Mekke Uçak Bileti ile Kutsal Bir Şehre Yolculuk

0
1775
Mekke uçak bileti ile kutsal bir şehre yolculuk
Mekke uçak bileti ile kutsal bir şehre yolculuk

Mekke uçak bileti ile keşfe çıkacağınız, Hazreti Muhammed’in doğum yeri olan ve deniz seviyesinden 277 metre yükseklikte dar bir vadide yer alan Mekke, dünyadaki en kutsal şehirlerden birisidir. 1.8 milyar Müslüman nüfus dünya nüfusunun %23’ünü oluşturuyor ve tüm Müslümanlar namaz saatlerinde günde 5 kez dualarını Kıble yönüne sunuyor.

Suudi Arabistan’daki turizm hala büyük ölçüde dini haclarla ilgili olsa da boş zaman turizmi de büyüyor ve yılda yaklaşık 3 milyon kişi Mekke’yi ziyaret ediyor. Bu şehir, bir gezide ihtiyaç duyacağınız her şeyi size sunuyor. 5 yıldızlı ​​otellere ek olarak Hindistan, Amerika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’ya kadar dünyanın her yerinden yemekleri tadabileceğiniz mükemmel restoran zincirlerini de Mekke’de bulabilirsiniz. Suudi Arabistan’da Kuran yasakladığı için ve İslam yasası uyarınca domuz eti ve alkollü içki servisi yapılmamaktadır.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Mekke uçak bileti alarak dünyanın en manevi şehirlerinden birine unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Mekke Gezinizden Önce Bilmeniz Gerekenler

Suudi Arabistan’da her yer namaz vakti kapanır ve hayat durur. Bu uygulama 30 dakika kadar sürebiliyor. Suudi kralının resmi unvanı İki Kutsal Caminin Koruyucusu’dur ve ülkede krala büyük saygı gösterilir.

Tüm yıl boyunca güvenli ve sıcak olan Mekke, Kızıldeniz sularında tüplü dalış, şnorkelle dalış ve diğer su sporları etkinlikleriyle de çok popüler bir yer.

Mekke’de Gezilecek Yerler

Mescid-i Haram

Her yıl yaklaşık 2 milyon Müslüman, İslam’ın en kutsal camisi olan Mescid-i Haram’a akın ediyor. Hac olarak bilinen bu süreçte çok sayıda ruhsal ayin gerçekleştiriliyor. Hacın gerçekleştirilmesi, İslam’ın beş şartından birisidir ve tüm sağlam bedenli Müslümanlar hayatlarında en az bir kez hacca gitmelidir.

Mescid-i Haram
Mescid-i Haram

Mekke uçak bileti alarak görebileceğiniz ‘Küçük Hac’ olarak bilinen Umre, yılın herhangi bir zamanında Mekke’ye yapılan bir yolculuktur ve bu Hac eylemi altı gün sürer.

Mekke, İsmail’e ve annesi Hagar’a çölde bir su kaynağı veren yer olarak düşünülüyor ve İslam’ın en kutsal yeri olarak ziyaretçi akınına uğruyor.

Kara Taş

Mekke’deki Ulu Camii’nin merkezinde bulunan “Kara Taş”, tüm dünyadaki Müslümanlar tarafından saygı görüyor. Kara Taş, M.S. 605 yılında Hz. Muhammed tarafından Kabe’nin şu anki şekline göre ayarlanmıştır. Hacılar hac sırasında tavaf töreninin bir parçası olarak Kabe’yi çevrelediğinde, birçok kişi tıpkı Hz. Muhammed’in yaptığı gibi Kara Taş’ı öpmek için durur.

Kara Taş
Kara Taş

Abraj Al Bait

Kraliyet Saat Kulesi olarak da bilinen bu otel, Mescid-i Haram’ın yanında Kabe’ye en yakın konumda yer alan, Umre ve Hac için en iyi konuma sahip etkileyici bir oteldir.

Abraj Al Bait
Abraj Al Bait

Mescid-i Haram’ın 120 katlı binası 1542 konuk odalı süite, 9 adet modern restorana ve 56 asansöre sahip. Burası aynı zamanda dünyanın en yüksek binalarından birisidir ve size unutulmaz bir Mekke manzarası sunacaktır. Görkemli otel, lüks tasarımla orijinal Arap misafirperverliğinin sıcaklığını bir araya getiriyor.

Jabal al-Nour

Müslümanların “Işık Dağı” veya “Aydınlık Tepesi” olarak bildikleri bu popüler nokta, Mekke gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Bu tepe, İslam’da muazzam bir öneme sahip olan bir mağaraya ev sahipliği yapmaktadır. Hz. Muhammed’in meditasyon yapmak için çok zaman harcadığı bu mağarada, baş melek Gabriel aracılığıyla Tanrı’dan mesajlar aldığına inanılıyor.

Mina

Mina, yıllık Hac ziyaretinde milyonlarca insanı barındıran bir bölge olduğu için çok ünlüdür. Bu yapay mahalle, dünyanın dört bir yanındaki hacılara rahat bir geçici yuva sağlaması ve 40 dereceye ulaşan sıcaklıklara dayanması için hazırlanmış teflon kaplı ve 100.000 klimalı çadırlardan oluşuyor. Mina’da kadınlarla erkeklerin birlikte uyumasına izin verilmemektedir.

Mina
Mina

Ulu Camii

Mekke’yi ziyaret eden her Müslüman için bir odak noktası olan Ulu Camii, 356.800 metrekare büyüklüğünde devasa bir camidir. İçinde 820.000 kişiyi barındırabilen cami, çevresinde de dua edebilecek bir milyondan fazla insanı barındırabiliyor. Kabe, caminin merkez avlusundadır.

Ulu Camii
Ulu Camii

Tarihi 7. yüzyıla kadar uzanan Ulu Camii, her yıl sayıları artan hacıları barındıracak şekilde genişletiliyor.

Makkah Alışveriş Merkezi

Mekke uçak bileti alarak gezebileceğiniz Makkah, tüm aile için lüks bir alışveriş, yemek ve eğlence ortamı yaratmaya adanmış bir alışveriş merkezidir. Makkah, Suudiler ve turistler tarafından Mekke’deki en eksiksiz ve en önemli alışveriş merkezi olarak görülüyor.

Makkah Alışveriş Merkezi
Makkah Alışveriş Merkezi

Tüm müşterileri memnun etmek için tasarlanmış bir alışveriş ve eğlence deneyiminin tadını çıkarmak için tasarlanmış bu merkezde, çok çeşitli yerel ve uluslararası markalar, süpermarketler, restoranlar ve diğer birçok olanağı bulabilirsiniz.

Al Wahba Krateri

Mekke şehrinin kuzeydoğusundaki Al Wahba Krateri’ne güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Çölde yer alan bu büyük krater, 850 metrelik uçurum kenarları ile yaklaşık 1,5 kilometre bir derinliğe sahip.

Krater tabanı, yağmurlu mevsimlerde suyla doludur ve yaz aylarında güneş nemi buharlaştırırken tam bir tencereye dönüşür. Bu bölgede bir zamanlar büyük miktarda volkanik aktiviteler görülüyordu ve krateri çevreleyen kumlu ovalar çoğunlukla volkanik kül içeriyor.

Kraterin etrafında kamp yapmanıza izin veriliyor, ancak geceyi geçirmeyi planlıyorsanız bir rehber kiralamak zorundasınız.

Nur Dağı ve Hira Mağarası

Bu küçük dağ (761 metre), Hz. Ebu Bekir ile Hz. Muhammed’in üç gün boyunca saklandığı yerdir. Onlar burada saklanırken bir akasya ağacı mağara önünde hızla büyüdü, ağaçta bir güvercin yuva inşa etti ve bir örümcek mağara girişine bir ağ örerek onları korudu.

Nur Dağı ve Hira Mağarası
Nur Dağı ve Hira Mağarası

Dağa tırmanış zorlu olabilir, bu nedenle yavaş bir tempo öneriliyor. Nur Dağı, Ulu Camii’nin yaklaşık 3 kilometre güneyinde yer alıyor.

Mekke Müzesi

Bir zamanlar Al Zahir Sarayı olan 3435 metrekarelik Mekke Müzesi, Suudi Arabistan’ın önemli arkeolojik keşiflerinden İslam öncesi tarih sergilerine kadar uzanan zengin bir koleksiyona sahiptir.

İlginç sunumlarda Arapça hatlarını, arkeolojik kazılarda keşfedilen yazıt örneklerini ve İslam hatlarının kökenini görebilirsiniz. İslam sanatına ait etkileyici bir salon, bu eşsiz hat eserlerini tamamlıyor.

Peygamber Müzesi

Hacılar, Kuran ve Hz. Muhammed’in hayatını ve hadislerini incelemeye adanmış bu özel müzeye adeta akın ediyorlar.

Mekke uçak bileti ile gezebileceğiniz müze, Hz. Muhammed’in yaşamının bilimsel bir incelemesini de sunuyor ve Peygamber tarafından kullanılan mutfak eşyaları, mobilyalar ve silahları sergiliyor.

Jabal Rahmah

Merhamet Dağı olarak bilinen bu granit tepe, hacıların Kuran okumak ve dua etmek için haccın 9. gününde ziyaret ettikleri yerdir.

Jabal Rahmah
Jabal Rahmah

Peygamber, ölümünden kısa bir süre önce bu bölgede son vaazını vermişti. Tepenin zirvesine çıkan merdivenler buraya nispeten kolay bir erişim sağlıyor.

Muelle Prat

Tablo güzelliğindeki Muelle Prat, tatilciler arasında oldukça popülerdir çünkü burası Mekke merkezdeki en büyük pazar yeridir. Satılık eşyaların çeşitliliği çok çarpıcıdır, burada ucuz giysiler ve eşsiz antika eşyalar gibi istediğiniz hemen her şeyi bulabilirsiniz.

Turistler çoğunlukla el yapımı hediyelik eşyalar, kaliteli çantalar, şapkalar ve ucuz ev dekoru ürünleri almak için bu pazara geliyorlar. Koleksiyoncular da bu pazarda antikaları özenle korunmuş bir halde bulabilirler.

Mekke Sokakları

Mekke’nin eşsiz güzellikteki caddelerini keşfetmek, gezinize unutulmaz hatıralar bırakacaktır. Şehir, güzel binalar ve eşsiz tarihi yerler bakımından çok zengindir. Bununla birlikte Mekke, inanılmaz derecede uyumlu bir şehirdir.

Mekke Sokakları
Mekke Sokakları

Zemzem Kuyusu

Mataf bölgesindeki Zemzem Kuyusu, 4000 yıl süreyle burada yaşayan halka mucizevi bir şekilde su sağladı.

Zemzem kuyusu elle kazılmıştır, 30 metre derinlikte ve 1.08 ile 2.66 metre çapındadır. Başlangıçta kuyudan su ipler ve kovalar yoluyla çekilmiştir. Günümüzde elektrikli pompalar, Mescid-i Haram’ın her yerinde bulunan çeşmelere ve Tawaf bölgesi yakınındaki dağıtım kaplarına buradan su çekiyor.

Zemzem Kuyusu
Zemzem Kuyusu

Zemzem Kuyusu İbrahim Vadisi içinde yer alıyor ve kuyudaki su bu vadiden absorbe edilen yağmurun yanı sıra yerel tepelerden akan sulardan toplanıyor.

Ayrıntılı olarak kuyunun suyunun teknik özelliklerini analiz eden Zemzem Araştırma Merkezi’ni de burada gezme şansınız bulunuyor. Su seviyesini, elektrik iletkenliğini, PH ve EH dengelerini ve sıcaklığı izleyen dijital sistemler bu merkezde kurulmuştur.

El Jaaranah Camii

Mekke uçak bileti ile görme fırsatı bulacağınız şehrin hemen kuzeyinde yer alan Al Jaaranah Camii, Hac’ı gerçekleştirmek için Mekke’ye gitmeden önce Hz. Muhammed’in uğradığı yer olmasıyla ünlüdür. Biri Peygamberin Kuyusu olarak adlandırılan iki içme suyu kuyusu bu camiye 10 metre uzaklıkta bulunuyor. Alanda çok sayıda tarih ağacı vardır ve Al Jaaranah Camii’ne bakan dağın, Afrika kölesi ve Peygamber’in arkadaşı olan Bilal bin Rabah’ın insanları dua etmeye çağırdığı yer olduğuna inanılır.

Mekke Uçak Bileti ile Al Kiswah Fabrikasını Görün

Al Kiswah fabrikasını ziyaret etmek için devletin izni ile özel turlar düzenlenmektedir. Kiswah olarak bilinen Kabe’nin örtüsü ve örtünün üstündeki Kuran kaligrafisinin altın iplik nakışları buradaki fabrikada saf siyah ipekten yapılıyor. Hac sonunda Kabe’yi örten Kiswah küçük parçalara bölünür ve hacılara hatıra olarak verilir.

Buraya gerçekleştireceğiniz tur, Kiswah’ın nasıl yapıldığını ve özel olarak seçilmiş erkeklerin altın kaligrafiyi kumaşa nasıl diktiğini izlemenizi sağlayacak.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Mekke uçak bileti alabilir ve Müslümanların en önemli şehrinin bütün etkileyici yerlerini görebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın