Letonya Uçak Bileti ile Kuzey Avrupa’ya Yolculuk

0
220
Letonya Uçak Bileti ile Kuzey Avrupa'ya Yolculuk
Letonya Uçak Bileti ile Kuzey Avrupa'ya Yolculuk

Letonya uçak bileti alarak keşfe çıkacağınız bu büyüleyici ülke; Litvanya, Estonya, Rusya ve Baltık Denizi ile çevrili tarihi bir Avrupa ülkesi. Avrupa’nın her yerinden gelen işgalcilerin yüzyıllarda istilasına tanıklık eden birçok kaleyi Letonya’da göreceksiniz. 2. Dünya Savaşı sırasındaki Nazi işgali de ülkede birçok iz bıraktı. Bugün Letonya’yı gezerken pek çok tarihi kasaba ve şehirde, özellikle muhteşem bir eski kente ve 40’tan fazla müzeye sahip olan başkent Riga’da bu tarihi izleri görebilirsiniz.

Letonya’nın el değmemiş ormanları, nehirleri ve vadileri, açık hava meraklılarını ve doğa sevenleri kendine çekiyor. Kış aylarında kayak ve snowboard yapabileceğiniz birçok turistik merkezi de bu güzel ülkede bulacaksınız. Son yüzyılda Letonya turizm sektöründe çarpıcı ilerlemeler oldu ve ülke günümüzde dünyanın pek çok yerinden gelen turiste ev sahipliği yapıyor.

Aerobilet web sitesi veya mobil uygulamaları üzerinden en iyi fiyatlarla Letonya uçak bileti alarak size muhteşem tarihi ve doğal güzellikler sunacak bu Kuzey Avrupa ülkesini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Letonya’da Gezilecek Yerler

Letonya Riga Şehri

Letonya’nın başkenti Riga, eski ve yeni yapıları etkileyici bir şekilde birleştiren hareketli bir Avrupa şehri. İlgi alanlarınız ne olursa olsun, Riga’nın tadını çıkarabileceğiniz pek çok güzel yer bulacaksınız. Tarih, mimari, sanat ve kültürle dolu olan şehirde doğaya geri dönebileceğiniz birçok yeşil alan da bulunuyor.

Letonya Riga Şehri
Letonya Riga Şehri

Letonya uçak bileti alarak gezeceğiniz Riga’nın büyüleyici atmosferini deneyimlemek için keşif gezinize Orta Çağ ve Art Nouveau mimari yapılarının süslediği Riga eski kentinden başlamalısınız. Kültür meraklıları tarihi mekanlarda Letonya Filarmoni Orkestrası konserlerini de izleyebilirler. Riga ziyaretinizin önemli noktaları arasında ise görkemli Riga Kalesi, Kubbe Katedrali ve Aziz Peter Kilisesi yer alıyor. Ayrıca, en ateşli müze hayranlarını memnun etmek için 40 müze de şehrin sokaklarını süslüyor.

Letonya Rundale Sarayı

Bir zamanlar Rus İmparatoriçesi Catherine’nin evi olan Rundale Sarayı, St. Petersburg’un emperyalist yönetiminin Letonya’da bıraktığı en zarif yapı olarak turistleri çekiyor. Çiçek açan gül bahçeleri ve Bauska kasabasına yakın İngiliz tarzı peyzajlı alanlar görülmeye değer güzellikte.

Letonya Rundale Sarayı
Letonya Rundale Sarayı

Sarayın dış cephesi ve zemin tasarımları aşırı derecede gösterişli ve abartılı. Rundale Sarayı, tipik Rus sarayları gibi zenginlikler ve eksantrik süslemelerle dolu. Günümüzde binlerce insan Rundale’deki iç odaları ve bahçeleri gezmek için buraya akın ediyor. Rundale Saray Müzesi’nin sergileri arasında dolaşarak da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aluksne

Aluksne şehri ve bölgesi, Letonya’nın kuzeydoğu köşesinde, Rusya ve Estonya sınırlarına yakın bir konumda yer alıyor. Bölge size zengin bir açık hava etkinliği yelpazesi sunuyor. Tarih ve mimarlık meraklıları, Kale Adası’ndaki 1342 yapımı antik taş kaleyi, Göl Kıyısı Sarayı’nı (1794) ve tarihi 1864 yılına kadar uzanan Aluksne Sarayı’nı ziyaret edebilirler. Ayrıca, çok sayıda güzel korunmuş tarihi evi de Aluksne’de görebilirsiniz.

Doğa sevenler ise göl kıyısındaki yürüyüş parkurundan birini seçerek harika bir gezi yapabilirler. Göl, yaz aylarında kayık gezileri, kışın ise kros kayağı pistleri de sunuyor.

Letonya Daugavpils Şehri

Daugavpils, ülkenin güneydoğusunda bulunan Daugava Nehri kıyıları boyunca uzanan Letonya’nın en büyük ikinci şehri. Şehrin başlıca turistik cazibe merkezlerinden biri, tarihi 19. yüzyılın başlarına dayanan ve Avrupa’nın en eksiksiz savunma kalelerinden biri olan ünlü Daugavpils Kalesi.

Letonya Daugavpils Şehri
Letonya Daugavpils Şehri

Gotik Nikolas Kapısı ve Su Kulesi’yle birlikte imparatorluk tarzında inşa edilmiş bu tarihi kaleyi keşfetmek için birkaç saat geçirebilirsiniz. Kalenin cephanelik binası günümüzde Letonyalı ve uluslararası sanatçıların eserlerini sergileyen Mark Rothko Sanat Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Tarih severler, şaşırtıcı bir şekilde dört ilginç kiliseye ev sahipliği yapan Kilise Tepesi’ni de ziyaret etmeliler. Şehirdeki çeşitli parklar ve bahçelerin yanı sıra müzeler ve Latgale Hayvanat Bahçesi de aileler için harika gezi fırsatları sunuyor.

Gauja Ulusal Parkı

Gauja Ulusal Parkı, Buzul Çağı buzullarının çekilmesiyle yüzeyde oyulmuş 96 km uzunluğundaki antik Gauja Nehri Vadisi’nde bulunan Letonya’nın ilk milli parkı. Milli Park, çok çeşitli hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapıyor, ayrıca ülkenin her yerinden doğanın tadını çıkarmaya gelen insanlarla dolu.

Çeşitli yürüyüş parkurlarında keyifle yürüyüş yapabilir veya dağ bisikleti sürebilirsiniz. Parkın haritalarını ve diğer bilgileri Sigulda’daki ziyaretçi merkezlerinden bulacaksınız. İsterseniz parkın içinden akan nehir boyunca kayak ve rafting de yapabilirsiniz. Gauja Ulusal Parkı, rehberli turlar ve doğa yürüyüşleri de sunuyor.

Bauska

Bauska’nın tarihi kenti, Güney Letonya’da el değmemiş ormanları, etkileyici nehirleri ve çeşitli doğa rezervleri ile harika bir gezi fırsatlarına sahip. Açık hava etkinliklerinin yanı sıra şehirdeki Barok ve Rokoko tarzı Rundale Sarayı, 15. yüzyıl Bauska Kalesi ve diğer bazı görkemli evler de dahil olmak üzere gezebileceğiniz birçok tarihi bina bulunuyor.

Bauska Müzesi’nde kentin erken tarihi hakkında bilgi edinebilir veya tarihi eski kent çevresinde rehberli bir tura çıkabilirsiniz. Motor Müzesi, yenilenmiş bir Sovyet Dönemi deposunda yer alıyor ve klasik araç örneklerini sergiliyor. Bauska’yı gezmekle geçireceğiniz yoğun bir günün ardından gurme yemek turuna katılarak yerel Letonya lezzetlerin tadına da bakabilirsiniz.

Letonya Cesis Şehri

Cesis şehrinin tarihi 1206 yılına kadar uzanıyor ve bu güzel şehir tarih boyunca sanata, eğitime ve kültüre verdiği önemle tanındı. Çok çeşitli müzeler, sanat galerileri ve tarihi binaları ziyaret etmenin yanı sıra, mükemmel bir açık hava rekreasyonunun ve sıcak bir atmosferin tadını da Cesis’de çıkarabilirsiniz.

Letonya Cesis Şehri
Letonya Cesis Şehri

Tarih ve kültür sevenler, Orta Çağ yapımı Cesis Kalesi’nin yanı sıra pek çok güzel mimari süsleme ve eski ahşap villa görebilecekleri tarihi Cesis eski kentini ziyaret edebilirler. Cesis aynı zamanda açık hava heykelleri ile süslü ve yerel sanatçıların eserleri Insignia Sanat Galerisi’nde sergileniyor. Sanat ve kültür gezilerine bir mola vermek istediğinizde birkaç doğal yürüyüş parkuru boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ya da nehirlerden birinde kanoyla gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Slitere Milli Parkı

Baltık Denizi kıyı şeridi boyunca uzanan Slitere Milli Parkı, Letonya’nın Kurzeme bölgesinde yer alıyor. Park, çok sayıda kuşa ve diğer hayvanlara sahip ormanlar, sulak alanlar ve bataklıklar dahil olmak üzere birçok farklı habitatı koruyor.

Parkı keşfetmenin birkaç yolu var. İsterseniz yürüyüş ayakkabılarınızı giyebilir ve birkaç parkur boyunca yürüyebilirsiniz, bu yürüyüşler sizi uçurumun tepelerinden göreceğiniz muhteşem manzaralar ile ödüllendirecek. Parkta ve sahil şeridindeki bir balıkçı köyünden diğerine uzanan güzel bisiklet yollarının da tadını çıkarabilirsiniz. Açık deniz yelkenleri de burada çok popüler ve bu gezilerle Slitere Deniz Feneri, Sturisi Tekne Mezarlığı ve Liv Peoples Evi dahil olmak üzere çok sayıda tarihi yapıyı görebilirsiniz.

Courland

Courland, ülkenin seyrek nüfuslu batı sahil şeridinde bulunan b Courland, tüm doğa severler için keşfedilmemiş bir mücevher sunuyor. Jurkalne Nehri kıyılarındaki etkileyici 20 metrelik deniz kayalıkları kamp tutkunları arasında popüler, ayrıca buradaki sular; yamaç paraşütü, rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü için ideal koşullara sahip.

İç kısımda ise 100 metre genişliğindeki Venta Şelalesi, sonbaharda ve ilkbaharda yüzlerce somonun harika bir manzarasını sunuyor. Göçmen kuşlar özellikle göç sırasında kıyı şeridi boyunca mükemmel manzaralar oluşturuyor. Aileler burada çeşitli oyun alanları, yaz aylarında açılan su parkı, kış aylarında açılan kayak ve snowboard pistleri ile Ventspils Adventure Park’ın da tadını çıkarabilirler.

Letonya Sigulda Kasabası

Büyüleyici Sigulda kasabası, olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir bölgede Riga’dan sadece bir saatlik mesafede yer alıyor. Teleferikle yapacağınız hızlı ve doğal bir gezinti sizi Sigulda Vadisi’nden Gauja Nehri’nde götürecek. Burada Sigulda Kalesi, Turaida Kalesi ve Krumulda Kalesi kalıntıları sizi bekliyor.

Letonya Sigulda Kasabası
Letonya Sigulda Kasabası

Sigulda’nın çevresindeki birçok tarihi malikaneye, görkemli villalara, kiliselere ve diğer antik binalara hayran kalacaksınız. Bölgenin peyzajının güzelliği doğa sevenleri dışarı çıkıp keşfe çıkmaya teşvik ediyor. Burada doğa yürüyüşü yapabilir veya bisikletle gezerek manzarayı keşfedebilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızla eğlenebileceğiniz iki macera parkı da Sigulda’da bulunuyor.

Jurmala

200 yıldan uzun bir süredir ilgi gören Jurmala’nın keyifli sahil beldesi, Riga Körfezi’ndeki çam ağaçlarıyla kaplı plajda rahatlamaya gelen yerli halkı ve turistleri kendine çekiyor. Kemu Milli Parkı’ndaki uzun kumsalların tadını çıkarabilir, Aquapark’ta çocuklarınızla eğlenebilir, açık hava müzesini ziyaret edebilir veya kükürt kaynaklarını, vahşi yaşamı ve yürüyüş parkurlarını keşfetmek için rehberli turlara çıkabilirsiniz.

Müzik severler Dzintari Konser Salonu’nda bir gösterinin tadını mutlaka çıkarmalılar. Harika restoranlara, mağazalara ve kafelere sahip Jonas Caddesi boyunca eğlenceli bir gezintiye çıkarak şehrin atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz. Sahilde geçireceğiniz yoğun bir günün ardından şımartıcı seans için birçok spa merkezinden birini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Tervete Doğa Parkı

Tervete Doğa Parkı, çocuklarınızla seyahat ediyorsanız Letonya gezinize önemli bir katkı sağlar ve çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de çok eğlencelidir. Park, ağaçların bir kısmının 300 yaşın üzerinde olduğu gerçek bir olgun ormanın içinde bulunuyor. Yaşlı ormanların harika manzarasını görmek için gözetleme kulesine de çıkabilirsiniz.

Çocuklar ise cüce evlerinde, masal ormanlarında ve oyun alanlarında doyasıya eğlenebilirler. Parkta çocuklar için masal karakterleri ve hatta bir prenses bile var. Gölün tadını çıkarmak veya balık tutmak için bir tekne kiralayarak da bu büyüleyici manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Ventspils

Ventspils, Baltık Denizi’ndeki hareketli bir liman kenti ve keşfetmeniz için eski ve yeni turistik merkezlerin iyi bir karışımını sunuyor. Tarih meraklıları, Belediye Binası Meydanı ve Pazar Meydanı çevresindeki 17. yüzyıl mağazalarına hayran kalacaklar ve eski kentin Arnavut kaldırımlı sokaklarında keyifle dolaşacaklar.

Şehrin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için Ventspils Müzesi’ne ev sahipliği yapan bir 13. yüzyıl kalesini ziyaret edebilirsiniz. Ventspils, güneşin tadını çıkarabileceğiniz harika bir mavi bayraklı plaja sahip ve plajın bitişiğinde yer alan Ventspils Su Parkı’nda çocuklarınızla saatlerce eğlenebilirsiniz.

Jekabpils

Letonya uçak bileti alarak güzelliklerini göreceğiniz Daugava Nehri kıyılarında yer alan Jekabpils şehri, 17. yüzyılda kuruldu. Jekabpils, tarih ve mimari meraklıları için çok ilginç bir şehir. Burada ziyaret edebileceğiniz en eski yapılardan biri ise ilk olarak 1217’de inşa edilen ve Letonya’nın en eski Orta Çağ kalesi olan ünlü Krustpils Kalesi’dir. Bugün kale, Jekabpils Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. İngilizce rehberli turlarla kaleyi gezebilirsiniz.

Kaleyi gezdikten sonra, tarih müzesinin halka açık bir parçası olan Seliite Garden’ı ziyaret ederek hoş bir bahçede yer alan eski çiftlik binalarının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Jekabpils sokaklarında ise çeşitli mimari tarzlarda birkaç eski kilise ve hayran kalınacak birçok tarihi yapı var. Buradaki cazibe merkezlerinin çoğuna yürüyerek kolayca ulaşılabilirsiniz.

Letonya Uçak Bileti ile Jelgava Şehrini Gezin

Letonya uçak bileti ile keyifle gezebileceğiniz tarihi Jelgava şehri, ülkenin en güzel bölgelerinden birinde, Riga’dan sadece 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehrin tarihi 1578 yılına kadar uzanır ve bu da onu Letonya’nın en eski şehirlerinden biri yapar. Jelgava’da keşfedilmesi gereken çok sayıda tarihi ve kültürel cazibe merkezi var.

Letonya Uçak Bileti ile Jelgava Şehrini Gezin
Letonya Uçak Bileti ile Jelgava Şehrini Gezin

Görülecek yerler listenize eklenecek tarihi önemli yerler ise bir müze ve gözlem alanı içeren Jelgava Kutsal Üçlü Kilisesi, Jelgava Tarih ve Sanat Müzesi ve Jelgava Sarayı Müzesi’dir. Tarih ve kültürün dışında burada açık hava etkinliklerinin de tadını çıkarabilirsiniz. Jelgava şehrini ve çevresini çeşitli bisiklet yollarıyla keşfedebilir, Lielupe çayırlarında yürüyüşe çıkabilir veya vahşi atlarla zaman geçirebilirsiniz. İsterseniz sıcak hava balonuyla da kuş bakışı olarak bölgenin güzelliklerini inceleyebilirsiniz.

Aerobilet uçak bileti sayfasından en iyi fiyatlarla Letonya uçak bileti alın ve bu etkileyici ülkede unutulmaz zamanlar geçirin.

Bir Cevap Yazın