslamabad’ın en yeni ve en sevilen parklarından biri. Burası kısa zamanda İslamabad ve Rawalpindi halkı için favori bir piknik yeri haline geldi. Park, Rawalpindi ve İslamabad kentleri için su ihtiyacını karşılayan yapay bir rezervuar olan Rawal Gölü ile birlikte inşa edildi.

Rawal Gölü’nün kıyısında yer alan park, uluslararası standartlarda eğlence mekanlarıyla dolu. Göl kenarında yapılan tren gezileri, lunapark, çocuklar ve yaşlılar için eğlenceli oyun alanları ile burada harika zamanlar geçirebilirsiniz. Park ayrıca macera sporları olanakları da sunuyor. Duvar tırmanışı, paintball, bisiklet parkurları ve sürat tekneleri ile yapılan göl gezileri de turistlerin çok ilgisini çeken aktiviteler.

İslamabad Saidpur Köyü

İslamabad merkezinden otantik Saidpur Köyü’ne ulaşmak sadece 10 dakika sürüyor. Güneşli günlerde Pakistan’ın başkentinden geziler düzenlenen Saidpur Köyü, benzersiz bir dağ manzarası sunan ve mükemmel bir şekilde restore edilmiş model bir turistik köy.

Geleneksel ve modern yaşam tarzının karışımını burada yakından göreceksiniz. Saidpur Köyü’nden Gandhara, Yunan, Budist, Babür, Ashoka ve sömürge dönemleri de dahil olmak üzere birçok uygarlık geçti ve günümüzde bu otantik köy hem yerli hem de yabancı için bir gezi yeri olarak hizmet veriyor. Saidpur Köyü’nde ziyaret edebileceğiniz etkileyici bir sanat galerisi, antik bir tapınak, tarihi evler, çeşitli restoranlar ve yerel hediyelik eşya dükkanları bulacaksınız.

İslamabad Uçak Bileti ile Pir Sohawa Manzaralarını Görün

Pir Sohawa, İslamabad’ın yakınında bulunan 1524 metre yükseklikte turistik bir yayla ve kartpostal güzelliğindeki manzarasıyla ünlü. İslamabad’da düzenlenen geziler ve tatil piknikleri için en sevilen mekanlardan olan Pir Sohawa, ünlü Daman-e-Koh gözlem noktasına da sahip. Hem gündüz hem de gece boyunca İslamabad şehrinin muhteşem manzaralarını buradan izleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aerobilet mobil uygulamaları veya web sitesi üzerinden kolayca İslamabad uçak bileti alabilir ve Pakistan’ın en güzel şehirlerinden birini doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın