Taipei Uçak Bileti ile Tayvan’ın Görkemli Başkentini Gezin

0
465
Taipei Uçak Bileti ile Tayvan'ın Görkemli Başkentini Gezin
Taipei Uçak Bileti ile Tayvan'ın Görkemli Başkentini Gezin

Taipei uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz Tayvan’ın güzel başkenti, son yıllarda tüm dünyada yüksek tanınırlık ve popülerlik kazandı. Bu küçük ama harika şehir, dünyanın önde gelen elektronik üretim ve bilgi teknolojisi merkezlerinden biri olarak Asya’nın kişi başına gelirle en zengin 2. şehri.

Ekonomik açıdan öncü bir şehir olan Taipei aynı zamanda harika müzeler, kaliteli restoranlar, eşsiz alışveriş olanakları gibi hayal edebileceğiniz her şeyi sunan çok turistik bir yer. Dünyanın en yüksek binalarından birisi olan Taipei 101 gibi modern binaların yanında yüzlerce yıllık büyüleyici tapınakları da gezebileceğiniz Taipei’de unutulmaz bir seyahat sizi bekliyor.

Taipei hem iş adamları hem de turistler tarafından Asya’daki en çok ziyaret edilen şehirlerden birisi. Tayvan, yılın çoğu zamanı tropikal iklime sahip olduğu için istediğiniz zaman burayı ziyaret edebilir ve kültürünün yanı sıra benzersiz doğa güzellikleriyle de sizi büyüleyecek olan ülkenin başkenti Taipei’de gezebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Taipei uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız, modern dünyayla tarihin buluştuğu bu şehirde unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

Taipei’de Gezilecek Yerler

Taipei 101

Taipei şehrinin silüetini süsleyen ve devasa bir bambu sapı gibi görünmesi için tasarlanmış olan Taipei 101’i görmemeniz imkansızdır. 508 metrede yüksekliğindeki Taipei 101, uzun süre dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde tuttu. 2011 yılına kadar da dünyanın en yüksek yeşil binası olarak kaldı.

Taipei 101
Taipei 101

Basınç kontrollü kaldırma sistemiyle hareket eden hızlı asansörlerle zemin seviyesinden 89. kattaki gözlem güvertesine sadece 40 saniyede ulaşacaksınız. Gözlem güverteleri 88. ve 89. katlarda bulunuyor, ayrıca 91. katta da bir açık hava terası yer alıyor. Kuleyi tayfun ve depremlere karşı koruyan ve sabit tutan altın renkli rüzgar amortisörüne özellikle dikkat etmenizi öneririz.

Taipei uçak bileti alarak göreceğiniz Taipei 101’in bodrum katında çok güzel yemek alanları bulunuyor ve ilk beş kat Taipei’nin en ünlü alışveriş merkezlerinden birisini kapsıyor.

Taipei Dihua Caddesi

Bu eski ana cadde; Çin tıbbı dükkanları, kumaş pazarı ve canlı Çin yeni yılı pazarı ile tanınır. On yıl süren restorasyondan sonra Dihua Caddesi; kafeler, restoranlar, sanat stüdyoları ve antika dükkanları ile mahalleye yeni bir hayat vermek isteyen genç girişimciler için ideal bir yer haline geldi.

Taipei Dihua Caddesi
Taipei Dihua Caddesi

Tayvan’ın limanları İkinci Afyon Savaşı’ndan (1856-1860) sonra dünyaya açıldıklarında çay tüccarları şehre akın etti ve Dihua bölgesinde muhteşem konaklar ve ticari mağazalar inşa etti. Daha sonraki Japon döneminde Barok ve Modernist mimari ve dekoratif dokunuşlar buradaki mağazalara eklenerek Dihua Caddesi, Taipei’nin tarihsel olarak en çeşitli caddesi haline geldi.

Cadde üzerindeki 156 Dihua Sokağı pek çok kafeler ve barlarla doluyken, Minquan Sokağı ise 19. yüzyıl sonlarından kalma kemerli pencereler ve geniş kavislerle ilginç mağazalarla tam bir alışveriş cennetidir. Yongle Pazarı’nda da Batı tarzı mağazalar ve Japon döneminde yenilenmiş yerel dükkanlar bulabilirsiniz.

Bao’an Tapınağı

Taipei uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde mutlaka görmeniz gereken, hem mimarisi hem de tapınak ayinleri ve festivalleri ile UNESCO Asya-Pasifik Miras Ödülü’nü alan Bao’an Tapınağı, Taipei’de mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bu zarif yapı, geleneksel dekoratif sanatların ana örnekleriyle dolu ve yıllık halk sanatları ve performans festivalleri için kullanılan bir alan.

Bao’an Tapınağı, 1760 yılında şehre gelen göçmenler tarafından kuruldu ve 1805’de gezinizde göreceğiniz büyüklüğü ve tasarımı ile şekillenmeye başladı. Tapınak, tıbbi becerisine saygı gösterilen tarihi bir figür olan Baosheng Dadi (Saint Wu) için yapılmış ve Tarım Tanrısı Shengnong’a adanmıştır.

Bao'an Tapınağı
Bao’an Tapınağı

1995’ten 2002’ye kadar tapınak, büyük bir yenilenme projesinden geçti ve yenilenmeden sonra mart ayından haziran ayına kadar süren ve her yıl düzenlenen bir halk sanat festivali olan Baosheng Kültür Festivali’nin merkezi haline geldi. Aslan dansları, geçit törenleri, Tayvan opera gösterileri ve hatta ücretsiz Çin tıbbı kliniklerini bu tapınakta bulabilirsiniz. Tamamı ücretsiz olan etkinliklerin tarihleri ​​için tapınağın web sitesini de gezinizden önce kontrol etmenizi öneririz.

Ximending Alışveriş Caddesi

Ximending hem yerel hem de uluslararası turistler arasında Taipei’deki en popüler yerlerden birisidir. New York Bulvarı’nı hatırlatacak şekilde tasarlanan Ximending Caddesi, tasarımcı mağazaları ile birlikte çok çeşitli yerel butiklere de sahip. Bu yaya yürüyüş caddesi, her yaştan ve her kökenden birçok insanı bir araya getiren geniş bir eğlence mekanı ve etkinlik listesi sunuyor.

Ximending Alışveriş Caddesi
Ximending Alışveriş Caddesi

Taipei uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Ximending, ayda ortalama 3 milyondan fazla kişiyi çekiyor ve Tayvan’daki ilk yaya bölgesi olmasıyla ünlü. Taipei gezinizde bu eşsiz alışveriş caddesine mutlaka uğramanızı ve ilginç mağazaları gezmenizi öneririz.

Taipei Beitou Kaplıcaları

Cennet benzeri bir doğa güzelliğinin içinde yer alan kaplıcalar, doğal kaynakları ve harika manzarasıyla dünya çapında tanınıyor. Kas ağrıları ve kronik dermatit gibi sayısız hastalığı iyileştirmenin bir yolu olarak milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Beitou Kaplıcaları, şifalı suların ana bileşeni olan büyük bir kükürtlü su kaynağı barındırıyor.

Taipei Beitou Kaplıcaları
Taipei Beitou Kaplıcaları

Turistlerin artması nedeniyle bu harika sağlık vahası popüler bir eğlence mekanı haline geldi. Taipei’nin ünlü kaplıca havuzlarını ziyaret ederek, gezinizin bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Taipei Konfüçyüs Tapınağı

1920’lerin sonunda ünlü Fujian ustası Wang Yi-shun tarafından inşa edilen bu büyüleyici tapınak, Minnan (Güney) tarzı mimarinin ve Tayvan’ın enfes yerel dekoratif sanatlarının muhteşem bir örneği.

Tapınakta meraklı çocuklar için etkileşimli ve eğlenceli olarak tasarlanmış bir Konfüçyüs tarihi, çocuk tapınağı ve altı Konfüçyüs sanatı hakkında bilgilendirici görüntüler var. Ayrıca tapınakta bulunan 4D sinemada Konfüçyüs temalı ücretsiz gösterimler de düzenleniyor.

Taipei Konfüçyüs Tapınağı
Taipei Konfüçyüs Tapınağı

Taipei uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz Konfüçyüs Tapınağı’nın ilk kapısı olan Lingxing Kapısı’ndan göletin karşısına geçtiğinizde fener tutan bir çocuğun etkileyici bir seramik rölyefini göreceksiniz. Çiçeklerle süslü muhteşem vazo panellerini de Yi Kapısı avlusunda görebilirsiniz. Ana salonun içindeki (Dacheng Hall) görkemli bir tavan döşemesi de ilginizi çekecek süslemeler arasında yer alıyor.

Konfüçyüs’ün doğum günü olan 28 Eylül’de pek çok ünlü ismin katıldığı büyük törenler düzenlenen tapınak, bu tür pek çok renkli etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Taipei Yinshan Tapınağı

Bu zarif iki salonlu tapınak, 1822’de Guangdong eyaletindeki Dingzhou’dan gelen Hakka göçmenleri tarafından inşa edildi. Yerli tanrı Dingguang Buddha (Dingzhou koruyucusu), yalnızca Hakka’ya hitap eder ve sadece Tayvan’da bulunan iki tapınakta bu tanrıya ibadet edilir.

Tapınağın büyüleyici güzellikte üç ön kapısı var. Tayvan geleneğine göre imparatorlara, kraliçelere ve tanrılara ibadet edilmesi için inşa edilen tapınakların beş kapıya sahip olmalarına izin verilir ama generallere, bakanlara ve diğer önemli kişilere ibadet etmek için inşa edilen tapınaklarda sadece üç kapıya izin veriliyor.

Yıllar süren hac ziyaretleri nedeniyle yıpranan Yinshan Tapınağı, orijinal görünümünü büyük ölçüde koruyarak yenilendi. Yinshan Tapınağı’nın kırlangıç kuyruğu şeklinde tasarlanmış çatısı zarif bir manzara oluştururken, Jiannian (mozaik tapınak dekorasyonu) figürler ve iç oymalar, Qing-era ustalarının büyük becerilerini gösteriyor. Tapınağın ön duvarında dev ejderhalarla ve kaplanlarla savaşan Dingguang’ın hikayelerini gösteren kil heykellerin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Shilin Gece Pazarı

Dünyadaki hiçbir pazar Taipei’de düzenlenen bu gece pazarı ile karşılaştırılamaz. 600’den fazla gıda satıcısı ve küçük restoranın yanı sıra her türlü ürünü bulabileceğiniz yüzlerce tezgahı burada bulacaksınız.

Shilin Gece Pazarı
Shilin Gece Pazarı

Taipei uçak bileti alarak doyasıya gezeceğiniz ünlü Shilin Gece Pazarı, sadece yemek ve alışveriş seçeneklerinden dolayı değil, aynı zamanda binlerce ziyaretçisine sinema, video salonları ve karaoke barları da sunmasından dolayı çok popüler.

Taipei Longshan Tapınağı

Longshan Tapınağı, Taipei’deki en eski tapınaklardan birisi ve 1738’de Fujian’dan gelen ilk Çinli yerleşimciler tarafından yapılmış. Tapınak; Budizm, Taoizm ve geleneksel Tayvan inançlarına açık olan çok ilgi çeken bir yer.

Taipei Longshan Tapınağı
Taipei Longshan Tapınağı

Longshan Tapınağı aynı zamanda Taipei’nin en büyük ve en geleneksel pazarlarından bazıları ile ünlü Wanhua bölgesinin de merkezi. Tapınağın yanındaki Huaxi Caddesi’nin gece pazarı, pek çok yılanın satıldığı Yılan Sokağı ile ünlü. Guangzhou Caddesi gece pazarı ise geleneksel “Xiao Chi” yöresel yemeği ve bölgeye özgü yemişlerin satıldığı çok büyük bir pazar.

Tapınak gezinizden sonra bitkisel dükkanlarıyla ünlü Xichang Caddesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Taipei Dünya Dinleri Müzesi

Bir Budist emriyle kurulmasına rağmen bu müze Budizm’i teşvik etmeyi değil, tüm dinleri göstererek ahenk oluşturmayı amaçlıyor. Müzenin öne çıkan özellikler arasında İslam’ın Kaya Kubbesi olarak bilinen Kubbet’üs-Sahra, Sihizm’in Altın Tapınağı ve Hristiyanlığın Chartres Katedrali gibi dikkat çekici dini simgesel yapılar yer alıyor. Bu modellerin iç kısımları da minik kameralar üzerinden görüntülenebiliyor.

Müzede ayrıca multimedya sunumları, Budizm yaşam salonu yolculuğu odası, bir meditasyon odası ve bir çocuk ülkesi gibi ilginç sergiler de yer alıyor.

Huashan 1914 Yaratıcı Parkı

Batıdaki kentsel dönüşüm modellerinden örnek alınarak 20. yüzyılın başlarında eski bir şarap fabrikası Taipei’nin en şık alanına dönüştürüldü. Yenilenmiş depolar artık canlı müzik performanslarına ve çeşitli mağazalara ev sahipliği yapıyor.

Huashan 1914 Yaratıcı Parkı
Huashan 1914 Yaratıcı Parkı

Taipei uçak bileti alarak gezeceğiniz bu mağazalarda Tayvanlı tasarımcıların yenilikçi ürünleri satılıyor. Bir dizi şık restoran, kafe ve barı da bulabileceğiniz Huashan 1914‘de benzersiz bir atmosferde yöresel yemekleri deneyebilirsiniz. Taipei’nin en iyi bağımsız sineması SPOT’u da bu yaratıcı merkezde bulacaksınız. Fabrika alanı 7/24 açıktır, ancak bireysel mağazalar, restoranlar ve performans mekanları için açılış ve kapanış saatleri değişiyor.

Taipei Uçak Bileti Alarak Maokong Tepesi’nden Manzarayı İzleyin

Taipei uçak bileti alarak keşfedeceğiniz şehrin en güzel manzaralarını sunan Maokong Tepesi, Taipei Havzası’nın kenarında yer alıyor ve şehrin en turistik yerlerinden birisi olarak öne çıkıyor.

Taipei Uçak Bileti Alarak Maokong Tepesi'nden Manzarayı İzleyin
Taipei Uçak Bileti Alarak Maokong Tepesi’nden Manzarayı İzleyin

Maokong Tepesi’nden Taipei şehrini kuş bakışı olarak görebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu tepe aynı zamanda birçok çay evi ile ünlü ve Taipei’nin en büyük çay yetiştirme alanına sahip. Taipei gezinizde Maokong Tepesi’nde mutlaka uğramalı ve ülkenin lezzetli çaylarının ve bu büyüleyici manzaranın tadını çıkarmalısınız.

Aerobilet uçak bileti sayfasında kolayca Taipei uçak bileti alabilir ve size unutulmaz deneyimler yaşayacak Tayvan başkentini keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın