Suudi Arabistan Uçak Bileti ile Turizm Şehri Taif’i Gezin

0
788
Suudi Arabistan Uçak Bileti ile Turizm Şehri Taif'i Gezin
Suudi Arabistan Uçak Bileti ile Turizm Şehri Taif'i Gezin

Suudi Arabistan uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız ülkenin yemyeşil bir vahası olan Taif şehri, meyve ve gül bahçeleriyle “Gül Şehri” olarak anılıyor. Muhteşem iklimi, doğal güzellikleri ve Arap yarımadasının geri kalanından ayrılan turistik merkezleri ile ünlü olan Taif, aynı zamanda çok uzun bir tarihe sahip.

Suudi Arabistan’ın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Taif, deniz seviyesinden 1700 metre yükseklikte ve yumuşak ılıman iklimi ile ülkenin en sevilen yerleri arasında. Yaz aylarında serin bir nefes alabileceğiniz Taif, nemli Mekke ile karşılaştırıldığında gerçekten bambaşka bir iklime sahip. Bölge aynı zamanda dağlık yol kenarında pek çok yerlinin beslediği babunları ile de çok popüler. Taif şehri nar, üzüm ve gül üreten bir tarım merkezi ve şehrin etrafa dağılmış çok sayıda yeşil bahçe ile çöl ortasında bir vaha.

Akşamları tarihi Taif Çarşısı’nda alışveriş yapabilir, şehrin labirent sokaklarını keşfe çıkabilir ve serin iklimin tadını çıkarabilirsiniz. Taif yaz aylarında, Suudi Arabistan kralı buraya taşındığında için aynı zamanda Suudi Arabistan’ın resmi olmayan başkenti. Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla alabileceğiniz Suudi Arabistan uçak bileti ile ülkenin en turistik şehirlerinden birini doyasıya gezebilirsiniz.

Suudi Arabistan Taif’te Gezilecek Yerler

Taif Çarşısı

Taif Çarşısı, Suudi Arabistan’ın en büyük ve hareketli çarşılarından biri ve görülmeye değer pek çok hazineyle dolu. Her akşam bölge halkının akın ettiği ve dans eden fıskiyeli küçük karelerin doldurulduğu çarşı, zevkli bir şekilde yenilenmiş tarihi merkezde yer alıyor.

Taif Çarşısı
Taif Çarşısı

Bölgenin ünlü bal ve gül suyu gibi yerel ürünlerinin yanı sıra el sanatı ürünlerini satın almak için Taif Çarşısı harika bir mekan. Alışveriş bittiğinde bir nane çayı alın ve meydanlardan birinde yerel halkı izleyin.

Taif Shubra Sarayı

Suudi Arabistan uçak bileti alarak gezeceğiniz, 1905 yılında Şerif Ali Paşa’nın emriyle inşa edilen Shubra Sarayı, Taif şehrinin en önemli simgelerinden biri. Bu saray günümüzde Taif Müzesi’nin zengin koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Shubra Sarayı; kafes işi pencereleri, etkileyici balkonları ve Carrara’dan gelen iç mermeri ile eski Taif’in en çarpıcı yapısı. Kral Abdülaziz bir zamanlar burada kalıyordu ve saray daha sonra Kral Faysal’ın ikametgahı olarak kullanıldı.

Turistlerin Taif şehrinde ilk ziyaret ettiği yerlerden biri olan Shubra Sarayı’nı keyifle gezebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

El Shafa

Taif’in 25 kilometre güneybatısında yer alan El Shafa, bölgedeki en yüksek dağı ve güzel bir gezi alanı. 10.000 metrekarelik Daka Dağı Parkı, zirvede yer alıyor ve yerel dağların muhteşem manzarasını size sunuyor. Bölgenin bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında ise bu muhteşem manzarada yapılan deve safarileri, yürüyüş rotaları ve yerel yemekleri tadabileceğiniz restoranların bolluğu yer alıyor.

Barbeküler ve piknikler yapılan dağ eteklerinde, gözlem teraslarına sahip konaklama tesisleri de bulunuyor.

Taif El Wahbah Krateri

Suudi Arabistan uçak bileti alarak yakından göreceğiniz El Wahbah Krateri, Taif’e 250 kilometre uzaklıkta bulunan çok etkileyici bir volkanik krater. Kraterin tabanı sodyum fosfat kristallerine sahip ve bir göktaşı tarafından oluşturulmuş. Kraterin dibine ulaşmak yaklaşık 45-60 dakika sürüyor ve buraya rehberli turlar düzenleniyor.

Taif El Wahbah Krateri
Taif El Wahbah Krateri

El Wahbah Krateri, çok ilginç bir yer ama kraterin dibinden yukarı tırmanırken ortaya çıkan zorluk nedeniyle burayı çok az turist ziyaret ediyor. Kraterin girişinde bir cami ve yükseltilmiş piknik alanı da bulunuyor.

Taif Al Gadhi Gül Fabrikası

Taif’in 120 yıllık Al Gadhi Gül Fabrikası, ülkenin en büyük gül fabrikası ve 24 saat ziyaretçilere açık. Buraya yapacağınız bir turla çiçek yapraklarının gül suyuna nasıl dönüştüğüne tanık olacaksınız. Özellikle hasat dönemi olan mayıs ve temmuz ayları arasında görülmeye değer bir yer olan Al Gadhi Gül Fabrikası’nda gül kokusu ve diğer gül yapımı ürünleri de satın alabilirsiniz.

Taif Mescidi Al Madhoon Camii

Taif merkezinde bulunan ve çok ilgi çeken antik camilerden biri olan Mescidi Al Madhoon Camii, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Bu cami aynı zamanda Al Qantara Mescidi olarak da bilinir ve silindir gibi görünen küresel bir tepeye sahip Athan Kulesi ile ünlüdür.

Mescidi Al Madhoon Camii’nin tarihi Osmanlı döneminin son dönemlerine kadar uzanıyor. Mescid günümüzde hala kilitli ve dualara açılmıyor, ancak devasa minareye çıkabilir ve muhteşem bir manzara görebilirsiniz. O dönemin mimarisi ve tasarımı gerçekten hayranlık uyandırıcıdır ve Mescidi Al Madhoon Camii bunun en güzel örneklerinden biri.

Taif Jouri Alışveriş Merkezi

Jouri Alışveriş Merkezi, Taif’in Khalid bin Walid Yolu üzerinde yer alıyor. Bu devasa alışveriş merkezi hem yerel hem de uluslararası markaların harika bir karışımına sahip. Alışveriş merkezindeki eğlence alanı, şehirde meydana gelen birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Jouri Jouri Alışveriş Merkezi, farklı mutfaklardan yemekler servis eden restoranlarla dolu ve Taif şehrindeki en popüler alışveriş merkezi.

Taif Anoud Parkı

Taif Al-Anoud Parkı, şehrin kalbinde yer alan halka açık bir park. Ünlü Al Barraq Hotel’in yakınında yer alan Anoud Parkı, Taif gezinizde bir mola vermek ve temiz hava almak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Parkta sunulan çeşitli eğlenceler için bilet almanız gerekiyor ve bu geniş park, yerel aileler ve çocuklar tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Taif Hayvanat Bahçesi

Taif Hayvanat Bahçesi, Taif merkezinde yer alan ve turistlerin çok ilgisini çeken bir yer. Hayvanat bahçesi çok büyük değil ama çok çeşitli vahşi yaşamı alanlarına sahip. Hayvanat bahçesindeki gezinizde filleri, aslanları ve zebraları yakından göreceksiniz.

Taif Hayvanat Bahçesi
Taif Hayvanat Bahçesi

Taif Hayvanat Bahçesi ayrıca çocuklar ve yetişkinler için eğlenceli etkinliklere sahne oluyor. Taif Hayvanat Bahçesi’nde aileler için düzenli olarak yunus gösterisi de düzenleniyor.

Taif Sharif Müzesi

Taif Sharif Müzesi, Taif’in eski kent bölgesinde yer alan popüler bir turistik ve kültürel merkez. Sharif Müzesi, 5.000 metrekarelik bir alana yayılmış bir binanın içinde yer alıyor ve geniş bir tarihi eser koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede ayrıca yerel eserler ve dekor eşyaları için alışveriş yapabileceğiniz küçük bir alışveriş caddesi de var. Sharif Müzesi’nde gezeceğiniz eşsiz sergiler arasında ise antik silahlar, hançerler, kılıçlar, mızraklar, süs eşyaları, kıyafetler ve diğer önemli tarihi eşyaları görebilirsiniz.

Taif Yeşil Dağ Parkı

Yeşil Dağ Parkı, Taif’in Alhada Yolu üzerinde bulunan ve çok sevilen bir tema parkı. Parkta aileler için birçok eğlenceli gezinti alanı var ve birçok etkinlik düzenleniyor. Taif’in çölleri arasında parkın yeşil alanı çok rahatlatıcı ve hem yerel halk hem de turistler Yeşil Dağ Parkı’na akın ediyorlar.

Al Kateb Evi

Muhammed Bin Abdül tarafından 1897 yılında yaptırılan Al Kateb Evi, Hicazi ve Roma mimarisinin İslami mimariyle birleşmesinden oluşan büyüleyici bir mimari manzara sunuyor. Burada en son 1968’de bir ikamet yeri olarak kullanıldı ve mekan Taif’in Hicaz Bölgesi’nin vali yardımcısı olarak görev yapan Kral Faysal dahil olmak üzere üst düzey yetkililerine ev sahipliği yaptı.

Al Rudaf Parkı ve Al Hada Dağı

Al Rudaf Parkı, büyük bir doğal park ve şehrin güneyinde bulunan güzel bir Taif turizm merkezi. Tertemiz bir havaya sahip olan parkta geceleri dev kayalarda ve palmiye ağaçları altında devasa fıskiye gösterileri düzenleniyor.

Al Rudaf Parkı ve Al Hada Dağı
Al Rudaf Parkı ve Al Hada Dağı

Al Hada Dağı ise şehirden huzurlu bir kaçamak için gidilecek en iyi yerlerden biri. Dağın üzerinden gün batımını izlemek için mükemmel teras alanları var, bu yüzden Al Hada Dağı Taif’in en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri.

Beit Kaki

1943’de Mekke’nin en önemli tüccar ailelerinden biri için yazlık olarak inşa edilen Beit Kaki, Taif’in en güzel binalarından biri olarak görülmeye değer. Karmaşık desenlerle oyulmuş balkonlar, pencere ve kapı çerçeveleri, şehirdeki en güzel mimari manzaralardan birini size sunacak.

Taif Okaz Çarşısı

İslam dünyasında eski ve en iyi bilinen bir açık hava pazarlarından biri olan Okaz Çarşısı, günümüzde dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlıyor. Şiir yarışmaları, sanat ve zanaat sergileri ile burası her zaman çok hareketli bir yer. Buna ek olarak pazarın antik ayak izlerini Taif’teki çiçek ve orkide festivallerine ev sahipliği yapan antik tiyatroda da keşfedebilirsiniz.

Suudi Arabistan uçak bileti alarak gezeceğiniz Taif Okaz Çarşısı, Taif’te ziyaret edilebilecek tarihi turistik yerlerden biri ve yapının kalıntıları bazaltik taştan yapılmış olmasıyla da ilgi çekici. Suudi Arabistan hükümeti her yıl burada Okaz Festivali düzenliyor.

Taif Su Eğlence Parkı

Al Kar Turist Köyü, Taif’in en gözde turistik yerlerinden biri ve yaz aylarında şehri ziyaret eden insanlar bu egzotik yeri görmeden buradan ayrılmıyor. Taif Su Eğlence Parkı çok geniş bir alana yayılıyor ve burada çocuklu ailelerin çok ilgisini çekecek yüzme havuzları ve su sporları olanakları var. Al Hada bölgesinde bulunan teleferiklerin yardımıyla Taif Su Eğlence Parkı’na ulaşabilir ve bu çöller ülkesinde doyasıya yüzebilirsiniz.

Taif Su Eğlence Parkı
Taif Su Eğlence Parkı

Taif Teleferiği

Taif Teleferik direği olmayan dünyanın en uzun teleferik sistemi olmasıyla ünlü. Taif’e ziyaretiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken bir etkinlik olan Taif Teleferiği, size bölgenin en güzel manzaralarını sunacak. Taif’in onur duyduğu özelliklerinden biri olan ve çok popüler olan teleferik, kuş bakışı olarak Taif’in modern ve otantik yüzünü görmenizi ve harika fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Taif Ulusal Müzesi

Suudi Arabistan uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Taif Ulusal Müzesi, Taif’teki en büyük müzelerden biri. Geniş bir alana yayılan müzede neredeyse 30.000’den fazla tarihi eseri var. Taif’te ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri olan Taif Ulusal Müzesi, binlerce yıllık koleksiyonlarıyla sizi çok etkileyecek.

Çok çeşitli antik sanat ve el sanatı mirasına ek olarak müzede modern koleksiyonlar, fotoğraflar, el yazmaları, taş oymaları, silah ve mühimmat örneklerini de görebilirsiniz. Müzenin ilgi çeken yerlerinden biri de yerel takı, çaydanlık ve deri eşya koleksiyonu.

Suudi Arabistan Uçak Bileti ile Yeşil Köy Müzesi’ni Gezin

Yeşil Köy Müzesi, bir turistik parkın içinde bulunuyor ve antik silahlar, kılıçlar, zırhlar, yaylar ve eski paralar dahil 20.000’den fazla antik miras eserini sergiliyor. Taif’te ziyaret edilebilecek en sevilen turistik merkezlerden biri olan Yeşil Köy Müzesi, aynı zamanda Suudi Kraliyet Ailesi’nin bazı mülklerinin, el sanatlarının, mücevherlerin ve giysilerin eşsiz bir gösterimine de sahip.

Aerobilet web sitesi veya mobil uygulamalar üzerinden kolayca Suudi Arabistan uçak bileti alarak Suudi Arabistan’ın en güzel şehirlerinden birine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın