Floransa uçak bileti ile Rönesans’ı yaşayın

0
1646
Floransa uçak bileti ile Rönesans’ı yaşayın
Floransa uçak bileti ile Rönesans’ı yaşayın

Floransa, seyahatseverlerce dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak değerlendiriliyor. İlmek ilmek işlenmiş bir kanaviçeyi andıran şehrin her caddesi, her sokağı, her meydanı seyahat tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Rönesans’ın anavatanı kabul edilen Floransa, dünyadaki en önemli sanat şehirlerinden de biridir. Dünya Sanat Tarihi’ne damga vuran ölümsüz ressamlar Leonardo da Vinci’nin, Michelangelo’nun yetiştiği bu şehir, aynı zamanda Avrupa’nın en önemli ticari merkezleri arasında kendine yer buluyor. En önemli geçim kaynağı turizm olan Floransa’ya, her yıl milyonlarca turist seyahat ediyor. Floransa uçak bileti ile siz de bu muhteşem güzellikteki şehre çok yakınsınız.

Kuzey İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan şehir, bu bölgenin başkentidir. Arno Nehri, şehrin içinden geçmektedir ve şehir bu nehir ve çevresinde kurulmuştur. 15’inci yüzyılın ilk yarısından itibaren ünlü Medici Ailesi’nin yönetimi altına giren şehir, bugünkü görüntüsünü o zamanlarda elde etmiş, Medici Ailesi sahip oldukları servetin büyük bölümünü Floransa’yı güzelleştirmeye harcamıştır. Bu sebeple etraflarında bulunan sanatçıları da desteklemekten çekinmeyen aile, bir bakıma Rönesans’ı ateşleyen fitili de yakmıştır.

Kısaca Floransa tarihi

Floransa’yı oluşturan ilk grup, Julius Caesar’ın emekliye ayrılmış askerleridir. Julius Caesar, M.Ö 59 yılında, ordusundan emekliye ayrılan askerlere bir hediye olarak, Arno Nehri kıyısındaki bu verimli toprakları bağışlamıştır. Roma İmparatorluğu’na bağlı olan bu kentin ilk adı da Florentina’dır. Daha sonra Toskana eyaletinin başkenti ilan edilen Floransa, Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ile birlikte Bizans ve Ostrogot istilalarına uğramıştır. Daha sonra da Lombartların egemenliği altına giren Floransa 774’te Şarlman’ın saldırısına maruz kalmıştır.

Bu dönemde ciddi siyasi çekişmelere sahne olan kent, giderek büyümeye devam etmiştir. Daha sonra Pisa ele geçirilmiştir. 1348 yılındaki veba salgınında kent ciddi bir şekilde kan kaybetmiştir. 15’inci yüzyılda Medici hakimiyeti altına giren kent, en parlak günlerini yaşamaya başlamıştır.

Mediciler, bankacılık ile zengin olmuş taşralı bir ailebir. Önceleri şehri paravan arkasından yönetmiş, daha sonra da kent yönetiminde aleni bir şekilde, tamamen söz sahibi olmuşlardır.

Lorenzo Medici zamanında kent altın çağını yaşamıştır. Çünkü Lorenzo Medici, çağın en önemli sanatçıları olan Botticelli, Michelangelo ve Da Vinci gibi isimleri tüm çalışmalarında desteklemiştir. Bu şekilde yarımadada Rönesans başlamıştır. Kısa bir süre İtalya’ya da başkentlik yapmış olan şehir, dünyadaki en güzel şehirlerden biri olarak hala göz kamaştırmaktadır.

Floransa’da görülecek yerler

1- Floransa Katedrali ( Santa Maria del Fiore / Duomo)

Dünyadaki en etkileyici yapılardan biri olan Floransa Katedrali, 1296 ve 1436 yılları arasında, tam olarak 140 yılda yapımı tamamlanabilen, efsanevi bir katedraldir. Temeli atıldığından bu yana 4 farklı mimar değiştiren katedralin kubbesi, dönemin büyük bir problemi ve muamması haline gelmiştir. Bu kadar uzun yıllar boyunca tamamlanamamasının sebebi de kubbe problemidir. Katedralin kubbesinin konstrüksiyonu “imkansız” olarak değerlendiriliyordu. Çünkü kilisenin sekizgen duvarları 55 metre yüksekliğindeydi ve aralarında neredeyse 43 metre genişliğinde bir açıklık vardı. Duvarların inceliği ve estetik kaygılar, klasik kubbe tekniği olan payanda kemer kullanımını olanaksız hale getiriyordu.

Bunun üzerine Floransa’da bir mimarlık yarışması başlatıldı. Kim en iyi mimari planı sunarsa, katedralin kubbesini de o yapacaktı. Yarışma sonucunda katedral yetkililerine, hepsi geleneksel kubbe tekniğini içeren pek çok başvuru geldi. İçlerinden yalnızca biri, Brunelleschi’ye ait olan plan, oldukça sıra dışı bir teknik içeriyordu. Önerdiği çift çerçeve balık sırtı duvarcılık tekniği ile, kubbeyi sağlam bir şekilde dikebileceğini iddia ediyordu.

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Kurul toplandı ve Brunelleschi ile neredeyse alay ettiler. Bunun üzerine Brunelleschi kuruldaki kişilere ve rakibi olan diğer mimarlara mermer bir zeminin üzerinde bir yumurtayı dik bir şekilde tutup tutamayacaklarını sordu. Hiç kimse başarılı olamadı. Bunun üzerine Brunelleschi yumurtanın sivri tarafını hafifçe kırdı ve yumurtanın mermerin üzerinde dik durmasını sağladı. Katedralin mimarisini matematiksel olarak kavradıktan sonra, kubbeyi oturtmanın bu derece kolay olduğunu söyledi. Ardından kubbeyi yapma görevi ona verildi.

Brunelleschi kubbeyi yaparken, malzemelerin kolayca taşınabilmesi için de birçok icat geliştirmiştir. Duomo’nun kubbesi, yalnızca bir katedralin üstünü örtmedi. Rönesans düşüncesini başlatan hareket oldu. İlk defa mimari bir tasarıda kalıplar yıkıldı ve alışılmışın dışına çıkıldı. Duomo, bugün tüm Floransa’nın siluetini etkileyen, bu şehrin simgesi olan devasa yapıdır ve herkesin ölmeden önce bir defa görmesi gereken yerler arasındadır.

2- Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi dünyadaki en eski sanat müzelerinden biridir. Medici Ailesi’nden Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi ve Floransa yargıçlarının ofisleri olarak tasarlanan yapı U şeklindedir. 1560 yılında inşasına başlanan saray-ofisler, 1581 yılında tamamlanmıştır.

Müzede Medici Ailesi’nin sanat koleksiyonu sergilenmektedir. Tahmin edilebileceği üzere bu koleksiyon, dünyadaki en zengin ve değerli koleksiyondur. Hatta o kadar zengindir ki koleksiyonun bir kısmı Floransa’daki başka müzelere gönderilmiştir. Günümüzde de bazı eserler bina depolarında saklanmaktadır. Müzedeki tüm eserlerin sergilenmesi için, müzedeki galeri alanının kapasitesinin artırılması hedeflenmektedir.

Uffizi Galerisi, Floransa
Uffizi Galerisi, Floransa

Titian’ın Urbino Venüsü adlı tablosu, Michelangelo’nun Kutsal Aile’si ve Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu eseri, müzedeki parçalardan sadece bir kaçıdır.

Uffizi Galerisi, dünyada en fazla turist çeken noktalardan biridir. Pek çok turistin Floransa’ya gelme sebebi olan Uffizi Galerisi, neredeyse her gün çok kalabalıktır. Bu sebeple müzeye giriş için sıra beklemeyi göze almalısınız.

3- Vecchio Sarayı

1298 yılında inşasına başlanan ve 1341 yılında tamamlanan Vecchio Sarayı, Arnolfo di Cambio tarafından, hükümet binası olarak tasarlanmıştır. Daha sonra Medici Ailesi’nin evi olan saray, bu ünlü ailenin evi olmadan önce kapsamlı bir restorasyondan geçmiş ve bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Vecchio Sarayı, Floransa
Vecchio Sarayı, Floransa

Sarayın tam 94 metre yüksekliğinde bir çan kulesi vardır ve bu kuleden harika bir Floransa manzarası görünmektedir. Yapı 1872 yılından sonra belediye sarayı olarak kullanılmıştır. Sarayda mutlaka görülmesi gereken Beş Yüzler Salonu, Elementler Odası, Leylaklar Odası ve Zambaklar Odası gibi bölümler vardır. Saraya günümüzde eski saray denmektedir. Bunun sebebi Medici Ailesi’nin daha sonra Pitti Sarayı’na taşınmış olmasıdır.

4- Pitti Sarayı

Arno Nehri’nin güney kısmında bulunan Pitti Sarayı, 1458 yılında yapılmıştır. Luca Pitti’ye ait olan saray 1549 yılında Medici Ailesi tarafından satın alınmıştır.

Pitti Sarayı, Floransa
Pitti Sarayı, Floransa

Sarayın tasarımcısı Brunelleschi’dir. Sarayda oldukça ünlü müzeler bulunmaktadır. Bu müzelerden biri Gümüş Müzesi’dir. Sarayda bulunan Medici Ailesi koleksiyonlarından oluşan sanat müzeleri ve saraydaki hayatı adeta devam ettiren teşhir odaları görülmeye değerdir.

5- Ponte Vecchio Köprüsü

Ponte Vecchio sadece Floransa’nın değil, belki de tüm dünyanın en ünlü köprüsüdür. II. Dünya Savaşı sırasında Floransa’daki tüm köprüler Almanlar tarafından yıkıldığı halde, bu köprü ayakta kalmıştır.

Ponte Vecchio Köprüsü, Floransa
Ponte Vecchio Köprüsü, Floransa

Köprü bir dönem halk arasında pek de sevilmeyen Medici Ailesi’nin, kimseye görünmeden nehrin karşı kıyısına geçebilmesi için tasarlanmıştır. Kapalı bir gizli geçit şeklinde tasarlanan köprünün üzerindeki ufak tefek dükkanlarda, o dönemde dericilerin olduğu biliniyor. Deri dükkanlarının ortalığa yaydığı koku sebebiyle I. Ferdinand’ın köprü geçişleri esnasında rahatsız olduğu, bunun üzerine köprüden dericileri kaldırıp yerine kuyumcuları getirttiği söyleniyor.

Günümüzde köprü üzerinde hala kuyumculara rastlamak mümkündür. Günümüze tahrip olmadan kalabilmiş olan bu köprü, gerçekten görülmeye değerdir.

6- Vasari Koridoru

Yukarıda hikayesini anlattığımız Ponte Vecchio köprüsündeki dükkanların ve diğer yapıların üzerinde, aşağıdan sütun ve kemerlerle desteklenmiş yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğunda bir koridor bulunur. Bu koridor I. Cosimo Medici’nin isteği üzerine, 1565 yılında Giorgio Vasari’ye yaptırılmıştır.

Vasari Koridoru, Floransa
Vasari Koridoru, Floransa

Koridorun yapılma amacı, Medici Ailesi fertlerinin halkın içine karışmadan, Vecchio Sarayı’ndan Pitti Sarayı’na rahatlıkla ulaşmalarını sağlamaktır. Koridorun duvarları, koridordaki yürüyüşü daha keyifli hale getirmesi açısından, sanat eserleri ile süslenmiştir.

7- Bargello Müzesi

1255 yılında inşa edilmiş olan Bargello Müzesi, Floransa’da bulunan en eski devlet binasıdır. Mimari özellikleri ile Vecchio Sarayı’na da ilham veren yapı, hapishane olarak da kullanılmıştır.

Bargello Müzesi, Floransa
Bargello Müzesi, Floransa

Bargello Müzesi’nin bulunduğu bu bina, 1865 yılından bu yana müze olarak kullanılmaktadır. Müzede çok ünlü sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Müzede seramik, tekstil ve fildişi eşyalar ile birlikte gümüşler, zırhlar ve madeni paralar sergilenmektedir.

8- San Marco Müzesi

Aslında dini bir kompleks olan San Marco, bir kilise ve manastırdan oluşur. Günümüzde müze olarak kullanılan manastır kısmında, daha çok manastırda yaşamış olan Dominik mezhebinden rahiplerin eserleri bulunur.

San Marco, Floransa
San Marco, Floransa

San Marco Müzesi, Floransa’nın üniversiteler bölgesinde yer alır. Floransa’nın diğer müzeleri ile kıyaslandığında daha tenha olan San Marco, manevi yoğunluğu olan bir yerdir.

9- Accademia (Floransa Güzel Sanatlar Okulu)

Accademia, 1561 yılında Medici Ailesi’nin özel isteği üzerine, sanat eğitimi vermek amacıyla kurulmuştur. Giorgio Vasari’nin de eğitmen olarak bulunduğu, Davranışçılık Akımı etrafında bir araya gelen çok önemli sanatçılar, eğitmen olarak Accademia’da görev yapmıştır.

Accademia, Floransa
Accademia, Floransa

Accademia, Avrupa’da çizim tekniklerinin öğretildiği ilk okuldur. 1784 yılına gelindiğinde, Floransa’da bulunan tüm sanat okulları Accademia’ya bağlanmıştır. Accademia’nın en önemli özelliği, Michelangelo’nun ünlü Davut Heykeli’nin, 1873 yılından bu yana burada sergileniyor olmasıdır. Yaklaşık 5 metre uzunluğundaki ünlü heykel, Rönesans heykel sanatının baş yapıtı olarak değerlendirilmektedir. Sanatçının bir diğer önemli eseri olan Venüs ve Cupido da burada sergilenmektedir. Accademia’da yer alan diğer ünlü heykellerin neredeyse tamamı ünlü heykeltıraş Lorenzo Bartolini’nin yapıtıdır.

10- Santa Croche Bazilikası

Santa Croche Meydanı’nda bulunan Santa Croche bazilika, Fransiskan mezhebinin en bilinen ibadet yeridir. Roma Katolik Kilisesi’ne ait küçük bir bazilika olan yapı, yapıldığı dönemde şehir surlarının dışında kalıyordu ve tamamen bataklıktı. Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Rossini ve Marconi gibi, hem İtalyan hem de dünya tarihine damga vurmuş isimler, burada gömülüdür.

Santa Croche Bazilikası, Floransa
Santa Croche Bazilikası, Floransa

Floransa’nın en önemli mimari değerlerinden biri olarak gösterilen bazilika, eski bir yapının üzerine, 1294 yılında yapılmaya başlanmıştır. Kutsanarak faaliyete başlaması ise 1442 yılına rastlar. Bazilika içerisinde çok önemli sanatçıların eserlerini görmek mümkündür. Bazilikanın yemekhane bölümü, günümüzde ünlü bir dericilik okuludur. Hediyelik eşya dükkanından bu okulda üretilmiş olan ürünlerden satın alabilirsiniz.

11- Piazza della Signoria Meydanı

Kısaca Signoria Meydanı olarak da geçen Piazza della Signoria Meydanı, Floransa’nın ikinci en büyük ve en önemli meydanıdır. Floransa’nın siyasi ve sosyal hayatının merkezi olan meydan, adeta bir açık hava müzesidir.

Uffizi Galerisi ve Vecchio Sarayı gibi diğer turistik cazibelerin merkezinde olan meydan, sizi tam anlamıyla heykel sanatına doyuracak zenginliğe sahiptir. Şu an Accademia’da sergilenen Davut Heykeli’nin bir replikası meydanda yer almaktadır. Davut Heykeli önceleri bu meydanda sergilenmiştir; ancak açık havada zarar görebileceği düşüncesi ile Accademia’ya alınmıştır. Ardından meydan çok boş kalmış ve İtalyanlar da çözümü buraya Davut Heykeli’nin bir replikasını yapmakta bulmuştur.

Piazza Della Signoria Meydanı, Floransa
Piazza Della Signoria Meydanı, Floransa

Bandinelli’nin Herkül ve Cacus heykelleri, Davut Heykeli’nin hemen yanında yer almaktadır. Meydandaki diğer ünlü yapı, Loggia della Signoria’dır. Bir loca şeklinde yapılan yapı, Medici Ailesi’nin meydanda yapılan törenleri rahatlıkla izlemesi için inşa edilmiştir. Bugün loca içerisinde pek çok heykel bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü de Cellini’nin Perseus Heykeli’dir. Sabine Kadınlarının Kaçırılması da bir diğer önemli heykeldir.

Meydanın en ünlü yapılarından biri de Neptün Çeşmesi’dir. 16’ncı yüzyılda Ammannati tarafından inşa edilen çeşme, esasında bir havuzdur. Ortasında ve kenarlarında bazı heykeller bulunmaktadır. Meydanda bulunan Cosimo Medici’nin heykeli de görülmeye değer eserlerdendir. Bu meydan Rönesans’ı özümseyebilmeniz için en ideal bölgedir. Burada çok güzel vakit geçireceksiniz.

12- Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri, Floransa’da yer alan dünyanın en ünlü bahçelerinden biridir. Mediciler Pitti Sarayı’nı aldıktan sonra inşa edilen bahçeler, özellikle bahar ve yaz aylarında çok kalabalık olmaktadır. Boboli Bahçeleri, Medici Hanımları için yapılmıştır. Bahçelerde sanat eseri olarak gösterilen pek çok çeşme ve heykel bulunmaktadır.

Boboli Bahçeleri, Floransa
Boboli Bahçeleri, Floransa

Floransa gezginlere tarihi, sanatı ve estetiği bir arada sunan ender şehirlerden biridir. Rönesans’ın başladığı yer olan bu şehir, hemen hemen herkesin hayallerini süsler. Şimdi Floransa uçak biletinizi çok uygun fiyatlara Aerobilet ayrıcalıkları ile satın alabilirsiniz. Siz de bir an önce Floransa seyahatinizi planlayın ve burada kültür ve sanatın tadını çıkarın.

Bir Cevap Yazın