Cardiff Uçak Bileti ile Galler Manzaralarına Yolculuk

0
1482
Cardiff Uçak Bileti ile Büyüleyici Galler Manzaraları Arasında Gezin
Cardiff Uçak Bileti ile Büyüleyici Galler Manzaraları Arasında Gezin

Cardiff uçak bileti ile keyifle gezeceğiniz Galler’in güney kıyısında yer alan bu başkent, muhteşem Galller kırsalını keşfetmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Buradan, ülkenin en önemli iki milli parkı olan Snowdonia ve Brecon Beacons’a kolayca gidebilirsiniz.

Cardiff’ten günlük gezilerle Merlin’in efsanevi doğum yeri olan Carmarthen ile birlikte ülkenin en önemli kültür merkezlerinden birisi olan Swansea’yı gezebilir ve muhteşem güzelliklere sahip Pembrokeshire sahil şeridini keşfedebilirsiniz.

Ayrıca bu gezinizde Cardigan’daki Galler Endüstrisi Müzesi de dahil olmak üzere Galler’in endüstriyel geçmişine adanmış birçok etkileyici müzeyi de gezme şansı bulacaksınız. Galler çok küçük bir ülkedir, bu yüzden gezinizde pek çok yeri kolayca göreceksiniz.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Cardiff uçak bileti alabilir ve doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek bu şehri keşfe çıkabilirsiniz.

Cardiff’te Gezilecek Yerler

Brecon Beacons Ulusal Parkı

Galler’deki en çok ziyaret edilen milli parklardan birisi ve kesinlikle Cardiff’ten en kolay ulaşılanı olan Brecon Beacons Ulusal Parkı, Galler’in başkentinin sadece 37 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Bu olağanüstü doğal güzelliği keşfetmeye başlamak için en iyi yer Merthyr Tydfil şehridir. Ulusal Bisiklet Rotası’nın bir parçası olan bu bölgede bisiklet kiralayabilir veya yürüyüş ayakkabılarınızı giyerek çevredeki tepelere ve dağlara giden birçok parkurdan birinden muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

Cardiff uçak bileti ile başlayacağınız gezinizde gerçekten unutulmaz bir Brecon Beacons deneyimi için eğlenceli bir geçit yürüyüşü macerasına da katılabilirsiniz. Bu yarım günlük gezi bol miktarda yüzme ve tırmanma fırsatı da dahil olmak üzere, parkın en iyi şelalelerini ve nehirlerini keşfetmenize olanak sağlar.

Brecon Beacons Ulusal Parkı
Brecon Beacons Ulusal Parkı

Buraya geldiğinizde ne yapmayı seçerseniz seçin muhteşem dağ manzaraları ve muhteşem Henrhyd Şelalesi gibi doğa harikalarıyla ödüllendirileceksiniz. Gezinizde parkın ünlü vahşi atlarının da fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Brecon Beacons, eşsiz gece ortamı ve temiz havada tadını çıkarabileceğiniz gece manzaralarıyla da ünlü. Parkta butik otellerden kamp alanlarına kadar çeşitli konaklama seçenekleri bulunuyor.

Snowdonia Ulusal Parkı

Cardiff’ten 2,5 saatlik bir sürüş mesafesinde yer alan Snowdonia Ulusal Parkı da mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi. 914 metreden yüksek toplam 14 zirveye sahip olan Snowdonia’ya, parkın en yüksek dağı olan 1085 metre yüksekliğindeki Snowdon Dağı’nın altındaki güzel Llanberis kasabasından kolayca erişilebiliyor.

Snowdonia Ulusal Parkı
Snowdonia Ulusal Parkı

Buradan başlayan çeşitli parkurlar Snowdonia’yı sarmaktadır, ancak bu uzun bir yürüyüştür ve tam bir günü yürüyerek geçirmek için hazırlıklı değilseniz zirveye ulaşmak için Snowdonia demiryolunu kullanabilirsiniz. Zirveye kadar yavaş ama düzenli bir şekilde ulaşan bu mükemmel dar hatlı demiryolunda keyifli bir tren yolcuğu yapabilir ve manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Parkın güzellikleri arasında zengin bitki örtüsü, 50’den fazla göl ve Roma dönemine kadar uzanan zengin tarihi hazineler bulunuyor.

Carmarthen: Merlin’in Doğduğu Yer

Gallerliler, Kral Arthur’la birlikte uzun zamandır Merlin’i de kendilerinden biri olarak kabul ediyor. Snowdonia göllerinden ülkenin en eski kenti Carmarthen’e kadar her yerde bu efsanevi mirasa ait anıtlar göreceksiniz.

Cardiff uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız Carmarthen, ünlü Kelt sihirbazın doğduğu yerdir ve Cardiff’in sadece bir saat uzağındadır. Carmarthen Müzesi’nde tarihi dönemlere ait pek çok eseri görebilir ve efsanelere göre büyücü Merlin tarafından sığınak olarak kullanılmış bir mağarayı da gezebilirsiniz.

Carmarthen Kalesi’nin kalıntıları ile birlikte 14. yüzyıldan kalma Aziz Peter Kilisesi, eski şehir surları ve tarihi kapı evlerini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Pembroke Şatosu

Cardiff’te görmeniz gereken muhteşem yerlerden birisi de Pembrokeshire kıyı şerididir. Burası İngiltere’deki en güzel yerlerden biri olarak kabul edilir ve çoğu bölümü koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 362 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Pembrokeshire Parkı; pek çok eşsiz plaj, sarp kayalıklar ve zengin bitki örtüsü ile sizi büyüleyecek güzellikte bir yer.

Pembroke Şatosu
Pembroke Şatosu

Bu olağanüstü doğal güzelliğe sahip bölgeye yapılan hiçbir ziyaret, Pembroke’un nispeten sağlam kalmış bir Norman kalesini görmeden tamamlanmış sayılmaz. İngiliz Kralı VII. Henry tarafından inşa edilen Pembroke Kalesi, romantik film “Beden Önce Sen” filminde de yer aldı. Kalenin eski kenti ve sahili ana surlardan çarpıcı manzaralar sunuyor.

Burada öne çıkanlar arasında Wogan olarak bilinen dev bir doğal mağara ve kalede bulunan küçük müzede sunulan Orta Çağ yaşamına odaklanmış sergiler sayılabilir. Tablo güzelliğindeki Pembroke kasabasına da bu gezinizde uğramayı unutmayın.

Laugharne

Carmarthen’in sadece birkaç kilometre batısında yer alan ve şirin sahil kasabası olan Laugharne, deniz ürünleri ile ünlü olmasının yanı sıra ünlü Galli şair Dylan Thomas’ın 1953’de ölene kadar yaşadığı yer olmasıyla da tanınıyor.

Laugharne
Laugharne

Dylan Thomas Kayıkhanesi, kasaba için miras alanı olarak korunuyor. Şairin bir zamanlar yaşadığı ve yazdığı evin üzerinde şimdi hayatı ve çalışmalarına adanmış bir müze bulunuyor.

Cardiff uçak bileti ile kasabayı gezerken Laugharne Şatosu’na da mutlaka uğramanızı öneririz. Orta Çağ dönemlerine dayanan ve iç savaş sırasında aktif hizmet vermiş olan bu görkemli şato, antik bahçeleriyle sizi etkileyecektir.

Carew ve Tenby

İngiltere’nin en mükemmel kıyı yerleşimlerinden birisi olan Tenby kasabasında harika bir gün geçirebilirsiniz. Burada sadece kasabanın tarihi şehir surlarını keşfetmekle kalmayacak, aynı zamanda Carmarthen Körfezi’ne bakan, pastel renkli evleri de gezme şansı bulacaksınız.

Carew ve Tenby
Carew ve Tenby

Su sporlarına meraklı olanlar için Tenby’nin güzel kumsalı, öğleden sonra yüzmek ya da sadece rahatlayarak dinlenmek için mükemmel bir yerdir. Ayrıca Tenby, büyük bir Galler turizm merkezi olduğu için bu kıyı cennetinde kalma süresini uzatmak isteyenlerin hizmetine sunulmuş üst düzey oteller, küçük hanlar ve şirin yerel işletmeler de kasabada bulunuyor.

Swansea ve Gower Yarımadası

Cardiff’in bir saat batısında Galler’in en büyük şehirlerinden biri olan Swansea yer almaktadır. Gower Yarımadası’nda bulunan Swansea, üniversitesiyle ve Galli şair Dylan Thomas’ın doğduğu yer olmasıyla ünlüdür, ayrıca ülkenin en canlı kültürel sahnelerinden birine sahiptir.

Kültürel olaylarının yanında popüler etkinliklere de ev sahipliği yapan şehirde, Swansea Müzik ve Sanat Festivali gibi pek çok eğlenceli festivalle karşılaşacaksınız.

Swansea ve Gower Yarımadası
Swansea ve Gower Yarımadası

Keşfetmek için eğlenceli bir şehir olan Swansea, Swansea Körfez Bölgesi’nin ilgi çekici manzaralarının yanı sıra birçok görkemli parka ve bahçeye de sahip. Bunların en iyileri arasında yer alan, yaklaşık 47 dönümlük bir alana yayılmış olan ve 2000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Clyne Bahçeleri ve 250 dönümlük alanı kapsayan Singleton Park, görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor.

Cardiff uçak bileti ile gezeceğiniz şehirde görülecek diğer ilgi çekici yerler arasında, ülkenin zengin sanayi mirasına adanmış Ulusal Kıyı Müzesi ve Galler’in en eski müzesi olan Swansea Müzesi sayılabilir.

Bristol ve Cotswolds

Cardiff’in doğusuna kolay bir tren yolculuğu yaparak İngiltere’ye ulaşabilir ve Gloucestershire, Oxfordshire, Wiltshire, Somerset ve Worcestershire ilçelerinde, 1266 kilometrekarelik bir alanı kapsayan doğal güzellikler arasında gezebilirsiniz. Bu bölgede eski ormanlar arasında sayısız küçük kasaba ve köy vardır. Bunlardan en popüler olanları ise Castle Combe ve Chipping Norton’dur.

Bristol ve Cotswolds
Bristol ve Cotswolds

İngiltere’deki erişimi kolay bir başka yer ise ülkenin en eski limanlarından biri olan ve kaşiflerin buradan yola çıkmasından dolayı Yeni Dünya’ya açılan bir kapı olarak ünlenen Bristol’dür. Bristol Sanat Galerisi koleksiyonlarına göz atabilir, ayrıca 1838’de düzenli Atlantik geçişlerini ilk kez yapan SS Büyük Britany gemisini görebilirsiniz.

Dyffryn Bahçeleri

Cardiff uçak bileti alarak görebileceğiniz, adını aldığı tablo güzelliğindeki köyün yakınında yer alan Dyffrn Bahçeleri, gezinizde büyüleyici güzelliğiyle sizi etkileyecek yerlerden birisidir.

Eski ihtişamlarıyla tamamen restore edilmiş olan bu 100 yıllık etkileyici binalar, 556 dönümlük araziye yayılıyor. 1906 yılında ünlü tasarımcı Thomas Mawson tarafından tasarlanan bahçeleri keşfetmek ve muhteşem manzaraları görmek için buraya mutlaka uğramalısınız.

Barry Adası

Barry Adası, Victoria döneminden bu yana günlük geziler için popüler bir sahil yeri olmuştur. Bugün bu hoş sahil beldesi, dünyanın en yüksek ikinci gelgitini görmek isteyen turistleri kendine çekiyor. Aileler ise eğlenceli zaman geçirmek için buraya akın ediyorlar.

Barry Adası
Barry Adası

Barry Adası’nda sahildeki keyifli yürüyüşlere ek olarak, çocuklar için oyun salonlarına ve tırmanma duvarlarına sahip olan Barry Savaş Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı boyunca kullanılan buharlı lokomotiflerin ve tarihi arabaların sergilendiği Barry Tourist Railway de eğlenceli zaman geçirebileceğiniz başka bir yer.

Cardiff Uçak Bileti Alarak Flat Holm Adasını Gezin

Cardiff’ten sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan küçük ada Flat Holm’e mutlaka gitmelisiniz. Çeyrek kilometreden daha az bir alanı kaplayan ada, yüzyıllar boyunca kaçakçılara, gümüş madencilerine ve keşiş gruplarına kadar pek çok farklı insana ev sahipliği yapmıştır.

Adaya Cardiff Körfezi’ndeki birkaç operatör tarafından sağlanan ve büyük gemi pencerelerinden manzaranın tadını çıkarabileceğiniz eğlenceli tekne gezintileri ile kolayca ulaşılabilirsiniz.

Yassı Holm
Yassı Holm

Bu küçük adada İngiltere ve Galler’e doğru uzanan muhteşem manzaralar sizi bekliyor. Bununla birlikte buradaki en büyük özellik, adanın zengin kuş ve vahşi yaşam zenginliğidir. Manzaraların tadını çıkardıktan sonra, adanın restore edilmiş çiftlik evlerinde de konaklayabilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından Cardiff uçak bileti alabilir ve Galler’in doğal güzellikleri arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın