Karaçi Uçak Bileti ile Benzersiz Bir Şehri Keşfe Çıkın

0
390
Karaçi Uçak Bileti ile Benzersiz Bir Şehri Keşfe Çıkın
Karaçi Uçak Bileti ile Benzersiz Bir Şehri Keşfe Çıkın

Karaçi uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, bir zamanlar Sindhi balıkçılarının mütevazı evleri olan Karaçi, şimdi geniş limanları ile ülkeyi ayakta tutan büyük bir ticaret şehri. Her zaman hareketli olan Karaçi sokakları; renkli otobüslerin, sabırsız insanların ve günlük telaşın bulaşıcı enerjisine sahip. Fakat burada tüm bu kaosu unutmanızı sağlayacak pek çok güzellik de bulacaksınız.

Karaçi uçak bileti ile gezeceğiniz 14 milyondan fazla nüfuslu bu ilginç şehir, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Hint Okyanusu kıyısında harika bir konumda yer alan Karaçi, bu kalabalık nüfusuna rağmen tarihi yerleriyle olduğu kadar muhteşem plajlarıyla, doğal güzellikleriyle ve huzurlu parklarıyla da ilgi çekiyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Karaçi uçak bileti alabilir ve bu benzersiz şehre unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Karaçi’de Yapılacak Şeyler

Karaçi Clifton Plajı

Karaçi uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Clifton Plajı, Karaçi’nin en işlek plajı olmasına rağmen, burada yüzmek yerine gezintiye çıkmak isteyeceksiniz. Plaj, gri çamurlu kumlarla kaplı ve çok özel değil ancak şehrin insanlarını izlemek için ideal bir yer.

Clifton Plajı
Karaçi Clifton Plajı

Clifton Plajı, Karaçi’nin ünlü ve zengin bir mahallesinde yer alıyor, ancak toplumun her kesimini kendine çekiyor. Bu nedenle plajın manzarası Karaçi’nin güzel bir resmini veriyor. Sabahları oldukça sessiz olan plaj, öğleden sonraları ve pazar günleri çok hareketli.

Clifton Plajı kumsalında yapılan deve ve at gezintileri çok popüler. Plajda soğuk içecekler, chai (çay) ve ızgara mısır tezgahları da bulunuyor. Küçük bir giriş ücreti ile gezinebileceğiniz bir çocuk parkı ve gezinti yerleriyle bu ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz.

Karaçi Manora Adası

Manora Adası, Karaçi’nin en hareketli bölgesi olan Keamari Limanı’na kısa bir feribot yolculuğu mesafesinde yer alıyor. Ada, Karaçi’nin Talpur yöneticilerinin İngilizlere teslim olduğu ve daha sonra sağlam bir deniz fenerinin dikildiği kalesiyle görülmeye değer bir yer.

Manora Adası
Karaçi Manora Adası

Manora Adası, 19. yüzyıldan kalma bir Hindu tapınağının kalıntıları arasında gözden kaçırılan küçük bir plaja da sahip. Burada yüzmek, güçlü akımlar ve kirlilik nedeniyle önerilmiyor. Sahildeki yiyecek tezgahlarında ise başta balık olmak üzere pek çok yöresel lezzeti deneyebilirsiniz.

Manora Adası’na gelinmesinin ana nedeni, buradaki vapur gezileriyle manzaranın ve deniz melteminin tadını çıkarmaktır. Limanda bulunan teknelerde de düşük ücretler karşılığında daha uzun yolculuklar yapılabiliyor.

Karaçi Chaukhandi Mezarları

Enfes taş oymalarıyla ünlü kum taşı nekropolü Chaukhandi Mezarları, Karaçi’de en çok ilgi çeken yerlerden biri. Süslü mezarlar ve türbeler New Orleans’tan Timbuktu’ya kadar dünyanın her yerinde görülüyor ve bu mezarların en ünlüsü Mısır’ın büyük piramitleri, ancak Chaukhandi Mezarları da benzersiz dekorasyonlarıyla sizi büyüleyecek güzellikte.

Karaçi yakınındaki Chaukhandi Mezarları, anıt mezarlara eşsiz bir örnek. Güneyden kuzeye uzanan gömülü alan, o dönem için olağan dışı bir yapıya sahip. Bu mezarlar incelikli bir piramit şekline özenle istiflenmiş büyük kum taşı plakalardan inşa edilmiştir. Döşemeler daha sonra karmaşık desenlerle, çizimlerle ve hoş sahnelerle dikkatlice oyulmuştur.

Chaukhandi Mezarları
Karaçi Chaukhandi Mezarları

15. ve 18. yüzyıllar arasında inşa edilen Chaukhandi Mezarları, günümüzde meraklı ziyaretçilerin ve arkeologların dikkat çekecek derecede iyi korunmuş bir nekropol oluşturuyor.

Mezarların özenle süslenmesinin ötesinde Chaukhandi Mezarları’nın dünyadaki benzer nekropoller ile paylaştığı bir başka özellik de yerlilerin bölgenin perili olduğu yönündeki inançlarıdır. Chaukhandi’deki mezarlar bölgedeki en perili yerlerden biri olarak bilinir ve ziyaretçiler özellikle geceleri mezarlığa girmemeleri konusunda uyarılır.

Karaçi Quaid-i-Azam Mozolesi

Etkileyici bir şekilde tasarlanmış bu türbe, Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Jinnah’ın bir anıtıdır. Küçük bir parkta basamaklı bir piramidin tepesinde bulunan mozolenin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Quaid-i-Azam Mozolesi
Karaçi Quaid-i-Azam Mozolesi

1958-68 yıllarında bir Türk mimar tarafından yapılmış olan Quaid-i-Azam Mozolesi, minimalist bir tasarıma sahip. Beyaz mermer yapı, kare planlı ve yarım daire biçimli bir kubbeyi destekleyen geleneksel stillere tam bir örnek oluşturuyor ve Karaçi’yi ziyaret eden turistler tarafından çok ilgi görüyor.

Karaçi Mohatta Sarayı

Abdullah Şah Gazi’nin türbesinin yakınında inşa edilmiş, Jinnah’in kız kardeşi Fatima’nın evi olan Mohatta Sarayı, 1999’da restorasyonunu takiben turistlerin ilgisini çekmeye başlayan etkileyici bir İngiliz Raj binası.

Mohatta Sarayı
Karaçi Mohatta Sarayı

Günümüzde müze olarak kullanılan Mohatta Sarayı’nın sergileri, Pakistan’ın kendine özgü sanatsal mirasını ayrıntılarıyla anlatıyor. Sarayın bahçeleri ise Karaçi’nin kalabalığından ve kargaşasından biraz uzaklaşabileceğiniz huzurlu bir ortam yaratıyor.

Anglikan Kutsal Üçlü Katedrali

İngilizler kendi manevi ihtiyaçlarını Karaçi’de karşılamak için burada etkileyici dini yapılar inşa ettiler. Anglikan Kutsal Üçlü Katedrali, Karaçi’de günümüze kalan en eski İngiliz Raj mimarisi örneklerini sunuyor.

Anglikan Kutsal Üçlü Katedrali, çeşitli çatışmalarda ölen İngiliz askerlerinin anısına dikilmiş bazı etkileyici anıtlara da sahip ve çok çarpıcı mimarisiyle sizi etkileyecek bir yer.

Karaçi Frere Salonu

Tarihi 1865 yılına kadar uzanan Frere Salonu, Pakistan’ın Hindistan İngiliz kolonisinin bir parçası olduğu zamanları hatırlıyor.

Frere Salonu
Karaçi Frere Salonu

Yemyeşil bahçelerle çevrili bina, bugün kütüphane ve sanat galerisi olarak hizmet veriyor. Henry Saint Clair Wilkins tarafından tasarlanan Frere Salonu, aynı zamanda pek çok sömürge mimarisine de ev sahipliği yapan Saddar semtinde görülmeye değer bir yer.

Churna Adası ve Su Sporları

Denizi seviyorsanız, Karaçi’nin merkezine sadece iki saat uzaklıktaki Churna Adası’nı mutlaka görmelisiniz.

Churna Adası ve Su sporları
Churna Adası ve Su sporları

Churna Adası, yüzebileceğiniz muhteşem plajlara sahip, ayrıca şnorkelle ve scuba ile adanın resiflerine dalarak çeşit çeşit balıklardan yılanlara ve ılık sularda yaşayan kaplumbağalara kadar çok sayıda deniz canlısını yakından görebilirsiniz.

Karaçi PAF Müzesi

Uçaklardan hoşlanıyorsanız, Pakistan Hava Kuvvetleri Müzesi mutlaka görmelisiniz. Müze, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından yıllarca saklanan, özellikle de Hindistan ile 1965 yılında yapılan savaşta kullanılan uçaklar, jetler, radarlar ve silahlar gibi birçok hava aracına ev sahipliği yapıyor.

1. ve 2. Dünya Savaşı modellerinin yanı sıra müzede bazı modern uçakları da görebilirsiniz. Ayrıca müze parkında pek çok yemek seçeneği ve dinlenebileceğiniz birçok kafe de var.

Karaçi Bhambore Kalıntıları

Bhambore tarih öncesi kenti M.Ö. 1. yüzyılda Scytho-Part döneminde inşa edilmiştir. 13. yüzyılda terk edilene kadar Müslümanlar tarafından kontrol edilen Bhambore Antik Kenti’nin kalıntıları bugün Karaçi’de en çok ilgi çeken yerlerden biri.

Burada, etkileyici antik kent kalıntılarının yanı sıra tarihi M.S. 727’ye dayanan dünyanın bilinen en eski camilerinden birisini gezme şansı bulacaksınız.

Karaçi Tooba Mescidi

Yerel olarak Gol veya Yuvarlak Camii olarak da bilinen kubbeli çatılı Tooba Camii, Karaçi şehrinin en önemli simgelerinden biri.

Mescidin beyaz mermer kubbesi, 71 metre çapında ve onu destekleyecek orta direkleri olmadan alçak bir çevre duvarı üzerinde dengeleniyor. Bu ilginç kubbenin ilginç fotoğraflarını çekebilir ve 5.000 kişilik devasa cami salonunu keyifle gezebilirsiniz.

Karaçi Victoria Pazarı

Victoria Pazarı, hemen her şeyin satıldığı renkli fakat çok kalabalık bir pazar. Yoğun saatlerden kaçınmak için sabahın erken saatlerinde pazarı ziyaret ederek bu benzeriz Pakistan pazarının tadını çıkarabilirsiniz.

Victoria Pazarı
Karaçi Victoria Pazarı

Victoria Pazarı’nda hayal edilebilecek tüm yiyecekler, evcil hayvanlar, tekstiller, kırtasiye malzemeleri ve daha pek çok şey satılıyor. Sömürge dönemi yapısının içinde kurulan pazar, Karaçi’de alışveriş yapmak için en iyi yer. Pazar binasına o zamanlar Hindistan İmparatoriçesi de olan Kraliçe Victoria adının adı verilmiştir.

Karaçi Mezar-ı-Quaid

Bu türbeyi gördüğünüz anda, türbenin son derece önemli bir kişinin kemiklerini koruduğunu hemen anlayacaksınız. Mezar-ı-Quaid’in mimari tasarımı hem basittir hem de çok dikkat çekicidir ve yapı günümüzde Karaçi şehrinin sembolü haline gelmiştir.

Türbede, Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Jinnah’in kalıntıları bulunuyor ve hem yerel halk hem de turistler tarafından türbe ziyaret ediliyor.

Mezar-ı-Quaid
Karaçi Mezar-ı-Quaid

1913 yılından Pakistan’ın kurulduğu 1947’de kurulana kadar Jinnah, o zamanki İngiliz Hindistan’da All-India Müslüman Birliği’nin lideriydi. I. Dünya Savaşı’ndan sonra, Jinnah ve Müslüman Birliği ayrı bir Müslüman devlet kurmak için yoğun bir çaba harcadı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Müslüman Birliği nihayet yeni bir ülke kurmak için oy çoğunluğunu kazandı ve Pakistan kuruldu.

Ne yazık ki Jinnah, kurulması çok zor olan ülkenin bağımsız hale gelmesinden bir yıl sonra tüberkülozdan öldü. Jinnah’ın kalıntıları şimdi 1960’da inşa edilen Mezar-ı-Quaid içinde korunuyor. Taşlarla süslü beyaz mermer yapı, uzaktan bile dikkat çekiyor. Fıskiye hatları, hoş ve basit mimarisiyle çok çarpıcı olan türbeye doğru ilerliyor.

Türbede ayrıca Jinnah’ın kız kardeşi Fatima Jinnah ve Pakistan’ın ilk Başbakanı Liaquat Ali Khan’ın türbeleri de bulunuyor.

Asya’nın En Büyük Haçı

Bu devasa kurşun geçirmez haç, Karaçi’nin en kalabalık semtlerinden birinde ülkedeki tek Hristiyan mezarlığında duruyor. Parvez Henry Gill, Tanrı’yı gördüğü bir rüyadan sonra farklı bir şey yapmak için kişisel bir görevi olduğunu ve çoğunluğu Müslüman bir ülke olan Pakistan’daki Hristiyanları korumaya ve onlara ilham vermeye yardımcı olması gerektiğini düşündü.

Gill, daha sonra Karaçi’nin tek Hristiyan mezarlığına giriş kulesinin üstünde yükselen 140 metre yüksekliğinde bir haç inşasını finanse etti. Haç tamamlandığında Asya’daki en büyük haç olarak lanse edildi.

Güvenlik endişeleriyle karşı karşıya olan Gill, işçilere bile projenin gerçek doğasını söylememiştir. İşçiler önce uzun bir kare sütun inşa ettiler ve haçın dış kollarını projenin sonuna doğru eklediler. Gerçek niyet inşaatın ortasında anlaşıldığında, 20 işçi işten ayrıldı, ancak diğer işçiler çalışmaya devam etti ve böylece bu devasa haç, Hristiyan ve Müslümanların çabalarının bir karışımı olarak ortaya çıktı.

Gill, haçların kurşun geçirmez olduğunu ve dini açıdan hoşgörüsüz vandalların verebileceği zararlara dayanabileceğini iddia ediyor. Çelik, demir ve çimentodan yapıldığı için bu haç uzun süre ayakta durmaya devam edecek ve kolay yıkılmayacak bir anıt.

Hacın yer aldığı Gora Qabristan Mezarlığı (Beyaz Adamın Mezarlığı), İngiliz sömürge dönemine aittir ve mezarlık sık sık tahrip edilir ama haç hala ayakta.

İbn-e-Qasim Parkı

Karaçi uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız 130 dönüm arazi üzerinde kurulu bu devasa park, şehrin en büyük parkı ve her yıl 10 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Karaçi’de doğayla baş başa kalıp harika zamanlar geçireceğiniz İbn-e-Qasim Parkı, ayrıca bir kaplumbağa göleti ve gül bahçeleriyle de sizi unutulmaz bir gezinti sunacak.

Karaçi Uçak Bileti ile Cape Monze Plajı’nın Tadını Çıkarın

Cape Monze ya da yerel olarak bilinen ismiyle Mount, insanların ufuk çizgisinin ve koyu mavi denizin harika manzarasını izleyebilecekleri bir tepeyle çevrili popüler bir plaj.

Cape Monze Plajı
Karaçi Cape Monze Plajı

Karaçi uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Cape Monze Plajı, aynı zamanda yunuslar, balinalar ve kaplumbağalar gibi nesli tükenmekte olan türlere de ev sahipliği yapıyor ve bu nedenle çocuklu aileler için de ideal bir gezi alanı.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca alabileceğiniz Karaçi uçak bileti ile Pakistan’ın bu büyüleyici şehrine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın