Leon Uçak Bileti ile İspanya’nın Tarihi Güzelliklerini Görün

0
411
Leon Uçak Bileti ile İspanya'nın Tarihi Güzelliklerini Görün
Leon Uçak Bileti ile İspanya'nın Tarihi Güzelliklerini Görün

Leon uçak bileti alarak unutulmaz bir yolculuk yapacağınız İspanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Leon, görülecek pek çok şeye sahip harika bir yer. Canlı ve modern bir üniversite şehri olmasının yanı sıra Leon, çok büyük bir tarihi öneme de sahip ve burada görebileceğiniz büyüleyici tarihi yapılar var.

Leon’da 1.800 metrekarelik görkemli vitray pencerelere sahip İspanya’nın en güzel katedrallerinden birini gezebilir, olağanüstü duvar resimlerini inceleyebilir, 20’den fazla İspanyol kral ve kraliçesinin anır mezarlarını görebilirsiniz. Gezinizde göreceğiniz bir diğer İspanyol Rönesans mimari şaheseri olan San Marcos Manastırı da hala hacılar için dinlenme noktası olarak hizmet veriyor.

Asırlara uzanan zengin tarihi ile Leon şehri, MS 1. yüzyılda Roma yerleşimi olarak kuruldu. 10. yüzyıldaki Mağribi Al-Mansur yönetimi altında gelişen bu güzel şehir, Leon Krallığı’nın başkenti olduğu 10. ve 12. yüzyıllarda çok önemli bir şehir haline geldi. Bu Orta Çağ döneminde Leon, Santiago de Compostela’ya seyahat eden hacılar için Aziz James Yolu üzerindeki en bir duraktı. Hacıların kaldığı manastır, günümüzde lüks Parador Oteli’ne dönüştürülmüş durumda.

Leon uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız şehrin bu uzun tarihinden kalan pek çok anıt göreceksiniz. Diğer dikkat çekici anıtlar arasında, 11. yüzyıldan kalma Saint Isidore Collegiate Kilisesi ve muhteşem vitray pencerelere sahip görkemli Gotik Leon Katedrali yer alıyor. Leon şehir aynı zamanda bölgesel mutfağı ile ünlü ve şehrin büyüleyici parke taşlı caddelerinin arasına gizlenmiş, kurutulmuş et ve kroket gibi lezzetler sunan küçük tapas restoranları turistler arasında çok seviliyor.

Aerobilet ayrıcalıklarıyla en iyi fiyatlarla Leon uçak bileti alarak İspanya’nın tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri arasında keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Leon’da Gezilecek Yerler

Leon Ana Kent Meydanı

Leon Katedrali’nden birkaç blok ötede bulunan Kent Meydanı, Leon’un en hareketi yerlerinden biri. Bu geniş kamu meydanı, zarif bir tarihi ortamda sosyal aktivite merkezi olarak insanları çekiyor. Meydanın çevresi birçok lüks mağaza, restoran ve açık hava kafesiyle dolu.

Leon Ana Kent Meydanı
Leon Ana Kent Meydanı

Leon gezinizde öğle saatlerinde meydandaki verandalı bir restoranda lezzetli bir yemek yiyerek insanları keyifle izleyebilirsiniz. Meydanın batısındaki Consistorio Viejo (eski belediye binası), 1677 yılında inşa edilen iki katlı güzel bir yapı olarak çok ilgi çekiyor. Kent meydanı, enerjik bir atmosfere sahip ve pazar günlerinde burada pek çok eğlenceli etkinlik düzenleniyor.

Leon Eski Kenti (Casco Antiguo)

Leon gezinizde size benzersiz bir atmosfer sunacak olan Leon eski kentinin kalbini San Martin Meydanı oluşturuyor. 13. yüzyılda yapılmış bu ilginç kamu meydanı günümüzde birçok mağaza ve restoranla çevrili durumda. San Martín Meydanı’ndan çıkan birçok hareketli küçük sokak, Leon eski kentinin Orta Çağ labirentine doğru uzanıyor.

Leon uçak bileti alarak keyifle gezeceğiniz şehrin yerlileri bu küçük sokaklarda sık sık akşam yürüyüşü yapıyorlar. San Marcelo Meydanı’nın çevresindeki tarihi caddeler de ilginç gizli mimarilerle dolu. Mutlaka gezmeniz gereken Calle del Cid, harika kaldırım kafelerine sahip yemyeşil bir cadde olarak çok popüler. Turistlerin akın ettiği eski kentin bu parke taşlı sokaklarını gezdikten sonra güzel tapas restoranlarında lezzetli mezelerin de tadına bakabilirsiniz.

Leon Müzesi

İnanılmaz derecede kapsamlı bir koleksiyona sahip olan Leon Müzesi, Paleolitik dönemden günümüze İspanyol sanat tarihini sunuyor. Müzenin ana binası Santo Domingo Meydanı’nda yer alıyor, ek koleksiyonlar ise eski Roma köyü Navatejera’dan birkaç kilometre uzaklıktaki San Marcos’un tarihi manastırında sergileniyor.

Leon Müzesi
Leon Müzesi

Leon Müzesi’nin benzersiz koleksiyonları size tarih öncesi çeşitli uygarlıklardaki insan yaşamına dair kültürel bir bakış açısı sunacak. Göreceğiniz en ilgi çekici sergiler klasik Roma dönemi ve Orta Çağ antik dönemlerine odaklanıyor, ayrıca müzede göreceğiniz antik sikkelerin ve yazıtların çeşitliliği olağanüstü.

Saint Isidore Collegiate Kilisesi

San Isidoro Meydanı’ndaki İspanyol Romanesk mimarisinin şaheseri olan Saint Isidore Collegiate Kilisesi, İspanya’daki en önemli Romanesk anıtlar arasında sayılıyor. Gezinizde göreceğiniz bu orijinal 10. yüzyıl kilisesi, Oviedo’daki eski binalara benzer, Romanesk öncesi Asturias tarzında inşa edilmiş.

Bu erken dönem kilisesi, 988’de Al-Mansur tarafından tahrip edilerek, 11. ve 12. yüzyıllarda Hristiyan krallar V. Alfonso ve I. Ferdinand tarafından yenilendi. Klasik Romanesk tarzındaki apsotikler Gotik tarzına dönüştürülmüş olmasına rağmen kilise hala büyüleyici görünüyor. Saint Isidore (Seville Piskoposu) türbesine ev sahipliği yaptığı için kilisenin İspanyol Katolikleri arasında özel bir önemi var.

Saint Isidore Collegiate Kilisesi
Saint Isidore Collegiate Kilisesi

Saint Isidore Collegiate Kilisesi’nin dış cephenin en güzel özellikleri iki Romanesk giriş kapısıdır. Bu kapılardan en güzeli olan Puerta del Cordero (Kuzu Geçidi); Aziz Isidore, Aziz Pelayo ve Tanrı’nın Kuzusu’nun heykelleriyle süslü ana giriş kapısı.

Leon Katedrali

Regla Meydanı’nda yer alan yüksek kuleleri ve cömertçe dekore edilmiş dış cephesiyle Leon Katedrali, size nefes kesici bir manzara sunacak. 13. ve 14. yüzyıllarda inşa edilen bu etkileyici yapı, çeşitli mimari tarzları birleştiriyor. Leon Katedrali, İspanya’daki erken Gotik mimarisinin en büyük başyapıtlarından biri olarak görülmeye değer.

Leon Katedrali’nin batı cephesi muhteşem bir gül penceresine ve zengin heykellerle süslü üç çarpıcı kapıya sahip. Katedralin uyumlu iç dekorasyonu eşsiz güzelliğiyle dış cephenin güzelliğini tamamlıyor. Özel tasarlanmış pencereler, katedralin içinde eterik bir aydınlatma efekti yaratıyor. Leon Katedrali’nde yapınları 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan 1.800 metrekareden fazla vitray penceresi var. En eski pencereler ise büyüleyici gül pencereleri ve ortadaki koro şapel pencereleri. Gezinizde Flaman zanaatkarlar tarafından oyulmuş 15. ile 16. yüzyıllar arasında yapılan görkemli koro tezgahlarına da dikkat etmelisiniz.

Leon Katedrali
Leon Katedrali

Leon Katedrali’nin kuzey tarafında Plateresque tarzında güzel bir manastır daha var. 14. yüzyılda inşa edilen bu manastırdaki muhteşem freskler, Nicolas Frances tarafından oluşturuldu ve burada gezebileceğiniz müze koleksiyonu, manastırın çevresindeki odalara yayılmış durumda.

Alfonso Valderas

Leon uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız şehrin en ünlü Bacalao (tuzlu balık) restoranı olan Alfonso Valderas, gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. Alfonso Valderas, 25 farklı şekilde hazırlanmış tuzlu balık ziyafeti sunuyor.

Eğer bu balığı ilk kez tadacaksanız ilk olarak hafif bir biber sosu ile hazırlanan Pilonsiparisi isimli versiyonu denemenizi öneririz. Et paçalarının morina balığı ile doldurulmasıyla hazırlanan yerel lezzetleri de burada deneyebilirsiniz. Restoran her zaman kalabalık olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Leon Guzmanes Sarayı

Bu etkileyici 16. yüzyıl Rönesans sarayı, İtalyan Palazzo mimari tarzında inşa edilmiş bir başyapıt. Mimar Enrique Gil de Hontanon tarafından tasarlanan binanın yuvarlak kemerli, geniş köşe kuleli ve dövme demir balkonlu etkileyici bir dış cephesi var.

Özel bir rezidans olan Guzmanes Sarayı, klasik sütunlarla süslenmiş hoş bir avlu etrafında yer alıyor. Saray, 1963’de İspanya Ulusal Anıtı ilan edildi ve şu anda Leon Bölgesel Hükümeti’ne ev sahipliği yapıyor. Guzmanes Sarayı, her zaman halka açık ve sarayda rehberli turlar düzenleniyor.

San Marcos Manastırı (Parador de Leon)

San Marcos Meydanı’nda, Bernesga Nehri’nin kıyısında bulunan bu görkemli tarihi manastır günümüzde lüks bir otele dönüştürülmüş durumda. Bu olağanüstü yer, hacıların Santiago de Compostela’ya doğru yola çıktığı 12. yüzyıldan beri ziyaretçi ağırlıyor.

Avrupa’nın en anıtsal otellerinden biri olan Parador de Leon’u ziyaret ederek bu çarpıcı manastır alanında oturabilir ve bu huzurlu atmosferin tadın çıkarabilirsiniz. Manastır otelin dış cephesinde bulunan heykellerin güzelliği de sizi çok etkileyecek.

Leon Botines Evi

Bu çarpıcı Neo-Gotik saray, fantastik binaları Barselona kentini süsleyen ünlü Katalan mimar Antonio Gaudí’nin bir eseri. Büyüleyici kent meydanında yer alan Botines Evi birkaç şaşırtıcı modernist mimari detayın bulunduğu masallardan çıkmış gibi görünen bir Orta Çağ kalesi manzarasına sahip. Benzersiz vitray pencerelere ve keskin sivri taretli kulelere özellikle dikkat edin.

Botines Evi’ni gezdikten sonra aynı zamanda bir aktivite merkezi olan San Marcelo Meydanı’nı keşfetmeye çıkmanızı öneririz. San Marcelo Kilisesi de dahil olmak üzere birçok önemli tarihi eser bu meydanı süslüyor.

Kastilya ve Leon Çağdaş Sanat Müzesi

Bu çarpıcı “Küboid” binanın mimarisi içeride sizi bekleyen heyecan verici modern sanat eserleri hakkında bir ipucu veriyor. Mimar Emilio Emilio ve Luis Moreno tarafından tasarlanan Kasilya-Leon Çağdaş Sanat Müzesi’nde beş galerinin yanı sıra asma katlar, avlular, resepsiyon salonu, eğitim atölyesi, kütüphane ve alışveriş alanı bulunuyor.

Kastilya ve Leon Çağdaş Sanat Müzesi
Kastilya ve Leon Çağdaş Sanat Müzesi

Çok renkli dış cephe, Leon Katedrali’nin vitray pencerelerini andırıyor ve turistlerin çok ilgisini çekiyor. 21.000 metrekareden fazla sergi alanına sahip olan müze, tamamen çağdaş sanata adanmış. Yenilikçi sergiler, disiplinler arası bir yaklaşıma odaklanarak çeşitli sanat ve mimarlık eserlerinde bulunan ortak unsurları birleştiriyor. Müze, ziyaretçileri modern sanat dünyasına çekmeyi ve yaratıcılık hakkında ilham veren etkileşimli bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Palat del Rey San Salvador Kilisesi

10. yüzyıldan kalma Palat del Rey San Salvador Kilisesi, Leon’un en eski kilisesi olmasıyla ünlü. Bu büyüleyici antik anıt, ilk önce bir manastır olarak inşa edildi, daha sonra ise kraliyet tapınağı olarak hizmet edildi.

Romanesk yapı, Mağribi kültüründen etkilenen Mozarabik (İspanyol-İslam) mimarisinin unsurlarını içeriyor. Her ne kadar kilise, 16. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve kilisenin kalıntıları sınırlı olsa da kiliseyi gezerken anıtın tarihi değerini hemen anlayacaksınız. Son yıllarda orijinal yapının birçok ilginç detayı dikkatlice restore edildi.

Kilise, tapas restoranlarıyla ünlü bir Leon bölgesinde yer aldığı için bu gezinizde şehrin en iyi tapas restoranlarını da ziyaret etme şansı bulacaksınız.

Leon Uçak Bileti ile Panteon Real Salonunu Gezin

Leon uçak bileti ile yakından göreceğiniz, İspanya’da en güzel Romanesk fresklerin bazılarının gölgelik altında sergilendiği huzurlu Panteon Real (Kraliyet Panteonu), etkileyici kraliyet lahitlerine de ev sahipliği yapıyor. Panteon Real ayrıca aziz ve diğer önemli kişilerin eşyalarının sergilendiği küçük bir müzeye de sahip.

Turistlerin San Isidoro Meydanını ziyaret etmesinin en önemli nedenlerinden birisi de meydanın batı ucunda bulunan Panteon Real. Süslü mermer sütunlarla dekore edilmiş bu kubbeli alanın tavanları ve tonozları; İncil sahneleri ve bitki tasarımlarıyla iç içe geçmiş av sahneleriyle dolu muhteşem fresklerle kaplı. Bu canlı ve usta işi resimler, mekana Vatikan’daki “Sistine Şapeli” ile karşılaştırılacak bir güzellik katıyor.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesi uçak bileti sayfasından kolayca Leon uçak bileti alabilir ve sizi tarihte unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak bu güzel İspanya şehrini keyifle gezebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın