Chiang Mai Uçak Bileti ile Tayland’a Unutulmaz Bir Seyahat Yapın

0
595
Chiang Mai uçak bileti ile Tayland'a unutulmaz bir seyahat yapın
Chiang Mai uçak bileti ile Tayland'a unutulmaz bir seyahat yapın

Chiang Mai uçak bileti ile unutulmaz bir seyahat yapacağınız Tayland’ın ikinci büyük şehri olan Chiang Mai, ‘Kuzey’in Gülü’ olarak biliniyor. Bu tarihle dolu ve güzel mimariyle çevrili şehir, 700 yıl önce kuruldu. Bir zamanlar Lanna Krallığı’nın başkenti olan Chiang Mai, 300’den fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor.

Tayland’ın kuzeyindeki konumu nedeniyle Chiang Mai, Bangkok’tan veya güney şehirlerinin herhangi birinden daha serindir, bu nedenle yorgunluk hissetmeden bütün gün bu güzel şehri keyifle gezebilirsiniz.

Chiang Mai uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız şehir, Tayland’ın en güzel yerlerinden bir kısmına sahip ve göreceğiniz güzellikler sizi buraya aşık edecek kadar etkileyici. Chiang Mai, Bangkok’un çılgın kalabalığının aksine çok huzurlu ve rahat bir yer. Chiang Mai‘de  doğa yürüyüşü macerası ya da tapınaklarda ruhsal bir uyanış isteyenler için büyüleyici bir enerji var.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesinden en iyi fiyatlarla Chiang Mai uçak bileti alabilir ve Tayland’ın doğal güzellikleri arasında unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Chiang Mai’de Gezilecek Yerler

Doi Suthep

Chiang Mai uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bu dağ tapınağı, Chiang Mai’de mutlaka görülmesi gereken bir yer. Wat Doi Suthep’in merkezi tapınağı çok saygı duyulan bir Buda heykeli içerir ve şehirdeki en popüler turistik merkez olmasıyla ünlüdür.

Tapınağa merdivenlerden tırmanarak veya bir motosiklet kiralayarak ulaşabilirsiniz. Tapınağa çıkan merdivenlerin dibinde hediyelik eşya, antika ve atıştırmalık satan satıcılar bulacaksınız. Merdiven dik olduğu için tırmanmaya hazır olun, ama yukarıda göreceğiniz manzara bu çabanıza kesinlikle değecektir.

İki iblisin heykelleri tapınağın bulunduğu bölgeye girişi koruyor. Tapınak salonlarına açılan altı kapının sadece ikisi açık. Salonlar, Chiang Mai ve Sukhothai tarzlarında Buda heykelleri ile dolu, ayrıca ayrıntılı ejderha heykelleri ve fil oymalarıyla süslü.

Chiang Mai Nimmanhaemin Yolu

Nimmanhaemin Yolu, Chiang Mai’nin en gözde bölgesi olarak süslü barlar ve restoranlarla dolu. Bu yol hem Taylandlılar hem de turistler tarafından çok seviliyor. Ana yol üzerinde eğlence merkezi var ve ara sokaklar kafelerle dolu.

Chiang Mai Nimmanhaemin Yolu
Chiang Mai Nimmanhaemin Yolu

Nimmanhaemin Yolu’nun bir ucunda çok sayıda tasarımcı mağazasının yanı sıra, çok katlı sinema ve birçok ünlü restoranı içeren yeni bir alışveriş merkezi var. Bölge hem mülk bakımından hem de yemek olanakları konusunda Chiang Mai’nin en pahalı kısmı.

Chiang Mai Mae Ping Nehri

Mae Ping Nehri boyunca yapacağınız iki saatlik bir tekne gezisi, öğleden sonrayı geçirmek için mükemmel bir yoldur. Nehir boyunca manzara değişecek ve birçok güzel geleneksel tik evinin yanı sıra çok sayıda doğa güzelliğini de göreceksiniz.

Chiang Mai Mae Ping Nehri
Chiang Mai Mae Ping Nehri

Chiang Mai’de Mae Ping Nehri tekne gezileri düzenleyen birkaç tur şirketi var. Kırk beş dakika yelken açtıktan sonra, öğle yemeği için yerel bir çiftçi evinde duracak ve yasemin pirinç üretiminin nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.

Chiang Mai Gece Safarileri

Gece safarileri, Savanna ve Avcı Bölgesi olarak ikiye ayrılıyor. Savanna gece safarilerinde beyaz gergedanlar, kangurular ve su bufolaları gibi 300’ün üzerinde hayvanı doğal ortamlarında göreceksiniz. Bu safari turu yaklaşık bir saat sürüyor ve üstü açık bir tramvay yolculuğu yapıyorsunuz.

Chiang Mai Gece Safarileri
Chiang Mai Gece Safarileri

Avcı Bölgesi ise kaplanlar, aslanlar, kurtlar, timsahlar ve Afrika av köpekleri gibi vahşi hayvanların dahil olduğu 200’den fazla hayvanı yakından görmenizi sağlayacak. Safari boyunca bazı noktalarda tramvay şoförü duracak ve spot ışığıyla çeşitli hayvanları işaret edecek. Her gece düzenlenen bu safarilere katılarak unutulmaz bir vahşi yaşam deneyimi yaşayabilirsiniz.

San Kamphaeng Kaplıcaları

Ormanlık bir alanda yer alan ve dağlarla çevrili San Kamphaeng Kaplıcaları, Chiang Mai gezinizde sizi rahatlatacak yerlerden biri. Kaplıcalarda maden suyu banyoları ve geleneksel maden suyu yüzme havuzları bulunuyor.

Kaynaklardan fışkıran sular içeriğindeki yüksek kükürt nedeniyle şifalı özelliklere sahip ve şehri gezmeye biraz mola verdiğinizde kendinizi burada şımartabilirsiniz. İsterseniz kaplıcalarda tam bir vücut masajı yaptırabilir veya Tay masajı deneyebilirsiniz. Tuhaf bir şekilde burada öğle yemeğinde sıcak suda kaynatmanız için yumurtalar da satılıyor.

Chiang Mai San Kamphaeng Yolu

‘El Sanatları Yolu’ olarak da bilinen, 10 kilometre uzunluğundaki bu yolda seramik, gümüş, heykel, ahşap oymacılığı ve ipek ürünleri ile ünlü pek çok mağaza bulacaksınız. Bölge özellikle Celadon olarak bilinen çanak çömlekleriyle ünlü.

Chiang Mai San Kamphaeng Yolu
Chiang Mai San Kamphaeng Yolu

Chiang Mai şehri az bilinen bir şekilde Tayland’daki en iyi gümüş eşyaları üretmesiyle ünlüdür ve San Kamphaeng Yolu üzerindeki Louis Silverware’e uğrarsanız işini yapan usta sanatçıları izleyebilir ve benzersiz gümüş eşyalar alabilirsiniz.

Chiang Mai Fil Doğa Parkı

Chiang Mai civarında birçok fil parkı var, ancak hepsi eşit derecede güzel değil. Bu parkların bazıları hayvanlara kötü muamele etmekle ve onları fazla çalışmakla eleştiriliyor. Fil Doğa Parkı bu yerlerden biri değil ve turistler arasında çok popüler.

Chiang Mai Fil Doğa Parkı
Chiang Mai Fil Doğa Parkı

Fil Doğa Parkı, ziyaretçileri bir günlerinde fillerle gönüllü olarak çalışmaya, onları beslemeye ve nehirde banyo yaptırmaya davet ediyor. Fillerin çoğu şov ya da emek hayvanı olarak acı çekmiş ve kurtarılmış hayvanlardır. Fil Doğa Parkı’da artık bu güzel hayvanlara işçi gibi değil misafir gibi davranılıyor.

Burada geçireceğiniz bir günde fillerle birlikte harika zamanlar geçirebilir ve buradan unutulmaz anılarla ayrılabilirsiniz.

Doi Inthanon Milli Parkı

Doi Inthanon Milli Parkı, Shan Tepeleri’nin bir uzantısı olan ve çoğunlukla granitten oluşan Tayland’ın en yüksek dağı. Doi Inthanon Milli Parkı, 48.240 hektarlık bir alanı kaplar ve sunduğu muhteşem manzaralardan dolayı turist akınına uğrar.

Dağın en yüksek noktası 2565 metre yüksekliğinde ve burada sıcaklığın -8 dereceye kadar düştüğü biliniyor. Park muhteşem manzaralarının yanında kuşlarıyla da ünlü. Doi Inthanon Milli Parkı’nda Tayland’ın herhangi bir yerinden çok daha fazla kuş türü görebilirsiniz.

Bua Thong Şelaleleri

Chiang Mai merkezinden biraz uzaklaşarak bölgedeki doğal güzellikleri keşfetmek isterseniz Bua Thong Şelaleleri mutlaka uğramanız gereken bir yer. Şelalenin etrafını saran ağaçlık alan çok sakin ve huzurludur, ancak buradaki asıl ilgi çeken şey şelalelerin içinde yürüyebilmenizdir.

Bua Thong Şelaleleri
Bua Thong Şelaleleri

Kireç taşı kaygan değildir, bu nedenle şelalelerin içine doğru keyifle yürüyebilirsiniz. Bu gerçek bir zevktir ve şelalelere turistik yürüyüş turları düzenlenir. Bua Thong Şelaleleri, hafta sonları oldukça kalabalık olduğu için hafta içi burayı ziyaret etmenizi öneririz.

Huay Tung Tao Gölü

Bu muhteşem göl, Tayland güneşinin altında bir gün geçirmek ve güzel bir gölde yüzerek tembellik etmek için mükemmel bir yer. Bu rezervuar bölgesi yerel halk ve turistler arasında popüler.

Gölde çok ucuza sazlıktan bir kulübe kiralayabilir veya suyun üstünde dinlenebileceğiniz dev bir sal kiralayabilirsiniz. Göl kenarında bulunan yerel restoranlardan taze balık ve diğer yöresel yemekleri sipariş de edebilirsiniz.

Huay Tung Tao Gölü, Chiang Mai merkezine sadece 10 kilometre uzakta olduğu için mükemmel bir günlük gezi imkanı sunuyor.

Chiang Mai Gece Pazarı

Chang Klan Yolu, gün boyunca sıradan bir yoldur, ancak geceleri tezgahlar açıldığında yüzlerce tüccar ve tasarımcı, el yapımı ürünleri satmak için yolu doldurur.

Chiang Mai Gece Pazarı
Chiang Mai Gece Pazarı

Chiang Mai Gece Pazarı, turistler ve yerli halk arasında çok popüler ve hemen her zaman çok kalabalık. Pazarda pek çok eşyanın bir fiyatı yok, fiyatlar pazarlıkla belirleniyor ve takas da kabul ediliyor. Hava nasıl olursa olsun, yılın her gecesi kurulan bu etkileyici pazara mutlaka uğramalısınız.

Chiang Mai Wat Phra Singh Tapınağı

Wat Phra Sing, 14. yüzyılda kurulan bir Budist tapınağı ve manastırıdır. Aslan Buda Tapınağı olarak da bilinen tapınak, etkileyici iki Buda heykelinin evi. Tapınakta yaşayan ve turistlerle sohbet eden arkadaş canlısı 700 keşiş var.

Chiang Mai Wat Phra Singh Tapınağı
Chiang Mai Wat Phra Singh Tapınağı

Wat Phra Singh Tapınağı şehirdeki en büyük yapı, 1925 yılında yeniden inşa edilen ve oturmuş Buda’nın çok büyük bir bakır ve altın dökümü olan Phra Chao Thong Tip’e ev sahipliği yapıyor. Bu etkileyici Budist tapınağında harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Bai Orkide ve Kelebek Çiftliği

Orkide, Tayland ve Thai Havayolları’nın sembolü olduğundan orkidelerin halk arasında çok popüler olması sürpriz değil. Chiang Mai’nin hemen dışında yer alan Bai Orkide ve Kelebek Çiftliği, fide satın almanın yanı sıra egzotik çiçek bahçeleriyle turistleri kendine hayran bırakıyor.

Bai Orkide ve Kelebek Çiftliği
Bai Orkide ve Kelebek Çiftliği

Hediyelik eşya dükkanında altına batırılmış ve farklı mücevher eşyalarına dönüştürülmüş taze orkideler bulacaksınız. Kelebek Çiftliği ise orkide çiftliğinin hemen yanında yer alıyor ve doğal ortamlarında binlerce kelebek barındırıyor. Özellikle kelebekler uçmaya başladığında oluşan renkli manzara görülmeye değer güzellikte.

Uzun Boyunlu Karen Kabilesi

Karen kabilesi, aslen Myanmarlı olan ancak geçmişin siyasi huzursuzlukları sırasında Tayland’a kaçan bir aşiret grubu. Günümüzde bu ünlü kabilelerin bir tanesi Chiang Mai’nin hemen dışındaki Mae Rim’de bulunan küçük bir köyde yaşıyor.

Köye yapılan bir ziyaretler, kabile halkının günlük yaşamlarını sürdürürken onları görmenizi sağlayacak. Yerel halkla iletişim kurabilecekleri ve siz oradayken kabilenin üyeleriyle ilgili her türlü sorunuzu sorabilecekleri için bir turist rehberiyle köye gitmenizi öneririz.

Loi Krathong Festivali

Chiang Mai uçak bileti ile gezeceğiniz bu güzel şehir, yıllık bir etkinlik olan Loi Krathong Festivali’ni Tayland’daki diğer şehirlerden daha uzun süre kutluyor. Krathong, nilüfer şeklinde olan ve ortasında bir muma sahip bir sepettir. Bu sepetler Chiang Mai’nin bir kısmını çevreleyen hendek suyunda üretilir. Festival boyunca mumlar eklenmiş sepetler nehirlere bırakılarak Buda’ya saygı gösterilir.

Sepetler nehre bırakılırken aynı zamanda gökyüzünü dolduran binlerce fener de görülmeye değer.

Chiang Mai Uçak Bileti ile Wat Chedi Luang Kalıntılarını Gezin

Kalıntılar, Chiang Mai’de veya Tayland’da çok sık görülen bir manzaradır ama Wat Chedi Luang hakkında özel bazı şeyler var. 1401 yılında inşa edilen heybetli tapınağın kalıntıları, 1545’teki depremde zarar görmüş.

Chiang Mai Uçak Bileti ile Wat Chedi Luang Kalıntılarını Gezin
Chiang Mai Uçak Bileti ile Wat Chedi Luang Kalıntılarını Gezin

Chiang Mai uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bölgenin girişinin solundaki dev bir sakız ağacının altında, küçük bir tapınak olan Lak Muang bulunuyor. 1940 yılında daha eski bir ahşap bina üzerine inşa edilen bu ünlü tapınak, Chiang Mai’nin koruyucu ruhunun (Lak Muang) evi. Geleneğe göre eğer bu dev sakız ağacı yıkılırsa felaketler bütün şehri ele geçirecek. Tapınak günün her saatinde harika manzaralar sunuyor, ancak geceleri tamamen aydınlandığında burayı görmenizi öneririz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Chiang Mai uçak bileti alabilir ve Tayland’ın harika manzaraları arasında güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın