Bern Uçak Bileti ile Aare Nehri Kıyılarında Gezin

0
967
Bern Uçak Bileti ile Aare Nehri Kıyılarında Gezin
Bern Uçak Bileti ile Aare Nehri Kıyılarında Gezin

Bern uçak bileti ile gezeceğiniz bu şehri pek çok ziyaretçi ilk gördüğünde, ortamın güzelliği karşısında hayrete düşüyor. İsviçre’nin başkenti olan Bern, Aare Nehri tarafında üç taraftan çevrelenmiş bir kum taşı sırtı üzerine kuruludur.

İsviçre’nin resmi olmasa da fiili başkenti olan Bern, UNESCO dünya mirası olan eski şehri, şehri çevreleyen Aare Nehri, her köşe başında karşınıza çıkan tarihi çeşmeleri, tuğladan evleri, kemerli çarşısı ve dar sokaklarıyla sizi Orta Çağ’a geri götürüyor.

Bern uçak bileti alarak keşfedeceğiniz şehir, caz festivalleri gibi yıl boyunca süren etkinliklerle kültür açısından zengin; Buskers Festivali ve temmuz ayı ortasında düzenlenen Gurten Festivali gibi festivallerle de son derece eğlenceli bir ortama sahiptir. Ayrıca Bern’de bulunan çok sayıdaki müze ve tiyatro, çok çeşitli ilgi alanlarını kapsıyor.

Yüksek seviyeli köprüler şehri zemine ve şehrin yeni kısımlarına bağlar. Konutlar ve dükkanlar, sokak katları ve çıkıntılı çatıları ile Bern, vatandaşlarının 17. ve 18. yüzyıllardaki refahını yansıtıyor. İyi korunmuş Bern eski kentinin büyüleyici karakteri, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak tanımlanmış ve kentin günlük yaşamına entegre edilmiştir.

Aerobilet IOS ve Android mobil uygulamalarından veya web sitesinden Bern uçak bileti alabilir ve İsviçre’nin bu büyüleyici şehrinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bern’de Ne Yenir?

İsviçre mutfağı; Alman, Fransız ve Kuzey İtalyan mutfağının etkilerini birleştiriyor. Bununla birlikte burada yemekler bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösterir. Bern uçak bileti alarak başlayacağınız gezinizde İsviçre’nin pek çok ünlü yemeğini deneme şansı bulacaksınız.

Bern’de güzel bir yemek tadabileceğiniz çok fazla yer var. Burger, balık ve patates kızartması gibi fast foodlar burada da çok popülerdir. Fast foodların yanında lüks ve pahalı pek çok seçenek de Bern’de kolayca bulunabiliyor.

Bern’de Ne Yenir?
Bern’de Ne Yenir?

İsviçre’de yemek oldukça pahalıdır ve genel menüler arasında çok çeşitli makarnalar, birçok farklı şekilde hazırlanan patatesler, sebzeler, et (dana eti, sığır eti, domuz eti, tavuk ve hatta at eti), balık (çoğunlukla tatlı su balıkları) ve ayrıca diğer deniz ürünleri çeşitleri bulunur.

Vejetaryen menüler son birkaç yılda daha popüler hale geldi, artık çoğu restoran ana yemek olarak en az bir vejetaryen menü sunuyor. Buna ek olarak, salata da burada çok popülerdir. Elbette Bern’de yemeklerin en önemli kısmı tatlı bölümüdür ve buna peynirler de dahildir, yemeklerden sonra muhteşem keklerin ve kurabiyelerin tadına bakmayı unutmayın.

Bern’de Gezilecek Yerler

Bern Eski Şehri

Eski Bern şehri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki statüsünden daha değerlidir. Aare Nehri’nin çarpıcı akuamarin suları ile üç tarafı çevrili bir uçurumun üzerinde yer alan eski şehir, Orta Çağ karakterinin çoğunu korumuştur. Burada sokaklar karmaşıktır, ayrıca kilometrelerce uzanan ve yılan gibi kıvrılan çarşılarla çevrelenmiştir. Binaların alt katlarında dükkanlar, kafeler, kitapçılar ve restoranlar yer alırken, üst katlar ise konut olarak kullanılıyor.

Bern Eski Şehri
Bern Eski Şehri

Bu eski bölge, Aare’deki tüm köprüler, halk çeşmeleri, eski heykeller, kuleler ve elbette ünlü saat kulesi de dahil olmak üzere en iyi turistik mekanların çoğunun bulunduğu yerdir. Bern uçak bileti alarak Bern eski şehri etrafında gezerek birkaç günü mutlu bir şekilde geçirilebilirsiniz.

Bern Sanat Müzesi

Bern merkezinin batısında ünlü Kunstmuseum Sanat Müzesi bulunur. Bu büyük ve etkileyici sanat müzesi, 51.000’den fazla resim, heykel, çizim, baskı, fotoğraf ve filme ev sahipliği yapmaktadır. 1879’da inşa edilen ve İsviçre’deki en eski sanat müzesi olan bu müze, uluslararası bir üne sahiptir. Koleksiyonlar, 15. yüzyıldan İsviçreli sanatçılar Niklaus Manuel, Albert Anker, Ferdinand Hodler, Cuno Amiet gibi sanatçılara özellikle de Pablo Picasso’ya odaklanmaktadır.

Hem ulusal sanatçılar (Meret Oppenheim, Franz Gertsch, Markus Raetz) hem de uluslararası sanatçıların en önemli eserleri müzede sergileniyor. Bern Sanat Müzesi bölgesinde de görülecek çok sayıda yer bulunuyor.

Einstein Müzesi ve Bern Tarihi Müzesi

Bern uçak bileti alarak gezebileceğiniz, Andre-Lambert tarafından tasarlanmış, 15. yüzyıldan kalma bir binada yer alan Bern Tarihi Müzesi, İsviçre’deki ikinci en büyük müzeyi oluşturmak için Einstein Müzesi ile birleşiyor. Sergiler, Taş Devri’nden başlıyor ve Keltler, Romalılar, Orta Çağ dönemi, Napolyon dönemi, 19. ve 20. yüzyıllar boyunca uzanan yarım milyondan fazla nesneyi kapsıyor. Taş Devri mezarlarına ait nesneler, 15. yüzyıl Flaman halıları ve Macaristan kralı için hazırlanmış resimler çok etkileyicidir.

Einstein Müzesi ve Bern Tarihi Müzesi
Einstein Müzesi ve Bern Tarihi Müzesi

Einstein Müzesi ise onlarca eski film, orijinal nesne ve mektuplarla bu büyük bilim adamının hayatına odaklanmıştır. Einstein, 1900’lerin başında Bern’de yaşarken; Annus Mirabilis’in fotoelektrik etkisi, Brownian hareketi, özel görelilik teorisi ve E=MC2 hakkında yazılar da dahil olmak üzere en etkileyici çalışmalarından bazılarını yapmıştır.

1921 Nobel Ödülü sertifikasını bile bu müzede görebilirsiniz. Müze ziyaretçilere animasyon filmlerle Einstein’ın öncü teorilerini anlatıyor. Einstein Müzesi, Bern eski kentinde Aare Nehri’nin hemen karşısında bulunuyor ve müzenin altında güzel bir kafe ve hediyelik eşya satan mağazalar yer alıyor.

Bern Gül Bahçesi Parkı

Bu muhteşem park şehrin etkileyici manzarasına sahip, Bern’in en huzurlu ve güzel yerlerinden birisidir. Gül Bahçesi Parkı (Rosengarten), şehir merkezindeki nehrin hemen karşısındaki bir yamaçta bulunan geniş açık bir alandır. Aslen bir mezarlık olan bölge, 1913’te halka açık bir park haline geldi. 1950’lerin sonunda yeniden tasarlandı ve şu anda 200’den fazla gül çeşidi, 200 çeşit iris, açelya ve orman gülü türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca görkemli bir gölet, köşk, restoran ve piknik alanlarını da burada bulabilirsiniz.

Bern Gül Bahçesi Parkı
Bern Gül Bahçesi Parkı

Bern uçak bileti ile keşfedeceğiniz eski şehre bakan bir tepenin zirvesindeki bu benzersiz park, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunuyor, aynı zamanda size bir tasarım müzesinin yanında ahşap oyun yapılarıyla sevimli bir çocuk oyun alanı da sunuyor.

Bernese Aziz Vincent Katedrali

Bernese Aziz Vincent Katedrali, şehirdeki en etkileyici Gotik yapı, aynı zamanda İsviçre’deki en büyük ve en önemli Orta Çağ kilisesidir. Ülkedeki en yüksek kilise kulesi, şehrin üzerinden Bernese Oberland’ın karlı dağlarına kadar muhteşem bir manzara sunuyor.

Karedralin yapımına 1421’de başladı ve inşaatçılar nesiller boyunca bu şaheser üzerinde çalıştı. Kule, 1893 yılına kadar tamamlanamadı. Katedralin batı kapısı, heykellerle zengin bir şekilde dekore edilmiştir. Timpanum’da bir dizi figür içeren ve 1495’de tamamlanan “Son Yargı”, ayrıca yan duvarları süsleyen eşsiz tablolar mutlaka görmeniz gereken eserler.

Bernese Aziz Vincent Katedrali
Bernese Aziz Vincent Katedrali

Bern Aziz Vincent Manastırı, 16. yüzyıldan kalma tonozlu bir yapıya sahiptir. Burada göreceğiniz ince oyma koro tezgahları, 1523’de Bern’de yapılan ilk Rönesans sanat eserleriydi. Apsisin içinde Gotik yazılar ve güzel vitray pencereler vardır. Güney koridorunun sonunda, Berchtold von Zahringen için bir de anıt bulunuyor, ayrıca bu koridorda bulunan 5404 borulu muhteşem bir Barok org da mutlaka görmeniz gereken şeyler arasında.

Bu sanat eseri katedralin en önemli noktalarından birisi de 100 metre yüksekliğindeki kulesidir. Ağaçlarla süslü olan katedral terasından Aare Nehri ve vadisine doğru uzanan inanılmaz bir manzara izleyebilirsiniz.

Bern Saat Kulesi

Bern uçak bileti ile güzelliklerini görebileceğiniz şehrin 800 yıllık saat kulesi olan Zytglogge, Bern’in en ünlü yerlerinden birisidir ve 1530 yılında yapılmıştır. Şehrin eski bölgesindeki batı kapısının hemen üstünde yer alan bu 23 metrelik kule, devasa bir astronomik saat ile dekore edilmiştir.

Her saat değişiminden üç dakika önce mekanik şövalyeler saat üstünde bir şov gerçekleştiriyor. İçeride ise bu antik yapının ne bu kadar popüler olduğunu 130 aşınmış taş basamaktan anlayabilirsiniz.

Bern Saat Kulesi
Bern Saat Kulesi

Bern gezinizde etkileyici manzaralara sahip olan kulenin gözlem platformuna çıkabilir ve manzaranın fotoğraflarını çekebilirsiniz. Rehberli turlar da mükemmel ve bilgilendiricidir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Bern saat kulesi, saat başı çeşitli figürlerin dansını sunan eşsiz bir şaheserdir.

Saat kulesi çevresi de yürüyüş için ideal bir yerdir ve tarihi miras alanı olarak koruma altındadır. Bölgedeki müzeler, festivaller ve nehir manzaraları size harika zaman geçirtecektir.

Paul Klee Merkezi

İsviçre Bern’de açılan Paul Klee Merkezi, ünlü mimarı Renzo Piano’nun diğer işlerine göre daha farklı bir müze tasarımı olarak duruyor. Bern’in doğu tarafındaki Schöngrün’de yer alan 12 hektarlık bu alanda yükselen görkemli yapı; kıvrımlı formu ve düz çizgileri ile Piano’nun mimarlığının bir başka karakteristik yönünü vurguluyor.

20. yüzyılın ilk yarısından itibaren, ünlü bir ressam olan Paul Klee, Gerçeküstücülük ve Kübizm akımlarını resimlerinde düzenli olarak birleştirdi. Paul Klee’nin form ve tasarım teorisi üzerine yazdığı yazılar, sanat üzerine yazılmış en önemli teorik çalışmalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Paul Klee Merkezi
Paul Klee Merkezi

Merkezde bir iklim kontrol sistemi, sergi salonlarını serin tutmak için doğal havalandırmadan yararlanıyor. Stratejik olarak yerleştirilmiş doğal ışık kaynakları, sanatı zararlı UV radyasyonundan korurken, showroomları yumuşak gün ışığıyla dolduruyor.

Paul Klee’nin sanatına ek olarak, diğer sanatçıların çalışmalarını da burada görebilirsiniz. Merkez; kitap okumaları, konserler veya dans gösterileri gibi birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Binanın kendisi de olağanüstü güzelliğiyle sizi büyüleyecektir.

Çeşmeler Şehri

Eski şehir etrafına dağılmış çok sayıda antik çeşme vardır. 16. yüzyılda yapılan bu çeşmeler, bir aslanı öldüren Samson heykelleri ya da İncil sahneleri ile doludur. Burada göreceğiniz ilginç çeşmelerde zırhlı bir ayı ve Lauferbrunnen Koşucusu gibi Bern’in gücünü öven spor heykelleri yer alır.

Çeşmeler Şehri
Çeşmeler Şehri

Bern uçak bileti alarak fotoğraflarını çekebileceğiniz bu çeşmeler, kentin hızla servet kazandığı zamanda ahşap heykellerle değiştirdi. Bölgede gezebileceğiniz 100 çeşme bulunuyor. Bu çeşmeler Bern şehrinin simgesi olarak özenle korunuyor ve isterseniz çeşmelerden akan suyu da içebilirsiniz.

Bern Uçak Bileti Alarak Büyüleyici Botanik Bahçesini Görün

Bern botanik bahçesi şehrin tam kalbinde yer alıyor. Bahçelerde ve burada bulunan 7 serada yetişen yaklaşık 6000 bitki türü yer alıyor ve botanik bahçesi tam 5 dönümlük bir alanı kaplıyor.

Bitkilere ve çiçeklere ilgi duymadığını düşünenler bile bu bahçelerin güzelliğinden etkileyecektir. Bahçede birkaç bölüm bulunuyor bunlardan Alpinum, İsviçre florasına özel olarak odaklanırken diğer bölümler ise Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’dan dağ bitkilerini sergiliyor.

Nesli tükenmekte olan türler üzerinde ilginç bir serayı da burada gezebilirsiniz. Gezebileceğiniz diğer etkileyici binalarda çöl, tropikal ve subtropikal bitki türlerini görebilirsiniz. Palmiye Evi ise muz, Hindistan cevizi ve kahve gibi tropikal gıda üreten bitkileriyle özellikle ilgi çekici bir yer.

Bern botanik bahçelerinde sadece birkaç adımda, Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’daki bitkileri yakından inceleme şansı bulacaksınız.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla alabileceğiniz Bern uçak bileti ile İsviçre’nin bu büyüleyici kentinde unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın