Çekya (Çek Cumhuriyeti) Uçak Bileti ile Orta Avrupa’yı Gezin

0
371
Çekya (Çek Cumhuriyeti) Uçak Bileti ile Orta Avrupa'yı Gezin
Çekya (Çek Cumhuriyeti) Uçak Bileti ile Orta Avrupa'yı Gezin

Çekya (Çek Cumhuriyeti) uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz bu büyüleyici ülke, Avrupa kıtasının küçük ülkelerinden biri olmasına rağmen, Orta Avrupa’nın tadına çıkarmak istiyorsanız sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Küçüklüğü göz önüne alındığında, birinci sınıf toplu taşıma sistemi sayesinde kolayca gezilebilen Çekya, güzel başkenti Prag dışında da pek çok büyüleyici güzellik sunuyor.

Prag, çok sayıda mükemmel turistik yere sahip olsa da Çekya kırsalına yapılacak bir geziyle birçok mükemmel milli park, koruma alanı, tarihi güzellikler ve kültürel zenginlikler görebilirsiniz. En popüler yerler arasında çok sayıda muhteşem kaya formasyonu, birçok eski kale ve olağanüstü bir doğal güzelliğine sahip olan Bohemya Cenneti’nin yanı sıra bozulmamış ormanları ile Moravya’daki Podyji Ulusal Parkı sayılabilir. Yol boyunca, Orta Çağ’dan beri değişmeyen sayısız eski köy ve kasaba görecek, ayrıca çarpıcı kiliseleri, sarayları ve halka açık meydanları gezeceksiniz.

Aerobilet fırsatlarından faydalanarak kolayca Çekya (Çek Cumhuriyeti) uçak bileti alabilir ve Orta Avrupa’nın en güzel manzaraları arasında unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Çekya’da (Çek Cumhuriyeti) Gezilecek En Güzel Yerler

Prag Wenceslas Meydanı

Prag’ın eski kentinin meydanı olan Wenceslas Meydanı, ticaret yollarının kesiştiği noktada bulunan ilk kent pazarı ve tarihleri 10. yüzyıla kadar uzanan binalarla ilgi çekiyor. Orta Çağ evlerinin yanı sıra eski belediye binası, Prag Astronomik Saati ve Aziz Nikolaos Kilisesi’ni de burada görebilirsiniz.

Wenceslas Meydanı
Prag Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı’nın merkezinde Çek tarihinin önemli bir simgesi olan Protestan reformcu Jan Hus’un heykeli duruyor ve meydan her aralık ayında Prag’ın geleneksel Noel pazarlarına ev sahipliği yapıyor.

Prag Kalesi

Çoğu turist için Çekya ziyaretinin odak noktası Prag Kalesi’dir. Şehrin Hradcany semtinde yer alan ve 10. yüzyılın sonlarında inşa edilen ihtişamlı Prag Kalesi, yüzyıllardan beri Orta Avrupa’nın merkezinde yer alıyor ve Kutsal Roma İmparatorları, Habsburglar, Bohemya kralları ve günümüzde de Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanına ev sahipliği yapıyor.

Prag Kalesi
Prag Kalesi

1000 yıllık tarihi boyunca dünyanın en büyük kalelerinden biri olan Prag Kalesi, surları içinde inşa edilmiş sayısız yapı ve çarpıcı mimariler ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak. Prag Kalesi’nde öne çıkan yerler arasında ise güzel St. Vitus Katedrali, St. George Bazilikası, Pudra Kulesi ve Orta Çağ atölyeleri ile ünlü Golden Lane yer alıyor.

Bohemya Cenneti

Çekya (Çek Cumhuriyeti) uçak bileti ile gezeceğiniz bu etkileyici ülkenin en güzel köşelerinden biri de muhteşem Bohemya Cenneti’ne ev sahipliği yapan Doğu Bohemya’dır. Olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip olan bu alan, elementlerin on binlerce yıllık erozyonunun oluşturduğu dikenler ve sütunlar gibi zeminden çıkan birçok büyük kaya oluşumlarıyla ünlü.

Bir UNESCO Jeoparkı’na sahip olan bölge; muhteşem kum taşı tepeleri, doğal köprüler ve yürüyüş parkurlarıyla erişilebilen yüksek bazalt sütunlar ile doğa yürüyüşçülerini kendine çekiyor. Bohemya Cenneti’nde ayrıca Kost Kalesi ve Trosky Kalesi dahil olmak üzere birçok eski kale de göreceksiniz. Bohemya Cenneti Ziyaretçi Merkezi’ne ev sahipliği yapan Turnov kasabasında bu maceranıza başlayın, burada turistik bilgiler ve bölge haritalarını da bulabilirsiniz.

Prag Charles Köprüsü

Prag şehrinin en önemli nehir geçiş noktası olan muhteşem Charles Köprüsü’nde yürümeden Çekya geziniz tamamlanmış sayılmaz. Vltava Nehri üstündeki bu ünlü köprü, 1357 yılında inşa edildi ve 520 metrelik açıklık boyunca çok sayıda zarif heykelle süslü.

Bunların belki de en ünlüsü ise köprünün adaşı olan Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles’ın Vltava Nehri’nde boğulmuş olan Prag’ın en saygın azizini onurlandırdığı 1683 tarihli Nepomuk John heykeli.

Prag Charles Köprüsü
Prag Charles Köprüsü

Charles Köprüsü, güzel manzaralarından dolayı turistler ve fotoğrafçılar arasında son derece popüler. En iyi manzaraları ise şafakta ve alacakaranlıkta yakalayabilirsiniz.

Prag Konopiste Şatosu

Çekya’nın en güzel saraylarından biri olan Konopiste Şatosu, Prag’ın sadece 50 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. 13. yüzyılda kurulan ve şu anki Barok biçimini 18. yüzyılda kazanan bu muhteşem Fransız tarzı dört kanatlı şato, suikastiyle 1. Dünya Savaşı’nı başlatan Avusturyalı Arşidük Franz Ferdinand’ın son evi olmasıyla ünlü.

Franz Ferdinand’ı öldüren mermi, tarihi kupalar ve orijinal sanat eserleri Konopiste Şatosu’nun müzesinde sergileniyorlar. Buradaki diğer önemli noktalar arasında ise antik silah ve zırhların mükemmel bir koleksiyonu, hareketli hedeflerle dolu ilginç bir iç mekan ve sayısız heykelle süslü hoş bir bahçe yer alıyor.

Karlovy Sütunları ve Kaplıcaları

Çekya (Çek Cumhuriyeti) uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Karlovy Vary şehri, otantik bir spa deneyimi sunan ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. 1358 yılında kurulan Karlovy Vary, yüz yıllardır kralların yanı sıra Beethoven, Chopin ve Goethe gibi ünlü bestecilere ve yazarlara ev sahipliği yaptı.

Karlovy Sütunları ve Kaplıcaları
Karlovy Sütunları ve Kaplıcaları

Şehrin 13 ana sıcak su kaynağı ve her yere dağılmış sayısız küçük kaynağı var. Büyük kaplıcalara ek olarak, çeşmelere ve banyo fıskiyelerine sahip Neo Klasik ve Art Nouveau tarzı sütunları da şehrin her yerinde görebilirsiniz. Tepla Nehri’nin ortasında, havaya 14 metre su fırlatırken muhteşem bir çeşme de bulunuyor.

Karlovy Vary şehri, aynı zamanda çok sayıda sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan önemli bir kültürel destinasyon. Burada düzenlenen Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Avrupa’nın en eski film festivallerinden biri olarak gösteriliyor.

Cesky Krumlov Kalesi

Cesky Krumlov şehrinin tarihi kent merkezine hakim olan büyüleyici Cesky Krumlov Kalesi, 13. yüzyıldan kalma olmasına rağmen hala çok iyi durumda. Günümüzde bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunan Cesky Krumlov Kalesi; Rosenberg Balo Salonu, Rönesans Salonu, kraliyet daireleri ve St. George Şapeli dahil olmak üzere pek çok etkileyici yapıya ev sahipliği yapıyor.

Cesky Krumlov Kalesi
Cesky Krumlov Kalesi

1682 yılında inşa edilmiş olan ve hala özel performanslar için kullanılan eski Barok tiyatroyu da burada gezebilirsiniz. Diğer öne çıkan özellikler arasında ise kaliteli dekorlar ve dönem mobilyaları ile birlikte tarihi tablo ve duvar halısı koleksiyonları yer alıyor.

Cesky Krumlov Kalesi kompleksi; eski saraylar, kale mahkemeleri ve bahçeler dahil olmak üzere toplam 40 binadan oluşur. Burayı gezmek için 2 günü kolayca harcayabilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Brno Aziz Peter ve Paul Katedrali

Brno eski kentinde Çekya’nın en önemli ulusal anıtlarından biri olan ihtişamlı Aziz Peter ve Paul Katedrali bulunuyor. Katedralin alanı 11. yüzyıldan kalma bir Romanesk şapele sahipti ve daha sonra bu kalıntılar bir kripti ve bazilika içerecek şekilde genişletildi. 18. yüzyılda ise Gotik bir katedral olarak yeniden inşa edilen yapı, ünlü mimar Moric Grimm tarafından tasarlanan Gotik bir şahesere dönüştü.

Brno Aziz Peter ve Paul Katedrali
Brno Aziz Peter ve Paul Katedrali

Çekya (Çek Cumhuriyeti) uçak bileti alarak yakından göreceğiniz Aziz Peter ve Paul Katedrali’nin en dikkat çekici özelliği ise Brno’nun orijinal şehir surlarına da ev sahipliği yapan çarpıcı mahzendir. 20. yüzyılın başlarında katedrale eklenen 84 metre yüksekliğindeki iki kulesi de her gün saat 11:00’de çalan devasa bir kilise çanına sahip.

Brno şehrinde, 13. yüzyılda beri Brno Şehir Müzesi’ne ev sahipliği yapan Spilberk Kalesi ve Modern mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak 1930’da inşa edilen büyüleyici Tugendhat Villası da mutlaka görmeniz gereken yapılar arasında.

Clementinum ve Strahov Manastırı

Avrupa’nın en güzel ve en eski kütüphanelerinin üçü Prag’da bulunuyor. Çekya Ulusal Kütüphanesi, bu muhteşem kütüphaneler arasında en büyüğü, ayrıca Charles Köprüsü’nün yanında yer alan muhteşem Clementinum’da mutlaka görülmesi gereken bir kütüphane.

Tarihi Barok binalardan oluşan bu kompleks, birçok ilgi alanına ev sahipliği yapan Avrupa’nın en büyük ve güzel kütüphanelerinden biri. Clementinum kütüphane salonu, mükemmel freskli tavanı ile ünlü ve kütüphane bahçesindeki Astronomik Kule turistlerin çok ilgisini çekiyor.

12. yüzyıldan kalma Strahov Manastırı ise felsefi eserlere ayrılmış bölümleri, mükemmel freskleri, zarif mobilyaları ve tavan resimleriyle ünlü Barok tarzdaki Teoloji Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Bu kütüphaneler, yaklaşık 1.200 yıllık Strahov İncili dahil olmak üzere çok sayıda nadir el yazmalarını da barındırıyorlar.

Prag Pruhonice Parkı

Aynı zamanda Pruhonice Kalesi’ne de ev sahipliği yapan Pruhonice Parkı, Prag’ın sadece 15 kilometre güneyinde bulunuyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Toplam 250 hektar alana sahip olan Pruhonice Parkı’nın resmi bahçeleri, ormanlık alanları, akarsuları, göletleri ve 25 kilometrelik yürüyüş yolu var.

Pruhonice Parkı’nda göreceğiniz 1.600 bitki türü arasında, 8.000 örnek ve 100’den fazla orman gülü türü içeren koleksiyon çok ilgi görüyor. Devasa Pruhonice Kalesi’nin tarihi ise 12. yüzyıla dayanıyor ve kale, göle ve bahçelere bakan bir yarım daire oluşturuyor. Pruhonice Kalesi avlusunda etkileyici freskler, heykeller ve Prag’ın Pazar Meydanı’nda bulunan çeşmenin bir kopyasını görebilirsiniz.

Kutna Hora

Prag’ın dışındaki bir Çekya şehrini ziyaret etmek istiyorsanız, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunan Kutna Hora şehrine mutlaka uğramalısınız. Başkentin 80 kilometre doğusunda bulunan Kutna Hora, kentin en güzel yapılarının çoğunun finanse edilmesine yardım eden, Avrupa’nın en büyük gümüş madenlerinden birine ev sahipliği yapıyordu.

Kutna Hora
Kutna Hora

1338 yılında inşa edilen ve güzel bir şekilde dekore edilmiş iç mekanı ve freskleri ile dikkat çeken Barok tarzdaki St. Barbara Katedrali, yalnızca St. Ignatius Vizyonu duvar resmi gibi dini temaları ile değil, aynı zamanda inşaatı finanse eden madencilik endüstrisine referanslar da içeriyor.

Çekya Gümüş Müzesi ise Orta Çağ madencilik sektöründen sergiler içeriyor ve o dönemin günlük yaşamını araştırıyor. Kutna Hora şehrinde ayrıca görkemli İtalyan Mahkemesi, Bohemya Kralı IV. Vaclav’ın eski sarayını ve Gotik mimarilerle süslü eski kent sokaklarını da keyifle gezebilirsiniz.

Hluboka Kalesi

Çekya (Çek Cumhuriyeti) uçak bileti ile gezeceğiniz Ceske Budejovice şehrinin kuzeyinde yer alan büyük ve beyaz Neo-Gotik Hluboka Kalesi, Çekya’nın en güzel kalelerinden biri olarak turistlerin akınına uğruyor. 13. yüzyıldan kalma daha eski bir kalenin kalıntıları üstüne inşa edilen mevcut kale, 1660 yılında inşa edildi ve Gotik Tudor tarzını, İngiltere’nin ünlü Windsor Kalesi’ne dayanarak tasarlandı.

Hluboka Kalesi’nin öne çıkan özellikleri arasında ise ince çit labirentler, yemyeşil bitkilerle süslü tasarımlı bahçeler, vitray pencereler ve tarihi mobilyalar bulunuyor. Hluboka Kalesi aynı zamanda önde gelen Çekya sanatçılarının sayısız eseri de dahil olmak üzere geniş bir sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor.

Çekya (Çek Cumhuriyeti) Uçak Bileti ile Liberec Şehrini Gezin

100.000 kişilik Liberec şehri, Çekya’nın Slav, Germen ve Avusturya kültürlerinin karışımını yaşamak için harika bir yer olan büyüleyici bir Kuzey Bohemya şehri. Liberec, Polonya’nın ucunda, İskandinav kayak pistlerinin ve çam ormanlarının bulunduğu Jested Dağı’nın tepesinde yer alıyor.

Çekya (Çek Cumhuriyeti) Uçak Bileti ile Liberec Şehrini Gezin
Çekya (Çek Cumhuriyeti) Uçak Bileti ile Liberec Şehrini Gezin

Dağın zirvesinde oteller ve tepeyi süsleyen Jested Kulesi yer alıyor. Teleferikle Jested Dağı zirvelerine çıkabilir ve kulenin gözlem güvertesinden muhteşem bir Çekya manzarasını izleyebilirsiniz. Liberec Kalesi’nin etkileyici surlarına ve ülkenin en prestijli üniversitesine sahip olan şehir, 19. yüzyıldan kalma görkemli şehir evlerinin manzarasıyla da büyüleyici görünüyor.

Aerobilet web sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden en iyi fiyatlarla Çekya (Çek Cumhuriyeti) uçak bileti alabilir ve size eşsiz manzaralar sunacak bu etkileyici ülkeyi doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın