Lille Uçak Bileti Alarak Fransa’yı Keşfe Çıkın

0
844
Lille Uçak Bileti Alarak Fransa'yı Keşfe Çıkın
Lille Uçak Bileti Alarak Fransa'yı Keşfe Çıkın

Lille uçak bileti alarak gezeceğiniz, Kuzey Hauts-de-France bölgesinin başkenti olan Lille, çalışkan bir sanayi şehri olarak ün yapmıştır ve muhteşem bir tarihi merkeze sahiptir.

1667’de XIV. Louis tarafından istila edilene kadar Lille, Flamandı ve şehri gezerken bu mirası açıkça göreceksiniz. Flaman etkisi, kentin zarif Flaman Barok mimarisinin yanında doyurucu mutfağında da görülüyor. Lille gezinizde “Moules-frites” (midye ve patates kızartması) gibi tipik Belçika yemeklerinin yanı sıra “Waterzoi” (sebzeli krema sosunda balık veya kümes hayvanları) gibi eşsiz yöresel lezzetler tadacaksınız.

Lille eski kentinde zarif bir şekilde yapılmış çatılarıyla Barok binalar arasında ve 19. yüzyılın sonlarında yapılan eşsiz evlerin ilgi çekici manzaralarıyla süslü caddelerde keyifle gezeceksiniz. Kültür arayışı içindeyseniz, Lille şehrinde bulduklarınızdan memnun kalacaksınız. Bu şehirdeki Güzel Sanatlar Sarayı, Louvre Müzesi’nden sonra Fransa’daki ikinci önemli müze olarak öne çıkıyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla kolayca Lille uçak bileti alabilir ve ilgi çekici manzaraları, hoş şehir merkezi ve arkadaş canlısı atmosferiyle Fransa’nın Lille şehrini keyifle gezebilirsiniz.

Lille’de Ne Yenir?

Lille, Fransa’nın gizli mücevherlerinden birisidir ve keşfetmek için büyüleyici bir şehirdir. Burada benzersiz Fransız yemeklerini keşfedeceğiniz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir Lille menüsündeki en önemli özelliklerden biri, genellikle patates kızartması eşliğinde sunulan taze mide buğulama kaseleridir. Lille’de bu midyeleri tatmak neredeyse bir zorunluluktur. Moules Frites denilen bu yemeği Lille’de her yerde kolayca bulabilirsiniz.

Lille’de Ne Yenir?
Lille’de Ne Yenir?

İnsanlar ya onu çok seviyor ya da ondan nefret ediyor ama Cambrai Andouillette, Lille’nin menülerde sıkça rastlanan spesiyalitelerden bir diğeridir. Bu yiyecek dana eti ile çekilmiş büyük bir sosistir ve bazı modellerde işkembe ve domuz bağırsağı da bulunur. Herkes için uygun olmasa da bu sosisler yine de Lille’de çok popüler. Şehirdeki bir diğer popüler yiyecek ise Un Welsh isimli, kasede servis edilen jambonlu ekmek üzerine birada eritilmiş peynir dökülmesiyle hazırlanan lezzetli yemektir.

Lille uçak bileti ile keşfedeceğiniz şehir aynı zamanda şaşırtıcı çay salonlarıyla ünlü ve bunların en iyilerinden biri, 1761’den beri var olan Meert’tir. Bu zarif çay salonu, bir başka Lille spesiyalitesinin tadına bakmak için de ideal bir mekan. Bu lezzet, vanilya dolgulu gofretlerdir. Meert çay salonu, küçük bir hediye için ideal olan hamur işleri ve bisküvileriye de ünlü.

Lille’de Gezilecek Yerler

Lille Eski Kenti

Lille’nin tarihi bölgesi, Arnavut kaldırımlı caddelerde restore edilmiş burjuva evleri ile size tam bir görsel şölen sunacak. 17. ve 18. yüzyıllara tarihlenen bu Barok mimariyi gördüğünüzde kentteki Flaman etkisini de göreceksiniz.

Louise de Bettignies ve Rue de la Monnaie sokakları gezintiye çıkmak için en iyi yerlerdir ve yürüyüşün çoğunu dekoratif cephelere ve ızgaralara bakarak geçirebilirsiniz.

Lille Eski Kenti
Lille Eski Kenti

Lille eksi kenti aynı zamanda mağazaların, barların ve gece kulüplerinin de yer aldığı çok canlı bir bölge. Burada gezerken harika bir tatil alışverişi yapabilir ve geceleri doyasıya eğlenebilirsiniz.

Grand Place (General de Gaulle Meydanı)

Lille’nin geniş ana meydanı, yerlilerin ve turistlerin buluşma noktasıdır. Bu güzel meydanda her tarafta harika eski tuğla binalar görecek ve yol üstü kafelerinde harika zaman geçireceksiniz.

Grand Place (General de Gaulle Meydanı)
Grand Place (General de Gaulle Meydanı)

Lille uçak bileti alarak gezeceğiniz meydanın en güzel binalarından birisi olan 1717’den kalma Nord Tiyatrosu’na özellikle dikkat edin. Bu klasik Flaman tarzı yapı, 1930’da inşa edilen Art Deco tarzdaki Voix du Nord binası gibi daha modern yapılar tarafından çevrelenmiştir.

Lille Güzel Sanatlar Sarayı

Basit ve muazzam bir müze olan Güzel Sanatlar Sarayı’nın muhteşem koleksiyonlarını sadece Louvre Müzesi geçebiliyor.

19. yüzyılın sonlarından kalma bir güzel yaz sarayı, 1400’lerden 1900’lere kadar pek çok sanat şaheserini sunuyor ve burayı tamamen gezmek 2 gün alıyor. Güzel Sanatlar Sarayı’nda Monet, Raphael, Gustave Courbet, Rubens, Van Gogh, Donatello, Jacob Jordaens ve Picasso’nun eserleri göreceklerinizden sadece bazıları.

Güzel Sanatlar Sarayı
Lille Güzel Sanatlar Sarayı

Modern sanat eserlerine ayrılmış bölümde yer alan, Lille şehri dahil olmak üzere pek çok Fransa şehrinin 17. ve 18. yüzyıla ait ölçekli modellerini de görmeyi unutmayın.

Tarihi Lille Borsası (La Vieille Bourse)

Çoğu insan, Lille’nin eski borsasının şehirdeki en güzel bina olduğunu söylüyor. La Vieille Bourse, 17. yüzyılın ortalarına tarihlenmiştir ve merkezi bir avlu etrafındaki 24 Flaman Rönesans evinden oluşur.

Evlerin cephelerin ne kadar süslü olduklarını görünce şaşıracaksınız. Binanın ana mimarı olan Julien Destree, bir dekoratif mobilya tasarımcısıydı ve bu projede kendini ifade etmesi için serbest bırakıldı.

Tarihi Lille Borsası (La Vieille Bourse)
Tarihi Lille Borsası (La Vieille Bourse)

350 yıldan uzun bir süre hizmet veren bu tarihi borsa binası, Lille’de hala günlük yaşamın bir parçasıdır. Bu büyük alana insanlar eşsiz avluda satranç oynamak veya çiçek ve kitap pazarları için geliyor.

Lille uçak bileti ile yaz aylarında şehirde geziyorsanız bu muhteşem alanda etkileyici dans gösterileri de izleyebilirsiniz.

Lille Zooloji Parkı

Lüks Esquermes semtinde yer alan Lille Zooloji Parkı, Fransa’nın en çok ziyaret edilen hayvanat bahçeleri arasında yer alıyor. Hayvanat bahçesi oldukça küçüktür, ancak 70 farklı türden 450 hayvana ve nesli tükenmekte olan türler için uluslararası koruma programlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Lille Zooloji Parkı
Lille Zooloji Parkı

Parkta en çok ilgi çeken yerler ise coğrafi olarak düzenlenmiş yedi bölgedir. Bunlardan Les Terres d’Afrique’da zebralar ve gergedanlar bulunurken, Amerikan bölgesi ise alpaka ve tapirleri görebileceğiniz yerdir.

Lille Kalesi

Lille şehrini 1667’de fethettikten sonra XIV. Louis, kent surlarını güçlendirmek için çok fazla zaman harcayamadı. Yıldız şeklindeki bu etkileyici kale sadece üç yıl içinde inşa edildi ve bu dönemde Fransa’nın her yerinde iz bırakan ünlü askeri mühendis Vauban tarafından tasarlandı.

İnşaat için gerekli malzemenin miktarını gördüğünüzde kalenin ne kadar hızlı bitirildiğini hemen anlayacaksınız. Lille Kalesi’nde üç milyon taş blok, 70.000 topak kum taşı ve 60 milyon tuğla kullanılmıştır.

Lille uçak bileti alarak göreceğiniz Lille Kalesi bugün hala bir Fransız askeri üssü, bu yüzden içeri giremezsiniz, ancak kentin lüks kısmı olan Esquermes’teki kanal tarafındaki parkta bir gezintiye çıkarak kalenin muhteşem kapılarına ve surlarına hayran olabilirsiniz.

Villeneuve d’Ascq

Lille’nin yaklaşık 12 kilometre kuzeydoğusunda, yemyeşil bir ortamda prestijli Villeneuve d’Ascq bulunuyor. Kuzey Avrupa 20. ve 21. yüzyıl sanatının en önemli müzelerinden birisi olan Villeneuve d’Ascq, bu kadar kapsamlı bir modern sanat koleksiyonunu bir araya getiren Fransa’daki tek müze.

Müze, 4000 metrekarelik sergi alanında ve heykellerin bulunduğu bahçe alanında 4500’den fazla eser sergiliyor. Sergiler arasında Braque, Kandinsky, Klee, Miro, Modigliani ve Picasso’nun eserleri de yer alıyor.

Müze, koleksiyonunu Masurel ailesinin bağışına borçlu ve müze kurucuları Fransa’daki önde gelen Kübist sanat koleksiyoncuları arasında yer alıyor.

Rang du Beauregard Bölgesi

Rang du Beauregard’ın zarif 17. yüzyıl binaları, eski Lille borsasının karşısındaki Tiyatro Meydanı üzerinde yükseliyor. Bu benzersiz ev dizisi, 1687 yılında şehir merkezinde mimari bütünlüğünü sağlamak için ünlü mimar Simon Vollant tarafından yaratılmıştır.

Burada göreceğiniz büyüleyici evlerin, eski Lille borsası ile uyumlu olması için belirli tasarım standartlarına uyması gerekiyordu. İnşaatçılar üç katlı bir planı takip etmek zorunda kaldı, ayrıca inşaatçıların sadece taş ve tuğla kullanmalarına izin verildi.

Rang du Beauregard Bölgesi
Rang du Beauregard Bölgesi

Lille uçak bileti ile fotoğraflarını çekeceğiniz bu eşsiz evler, melekler gibi dekoratif kartuşlar ile basit klasik çizgiler içeriyor. Rang du Beauregard, Lille şehrinin Neo Klasik ve Barok tarzını en güzel göreceğiniz yerdir.

Lille Modern Sanat Müzesi

Lille Modern Sanat Müzesi, 6700’den fazla eseri ile birinci sınıf ve çağdaş bir kültürel turistik merkezdir. 1999 yılında Art Brut koleksiyoncuları birliği olan L’Aracine’den bir bağış aldığında müzenin koleksiyonu hızla büyüdü, artık Fransa’daki en büyük Art Brut eserleri burada sergileniyor.

Augustin Lesage, Henry Darger ve ünlü şizofren sanatçı Carlo Zinelli gibi sanatçıların eserlerine yer verilen sergiler görülmeye değer güzellikte eserlere sahip.

Lille Modern Sanat Müzesi’nde Georges Braque, Paul Klee, Joan Miro, Amedeo Modigliani ve Alexander Calder gibi devlerin eserlerini görebilirsiniz. Ayrıca müzede gezebileceğiniz yemyeşil heykel parkında da Jacques Lipchitz, Eugene Dodeigne, Picasso ve Calder’in eserleri arasında yürüyüş yapabilirsiniz.

Pierre-Mauroy Stadyumu

Yerel futbol takımı Lille OSC, Ligue 1’in uzun yıllardır önde gelen kulüplerinden birisidir ve 2011’de ligde şampiyon olmuştur. Lille kulübünün yeni stadyumu futbol severler için mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir yapı.

Pierre-Mauroy Stadyumu, 50,000 sandalyeye sahiptir ve EURO 2016 için özel olarak inşa edilmiştir. Galler ile Belçika arasındaki çeyrek final de dahil olmak üzere turnuvada altı maç burada düzenledi.

Yaz aylarında stadyum, Rihanna gibi ünlü sanatçılar için konser alanı olarak ikiye katlanıyor. Lille şehrini yazın geziyorsanız hem bu güzel stadyumu görebilir hem de burada harika bir konser izleyebilirsiniz.

Folie Wazemmes Kültür Merkezi

Lille’nin devasa tekstil fabrikalarından biri modern bir kültür merkezine dönüştürüldü. Tarihi 1855 yılına uzanan bu fabrika, 2004’de Hollanda mimarlık ajansı NOX ile kent için yeni bir dönüm noktası oluşturdu.

Lille uçak bileti alarak burada göreceğiniz çağdaş tasarım, 19. yüzyıl mimarisiyle uyumludur. Merkezde sergiler için kullanılan 5000 metrekarelik bir alan ve eşsiz bir oditoryum var. Lille gezinizde sivri bir cepheye sahip bu binayı ve içindeki sergileri gezmeyi unutmayın.

Lille Meryem Ana Katedrali

1854 yılında inşa edilen Lille Meryem Ana Katedrali, şaşırtıcı detayları ile büyüleyici bir Neo Gotik yapıdır. Katedral, Orta Çağ’da mucizevi güçlere sahip olduğu düşünülen eski Meryem Ana heykeline de ev sahipliği yapıyor. Bu ünlü heykel demir bir kafes ile korunuyor.

Mimari tarzı benzersiz olan bu modern katedrali, ünlü mimar Louis Carlier ile Sidney Opera Binası ve Paris’teki Pompidou Merkezi’nin mühendisi Peter Rice birlikte tasarladı.

Lille Meryem Ana Katedrali
Lille Meryem Ana Katedrali

İlk başta katedralin 132 metre uzunluğa ulaşması ve kulelerin 115 metreden daha yüksek olması planlandı, ancak savaş nedeniyle oluşan finansal zorluklar projenin ölçeğini sınırladı. Katedral nihayet 1990’larda tamamlandı ve 1999’da açıldı.

Binanın en dikkat çekici özelliği yarı saydam “Örtü” adı verilen, katedralin orta bölümünü kaplayan ve tapınağa turuncu-pembe bir parıltı veren metal bir yapıdır. Katedralin içinde de göz kamaştırıcı vitray pencereler ve bir manevi tablo koleksiyonu sizi bekliyor.

Lille Uçak Bileti Alarak Ünlü Bit Pazarını Gezin

Lille uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız, Avrupa’nın en büyük bit pazarı olan Lille bit pazarı, mutlaka uğramanız gereken bir yer. “Braderie” yani “Düşük fiyatlı satış” etkinliği her cumartesi günü saat 14:00’de başlıyor. 10.000’den fazla katılımcı, mallarını bu açık hava pazarı tezgahlarında satıyor.

Bit pazarında satılan ürünler arasında kitaplar, eski kayıtlar, antika porselenler, antika gümüşler, giysiler, mücevherler, el sanatları ve çeşitli sanat eserleri bulunuyor. Bu canlı etkinlik, bit pazarından çok bir festivali andırıyor. Büyük kalabalıkları kendine çeken Lille bit pazarında bulunan yiyecek ve içecek fuarı da buraya tam bir karnaval havası ekliyor.

Lille Uçak Bileti Alarak Ünlü Bit Pazarını Gezin
Lille Uçak Bileti Alarak Ünlü Bit Pazarını Gezin

Bit pazarında hem harika bir tatil alışverişi yapabilir hem de midye, patates kızartması, ızgara balık ve diğer bölgesel spesiyaliteler dahil olmak üzere yerel sokak yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Lille Yakınında Görülecek Yerler

Lille uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu Fransız şehri, çevredeki şehir ve ülkelere günübirlik geziler yapmak için çok ideal bir konumdadır. Paris veya Belçika’nın başkenti Brüksel’e Lille’den tren veya araba ile 90 dakikada gidebilirsiniz.

Lille, Belçika’nın en ilgi çekici yerlerinin kolayca gezilmesini sağlayacak kadar bu ülkeye yakın. Belçika’nın tablo güzelliğindeki tarihi şehri Gent, Lille şehrine trenle sadece bir saat uzaklıkta bulunuyor.

Lille Yakınında Görülecek Yerler
Lille Yakınında Görülecek Yerler

Rüya gibi bir Orta Çağ şehri olan Bruges ise Lille’e trenle sadece iki saat uzaklıktadır. Kültür ve tarih bakımından zengin olan hareketli Antwerp’e de trenle yapacağınız iki saatlik bir yolculukla Lille’den ulaşabilirsiniz.

Fransa içinde ise huzurlu kırsal bölgelere ve Champagne bölgesinin tarihi mekanlarına Lille’den trenle veya arabayla iki saatten daha kısa sürede kolayca ulaşılabiliyor.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Lille uçak bileti alabilir ve Fransa’nın en güzel şehirlerinden birisini doyasıya gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın