Tayvan Uçak Bileti ile Doğu Asya’ya Unutulmaz Bir Yolculuk

0
422
Tayvan Uçak Bileti ile Doğu Asya'ya Unutulmaz Bir Yolculuk
Tayvan Uçak Bileti ile Doğu Asya'ya Unutulmaz Bir Yolculuk

Tayvan uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız; inanılmaz manzaralar, lezzetli yemekler, arkadaş canlısı insanlar ve göz alıcı tapınaklar ile dolu olan Tayvan, mutlaka görülmesi gereken büyüleyici bir ülke. Taipei 101 gibi modern mimari yapılar, ülke genelinde bulunan yüzlerce yıllık tapınaklar kadar güzel. Yemyeşil doğa parklarıyla ve rahatlatıcı kaplıcalarla dolu bir kaçış yeri arıyorsanız ya da tatillerini hareketli gece pazarlarında alışveriş yapmak, karaoke şarkı söylemek ve yerel lezzetler tadarak geçirmek istiyorsanız Tayvan sizi mutlu edecektir.

Tayvan’da kaçırılmaması gereken yerler arasında ise çarpıcı Sun Moon Gölü, Kenting Ulusal Parkı, Ulusal Saray Müzesi ve Fengjia Gece Pazarı gibi popüler yerler bulunuyor. Aerobilet mobil uygulamalarından veya web sitesi üzerinden kolayca Tayvan uçak bileti alabilir ve bu etkileyici ülkeyi keyifle gezebilirsiniz.

Tayvan Gezilecek Yerler

Taipei Şehri

Taipei, adadaki en büyük şehir olmasının yanı sıra Tayvan’ın kültürel, politik ve ekonomik merkezidir. Eski tapınaklar, dünya standartlarında gurme restoranları ve alışveriş merkezleriyle harmanlanıyor. Modern ile gelenekseli birleştiren bir dünyayı Taipei’de keşfe çıkacaksınız.

Taipei Şehri
Taipei Şehri

Taipei Hayvanat Bahçesi, Flora Expo Parkı ve Botanik Bahçesi gibi ilgi çekici yerler, ziyaret edilmek için en popüler yerler arasında. Maokong Teleferiği ise yıl boyunca pek çok festivali bulunan güzel kentin kuş bakışı manzarasını size sunar. Tayvan tarihini daha iyi anlamanızı sağlayan birçok müzeyi de Taipei’de bulacaksınız. Şehirde kaçırılmaması gerekenler kültürel yerler arasında ise Tayvan El Sanatları Müzesi, Kukla Sanatı Merkezi, Taipei Keşif Merkezi ve Ulusal Saray Müzesi yer alıyor.

Tainan Şehri

Tayvan’ın eski başkenti olan Tainan, güzel bir tatil geçirmek için ülkedeki en iyi yerlerden biri. Sıcak havalar, adadaki en eski şehir olan Tainan’da tüm yıl boyunca sürüyor. Tainan gezinizde Taijiang Ulusal Parkı, Qigu Lagünü, Qigu Tuz Dağı ve Siraya Ulusal Alanı gibi muhteşem doğal güzellikleri mutlaka keşfe çıkmalısınız.

Wanpi Dünyası Safari Hayvanat Bahçesi de her yaştan ziyaretçiler ziyaret etmek için çok eğlenceli zamanlar sunuyor. Burada pandaları, rakunları ve diğer birçok nesli tükenmekte olan hayvanı yakından görebilirsiniz. Tainan şehrinde iken her ikisi de çevrenin muhteşem panoramik manzarasını sunan Nanhua Rezervuarı veya Hutoupi Rezervuarı’nı da mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Tayvan Yushan Milli Parkı

100.000 hektarın üzerinde bir alanı kaplayan Yushan Ulusal Parkı, ismini parkın en yüksek zirvesi olan Yushan’dan alıyor. Yushan Milli Parkı’nda birçok kayalık, kanyon ve vadilerin yanı sıra otuzdan fazla çarpıcı tepe var. Parkta girilecek üç ziyaretçi merkezi var: Tataka, Nanan ve Meishan.

Yushan Milli Parkı içinde rehberli bir tura katılabilir ve büyüleyici manzaraların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Parkta görülen en popüler hayvanlardan bazıları ise pek çok memeliye, sürüngene ve kuşa ek olarak sambar geyiği, Tayvan makağı ve kara ayılardır. Yushan Tepesi de bulutlara uzanan zirvesiyle size çevrenin çarpıcı manzaralarını sunar.

Tayvan Chiayi Şehri

Tayvan uçak bileti alarak gezeceğiniz Chiayi Şehri, ülkenin en eski öncülerinden bazılarının yerleşim yeri olmasıyla ünlü. Buradaki gezinizde Yimin Tapınağı’ndaki zengin tarihin korunmuş birçok eserini görebilirsiniz. Açık hava sevenler ise Chiayi Botanik Bahçesi’nde, Lantan Hollanda Gölü’nde veya Chiayi Parkı’nda vakit geçirmekten keyif alacaklardır. Ormanın içinde doğal bir demiryolu gezisi sunan Alishan Demiryolu da sizi el değmemiş doğal güzelliklerin arasında gezdirecek.

Tayvan Chiayi Şehri
Tayvan Chiayi Şehri

Chiayi şehrinde ayrıca Tayvan Kültür Merkezi, Belediye Müzesi ve Tayvan Tarihi Arşivleri gibi turistlerin iyi zaman geçirmesi için tasarlanmış ve ilginç sergilerle dolu birçok müze ve galeri var. Chiayi gezinizde yerel halkla tanışmak ve çeşitli yerel atıştırmalıkların tadına bakmak için Wenhua Yolu Gece Pazarı’na da uğramanızı öneririz.

Hsinchu İlçesi

Hsinchu, Tayvan’daki en büyük Hakka topluluğuna ev sahipliği yapar ve orada yaşayan İnsular toplulukları nedeniyle de turistleri kendine çeker. Hsinchu’da Tayvan’a özgü gelenek ve görenekler son derece iyi korunmuş durumda.

Bu güzel ilçede turistlerin ziyaret etmesi için tavsiye edilen çok sayıda yer var ve en ilgi çeken noktalar arasında ise muhteşem bir manzaraya sahip olan Shei-Pa Ulusal Parkı yer alıyor. Guanwu Ulusal Ormanı, Leofoo Köyü Tema Parkı, Emei Gölü ve Japonların işgal ettiği dönemde dikilmiş topçu direkleri ve karakollarla dolu Xiakaluo Tarihi Yürüyüş Yolu bu gezinizde güzel zaman geçirebileceğiniz yerler arasında.

Tayvan Hualien İlçesi

Hualien, Tayvan’ın en büyük ilçesi olarak ülkenin en doğal ve el değmemiş yerine sahip. Masmavi gökyüzü, yükselen dağ zirveleri, doğal vadiler ve doğuda bulunan geniş Pasifik Okyanusu manzarasıyla turistlerin buraya akın etmesine şaşmamalı.

Tayvan Hualien İlçesi
Tayvan Hualien İlçesi

Hem yerel hem de uluslararası ziyaretçiler, Doğu Sahili Ulusal Doğal Alanı’ndaki çarpıcı doğal manzaraları veya Taroko Milli Parkı’ndaki etkileyici geçitleri görmek için Hualien ilçesine akın ediyorlar. Nine Turns Tüneli’nde yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, sizin Tayvan’ın en güzel nehirleri, geçitleri ve mermer uçurumları arasında büyüleyici manzaralar görmenizi sağlayacak.

Tayvan Taroko Ulusal Parkı

1986 yılında kurulan Taroko Milli Parkı, Liwu Nehri tarafından doğal olarak oyulmuş olan kayaların adını alıyor. Taroko Ulusal Parkı’ndaki gününüzü serinletici sularda rafting yaparak, Nine Turns Tüneli’nin çarpıcı fotoğraflarını çekerek ve 120 yıldan daha eski olan Tupido Kabilesi Patikası kalıntılarını gezerek geçirebilirsiniz. Parkın kaçırılmaması gereken yerleri arasında ise Ebedi Bahar Tapınağı, Kibar Ana Köprüsü, Lioufang Chiao Köprüsü, Baiyang Şelalesi Yürüyüş Parkuru ve Shakadang Yürüyüş Parkuru bulunuyor.

Her yıl Taroko Ulusal Parkı, turistlerin bölge halkının geleneksel kültürünü yaşayabileceği Taroko Müzik Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

Tayvan Keelung Şehri

Tayvan’ın Keelung Şehri, hareketli Taipei’nin yakınında bulunan büyük bir liman kenti. Tayvan’ın en büyük ikinci limanı olan Keelung limanı, sık sık yağan yağmurlardan dolayı “Yağmurlu Liman” olarak adlandırılıyor.

Tayvan Keelung Şehri
Tayvan Keelung Şehri

Bisha balıkçı limanı dışında Keelung şehrinde Keelung Kültür Merkezi’ni, Chung Cheng Parkı’nı, Heping Adası Parkı’nı, Ulusal Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Müzesi’ni keşfedebilirsiniz. Görkemli Dawulun Kalesi, Pengjia Deniz Feneri ve Uhrshawan Bataryası gibi şehrin her tarafına dağılmış çeşitli tarihi yapılar arasında bir tura katılarak harika fotoğraflar çekme şansınız da var. Şehir, 1851 yılından beri düzenlenen yıllık Yaz Ortası Hayalet Festivali sırasında çok kalabalık ve hareketli oluyor.

Miaoli

Dünyanın her yerinden gelen turistler, Aslan Başı Dağı’nı veya Shitoushan Tapınağı’nı ziyaret etmek için Tayvan’daki Miaoli ilçesine geliyorlar. Shitoushan Tapınağı, ülkenin en güzel yerlerinden biri ve turistlerin huzur bulmak ve rahatlamak için burada birkaç gün geçirmeleri öneriliyor.

Güzel ikliminin yanı sıra Miaoli; eşsiz seramik ürünleri, ahşap heykelleri, tung çiçekleri ve mevsim meyvelerinin birleşimi için Tayvan’da gidilecek en iyi yerler arasında. Taian Kaplıca Alanı, Dahu Çilek Kültürü Parkı ve Mingde Rezervuar Bölgesi, Miaoli’de mutlaka görülmesi gereken en popüler yerler.

Nantou

Tayvan’ın tam göbeğinde bulunan Nantou, adadaki tek kara şehri. Nantou, Tayvan’ın en yüksek zirvesi olan Jade Dağı ve Yushan da dahil olmak üzere 40’tan fazla dağa ev sahipliği yapıyor. Adanın en uzun nehri olan Zhuoshui Nehri, aynı zamanda şehir boyunca uzanarak muhteşem manzaralar sunuyor.

Burada gününüzü güzel Sun Moon Gölü’nde tekne gezileri yaparak geçirebilir ya da kırsal kesimde güzel ve huzurlu bir gün geçirmek için bölgedeki birçok eğlence çiftliğinden birini ziyaret edebilirsiniz. Bölgedeki diğer turistik yerler arasında ise Aowanda Ulusal Ormanı, Ita Thao Yürüyüş Parkuru, Xitou Doğa Eğitim Alanı ve Tayvan’ın coğrafi merkezini işaret eden büyüleyici anıtlar sayılabilir.

Tayvan Kenting Milli Parkı

1984 yılında kurulan Kenting Milli Parkı, Tayvan’ın en eski milli parkı olarak kabul ediliyor. Park, Hengchun yarımadasının en güney ucunda bulunuyor. Güneş, plaj, doğal dağ manzaraları ve tropik iklim ile bilinen bu milli park hem yerli halk hem de turistler için son derece popüler bir yer.

Parkın içindeki zengin bitki örtüsü ve vahşi yaşam zenginliği; çeşitli sürüngenlere, memelilere, balık türlerine ve kuşlara yakından bakmasını sağlıyor. Bu türlerden bazıları arasında ise nesli tükenmekte olan şahin gagalı kaplumbağalar, boğa köpek balıkları ve kara yengeçleri bulunuyor. Ulusal parkta kaçırılmaması gereken bir cazibe merkezi de 1883’ten inşa edilen ve yaklaşık 70 metre yüksekliğinde olan Eluanbi Deniz Feneri.

Yeni Taipei Şehri

Kültürel kaynaklar bakımından zengin olan Yeni Taipei Şehri; Wang Gong Tapınağı’nda, Qingshui Zushi Tapınağı’nda, Sanxia Old Street veya Jiufen gibi bölgelerde düzenlenen çeşitli kültürel etkinlik ve festivallere ev sahipliği yapıyor.

Yeni Taipei Şehri
Yeni Taipei Şehri

Bölgede büyüleyici doğal güzellikleri görmek, eğlence parklarını ziyaret etmek veya ulusal ormanları gezmek istiyorsanız pek çok cazibe merkezi bulacaksınız. Sahili tercih edenler için de burada görülecek ve yapılacak çok şey var.

Kaçırılmaması gerekenler arasında ise Longmen Kamp Yeri, Bitou Cape Parkı, Nanya, Caoling Tarihi Yürüyüş Parkuru, Manyueyuan Ulusal Ormanı ve Tamsui Nehri Mangrov Ormanı bulunuyor. Çocuklarıyla seyahat edenler için ise çocukların deniz aslanları, yunuslar ve diğer birçok deniz hayvanıyla yakınlaşıp oynayabilecekleri Yeliu Ocean World, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Penghu

“Tayvan Boğazı’nın İncisi” olarak adlandırılan Penghu, adanın güneybatı bölgesinde bulunan bir takımada. Penghu; değişik boyutlarda 90’dan fazla adadan oluşuyor ve yelken yarışları için uluslararası bir yer. Penghu gezinizde ilkbahar ve yaz aylarında düzenlenen muhteşem havai fişek festivallerine katılabilir veya yumuşak kumsalların ve berrak suların tadını çıkarabilirsiniz.

Tayvan uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bölge aynı zamanda taze deniz ürünleri ile de ünlü ve çok eğlenceli olan yıllık Penghu Deniz Karnavalı’na ev sahipliği yapıyor. Fongguei Mağarası, Penghu Büyük Köprüsü, Xiyu Batı Kalesi ve Guanyin Köşkü, Penghu’nun en popüler turistik merkezlerinden bazıları.

Tayvan Pingtung Şehri

Dağlarla ve deniz manzaralarıyla ünlü olan Pingtung, Tayvan’ın en güzel yerlerinden biri. Bölge, yıl boyu bahar mevsimi hava koşullarına sahip ve ülkedeki güney cazibesinin özünü sunuyor. Pek çok ziyaretçi, şehir gürültüsünden uzakta dinlendirici ve sakin bir hafta sonu geçirmek için Pingtung’a geliyor.

Tayvan Pingtung Şehri
Tayvan Pingtung Şehri

Pingtung gezinizde Kenting Ulusal Parkı, Xiaoliuqiu Edeni, Dapeng Körfezi Ulusal Alanı, Saija Hava Parkı ve Maolin Ulusal Alanı gibi ilgi çekici yerlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Pingtung, Tayvan’da yamaç paraşütü yapmak için en iyi yerlerden biri olmasıyla da ünlü. Ayrıca isterseniz mercan resifleriyle dolu sularda şnorkelle yüzmenin tadını çıkarabilir veya ormanlardaki göçmen kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Tayvan Uçak Bileti ile Taoyuan Şehrini Gezin

Tayvan uçak bileti alarak gezeceğiniz bu güzel ülkenin ana adasındaki bir platoda bulunan Taoyuan şehri, genellikle “Bin Göletin Ülkesi” veya “Çiçek Krallığı” olarak adlandırılır. Bölgedeki doğal alanların ve cazibe merkezlerinin bolluğu, Taoyuan şehrini popüler bir turistik yer haline getirmiş durumda.

Tayvan Uçak Bileti ile Taoyuan Şehrini Gezin
Tayvan Uçak Bileti ile Taoyuan Şehrini Gezin

Tarihi Chiang Ching-Kuo ve Chiang Kai-Shek kültür parkları, ülkenin başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz yerel bitki örtüsü ve vahşi yaşam zenginlikleri ile dolu. Araziyi kendi başınıza keşfetmeniz için kullanabileceğiniz birçok parkur ve bisiklet yolu bulunuyor. İsterseniz rehberli turlara da katılabilir ve yerel Hakka kültürünü veya yakındaki el değmemiş bölgeleri keşfe çıkabilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Tayvan uçak bileti alarak size çarpıcı manzaralar, doğal güzellikler ve kültürel mekanlar sunacak bu güzel ülkeyi doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın