Strazburg Uçak Bileti ile Fransa’nın Tarihi Şehrini Gezin

0
464
Strazburg Uçak Bileti ile Fransa'nın Tarihi Şehrini Gezin
Strazburg Uçak Bileti ile Fransa'nın Tarihi Şehrini Gezin

Strazburg uçak bileti alarak gezeceğiniz Alsas bölgesinin başkenti ve büyüleyici bir Fransız şehri olan Strazburg, Avrupa’nın en büyük Orta Çağ mahallesine sahip olmasıyla turistleri kendine çekiyor. Şehrin Arnavut kaldırımlı masalsı sokakları ve yüzlerce yıllık ahşap çerçeveli evleri arasında unutulmaz bir gezi yapacaksınız.

Strazburg, Fransa ve Almanya arasında yüzyıllarca süren bir savaşın konu olmuştur ve güzelliğinden dolayı her zaman insanları kendine çekmiştir.

Strazburg uçak bileti alarak gezeceğiniz şehir, yüzyılın başlarına ait güzel ilçeleri ve  yüksek teknolojili 17. yüzyıl surları ile size unutulmaz manzaralar sunacak bir yer. Fransız mutfağından ve lezzetli şaraplarından Avrupa Parlamentosu gibi uluslararası kurumların varlığına kadar bu Fransa şehri pek çok farklı güzelliğe sahip.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Strazburg uçak bileti alabilir ve sizi çok etkileyecek bu güzel Fransız şehrini keyifle gezebilirsiniz.

Strazburg’da Ne Yenir?

Strazburg’un kültürü ve mimarisi, Alman ve Fransız geleneklerinin bir karışımıdır ve aynı birleşim şehrin mutfağında da kolayca görülebilir.

Choucroute lahana turşusu (ekşi bir aroma ile fermente edilmiş lahana) ile birlikte Frankfurter ve füme Morteau gibi et ve patates dilimlerinin yanında farklı sosis türlerinin bir araya geldiği pek çok ilginç yemeği de bu şehirde tadabilirsiniz.

Strazburg'da Ne Yenir?
Strazburg’da Ne Yenir?

Strazburg’un eski mahallelerinin etrafındaki geleneksel restoranlarda servis edilen ve mutlaka denemeniz gereken bir başka klasik de Tarte flambee’dir.

Strazburg uçak bileti ile nisan veya mayıs aylarında şehri ziyaret ederseniz Strazburg kuşkonmaz sezonunda, Alman şehirlerinde olduğu gibi beyaz kuşkonmaz çılgınlığının yaşandığını görebilirsiniz. Bu lezzetli kuşkonmazlar Strazburg’da kavrulmuş mercimek ve haşlanmış yumurta ile servis ediliyor.

Strazburg’da Gezilecek Yerler

Strazburg Notre Dame Katedrali

Batı mimarisinin en güzel anıtlarından biri olarak kabul edilen Notre Dame Katedrali, devasa kulesiyle Strazburg’un üzerinde yükseliyor. Kırmızı Vosges kum taşından inşa edilen bu etkileyici katedralin inşası birkaç yüzyıl sürdü. Katedral, 12. yüzyıldan kalma Romanesk’ten 15. yüzyıldan kalma Geç Gotik’e kadar çeşitli mimari tarzlar sergiliyor.

Strazburg uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz katedralin dış cephesi, yüzlerce figürle tamamlanan İncil’deki öykülerin derslerini içeriyor. 13. yüzyıldan kalma batı cephesi ise Üstat Erwin’in ve haleflerinin çalışmaları ile süslü. Katedralin güney tarafında, 1230 yılında bir Alman sanatçı tarafından yaratılmış olan ünlü alegorik heykelleri de mutlaka görmenizi öneririz.

Strazburg Notre Dame Katedrali
Strazburg Notre Dame Katedrali

Strazburg Katedrali, görkemli Chartres Katedrali ile karşılaştırılan büyüleyici Orta Çağ vitray pencereleri ile de sizi çok etkileyecektir. Bu pencereler arasında en görkemli olanlar, batı cephesindeki vitray gül penceresi ve koroda bulunan Bizans tarzı vitray pencerelerdir. Bu pencerelerden süzülen renkli ışıkla katedral, manevi duygular için ilham verici bir atmosfer sağlıyor.

Katedralin en mükemmel eserlerinden birisi de dini sanatın en yüksek başarıları arasında yer alan “Coronation of the Virgin” duvar halısıdır. Katedral, hareketli figürler içeren muazzam bir kilise orguna da sahip.

Strazburg Notre Dame Katedrali’nin güney cephesini süsleyen Horloge Astronomique isimli bir Rönesans astronomik saati de mutlaka görmelisiniz. Bu şaheser, her gün saat 12:30’da havarilerin geçit töreni gösterisi ile ziyaretçileri eğlendiriyor. Katedralin içini gezdikten sonra Strazburg’un, Ren ovalarının, Kara Orman’ın ve Vosges Dağları’nın muhteşem manzarasını görmek için katedral kulesine de çıkabilirsiniz.

Strazburg Tanners Bölgesi (La Petite Fransa)

Strazburg’un tarihi merkezinin en atmosferik bölümü olan Tanners Bölgesi, büyüleyici bir Alsas karakterine sahip. Bu bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki L’III Nehri ile çevrili büyük bir ada olan ünlü Grande Île Adası’nın bir parçasıdır.

“La Petite France” olarak da bilinen Tanners Bölgesi, sarmal kanal labirenti ve mükemmel korunan yarı ahşap evlerin sıralandığı dar, eski sokakları ile sizi büyüleyecektir.

Tanners Bölgesi’nde görülmesi gereken yerlerden biri, simgesel Maison des Tanneurs’un (günümüzde otantik bir Alsas restoranı) bulunduğu Bain-aux Plantes Caddesi’dir. Bu gösterişli caddede dolaşmak, çiçeklerle döşenmiş balkonları ile geleneksel Alsas evlerini görme şansını size sunacak.

Strazburg Tanners Bölgesi (La Petite Fransa)
Strazburg Tanners Bölgesi (La Petite Fransa)

Strazburg uçak bileti alarak Grande Île Adası’nın ağaçlarla çevrili nehir kıyıları boyunca, kentin gürültüsünden ve karmaşasından uzaklaşarak keyifli yürüyüşlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Tanners Bölgesi’nin güneybatı bölümünde çatılı olarak tasarlanmış dünyaca ünlü kapalı köprüler bulunuyor. Bölgenin Orta Çağ savunma kulelerinin dördü de bu köprülerin üzerinde büyüleyici bir şekilde hala ayakta duruyor. Grande Ecluse (Vauban Barajı olan bilinen kapalı köprü) üzerinden Strazburg kentinin panoramik manzaralarını görebilirsiniz. Grande Ecluse Köprüsü gün boyunca halka açıktır ve geceleri özel olarak aydınlatılır.

Marche aux Cochons de Lait Meydanı

Tablo güzelliğindeki Marche aux Cochons de Lait Meydanı, kentin en büyüleyici meydanlarından birisidir. Meydan, ismini Alsas mutfağı spesiyalitesi olan domuz etlerinden alıyor ama günümüzde burası çok etkileyici evlerin çevrelediği antik pazarlarıyla ünlü.

Marche aux Cochons de Lait Meydanı
Marche aux Cochons de Lait Meydanı

Meydanın batısında bulunan ve 16. yüzyıldan kalma bir et pazarı olarak inşa edilen Grande Boucherie de şimdi Strazburg Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Strazburg Krutenau Semti

Strazburg’un en hareketli semtlerinden birisi olan Krutenau semti, eski dünya mimarileri içine kurulmuş şık restoranlar, lüks mağazalar ve sanat galerileriyle size harika zaman geçirtecek bir yer.

Strazburg Krutenau Semti
Strazburg Krutenau Semti

Strazburg uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu kanallar bölgesinde ve yarı ahşap evlerde, bir zamanlar kayıkçılar ve balıkçılar yaşıyordu. Bu semtte dost canlısı bir köy atmosferi vardır ve turistik gezintiye çıkmak için ideal bir alandır.

Avrupa Parlamento (Palais de l’Europe)

Strazburg, Avrupa Birliği’nin parlamentosu için seçildi, çünkü bu şehir İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra uzlaşmanın sembolü oldu. Fransız mimar Henry Bernard tarafından tasarlanan ultramodern Avrupa Parlamentosu, 1972’den 1977’ye kadar 5 yılda, dokuz katlı bir kale yapısı olarak inşa edildi.

Tüm Avrupa ülkelerinin bayraklarıyla çevrili olan Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi için ana bina olarak kullanılıyor. Avrupa Parlamentosu’nun 751 üyesi binanın meclis odasında, dairesel oturma düzenine sahip geniş bir çadır benzeri alanla buluşuyor.

Avrupa Parlamento (Palais de l'Europe)
Avrupa Parlamento (Palais de l’Europe)

Avrupa Parlamentosu, ziyaret için halka açıktır ve turlar İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde mevcuttur. Turların yanı sıra burada yapabileceğiniz başka bir şey de Avrupa Parlamento Meclisi tartışmalarına katılmaktır.

Strazburg Müzik Festivali ve Kültürel Etkinlikler

Strazburg uçak bileti alarak gezeceğiniz şehir, sonbahar aylarında düzenlenen birkaç mükemmel müzik festivaline sahip. Bu festivaller arasında en popüleri olan Avrupa Geceleri (Les Nuits Europeennes), ekim ayında düzenlenerek Avrupa ve dünya müziklerini kutluyor. Yine ekim ve kasım aylarında şehirde düzenlenen Jazzdor Festivali, yetenekli caz sanatçıları için bir sahne oluşturarak harika bir caz performansı sunuyor.

Eylül ayı ortasından ekim ayının başlarına kadar süren Festival Musica ise dini korolar, operalar ve senfoni orkestralarının katıldığı klasik müzik konserleriyle göz kamaştırıyor.

Strazburg Müzik Festivali ve Kültürel Etkinlikler
Strazburg Müzik Festivali ve Kültürel Etkinlikler

Strazburg’daki en tuhaf olaylardan biri olan ve ağustos ortası düzenlenen Sokak Sanatları Festivali, Strazburg kent merkezinin caddelerine ve meydanlarına canlı bir animasyon gösterisi getiriyor. 75’ten fazla ücretsiz performans ile bu festival, mizah ve neşe temaları üzerinde duruyor. Akrobatlar, palyaçolar, kukla gösterileri, mini sirk etkinlikleri, hokkabazlık ve sihir numaraları bu festivalde tadını çıkaracağınız etkinliklerden sadece bazıları.

Strazburg Sokak Sanatları Festivali’nde şairler, müzisyenler ve tiyatro sanatçıları da izleyicileri gülümsetmek için tasarlanmış canlı gösteriler sunuyor.

Film meraklıları Strazburg Avrupa Film Festivali’ni de eylül ayında ziyaret edebilirler. Bu eşsiz festival; animasyon, bilim kurgu, fantezi ve dehşet gibi fantastik sinema türüne adanmıştır.

Strazburg Gutenberg Meydanı

Gutenberg Meydanı’nın merkezinde, matbaayı icat eden ünlü Strazbourg sakini Gutenberg’e adanmış, 19. yüzyıldan kalma etkileyici bir heykel bulunuyor.

Strazburg Gutenberg Meydanı
Strazburg Gutenberg Meydanı

Meydanın güneybatı tarafında ise Alsas bölgesindeki en iyi Rönesans binası olan Hotel de Ville (Belediye Binası) ve etkileyici Strazbourg Ticaret Odası (turizm danışma ofisi) yer alıyor. Merciere Sokağı’nın yakınlarındaki meydanın köşesinde ise muhteşem bir katedraller manzarası sizi bekliyor.

Strazburg l’Orangerie Parkı

Strazburg uçak bileti alarak göreceğiniz Avrupa Parlamentosu’nun güneydoğusunda, Strazburg’un en eski parkı olan l’Orangerie Parkı yer alıyor. Orangerie Parkı, İmparatoriçe Josephine için 19. yüzyılın başlarında kuruldu ve bahçenin büyüleyici Josephine Salonu şimdi sergiler ve resepsiyonlar için kullanılıyor.

Strazburg l'Orangerie Parkı
Strazburg l’Orangerie Parkı

Romantik yürüyüşler ve sakin piknikler için mükemmel olan bu park, göl ve şelale ile tamamlanmış pastoral bir atmosfere sahiptir. Parkın eski model araba pisti, minyatür çiftliği ve küçük hayvanat bahçesi çocukları memnun edecektir. Parkta ayrıca bir gurme restoranı ve bir bowling salonu da bulunuyor.

Strazburg Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi

Fransa’daki en iyi müzelerden biri olan Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Tanners Bölgesi yakınında, L’III Nehri’nin kıyısında şık ve çağdaş bir binada bulunuyor. Geniş pencereler ve yüksek tavanlarla tasarlanan müze, 10.000 metrekarelik geniş galeri alanıyla çok aydınlık ve havadardır.

Müzede Pablo Picasso, Claude Monet, Wassily Kandinsky, Hans Arp, Georges Braque, Paul Klee, Max Ernst, Auguste Rodin, Pierre-Auguste Renoir ve Edgar Degas’ın eserleri de dahil olmak üzere 19. ve 20. yüzyıl resimlerinden oluşan geniş bir koleksiyon bulacaksınız. Müze ayrıca her yıl kayda değer geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Strazburg Tarih Müzesi

Grande Boucherie’de (şehrin eski et pazarı binası) bulunan Strazburg Tarihi Müze, kapsamlı bir resim sergisi ve grafik eserlerin yanında silahlar ve gündelik nesneler de sergiliyor. Gezeceğiniz koleksiyonlar, yüzyılları kapsayarak  Orta Çağ’dan Fransız Devrimi’ne kadar uzanıyor.

Strazburg Tarih Müzesi
Strazburg Tarih Müzesi

Strazburg uçak bileti alarak gezeceğiniz müzede Strazburg’un politikasını, toplumunu ve yıl boyunca ekonomisini bile öğrenebilirsiniz, ayrıca müze General Jean Baptiste Kleber gibi önemli siyasi şahsiyetlerin kişisel eşyaları da sergiliyor.

Strazburg’un günlük yaşamına dair geçmiş zamanları görebileceğiniz sıradan vatandaşların kıyafetleri ve mobilyaları da müzede sergilenen ilgi çekici eşyalar arasında yer alıyor.

Strazburg Aziz Thomas Kilisesi

Strazburg uçak bileti alarak gezeceğiniz şehrin simgesel yapılarından birisi olan Aziz Thomas Kilisesi, 6. yüzyılın başlarında inşa edilmiş eski bir kilisenin kalıntıları üzerinde yükseliyor.

Bir yangın tarafından tahrip edildikten sonra 12. yüzyılda Aziz Thomas Kilisesi yeniden inşa edildi ve bugünkü ihtişamlı tasarımına kavuştu. Strazburg sakinleri, bu kiliseye “Minyon Fille de la Cathedrale” (“Katedralin Kızı”) diyorlar.

Strazburg Aziz Thomas Kilisesi
Strazburg Aziz Thomas Kilisesi

Kilise, Alsas Gotik mimarisi tarzını aynı yükseklikte inşa edilmiş beş göbekle örneklendiriyor. Kilisenin koro bölümü da ordudaki seçkin kariyeriyle ünlü Marechal de Saxe’nin muhteşem bir Barok Mozolesi’ne ev sahipliği yapıyor.

800 yıllık tarihi boyunca Aziz Thomas Kilisesi, Alsas Protestan Reformu sırasında oynadığı rol ile ünlü oldu. Kilise, bölgedeki Lutheran hareketinin merkeziydi. Kilisenin görülmeye değer bir saati vardır, bu saat 400 yıldır her saat değişiminde alarm veriyor ve kilise hala bir Protestan ibadethanesi olarak kullanılıyor.

Strazburg Uçak Bileti ile Le Vaisseau Bilim Müzesi’ni Gezin

Strazburg’da çocuklarınız ile geziyorsanız Le Vaisseau’nu mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. 3 ile 15 yaşları arasındaki çocuklara hitap eden bu etkileşimli bilim müzesi çok ilgi çekicidir.

Buradaki fikir, çocukların müzeyi gezmeleri ve bundan zevk almalarını sağlamaktır, çünkü böylece çocukların konuları olduğu gibi öğrenmeleri kolaylaşır. Bilim müzesinde 3 ile 6 yaş arası çocuklar için hayal güçlerine göre binalar inşa edebilecekleri bir şantiye var. Rehberler bina tasarım ve yapım süreçlerini çocuklara özel olarak öğretiyorlar.

Bunun gibi 130 etkileşimli bölüme sahip olan bilim müzesi, birkaç ayda bir güncellenen bir 3D film koleksiyonuna da sahip.

Aerobilet uçak bileti sayfasından Strazburg uçak bileti alarak Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birine unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın