Leeds Uçak Bileti ile İngiltere Kültürünü Keşfedin

0
521
Leeds Uçak Bileti ile İngiltere Kültürünü Keşfedin
Leeds Uçak Bileti ile İngiltere Kültürünü Keşfedin

Leeds uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz, Aire Nehri üzerindeki bu güzel üniversite şehri, tarihi şehir merkezinde harika alışveriş olanakları sunuyor, ayrıca çok sayıda ilginç müze ve sanat galerisine sahip. Leeds şehri, özellikle tekstil sektöründe köklü bir endüstri geleneğine sahip ve önemli bir Batı Yorkshire ticaret merkezi.

Leeds aynı zamanda bölgenin kültürel merkezi ve Bramham Park’taki Leeds Festivali ile dünya çapında ünlü. Leeds uluslararası konser sezonu, 200’den fazla konser sunan bir müzik kutlaması ve Leeds Uluslararası Film Festivali, dünyanın en önemli festivallerinden bir olarak kabul ediliyor.

Leeds uçak bileti ile keşfe çıkacağınız bu güzel İngiltere şehrinin birçok güzel parkı, bahçesi ve yürüyüş yolları var. Avrupa’nın en büyük şehir parklarından biri olan 700 dönümlük Roundhay Parkı ve Golden Acre Parkı şehirde en çok ziyaret edilen yerler arasında. Leeds ayrıca ülkenin en iyi bisiklet parkurlarından bazılarını da size sunacak. Özellikle popüler Meanwood Vadisi Yolu, İngiltere’nin dört bir yanından bisiklet sevenleri kendine çeken ve iki teker üstünde muhteşem manzaralar görebileceğiniz bir yol.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Leeds uçak bileti alabilir ve İngiltere’ye eğlenceli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Leeds’te Gezilecek Yerler

Leeds Civic Mahallesi

Şehir Meydanı olarak da bilinen bu yaya bölgesi, Leeds şehrinin kalbi konumunda. Civic Mahallesi, Mucit James Watt’ın figürleri de dahil olmak üzere sayısız heykeli ile ünlü. Burada gezebileceğiniz Joseph Priestley Kilisesi ve 1858’de Kraliçe Victoria tarafından kutsanmış olan görkemli Belediye Sarayı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Güzel bir Korint kolonisi, 200 metre yüksekliğindeki bir saat kulesinin hakim olduğu ön yüzünü süslüyor ve süslü Victoria Salonu konserleriyle turistleri büyülüyor. Göreceğiniz bir diğer önemli Leeds yapısı ise kentin hanedan amblemi olan baykuş süslemeli kuleleriyle dikkat çeken Leeds Belediye Salonu.

Victoria Meydanı’ndaki Leeds Sanat Galerisi, sanatseverlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. İngiliz sanatçıların mükemmel sanat eserleri koleksiyonları arasında JS Cotman’ın 750 resminin yanı sıra Constable, Courbet, Renoir ve Signac gibi İtalyan ve Fransız ustaların paha biçilmez eserleri de yer alıyor.

Henry Moore Heykel Galerileri ise sanatçının ve çağdaşları Jacob Epstein ve Barbara Hepworth’un eserlerini içeriyor. Son olarak tiyatro gösterileri ve konserler için tercih edilen Millennium Meydanı’nı da ziyaret ettiğinizden emin olun. Bu meydan mükemmel jeoloji, zooloji, etnoloji ve arkeoloji bölümleriyle Leeds Şehir Müzesi’nin bulunduğu yer.

Leeds Headrow ve Briggate Caddeleri

Leeds uçak bileti alarak gezeceğiniz Headrow, şehrin önde gelen alışveriş, sosyal ve kültürel mekanlarının birçoğunun bulunduğu yaya caddesi. Headrow Caddesi’nde harika bir alışveriş yaptıktan sonra gezebileceğiniz pek çok tarihi tiyatro ve sanat galerisi bulacaksınız.

Leeds Headrow ve Briggate Caddeleri
Leeds Headrow ve Briggate Caddeleri

Briggate Caddesi de ünlü tarihi alışveriş merkezleri ve eşsiz mimari yapılar ile süslü çok popüler bir cadde. Burada keşfedilecekler arasında 1897 yılında inşa edilen ve bir dizi küçük butik mağazasına ev sahipliği yapan Büyük Çarşı ve 1878’de tamamlanarak dört yüz yıllık saati ile dikkat çeken Thorntons Çarşısı yer alıyor. Gezeceğiniz bir diğer ilgi çeken yer olan Kraliçeler Çarşısı ise 1889’da açıldı ve birinci sınıf tasarımcı mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Bu iki ünlü cadde de kaliteli kafeler ve restoranlarla çevrili olduğu için gezinizden sonra lezzetli bir akşam yemeği için burada pek çok seçenek bulacaksınız.

Leeds Kraliyet Zırh Müzesi

Leeds şehrinin rıhtım bölgesinde yer alan Leeds Kraliyet Zırh Müzesi, İngiltere’nin ulusal silah ve zırh koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Altı etkileyici galeride 8.500’den fazla nesneyi sergileyen müze, dünyanın dört bir yanından getirilen 3000 yıllık zırhları ve silahları kapsıyor.

Müzede öne çıkan özellikler arasında Orta Çağ’da mücadele turnuvalarının ihtişamını ve acımasızlığını gösteren vücut zırhını göreceğiniz Turnuva Galerisi; Afrika ve Asya’dan pek çok ince silah ve zırh örneği ile etkileyici Oriental Galerisi ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinde kullanılan silah ve kılıç koleksiyonu var. Karışmaların sergilendiği canlı gösteriler ve çarpıcı canlandırmalarla müze, Leeds gezilerinde mutlaka uğranması gereken yerlerden biri haline geliyor.

Leeds Roundhay Parkı

İngiltere şehirleri dışında bolca yeşil alan olmasına rağmen, şehir içinde yeşil alan bulmak zordur. Leeds şehir merkezinin sadece 5 kilometre kuzeyinde yer alan 700 dönümlük Roundhay Parkı, iki çarpıcı göl ve göz alabildiğince uzanan ormanlık alanlar bulabileceğiniz çok sevilen bir yer.

Doğanın güzelliğinin yanı sıra çeşitli resmi bahçeler ve çocuklarınızı eğlendirmek için iki oyun alanı da parkta yer alıyor. Şehrin kabalığından biraz uzaklaşmak için ideal bir yer olan Roundhay Parkı’na Leeds merkezinden otobüslerle kolayca ulaşabilir ve güzel bir aile gezisi yapabilirsiniz.

Leeds Tropikal Dünya

Roundhay Parkı’nda bulunan başka bir popüler alan olan Tropikal Dünya, dünyanın dört bir yanından getirilen kırk farklı kelebek türüne ev sahipliği yapan bir kelebek evi ile turistleri kendine çekiyor.

Rengarenk kelebekleri görmek ve harika fotoğraflar çekmek için kelebek evinin içini gezebilirsiniz. Tropikal Dünya, çöl atmosferinden yağmur ormanlarına kadar pek çok güzel manzara sunuyor. Çok sayıda nadir kuş, sürüngen ve yarasa türünü de göreceğiniz alanda en çok ilgi çeken yer ise muhteşem fundalıklar.

Harrogate Kaplıca Bölgesi

Harrogate, ününü 16. yüzyılda keşfedilen şifalı sulara borçlu olan güzel bir kaplıca bölgesi. Günümüzde Harrogate kaplıcalarının yanı sıra devasa parkları ve çiçek bahçeleri ile de dünya çapında tanınıyor. Burada uğramanız gereken en popüler cazibe merkezlerinden biri RHS Bahçesi Harlow Carr’tır. Çeşitli bahçe tiplerine ek olarak 68 dönümlük alanda bir bahçe müzesi ve tarihi bir model köy yer alıyor. Bütün bu güzellikleri rehberli turlarla keşfedebilirsiniz.

Harrogate ayrıca zarif butikleri ve antika dükkanları nedeniyle alışverişler konusunda da ün kazandı. Kültürel etkinlikleri sevenler için yıl boyunca süren Harrogate uluslararası festivalleri, Avrupa’nın en iyileri arasında gösterilerek operadan drama gösterilerine, kabare, sokak tiyatrosu ve edebi etkinliklerine kadar pek çok etkinliğin tadını çıkarmanızı sağlıyor.

Leeds Mısır Borsası

Birleşik Krallık’ta hayatta kalan en eski üç yapıdan sadece biri olan Leeds Mısır Borsası, İngiltere’deki en iyi Viktorya dönemi binalardan biri olarak kabul ediliyor.

Leeds Mısır Borsası
Leeds Mısır Borsası

Ünlü mimar Cuthbert Brodrick tarafından tasarlanan ve 1864 yılında tamamlanan bina şimdi eklektik mağazalara, galerilere ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Burada hem güzel bir alışveriş yapabilir hem de yapının eşsiz mimarisinin tadını çıkarabilirsiniz.

Leeds Harewood Evi

Leeds uçak bileti ile ziyaret edeceğiniz Harewood Evi, inşaatı 30 yıl süren ve 1771 yılında tamamlanan muhteşem bir Gürcü kır evi. Leeds’in sadece 12 kilometre kuzeyinde yer alan bu muhteşem ev; Robert Adam tarafından tasarlanmış iç mekanları, ince duvarları ve tavanları ile benzersiz bir görsel şölen sunuyor. Angelika Kauffmann ve ünlü İngiliz mobilya üreticisi Thomas Chippendale’nin dönem mobilyaları da sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak.

Olağanüstü porselen koleksiyonunun yanı sıra Reynolds, Gainsborough ve El Greco’nun çok sayıda değerli eserini de bu gezinizde inceleyebilirsiniz. Harewood Evi arazisinde 32 dönümlük bir göl, bir kuş bahçesi ve 12. yüzyıldan kalma bir kale kalıntıları ile muhteşem bir manzara da sizi bekliyor.

Aziz Evanjelist Kilisesi

Leeds’in en güzel kiliselerinin biri olan New Briggate’deki Aziz Evanjelist Kilisesi; 1634 yılında inşa edilen iç mekanı, iki Rönesans tablosunun yanı sıra orijinal bir Rönesans sunağı, minber ve koro alanlarıyla dikkat çekiyor.

Leeds’de görülmeye değer diğer bir dini yer olan St. Anne Katedrali ise Cookridge Caddesi’ndeki 1904 yılında inşa edilmiş bir yapı olarak ilgi çekiyor. Aire Nehri kıyısındaki 1727 Gürcü Kutsal Teslis Kilisesi ve şehrin simgelerinden biri olan Leeds Manastırı da harika fotoğraflar çekebileceğiniz tarihi yerler arasında.

Leeds Endüstri Müzesi

Leeds şehir merkezinin sadece 4 kilometre batısında yer alan bir zamanlar dünyanın en büyük yün fabrikaları, şimdi mükemmel Leeds Endüstri Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Müze, 18. yüzyıldan itibaren Yorkshire’da yün üretiminin büyüleyici tarihinin yanı sıra tekstil, baskı, mühendislik ve lokomotif üretimi ile ilgili sergiler sunuyor.

Leeds Endüstri Müzesi
Leeds Endüstri Müzesi

Burayı gezerken iki önemli sanayi şehri olan Leeds ve Liverpool arasındaki büyüleyici kanalı keşfetmek için de biraz zaman harcamanızı öneririz. 204 kilometre boyunca uzanan bu mühendislik harikası, ana hattında 91 tane liman barındırıyor. Leeds Endüstri Müzesi yakınlarındaki Stourton bölgesinde özenle restore edilmiş bir su değirmeni olan Thwaite Mill de görülmeye değer bir yer.

Leeds Newsam Evi

40 odalı muhteşem Tudor-Jacoben tarzı bir konak olan Tapınak Newsam Evi, Leeds’te mutlaka görülmesi gereken bir yer. Şehrin eteklerinde yayılan 900 dönümlük bir parkın içinde yer alan bu görkemli ev, İskoç Kraliçesi Mary’nin kocası Lord Darnley’nin doğum yeri olarak ünlü ve birçok eski ustanın paha biçilmez resminin yanı sıra Thomas Chippendale’in tarihi mobilyaları ve Leeds gümüş süslemeleri ile dolu.

Newsam Evi’nin arazisinde yer alan muhteşem gül çalıları ve orman gülleri ile süslü bakımlı bahçelerde de keyifle gezebilirsiniz.

Leeds Lotherton Salonu

Edward dönemi yapısı olan büyüleyici Lotherton Salonu, I. Dünya Savaşı’ndan önce Gascoigne ailesi için inşa edildi. Burada en çok ilgi çeken yerler ise 19. yüzyıla kadar uzanan eşyalara sahip olan ünlü Oriental Galerisi ve yerel sanatçıların eserlerini sergileyen Nightingale Galerisi.

Lotherton Salonu, resmi bir Edward bahçesi ve 200’den fazla türe ev sahipliği yapan kuş bahçesinin yanı sıra çok sayıda mükemmel yürüyüş parkuru ile çevrili çok popüler bir turistik merkez.

Wakefield ve Ulusal Kömür Madenciliği Müzesi

Leeds’in güneyinde 30 dakikalık sürüş mesafesinde yer alan Wakefield kasabası, ilginç bir açık hava heykel galerisi içeriyor ve ünlü İngiliz yazar George Gissing’in doğum yeri olmasıyla ünlü. Leeds uçak bileti alarak ziyaret edeceğiniz Wakefield Tiyatrosu, sahne sanatları etkinliklerinin yanı sıra bir şehir müzesine de ev sahipliği yaptığı için çok ilgi çekiyor. Diğer dikkat çekici yerler arasında ise Sandal Kalesi’nin kalıntıları, Wakefield Katedrali, Wakefield Sanat Galerisi ve 18. yüzyılda bir Orta Çağ manastırı alanına inşa edilmiş çarpıcı Nostell Manastırı yer alıyor.

Ayrıca turistler için popüler olan İngiltere Ulusal Kömür Madenciliği Müzesi de bu şirin kasabada bulunuyor. Wakefield’a sadece kısa bir sürüş mesafesinde yer alan bu birinci sınıf müze, tarihi 1770’lere kadar uzanan ülkenin en eski kömür madenlerinden birinde madencilerin zorlu yaşamını gösteriyor. Öne çıkan diğer özellikler arasında ise rehberli yeraltı turları ve kömür ocağının uzun tarihi ile ilgili sergilerin yer aldığı bir ziyaretçi merkezi bulunuyor. Müzede geniş bir alandaki işçileri taşımak için kullanılan çeltik trenlerinden birine de binerek eğlenceli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Leeds Uçak Bileti ile Abbey Evi Müzesi’ni Gezin

Leeds uçak bileti ile eşsiz manzaralara şahit olacağınız Aire Vadisi üzerinde, Leeds merkezinin yaklaşık 20 dakika uzağında yer alan Abbey Evi Müzesi, 1152 yılında inşa edilmiş muhteşem bir Cistercian evinde turistleri kendine çekiyor.

Leeds Uçak Bileti ile Abbey Evi Müzesi'ni Gezin
Leeds Uçak Bileti ile Abbey Evi Müzesi’ni Gezin

Burada göreceğiniz tablo güzelliğindeki tarihi kalıntılar arasında yıkık bir kule, neredeyse tamamen korunmuş bir bina bölümü ve çatısız bir kilise var. Gezeceğiniz eşsiz geçitler ise yüzyıllar boyunca Yorkshire’daki yaşamı gösteren tarihi evler, dükkanlar ve atölyelerle Abbey Evi Müzesi’nin bir parçası.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla kolayca Leeds uçak bileti alarak tarihi, kültürel ve doğal güzellikler arasında unutulmaz günler geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın