Limoges Uçak Bileti ile Fransa’nın Porselen Şehrini Gezin

0
400
Limoges Uçak Bileti ile Fransa'nın Porselen Şehrini Gezin
Limoges Uçak Bileti ile Fransa'nın Porselen Şehrini Gezin

Limoges uçak bileti ile gezeceğiniz bu güzel şehri, Fransa’da kendine özgü atmosferiyle, doğa güzellikleriyle, tarihiyle ve kültürel zenginlikleriyle ilgi çekiyor. Orta Çağ’da üretilen popüler boya emayeleriyle ve daha sonra şehrin dünya porselen merkezlerinden biri olduğu zamanlardan beri Limoges, gelişmeye devam ediyor.

Güzel Sanatlar Müzesi ve Adrien Dubouche Ulusal Porselen Müzesi, sizi Limoges şehrinin bu olağanüstü mirasıyla yüz yüze getirecek. Chateau Mahallesi’nde eski kasapların loncalarının olduğu tarihi Boucherie Sokağı’nı ve oldukça güzel bir Rönesans avlusu olan Cour Tapınağı gibi büyüleyici yerleri Limoges’i gezerken göreceksiniz.

Limoges uçak bileti ile keşfe çıkacağınız şehirde büyüleyici botanik bahçelerinin yanında Vienne Nehri manzaralarını ve şehrin müzelerinin eşsiz koleksiyonlarını da inceleyebilirsiniz. Katedral kulelerinden “Piskoposluk Şehri” olarak bilinen Limoges’in muhteşem manzaralarını izlemeyi de unutmayın.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesinden en iyi fiyatlarla Limoges uçak bileti alabilir ve Fransa’nın güzellikleri arasında unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Limoges’de Ne Yenir?

Limoges yöreye özgü biraları, lezzetli etleri ve Fransız yemekleri ile meşhur. Şehri gezerken harika yemekler tadabileceğiniz pek çok kaliteli restoranlar bulacaksınız.

Limoges’de üretilen sığır etleri, eşsiz lezzetleriyle ünlü. Dana eti, sığır eti ve yöresel malzemelerle yapılan diğer yemekler sunan bir çiftlik evi restoranı olan Ferme de la Chassagne, şehirdeki en ünlü restoranlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Limoges’de Ne Yenir?
Limoges’de Ne Yenir?

Limoges uçak bileti alarak gezeceğiniz şehrin çarpıcı manzaralarına da sahip Les Tables du Bistrot ise keyifli bir atmosferde biftek ve Perigord ördeği sunuyor. Hava durumuna göre değişen menülerde balık, tavuk ve et yemeklerinin yanı sıra yöresel tatlıları da deneyebilirsiniz

Limoges’in porselen kaplı, 19. yüzyıldan kalma merkez pazarından taze malzemelerle lezzetli yemekler sunan şirin Chez Alphonse de dana eti yemekleri için tercih edebileceğiniz çok popüler bir mekan.

Limoges’te Nerede Kalınır?

Limoges uçak bileti ile yolculuğa çıkacağınız şehirde hem modern hem de tarihi pek çok konaklama tesisi bulunuyor. Best Western, Ibis ve Merceure modern binaları ve merkezdeki konumlarıyla tercih edebileceğiniz yerler. Domaine de Faugeras’in görkemli 1742 tarihli şatosu da tarihi odalara, modern olanaklara ve şehirdeki en iyi restoranlardan birine sahip.

Şehirden kısa bir sürüş mesafesindeki Feytiat bölgesi, doğal manzaralar ve ev yapımı akşam yemekleri sunan 12. yüzyıldan kalma bir manastır olan Puy Marot ile çok popüler. 19. yüzyıldan kalma bir porselen üreticisinin ikamet ettiği Saint Martin Şapali de bir açık yüzme havuzu, zarif odaları ve 35 hektarlık surlarla çevrili parkı ile bölgenin en lüks oteli olarak tercih edilebilir.

Limoges’te Gezilecek Yerler

Limoges Eveche Bahçeleri

Temiz havanın güzelliği, nemli toprağın kokusu ve 5.000’den fazla güle sahip bahçeleriyle Limoges’in güzel botanik bahçesindeki büyüleyici manzarayı mutlaka görmelisiniz.

Eveche Bahçeleri
Limoges Eveche Bahçeleri

St. Etienne Katedrali’nin ve Piskoposluk Müzesi’nin yanında yer alan Eveche Bahçeleri, Limoges şehrinin gizli hazinesidir. Limoges eski kenti duvarları içindeki altı terastan, çiçek yataklarından, fıskiyelerden, göletlerden ve doğal ekolojik alanlardan oluşan bu büyüleyici bahçeler, ruhunu doğanın içinde tazelemek isteyenler için ideal bir yer.

Limoges uçak bileti alarak tadını çıkaracağınız Vienne Nehri kıyılarında nefes kesen manzaraya sahip Eveche Bahçeleri’nde bu muhteşem manzaranın fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Limoges Benedictine İstasyonu

Limoges şehrinin en ünlü yapılarından biri olan Benedictine İstasyonu, ismini Fransız Devrimi yıllarında Benedictine manastırının varlığından aldı.

Orleans-Montauban demiryolunda yer alan Benedictins İstasyonu, 1917’de Fransız mimar Roger Gonthier tarafından tasarlandı. İstasyon, 1927-1929 yılları arasında inşa edildi ve günümüzde Fransa’daki en son anıtsal tren istasyonu olarak kabul ediliyor.

Limoges Benedictine İstasyonu
Limoges Benedictine İstasyonu

Demiryolunun Fransa’ya varışından sonra üçüncü inşa edilen tren istasyonu olan Benedictins İstasyonu, Avrupa’nın en güzel tren istasyonu olarak kabul ediliyor. Benedictins İstasyonu’nun güneybatı tarafında on iki kattan oluşan 60 metre uzunluğundaki çarpıcı saat kulesini de görmeyi unutmayın.

Limoges Boucherie Caddesi

Limoges şehrinin en güzel caddelerinden biri olan Boucherie Caddesi, adını bir zamanlar Orta Çağ’da caddenin karşısında bulunan kasap dükkanlarına borçlu.

Boucherie Caddesi
Limoges Boucherie Caddesi

Limoges tarihi merkezinde küçük bir açık hava müzesi gibi duran tarihi kasap evleri, Orta Çağ’ın başından bu yana çeşitli otantik araçlar, yazılar ve resimlerle bu ilginç dönemi ziyaretçilere anlatıyor.

13. yüzyıl Orta Çağ yarı ahşap evleri ve romantik yaya yollarıyla dolu Boucherie Caddesi, Limoges’in en keyifli yürüyüş alanı. Limoges’in en eski mahallesinin dar, Orta Çağ sokaklarında kendinizi kaybedin ve muhteşem fotoğraflar çekin.

Limoges St. Etienne Katedrali

19. yüzyılın sonunda tamamlanan görkemli St. Etienne Katedrali’nin etkileyici tarih dikkat çekiyor. İnşaatı 1273 yılında başlamış ve 600 yıl sonra tamamlanmış bu ünlü katedral pek çok hazine saklıyor.

Neredeyse tamamen granit olarak inşa edilmiş bu etkileyici Gotik tasarımlı katedral, Güney Fransa’daki en prestijli otantik (Gotik sivri kemerli) katedrallerden biri. Olağanüstü kalitede vitray pencereler, etkileyici heykeller ve otantik Orta Çağ resimleri sizi büyüleyecek güzellikte.

St. Etienne Katedrali
Limoges St. Etienne Katedrali

Loire bölgesinin en büyük Gotik anıtlarından biri olarak kabul edilen St. Etienne Katedrali, Limoges şehrinde en çok ilgi gören yerlerden biri.

Limoges Merkez Kapalı Çarşı

Limoges’in merkezi kapalı çarşısı kesinlikle uğramanız gereken yerel bir gurme noktası. 1885-1889 yılları arasında Motte Meydanı üzerine inşa edilmiş olan Limoges’in merkezi pazarı, 19. yüzyılda Limoges’in en büyük alışveriş merkeziydi.

1996 yılında tamamen yenilenen çarşı, Paris’teki Eyfel Kulesi’nden esinlenerek, üçgen çerçeveli çelik bir yapı olarak tasarlandı. Yenilenmiş çelik yapının tasarımcıları, Eiffel’in eserlerinin hayranı olan ünlü mimarlar Levesque ve Pesce’dir.

Merkez Kapalı Çarşı
Limoges Merkez Kapalı Çarşı

Günümüzde merkezi kapalı pazar, çeşitli yöresel yemekler sunan restoranlarla birlikte 40’tan fazla dükkan sahibine ev sahipliği yapıyor. Çarşıyı gezerken Ulusal Dekoratif Sanatlar Okulu’ndaki öğrencilerin yaptıkları kornişin üzerinde, Limoges’in mimarisindeki porselen tarihini yansıtan 328 paneli de mutlaka inceleyin.

Adrien Dubouche Ulusal Porselen Müzesi

Limoges dünyanın porselen başkentlerinden biridir ve Fransa’da bu müze ulusal bir hazine olarak görülüyor. Burası sanat meraklıları için tam bir cennet ve çoğu şaşırtıcı derecede hassas tasarlanmış yaklaşık 300.000 seramik eşya koleksiyonları süslüyor.

Adrien Dubouche Ulusal Porselen Müzesi
Adrien Dubouche Ulusal Porselen Müzesi

Müzenin galerileri, tüm ana aşamalardan örnekler ile seramik tarihini gösteriyor. Koleksiyonlarda Çin’den gelen bir Yuan Hanedanlığı tabağı ve 1500’lerde İtalya’da yapılan bir Rönesans çanak kabını bile görebilirsiniz.

Limoges Güzel Sanatlar Müzesi

Tarihi La Cite Saint-Etienne bölgesinin kalbinde yer alan Limoges Güzel Sanatlar Müzesi, tüm ziyaretçilerini 18. yüzyıla bir yolculuğa çıkarıyor.

1766-1773 yılları arasında Limoges Piskoposu Louis-Charles Duplessis d’Argentre için yaptırılan büyüleyici Piskoposluk Sarayı, 1912’den beri bu sanat müzesi tarafından kullanılıyor.

Limoges Güzel Sanatlar Müzesi
Limoges Güzel Sanatlar Müzesi

Yenilenmiş eski binalar ve modern inşa edilmiş uzantılar müzenin Neo Klasik tarzını koruyor. Limoges Güzel Sanatlar Müzesi, mimarisi kadar zengin koleksiyonlarıyla da ilgi çekiyor. Burada Mısır antikalarının zarif koleksiyonları, Romanesk heykeller, Renoir ve Suzanne Valadon’un paha biçilmez resimleri görülmeye değer eserler.

Saint Martial Manastırı

Saint Martial Manastırı, Aziz Martial mezar alanında 9. yüzyılda inşa edilmiş bir mimari şaheserdir.

Orta Çağ boyunca Aziz Martial Benedictine Manastırı, bütün Hristiyan toplumunu etkileyen, batı kültürünün ve sanatının ana merkezi olan prestijli bir kurumdu.

Saint Martial Manastırı
Saint Martial Manastırı

Altın çağına rağmen manastır, bir park inşaatı sırasında 1962’de yeniden keşfedildiği yıl olan 1789’a kadar terk edildi. Bu etkileyici yapıdan günümüze kalan tek kısım, Limoges’in ilk piskoposu Aziz Martial’ın mezarının 10. yüzyıldan kalma bölümüdür.

Saint Martial Benedictine Manastırı, 10. ve 12. yüzyıllar arasında entelektüellerin ve sanatçıların dini bağlılığını etkileyici bir şekilde gösteriyor.

Limoges Aziz Aurelien Şapeli

Aziz Aurelien Şapeli, 1471 yılında Limoges’in ikinci piskoposu Aziz Aurelian’ın kalıntılarını barındıran bir kilise olarak inşa edildi. Barok tarzında dekore edilmiş gösterişli şapel, 17. yüzyıldan bu yana birkaç kez revize edildi ve genişletildi.

Saint Aurelien Şapeli
Limoges Aziz Aurelien Şapeli

Burası Fransız Devrimi sırasında ulusal mülk olarak satıldığı için Aziz Aurelian Kardeşliği’nin bir üyesine ait. 19. yüzyılda bir kez daha yenilenen şapel, ziyaretçilere Fransa’nın her döneminden orijinal lüks mobilyaları sergiliyor.

15. yüzyılda yapılan St. Catherine heykeli ve aynı döneme ait Meryem ve St. Anne heykellerini görmek için turistler buraya akın ediyorlar.

Reynou Zooloji ve Peyzaj Parkı

Reynou Zooloji ve Peyzaj Parkı, Limoges şehrinde çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerler arasında. Le Vigen’de Limoges merkezinden birkaç kilometre uzaklıkta bulunan bu park, her yaştan insana vahşi yaşamı keşfetme fırsatı sunuyor.

Reynou Zooloji ve Peyzaj Parkı
Reynou Zooloji ve Peyzaj Parkı

Kendinizi özgür bırakın, geniş alanlarda dolaşın ve muhteşem vahşi zenginliği hayranlıkla izleyin. Bu keyifli peyzajlı parkta 130’dan fazla hayvan türü bir arada bulunur ve dünyanın her yerinden getirilen 120 bitki türü, Reynou Zooloji Parkı’da hem botanikçiler hem de aileler için harika bir gezi imkanı sunuyor.

Parkın kalbindeki 19. yüzyıldan kalma bir kalenin güneşli terasında kahvenizi yudumlayarak bu eşsiz manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın.

Limoges Cour du Tapınağı

Tapınak Sokağı ve Konsolosluk Sokağı’nı birbirine bağlayan loş bir geçitten girdiğinizde 17. yüzyıldan kalma muhteşem bir avluya ulaşacaksınız. Dört katlı kereste çerçeveli konaklarla çevrili, parke taşlı, bu büyüleyici alan benzersiz atmosferiyle turistleri çekiyor.

Cour du Tapınağı
Limoges Cour du Tapınağı

Zemin katlar şimdi mağazalar ve kafelerle dolu ve her binayı birbirine bağlayan çarşılar harika alışveriş olanaklarına sahip. Cour du Tapınağı bölgesinde hem güzel fotoğraflar çekebilir hem de harika bir alışveriş yapabilirsiniz.

Limoges Tarihi Köprüleri

Limoges uçak bileti ile yakından göreceğiniz Saint-Martial Köprüsü, Vienne Nehri üstünde yer alıyor ve tarihi 1215 yılına kadar uzanıyor. Saint-Martial Köprüsü’nden önce burada başka bir köprü bulunuyordu ama şehri kendisine ihanet ettiği için cezalandırılmak isteyen İngiliz Kralı II. Henry tarafından köprü tahrip edildi.

Limoges Tarihi Köprüleri
Limoges Tarihi Köprüleri

Birkaç yüz metre yüksekliğindeki köprünün dışında hac rotasında yer alan St Way the St James ve 1203’de tamamlanan Saint Etienne Köprüsü de Fransa’nın en eski köprüleri olarak harika manzaralar sunuyor.

Saint Leonard de Noblat

Limoges uçak bileti ile gezebileceğiniz, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu büyüleyici kolej kilisesini görmek için Limoges’in doğusundaki bu köye kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Saint Leonard Kilisesi, 11. ve 12. yüzyıllarda inşa edilmiş ve o zamandan beri değişmeden kalmayı başarmış romantik bir şaheser.

Saint Leonard de Noblat
Saint Leonard de Noblat

Çan kulesi çok uzaklardan bile görülebilen kilisenin, dört kare tepesi iki sekizgen zeminle birleşerek muhteşem bir mimari eser yaratıyor.

Limoges Uçak Bileti ile Resistance Müzesi’ni Gezin

Limoges, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir direniş alanıydı ve şehrin yakınındaki Tulle ve Oradour-sur-Glane’deki katliamlar bu asi ruh için ödenen üzücü bedeldi. Bu yüzden Limoges şehrinde Fransız direniş savaşçılarının en büyük gruplarından biri olan Maquis du Limoges’e adanmış bir müze olması şaşırtıcı değil.

İşgal ve Vichy hükümeti hakkında pek çok bilgiyi bu müzede bulabilirsiniz. Maquis örgütünün Alman işgali sırasında kullandığı pek çok silahı ve eşyayı da burada göreceksiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından kolayca Limoges uçak bileti alabilir ve Fransa’nın bu büyüleyici şehrine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın