Dortmund Uçak Bileti ile Almanya’nın Endüstri Şehrine Uçun

0
1008
Dortmund Uçak Bileti ile Almanya'nın Endüstri Şehrine Uçun
Dortmund Uçak Bileti ile Almanya'nın Endüstri Şehrine Uçun

Dortmund uçak bileti ile gezeceğiniz Vestfalya bölgesinin en büyük şehri, Almanya’nın en bereketli toprakları üzerinde yer alıyor. Dortmund, uzun zamandır Almanya’nın kömür ve çelik endüstrisinin merkezidir, aynı zamanda da bir dizi mükemmel müzeye ve ilgi çekici turistik alanlara sahiptir.

Endüstrinin şehir için önemini sergileyen ilginç müzelerin yanında, Dortmund şehrinde gezerken etkileyici meydanlar ve parklar göreceksiniz. Dortmund uçak bileti alarak gezeceğiniz şehrin yarısı ormanlık alanlardan, tarım alanlarından, parklardan ve su yollarından oluşuyor. Almanya’nın en yaya dostu şehir meydanlarından birine sahip olan Dortmund, yürüyerek keşfe çıkabileceğiniz çok hoş bir şehirdir.

Dortmund, 1909 yılında kurulan ünlü futbol takımı Borussia Dortmund ile de dünya çapında tanınıyor. Avrupa’daki en başarılı futbol kulüplerden birisi olan Borussia Dortmund, kıtanın en büyük stadyuma sahip ve gezinizde hem bu devasa stadyumu hem de kulübün müzesini gezme şansı bulacaksınız.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Dortmund uçak bileti alabilir ve Almanya’nın en sevilen şehirlerinden birine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Dortmund’da Gezilecek Yerler

Alter Markt ve Altes Stadthaus

Dortmund’un eski kentinin temel özelliği, tüccarların ve esnafların mallarını sergiledikleri, tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan ve Avrupa’nın en büyük meydanlarından birisi olan Alter Markt’tır.

Dortmund uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Alter Markt, günümüzde hala popüler bir alışveriş bölgesi olmaya devam ediyor ve çok sayıda mağaza, butik ve galeriye, aynı zamanda kafelere ve restoranlara ev sahipliği yapıyor.

Alter Markt ve Altes Stadthaus
Alter Markt ve Altes Stadthaus

Meydanın tarihi eserleri arasında 1901 yılında hayvanlar için yapılmış tarihi bir çeşme, 1899 yılında inşa edilmiş bir Neo-Rönesans yapısı olan Sivil Salon ve büyüleyici Altes Stadthaus (Eski Belediye Binası) bulunuyor.

Dortmund şehrini temsil eden kartal heykelleriyle süslü meydanda harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Dortmund Westfalenpark

175 dönümlük bir alanı kaplayan ve Dortmund’un en ünlü simgelerinden birisi olan Westfalenpark, kentin en büyük ve en popüler yeşil alanlarından birisidir.

Dortmund uçak bileti ile gezeceğiniz park, 212 metre yüksekliğindeki Dortmund Televizyon Kulesi (Fernsehturm) da dahil olmak üzere çok sayıda turistik merkeze ev sahipliği yapıyor. Kulede bulunan 138 metre yükseklikteki döner restoranda hem harika yemekler tadacak hem de Dortmund’un muhteşem manzaralarını izleyeceksiniz.

Dortmund Westfalenpark
Dortmund Westfalenpark

Westfalenpark’ın gül bahçeleriyle süslü parkurları boyunca hoş bir yürüyüş yapmanızı öneririz. Burada 2600’den fazla gül bulunuyor.

Ayrıca Westfalenpark, Dortmund’un büyük Ticaret Fuarı Merkezi’ni, buz pateni yapılan Buz Stadyumu’nu, Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu olan ve Borussia Dortmund’a ev sahipliği yapan Westfalenstadion’u bulabileceğiniz yerdir.

Westfalenpark’ın yakınında başka bir ilgi çekici park olan Rombergpark bulunuyor. Rombergpark da şehrin botanik bahçelerine ve hayvanat bahçesine ev sahipliği yapan görülmesi gereken bir yerdir.

Dortmund U

Endüstriyel geçmişine ek olarak Dortmund, zengin kültürel mirasına odaklanan çok sayıda önemli turistik merkeze sahip. Bunların belki de en önemlisi ve en çok göze çarpanı ise sanatsal bir faaliyet merkezine dönüştürülmüş dev bir eski fabrika olan Dortmund U ve depolardır.

Dortmund U
Dortmund U

Burada göreceğiniz önemli noktalar arasında, yerel ve bölgesel sanatçıların film ve fotoğraf çalışmaları yer alıyor. Dortmund U merkezinde, dışavurumcu grup Die Brücke’nin eserlerinin yanı sıra, 20. yüzyıl resimlerinin, koleksiyonlarının, heykellerinin ve grafik sanatının geniş bir koleksiyonunu bulacaksınız.

Dortmund’da sanat için önemli bir diğer merkez ise DEPOT’tur. Eski bir tramvay atölyesinde bulunan DEPOT; tiyatro gösterilerine, sinemalara, pazarlara, fuarlara ve atölye çalışmalarına yer veriyor. DEPOT aynı zamanda çeşitli kültürel etkinlikler sunan 40’tan fazla yaratıcı işletmeye de ev sahipliği yapıyor.

Çocuklar İçin Dortmund

Dortmund şehrinde özellikle çocuklu ailelerin güzel zaman geçirmesi için tasarlanmış çeşitli turistik yerler ve etkinlikler vardır. Tüm aile, 14. yüzyıldan kalma Kartal Kulesi’ndeki Adlerturm Müzesi’nin tadını çıkarabilirler. Orta Çağ yaşam tarzını sergileyen bu kule müzede, birçok Orta Çağ sanat eserini, silahını ve aletini görebilirsiniz.

Çocuklar İçin Dortmund
Çocuklar İçin Dortmund

Westfalenpark’taki uygulamalı Mondo Mio Çocuk Müzesi de her yaştan çocuklar için tasarlanmıştır. Burada devasa bir dünyayı, müzik enstrümanlarının büyüleyici gösterileri ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış oyuncakları göreceksiniz.

Dortmund uçak bileti ile gezeceğiniz şehirde bulunan bir diğer çocuk dostu merkez ise Wickede Zürafa Müzesi’dir. Dünyanın en uzun hayvanına ithaf edilmiş bu ilginç müzede çok eğleneceksiniz. Müzede öne çıkan sergiler arasında ahşaptan, seramikten ve kumaştan yapılmış 10.000’den fazla zürafa bulunuyor.

Dortmund Westenhellweg Caddesi

Dortmund uçak bileti ile güzelliklerini göreceğiniz Westenhellweg Caddesi, Dortmund’un merkezi alışveriş cennetidir, çünkü şehirdeki her büyük marka ve mağaza burada toplanmıştır. Saatte ortalama 13.000 ziyaretçi alan Almanya’nın en kalabalık alışveriş caddelerinden birisi olan Westenhellweg’de birbirinden güzel mağazalar bulacaksınız.

Dortmund Westenhellweg Caddesi
Dortmund Westenhellweg Caddesi

Dortmund şehir merkezinde yatay olarak uzanan Westenhellweg Caddesi, turistler için şehrin en popüler alanlarından birisi olarak öne çıkıyor.

Zara, H&M, Mango ve uluslararası markaların yanında Alman mağazaları Karstadt ve Saturn de burada yer alıyor. Caddenin doğu tarafındaki Krüger Pasajı da benzersiz mimarisi ve ilginç dekorasyonuyla mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Dortmund Florianturm

Dortmund’un ünlü televizyon kulesi Florianturm, Westfalenpark’ın kuzey tarafında hemen gözünüze çarpacaktır.

220 metre yüksekliğindeki Florianturm, Almanya’daki 14. en yüksek yapıdır ve 1959’da tamamlandıktan sonra uzun süre ülkenin en yüksek televizyon kulesi olarak kalmıştır.

Dortmund Florianturm
Dortmund Florianturm

Asansör sizi çok kısa bir sürede 140 metrede bulunan iki gözlem alanına çıkaracak ve burada Dortmund şehrinin en güzel manzaralarını göreceksiniz. Manzaranın tadını çıkardıktan sonra mola vermek için kulede yer alan döner restorana uğrayabilir ve yemeğinizi bu muhteşem manzara karşısında yiyebilirsiniz.

Dortmund Aziz Reinold Kilisesi

Dortmund’un şehir manzarasına hakim olan ve 100 metre uzunluğundaki kulesi kilometrelerce uzaklıktan görülebilen Aziz Reinold Kilisesi (Reinoldikirche) mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

Dortmund Aziz Reinold Kilisesi
Dortmund Aziz Reinold Kilisesi

13. yüzyılda yapımına başlanan ve 1454 yılına kadar tamamlanmayan kiliseye, Dortmund’un koruyucu azizi Reinold’un adını verildi. Bu etkileyici kilise, tarihi Helweg ticaret yolunun Dortmund’dan geçtiği pazar meydanının üzerinde yükseliyor.

Kilisenin kulesine şehrin dört bir yanındaki panoramik manzaraları görmek için çıkabilirsiniz. Kulede aynı zamanda kilisenin altı çelik çanını da göreceksiniz. Yaklaşık 20 ton ağırlığında olan ve 1954’de İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra buraya eklenen bu devasa çanlar çok etkileyicidir.

Alman Futbol Müzesi (Deutsches Fubballmuseum)

Futbol severler bu yeni müzede unutulmaz zamanlar yaşayacaklar. Alman Futbol Müzesi, futbolun eğlence değerine ek olarak, bu sporun ekonomik, kültürel ve sosyal önemine değinen sergileriyle büyüleyicidir.

Tarihi olayların sporu nasıl etkilediğini 1930’lu ve 1940’lı yıllarda Ulusal Sosyalizm altındaki futbol karşılaşmalarından başlayarak sergileyen müzede, 1954 Dünya Kupası finalinde kullanılan top, Almanya’nın ilk Dünya Kupası zaferini gösteren serginin merkezini oluşturuyor.

Alman futbol tarihinde yer alan diğer unutulmaz anları da göreceğiniz müzede, futbolun İngiltere ve Almanya’da tarih boyunca nasıl geliştiğini öğreneceksiniz.

Dortmund Hohensyburg

Dortmund’un yaklaşık 12 kilometre güneyinde bulunan Ruhr Vadisi’de ormanlarla çevrili bir kayalığının üzerinde, tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan bir kale kompleksi yer alıyor. Antik site, günümüzde korunaklı bir park alanı olarak kullanılıyor. Burada 8. yüzyılda Carolingian döneminden kalma kalenin çarpıcı kalıntılarını göreceksiniz.

Kalenin yaklaşık 450 yıl önce terk edildiğini göz önünde bulundurulursa kalenin kendisinin, savunma kulelerinin ve iç mekanların çok iyi durumda olduğunu görebilirsiniz.

Dortmund uçak bileti ile gezebileceğiniz kale kalıntıları yaklaşık 1100 yıllıktır. Göreceğiniz iki büyük kalıntı, eski yaşam alanlarını ve tarihi surların kalıntılarını içeriyor. Hohensyburg’a daha sonra eklenen bir anıt ise 1930’da Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlere adanmış çarpıcı savaş anıtıdır.

Dortmund Hohensyburg
Dortmund Hohensyburg

Doğa yürüyüşçüleri için popüler bir destinasyon olan bu tepede, bölgenin panoramik manzaralarını sunan 26 metre yüksekliğindeki bir kule ve 1902 yılında inşa edilen Kaiser-Wilhelm Anıtı da dahil olmak üzere çok sayıda başka ilgi çekici yer de bulacaksınız.

Buradaki en çekici yapılardan birisi olan Vincketurm, 1857’de Prusyalı devlet adamı Ludwig von Vincke’yi anmak için tepenin en yüksek noktasına yükseltilmiş sekizgen bir Gotik Revival Kulesi’dir.

Tepenin üzerinde minyatür bir golf sahası ve kumarhane de bulunuyor. Havanın güneşli olduğu günlerde Hohensyburg’da keyifli bir gezi yapabilir ve manzaranın harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Dortmund Ulaştırma Müzesi

Eski model araçları seviyorsanız, Mooskamp İstasyonu’ndaki Dortmund Yerel Ulaşım Müzesi’ndeki eski tramvay koleksiyonunu kaçırmayın. Şehrin asırlık ulaşım sisteminin bu büyüleyici koleksiyonlarında yer alan tramvayların en eskisinin tarihi 1900’lerin başlarına dayanıyor.

Dortmund tarihinde bu eski tramvaylar, Rhur Vadisi boyunca çalıştı ve bölgedeki madenleri çelik tesislerine taşıdı, günümüzde ise tarihi tramvaylar, bu ilginç müzede sergileniyorlar.

Jaguar ve Ferrari de dahil olmak üzere eski model araç koleksiyonuna ev sahipliği yapan Motorlu Taşıt Müzesi’ni de burada gezme şansı bulacaksınız.

LWL- Zeche Zollern Endüstri Müzesi

Bir kömür ocağının bu kadar güzel olabileceğini görünce çok şaşıracaksınız. 20. yüzyılın başlarından itibaren Art Nouveau tarzı ile yeniden tasarlanan Zeche Zollern, benzersiz bir kültürel merkezdir.

Dortmund uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Zeche Zollern kömür ocağı, 1969’da kapandı ve 1981’de sekiz bölüme sahip LWL Endüstri Müzesi’nin merkezi oldu. Berlin Jugendstil’in mimarı Bruno Möhring, buradaki merkezi makine binasını, önünde mavi ve yeşil panelleri olan muhteşem vitray pencereler ile tasarladı.

LWL- Zeche Zollern Endüstri Müzesi
LWL- Zeche Zollern Endüstri Müzesi

Zeche Zollern’deki koleksiyonlar, Ruhr sanayi bölgesinin sosyal ve kültürel tarihi sergiliyor. Makine salonunun 100 yıllık konveyörleri, dönüştürücüleri ve kompresörleri, sanayi çağının heyecan verici bir kalıntısı olarak sizi bekliyor.

Dortmund Sanat ve Kültürel Tarih Müzesi

Dortmund Tasarruf Bankası için 1924 yılında inşa edilen bu göz kamaştırıcı Art Deco yapı, 1983 yılından beri Dortmund Sanat ve Kültürel Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Bu etkileyici müze aslında 1883’de kurulmuş, ancak savaş sırasında yıkıldıktan sonra Cappenburg Kalesi’ne taşınmıştı.

Müzede göreceğiniz sanatın büyük bir kısmı 19. yüzyıldan kalmadır. Caspar David Friedrich, Anton von Werner, Lovis Corinth, Max Liebermann ve Max Slevogt gibi ressamların şaheserlerini burada görme şansı bulacaksınız.

Müze aynı zamanda Orta Çağ’dan Art Nouveau döneme kadar uzanan mobilya, heykel ve el sanatlarından oluşan geniş bir dekoratif sanat sergisine de sahip.

Rönesans dönemine ait bir “Merak Kabini”, Romanesk bir haç ve 1907’de Ritterstrabe’de keşfedilen 444 Roma madeni para biriktirme deposu da burada göreceğiniz ilginç tarihi eserlerdir.

Dortmund Botanik Bahçesi (Rombergpark)

Dortmund’un 65 hektarlık botanik bahçeleri, dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında yer alıyor. 1822’de İngiliz tarzında düzenlenmiş bahçe, Romberg ailesinin adını almıştır. Botanik bahçesi, 1920’lerde halka açıldı ve buraya binlerce uzun ömürlü çiçekli bitki, şifalı bitki ve ağaç dikildi.

Tropikal bitki örtüsü, sulu meyveler, eğrelti otları, kamelyalar, limon ağaçları ve yaseminler için tasarlanmış dört etkileyici sera, buradaki ilk durağınız olmalıdır.

Dortmund Botanik Bahçesi (Rombergpark)
Dortmund Botanik Bahçesi (Rombergpark)

Romberg mülkü zamanından kalan yaşlı ağaçları da burada göreceksiniz, bunlar Kuzey Ren-Vestfalya bölgesindeki en uzun ağaçlardır.

Dortmund Botanik Bahçesi’nde gezerken, ilkbahar ve yaz aylarında sarhoş edici çiçek kokuları arasında unutulmaz anlar geçireceksiniz.

Dortmund Uçak Bileti ile Hansa Kok Fabrikasını Gezin

Dortmund uçak bileti ile keşfe çıkacağınız Hansa Kok Fabrikası, Dortmund’un kuzeybatısında bulunan müthiş bir sanayi anıtıdır ve Ruhr bölgesinin endüstri mirasını sergileyen önemli bir duraktır.

Yerel kömür taşlarından antrasit alanlara ve kok kömürü tesislerine kadar pek çok ilginç mekanı bulunan endüstriyel alanda rehberli turlar düzenleniyor.

Dortmund Uçak Bileti ile Hansa Kok Fabrikasını Gezin
Dortmund Uçak Bileti ile Hansa Kok Fabrikasını Gezin

Burada göreceğiniz çoğu tesis, 1992’de kapatıldığı gibi duruyor. Burada sadece buharla çalışan gaz pistonunun bulunduğu epik kompresör odasında değil, pek çok alanda etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Dortmund uçak bileti alabilir ve Almanya’nın endüstri merkezinde birbirinden ilginç müzeleri ve anıtları görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın