Linz Uçak Bileti ile Tuna Nehri Manzaralarını İzleyin

0
465
Linz Uçak Bileti ile Tuna Nehri Manzaralarını İzleyin
Linz Uçak Bileti ile Tuna Nehri Manzaralarını İzleyin

Linz uçak bileti alarak unutulmaz bir yolculuk yapacağınız bu güzel şehir, Avusturya’nın kuzey kesiminde Tuna Nehri kıyısında yer aldığı için gezmek için ideal bir yer. Avusturya’nın en büyük üçüncü şehri olarak Linz, kültürel olarak çok büyük öneme sahip, aynı zamanda birçok ilginç turistik yer ve aktiviteyle harika bir turizm merkezi.

Tarihi binaların, çarpıcı mimarinin, geniş yeşil alanların ve modern yeniliklerin mükemmel bir birleşimi olan Linz’in Viyana ve Salzburg gibi üst düzey Avusturya şehirleriyle yarışacak güzellikleri var. Linz’de Tuna Nehri manzaraları arasında unutulmaz bir gezi sizi bekliyor.  Linz, 2014’ten beri UNESCO Yaratıcı Şehirler ağının bir parçası, bunun nedeni de şehrin ziyaret edebileceğiniz mükemmel müzelere sahip olması.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Linz uçak bileti alabilir ve Avusturya’nın tarihi ve kültürel güzellikleri arasında keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Linz’de Gezilecek Yerler

Linz Ana Meydanı Hauptplatz

Linz’deki ana meydan, ünlü sokak Klosterstrabe’den Tuna Nehri’nin kıyılarına kadar uzanan etkileyici bir açık alan ve aşağı şehir bölgesinin merkezi bir parçası. Bu kare meydanın merkezinde 20 metre yüksekliğiyle ilgi çeken, çeşitli felaketlere ve sıkıntılı zamanlara adanmış olan çarpıcı Trinity Sütunu yer alıyor.

Geçmişte Hauptplatz’da büyük pazarlar düzenleniyor ve meydan, Linz’e büyük ekonomik başarı getiriyordu. Bugün ise meydan, zarif mimarilere hayran kalacağınız ya da yol üstü kafelerinden birinde dinlenerek insanları izleyebileceğiniz turistik bir merkez.

Linz Eski Katedral (Ignatius Kilisesi)

Bu etkileyici Barok kilise, yapıldığı döneme uygun soğan tarzında kubbeli kuleleri ile Hauptplatz Meydanı’nda turistlerin ilgisini çekiyor.

Linz piskoposluğuna hizmet eden katedral, Saint Ignatius’a adanmış ve aslen 1669’da Cizvitler tarafından inşa edilmiş. Katedralin dış kısmı, diğer ünlü Avrupa katedralleri kadar cömert tasarlanmış olmamasına rağmen, kuleler hala göz alıcı ve kilisenin içi gezmeyi hak ediyor. Zengin iç mekanlarda; süslü bir şekilde dekore edilmiş ahşap minber, antik koro tezgahları, birçok pembe mermer sütun ve dini resimlerle tamamlanmış yüksek bir sunak yer alıyor.

Linz uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Eski Katedral’i Linz gezilerinde ziyaret etmek neredeyse bir zorunluluk ve katedral, modern sokakların ortasında oldukça ilginç bir manzara oluşturuyor.

Linz Kalesi

Tuna Nehri’ne bakan görkemli Linz Kalesi, şehre yüzyıllar boyunca hakim oldu. Kayıtlar 9. yüzyılın başlarından beri burada bir kale olduğunu gösterirken göreceğiniz mevcut yapı 16. yüzyıldan kalma.

Günümüzde mükemmel Linz Kalesi Müzesi’ne ev sahipliği yapan kale; resimler, heykeller, silahlar ve zırhlar dahil olmak üzere tarih öncesi, Roma ve Orta Çağ dönemlerinden kalma eserler içeren sergilerin yanı sıra önemli sanat ve tarihi koleksiyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Linz Kalesi
Linz Kalesi

Daha modern eserler görebileceğiniz güney kanat, doğa ve teknolojiyle ilgili kalıcı ve geçici sergilere ayrılmış durumda. Linz Kalesi’nde hem şehrin muhteşem manzarasını izleyecek hem de tarih öncesi dönemlere kadar uzanan etkileyici bir sanat koleksiyonunu gezeceksiniz.

Tuna Nehri Gezileri

Linz uçak bileti alarak güzelliklerini göreceğiniz Tuna Nehri, Avrupa’nın en güzel ve en uzun nehirlerinden biri ve kıyılarında Budapeşte, Viyana, Linz, Belgrad ve Bratislava gibi pek çok önemli şehir bulunuyor. Bu güzel nehrin içinden geçtiği herhangi bir şehirde, manzarayı farklı bir perspektiften görmek için bir tekne gezisine çıkmalı ve nehrin serin sularında doyasıya yüzmelisiniz.

Linz’in görkemli şehir limanda, Tuna Nehri’nde bir buçuk saatlik yolculukla Viyana’ya kadar gidebileceğiniz yarım günlük yolculuklar da dahil pek çok tekne turları seçeneği bulabilirsiniz. Tekne turları düzenleyen başlıca şirketler arasında Wurm & Kock ve vapur şirketi DFS Schönbrunn bulunuyor.

Ars Electronica Merkezi

Teknoloji meraklısıysanız, Ars Electronica Merkezi veya Geleceğin Müzesi olarak da bilinen bu mekanda cennette gibi hissedeceksiniz. Burası Linz’de ziyaret edebileceğiniz en etkileyici yerlerden biri olarak farklı teknoloji türlerini sergileyen etkileşimli ve eğlenceli alanlara sahip.

Ars Electronica Merkezi; sanal ping pong oyunu, dünyanın uydu görüntülerini gösteren etkileşimli ekranlar ve yeni teknolojileri gösteren devasa 8K çözünürlüklü ekranlar gibi çeşitli öğeleri içeren farklı oda ve bölümlere ayrılmış.

Ars Electronica Merkezi
Ars Electronica Merkezi

Cevap veren robotlar ve dünya şehirleri hakkında inanılmaz miktarda ayrıntı gösteren bir bilgi sistemi de burada çok ilgi çekiyor. Yeni teknolojilere meraklı olmasanız bile çocuklarınızla Arts Electronica Merkezi’ne eğlenceli bir ziyaret yapabilirsiniz.

Pöstlingbergbahn Gezileri

Pöstlingbergbahn, Linz’in kuzeyindeki Postlingberg tepesinin dik eğimine tırmanan dar hatlı bir demiryolu. Ana meydanlardan birinden başlayan bir yolculukla bu eski demiryolu, dünyanın en dik tepelerinden birine tırmanırken size benzersiz manzaralar sunuyor.

Postlingberg’in tepesine çıktığınızda da inanılmaz bir Linz manzarasıyla karşılaşacaksınız. Tramvay vagonları hem eski hem de çok şık, ayrıca elektrikli oldukları için son derece güvenli ve rahat bir gezi sunuyorlar. Bu eğlenceli tramvay yolculuğuyla dünyanın en dik yamaçlarında gezebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Pöstlingberg Tepesi

Bu küçük tepe, Linz’in kuzey kesiminde yer alıyor ve sadece Pöstlingbergbahn demiryolu ile ulaşılabiliyor. Linz’in sakin bir bölgesi olan Pöstlingberg tepesi; Hac Kilisesi Bazilikası, Grottenbahn Turizm Merkezi, çeşitli restoran ve kafelerle turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

Tramvayla tepeye çıktıktan sonra güzel bir kafede kahvenizi yudumlayarak Linz’in muhteşem panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz.

Hac Kilisesi Bazilikası ikiz kuleleriyle tepede dikkat çekerken, Grottenbahn Turizm Merkezi ise sizi troller ve perilerle dolu, güzel renklerle aydınlatılmış bir masal atmosferi sunuyor. Postlingberg tepesi, Linz’de gezmek için çok güzel bir yer ve yarım gününüzü burada keyifle geçirebilirsiniz.

Linz Lentos Sanat Müzesi

Linz’in Tuna Nehri kıyısındaki en gelişmiş müzelerinden biri olan Lentos Sanat Müzesi (Lentos Kunstmuseum), 2003 yılında kapılarını açtı ve o zamandan beri Avusturya’daki en önemli sanat galerilerinden biri haline geldi. Bu muhteşem müzenin öne çıkan özellikleri arasında, Avusturyalı Gustav Klimt’in çok sevilen klasik modernist başyapıtları da dahil, 1500’den fazla eserden oluşan zengin bir koleksiyon yer alıyor.

Diğer önemli sergiler ise 1930’ların Alman ve Avusturya Dışavurumcu sanat hareketlerinden önemli eserler ve savaş sonrası döneme ait uluslararası paha biçilmez eserler içeriyor. Müzede ayrıca dikkat çekici heykeller, eskizler ve fotoğraflardan oluşan bir koleksiyona, bir hediyelik eşya mağazasına, referans kütüphanesine ve Tuna’ya bakan büyük verandalı harika bir restorana da sahip.

Sanat Müzesi Duvar Limanı’nda da katılımcı bir sanat macerasının tadını çıkarabilirsiniz. Kentin liman bölgesindeki bu büyüleyici sanat turlarının odağını, kışkırtıcı sokak sanatı formunun gücünü gösteren ve ülkenin dört bir yanından gelen sanatçılar tarafından yaratılan graffiti çalışmaları oluşturuyor.

Linz Aziz Martin Kilisesi

Linz Kalesi’nin hemen altında, Avusturya’nın en eski kilisesi olarak orijinal haliyle korunmuş, masallardan çıkmış görüntüsüyle ilgi çeken tuhaf ve küçük Aziz Martin Kilisesi yer alıyor. Dış cephede hala görülebilen Roma surları üzerine inşa edilmiş olan bu olağanüstü 8. yüzyıl kilisesi, en eski Carolingian mimari özellikleriyle ilgi çekiyor.

Linz Aziz Martin Kilisesi
Linz Aziz Martin Kilisesi

Bu önemli Katolik kilisesine yapılan ziyaretin önemli noktaları arasında, 15. yüzyıldan kalma fresklerle kaplı zengin iç mekanın yanı sıra Gotik dönemden kalma yan duvarlardaki eski kapı ve pencerelerin ana hatlarını görmek yer alıyor. Burada antik bir Roma fırınını görülebilir ve kilisenin içindeki birçok taş Roma yazıtını inceleyebilirsiniz.

Aziz Martin Kilisesi bahçesinden de Linz şehrinin kartpostal güzelliğindeki manzaralarını görebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Linz Yeni Katedral

Linz Eski Katedrali’nin oldukça sade tasarımına kıyasla, Yeni Katedral birçok etkileyici pencere, taret ve güzel vitray camlarla süslü çok etkileyici bir dış görünüme sahip. Yaklaşık 20.000 kişilik alana sahip olan Yeni Katedral veya Neuer Dom, çok geniş ve Avusturya’daki katedraller içinde en büyüklerden biri.

Göreceğiniz çok sayıda vitray pencerenin en ünlüsü ise Linz’in kuruluş tarihini çok ayrıntılı ve renkli bir şekilde gösteren Linz penceresi. Turistler de en çok bu çarpıcı pencerenin fotoğrafını çekiyor.

Katedraldeki tüm bu pencereler nedeniyle, iç mekanda bol miktarda ışık var ve tüm salonlar güneş ışığında hoş ve mistik bir atmosfer kazanıyor. Özellikle sabah ve gün batımı saatlerinde güneş ışınları pencerelerden aşağıya en güzel açıyla düşüyor ve sütunların üzerinde inanılmaz gölge oyunları yaratıyor.

Ünlü Linz Kekleri

Birçok Avrupa şehri, kendi geleneksel yemek ve lezzetlerine sahiptir ve Linz de şahane Linz keki ile gurur duyuyor. Bu lezzetli kek, Linz halkı tarafından dünyanın en eski pastası olarak görülüyor ve genellikle bir miktar reçel dolgusu ve dekoratif olarak kullanılan fındık ve tarçınla hazırlanıyor.

Ünlü Linz Kekleri
Ünlü Linz Kekleri

Linz şehrinin tadını çıkarmanın en güzel yollarından biri de kolayca bulabileceğiniz birçok kafenin birinde Avusturya çayı eşliğinde bir parça Linz kekinin tadını çıkarmaktır.

Mauthausen Anıtı ve Müzesi

Avrupa’nın bazı bölgelerinde Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa ettikleri toplama ve çalışma kampları kalıntıları var. Bugün bu kalıntılar, bazı acımasız ve dokunaklı anları hatırlatmak için korunuyor. Linz’in doğusunda yer alan Mauthausen Anıtı ve Müzesi de bu Nazi kamplarını yakından görebileceğiniz etkileyici bir yer.

Burada son derece dokunaklı ve anlamlı bir manzara göreceksiniz. Mauthausen Anıtı ve Müzesi’ne günlük rehberli geziler de düzenleniyor.

Linz Botanik Bahçeleri

Gugl olarak da bilinen Linz Botanik Bahçeleri, Avrupa’nın en güzel ve en çarpıcı bahçelerinden biri olarak görülmeye değer güzellikte. 40.000 metrekarelik alana ve 10.000 bitki türüne sahip olan bahçelerde, doğanın harikalarına hayran kalarak saatler geçirebilirsiniz.

Linz Botanik Bahçeleri
Linz Botanik Bahçeleri

Japon Bahçesi gibi farklı temalı bahçelere sahip açık hava bölümü ve nilüferlerle dolu gölet özellikle uğramanız gereken yerler arasında. Bahçelerin yanı sıra yaklaşık 700 çeşit ağacı ve etkileyici güzellikteki bitkileri sergileyen etkileyici Arboretum’u da burada ziyaret edebilirsiniz. Linz Botanik Bahçeleri, gerçekten çok dinlendirici ve aile ile güzel bir gezinti yapmak için ideal bir yer.

Linz Wilhering Manastırı

Linz merkezine sadece 20 dakikalık sürüş mesafesinde yer alan Wilhering Manastırı, şehirdeki en çok turist çeken yerlerden biri. Manastır arazisinde 1146 yılında inşa edilen ana manastır da dahil olmak üzere birkaç tarihi yapı bulunuyor.

Linz uçak bileti ile gezeceğiniz manastırın içi Rokoko tarzı ile dekore edildiği için çok ilgi görüyor. Bu dekorasyon, dünyada günümüze kadar kalan en güzel Rokoko örneklerden biri olduğu görülmeye değer. Wilhering Manastırı’nın çok fazla ayrıntıyı ve farklı ögeyi birbirine bağlayan tasarımı, nispeten küçük bir alanda görsel bir ziyafet sunuyor.

Linz Uçak Bileti ile Donaupark’ta Gezin

Linz uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz, Tuna Nehri kıyısındaki Lentos Müzesi’nin yanında elverişli bir konumda bulunan açık hava parkı Donaupark, hem yerel halkın hem de turistlerin en sık ziyaret ettiği yerler arasında.

Çim ovaları, Tuna Nehri’ne paralel gezinti yolları, tarihi ağaçlar, banklar, çeşmeler ve bazı modern heykeller ile birlikte Donaupark gezinizde birbirinden güzel manzaralar göreceksiniz. Linz halkı bu parkı rekreasyon amaçlı kullanıyorlar ve parkı gezerken her yerde jogging yapan veya bisikletle gezen insanları görebilirsiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Linz uçak bileti alabilir ve Tuna Nehri’nin büyüleyici manzaraları eşliğinde güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın